- •Стилістичний експеримент:
- •Стилістична розминка „Як правильно?”
- •V Підсумок уроку.
- •Vі Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання.
- •V Закріплення матеріалу.
- •2. Хвилинка ерудита.
- •V Домашнє завдання.
- •Хід уроку
- •Теоретична п’ятихвилинка.
- •Лексична розминка
- •Опрацювання теоретичного матеріалу § 21.
- •Визначення однорідного й неоднорідного означення.
- •Вправа №217- коментовано
- •Творчий диктант
- •Диференційовані завдання.
- •V Підсумок уроку.
- •Vі Домашнє завдання.
- •Фронтальне опитування
- •Індивідуальне опитування.
- •V Актуалізація опорних знань.
- •Словниково-етимологічна робота: композитор
- •Робота біля дошки.
- •Підготовка до сприймання.
- •2. Теоретична п’ятихвилинка.
- •3.Дослідницька робота.
- •4. Випереджальне завдання.
- •5.Лінгвістична гра „Редактор”.
- •6. Лексико-стилістична п’ятихвилинка.
- •Метод „Народна платформа”.
- •Узагальнююча бесіда.
- •V Домашнє завдання.
- •Ознайомлення з методикою проведення роботи.
- •Тестові завдання.
- •Література до циклу уроків
V Закріплення матеріалу.
1. Пояснювальний диктант.
Назвати вивчені орфограми, підкреслити однорідні члени речення, пояснити розділові знаки.
Кує не молот, а коваль. Вийшли женці в поле жати, та забули молот взяти. Когось учи і сам учись. Пшениця і вдячність родять лише на доброму ґрунті. Жито любить не тільки воду, а й гарну погоду.
2. Хвилинка ерудита.
- Продовжити прислів’я, однорідні члени речення підкреслити.
Розум не хитрий, а ... Розум приходить не тільки з роками, а й з ... Розум розуму не завада, а...
Довідка : відрада, мудрий, шипами.
-
Як ви розумієте зміст останнього прислів’я?
-
Які ще прислів’я та приказки про розум ви знаєте?
-
„Майстер слова”. Самостійна творча робота учнів.
-
Скласти власні прислів’я та приказки за схемами, зробити повний синтаксичний розбір останнього речення.
, , але .
Ні , ні .
Або , або .
ІV Підсумок уроку.
-
Узагальнююча бесіда.
-
Над якою темою працювали сьогодні на уроці?
-
Розкажіть за опорною схемою про вживання коми при однорідних членах речення.
-
Метод „Точка зору”.
-
Чому вчать нас малі жанри усної народної творчості?
V Домашнє завдання.
1. § 20 – вивчити, підготуватися до лінгвістичного диктанту.
2. Впр. 209 – письмово.
3.Завдання підвищеної складності:
Скласти мініатюру-роздум за прислів’ям або приказкою
Урок 3
Тема: Однорідні і неоднорідні означення. Кома між ними.
Мета: пояснити відмінність між однорідними і неоднорідними означеннями, формувати вміння розрізняти їх у реченнях, розставляти розділові знаки в реченнях з однорідними означеннями; розвивати увагу, уяву, логічне й образне мислення, пам’ять;виховувати любов до української природи, бережливе ставлення до неї.
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення уроку: моделювання мислення учнів.
Обладнання: таблиця-схема „Кома при однорідних означеннях”,
алгоритм, підручник.
Методи й прийоми: спостереження над мовним матеріалом, робота з підручником, складання алгоритму,теоретична, лексична п’ятихвилинки, самостійна робота учнів, різновиди диктантів(творчий, лінгвістичний)
Гасло уроку: Ми захисники природи нашої Вітчизни.
Хід уроку
І Організація класу (привітання, дошка, присутні).
ІІ Перевірка домашнього завдання.
-
Теоретична п’ятихвилинка.
Середній рівень
Лінгвістичний диктант
-
Однорідними можуть бути... (головні і другорядні члени речення)
-
Між собою однорідні члени речення за змістом ...(рівноправні)
-
Види зв’язку між однорідними членами речення...(сполучниковий сурядний, безсполучниковий, змішаний)
-
За будовою однорідні члени речення можуть бути...(поширені, непоширені)
-
Не є однорідними членами речення...(повторювані слова, фразеологізми)
-
Розділові знаки, які ставляться між однорідними членами речення...(кома, крапка з комою)
Вид перевірки – взаємоперевірка.
Достатній рівень
-
Скласти таблицю-схему „Кома при однорідних членах речення”
Високий рівень
- Скласти усну зв’язну розповідь „Кома при однорідних членах речення”.
-
Мініатюра-роздум за прислів’ям або приказкою (прокоментувати речення з однорідними членами)
ІІІ Повідомлення теми, мети, гасла уроку, постановка проблемного
питання.
За якими ознаками слід розрізняти однорідні і неоднорідні означення ?
ІV Новий матеріал
-
Матеріал для спостереження (записано на дошці):
Сумними довгими ключами летять у вирій журавлі. І на злість недобрій, темній силі журавлі кричать на небосхилі.