Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
527_odnoridni_chleni_rechennya_8_klas.doc
Скачиваний:
4
Добавлен:
20.11.2018
Размер:
175.1 Кб
Скачать

Цикл тематичних уроків

з української мови на тему

«Однорідні члени речення»

у 8 класі

/ Рідна мова: Підруч. для 8 кл./ М.І.Пентилюк,

І.В. Гайдаєнко,А.І Ляшкевич, С.А. Омельчук - К.:Освіта,2008.-271с./

Білятинська Ольга Іванівна,

учитель української мови

і літератури

Первомайської гімназії

Миколаївської області

Зміст

Урок 1

Однорідні члени речення (із сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв’язком).

Урок 2

Кома при однорідних членах речення.

Урок 3

Однорідні і неоднорідні означення. Кома між ними.

Урок 4

Узагальнюючі слова в реченнях з однорідними членами.

Урок 5

Повторювально-узагальнюючий урок з теми „Однорідні члени речення”.

Урок 6

Тематичний контроль „Однорідні члени речення”

Урок 1

Тема: Однорідні члени речення (із сполучниковим, безсполучниковим і

змішаним зв’язком).

Мета: дати поняття про однорідні члени речення як такі, що поєднуються між собою сурядним зв’язком, формувати вміння визначати їх у реченнях, ставити до них питання, визначати слово, до якого вони відносяться, розставляти коми в реченнях з однорідними членами, правильно інтонувати речення, ускладнені однорідними членами;

розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, зв’язне мовлення;

виховувати любов до України, національну гордість за свою державу, любов та шанобливе ставлення до української мови.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форма уроку: інтегрований тематичний урок (укр.. мова, укр.. літ, інформатика) з елементами ділової гри.

Методи й прийоми: бесіда, розповідь, ділова гра, робота на

комп’ютері, методи „ПРЕС”, „Точка зору”

Обладнання: опорно-інформаційна схема, пюпітр з написом „Точка зору” комп’ютери, підручник, вислови про мову, Конституція України, посібник „Символи України”.

Епіграф уроку: Мова – це пісня душі, покладена на слова.

Д.Білоус

Хід уроку

І Організація класу (привітання, дошка, присутні).

ІІ Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

  1. Бесіда

  • Над якими розділами мовознавства працюємо?

  • Що вивчають ці розділи? Чому ми їх вивчаємо разом?

  1. Учитель повідомляє про те, робота над якою темою з розділів „Синтаксис і пунктуація” розпочинається на цьому уроці, скільки годин на її вивчення відводиться, а також вказує дату проведення тематичного контролю та його вид.

  • З якою метою, на вашу думку, ми вивчаємо цю тему?

  • Які конкретні знання і вміння ви здобудете після її опрацювання?

  • Давайте звіримо ваші висновки з опорно-інформаційною схемою:

Знати,

які члени речення називаються однорідними

яким зв’язком поєднуються ОЧР

які розділові знаки ставляться в реченнях з ОЧР

які є види ОЧР

яка інтонація речень з ОЧР

вміти

Визначати ОЧР у реченнях, ставити до них питання

Визначати слово, до якого вони відносяться

Розставляти коми в реченнях з ОЧР

Правильно інтонувати речення, ускладнені ОЧР

цінувати

Свою Батьківщину, що зветься Україною

Рідну мову як найбільшу цінність українського народу

ІІІ Новий матеріал.

  1. Орфографічна розминка.

  • Уроки вивчення речень з однорідними членами будуть тематичними, а їх тему підкаже вам орфографічна розминка „Впізнай орфограму”(біля дошки пише один учень, решта - у зошитах):

Верховна Рада України, Президент України, Маріїнський палац, Великий Кобзар, журнал „Основа”, Державний Гімн України, День незалежності України, товариство „Просвіта”, Золоті ворота, Галичина. (перевірка диктанту).

- Назвати орфограму.

  1. Бесіда.

  • Чи здогадалися ви, якою темою будуть пов’язані уроки?

  • Який державний символ України згадується в диктанті?

  • Які ще ви знаєте державні символи України?

  • А національні?

  1. Слово вчителя.

Національним символом України є також її мова – прекрасний дар природи, глибинне і пружне слово. Мова, за влучним висловом Д. Білоуса, - це пісня душі, покладена на слова. Забути рідну мову – означає згубити свою душу, а людина без душі – моральна потвора. Тож проблемним питанням сьогоднішнього уроку є : У чому краса і багатство рідної мови?

  1. Репродуктивна бесіда.

  • Пригадайте , які члени речення називаються однорідними?

  • Яким зв’язком поєднуються ОЧР?

  • Як вимовляються однорідні члени речення?

  1. Вивчення нового матеріалу шляхом самостійної роботи над § 20.

  • Ви вже обізнані з технологією роботи в малих групах, отже, ваше завдання:

І група „Юні педагоги”: скласти питання для фронтального опитування з теми: „Однорідні члени”.

ІІ група „Юні філологи”: скласти план § 20.

ІІІ група „Юні лінгвісти”: скласти опорний конспект (ОК) за матеріалом

§ 20.

  1. Перевірка виконання завдання малими групами.

  1. Хвилинка ерудита. Мікродослідження (за випереджальним завданням)

  • Як і з якою метою в художній літературі використовуються ОЧР?

(Відповіді учнів)

ІV Закріплення матеріалу.

  1. Робота в парах . (На екрані комп’ютера записані речення):

Усі ми любимо нашу співучу та дзвінку українську мову.

Мова – це великий дар природи, безцінний скарб народу.

Шевченко й Франко стали для нас духовними ліриками.

Буду я навчатись мови золотої у трави-веснянки, у гори крутої, в потічка веселого, що постане річкою, в пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

Українська мова живе в серцях і душах людей.

  • Поглянути на монітори комп’ютерів і дати відповідь на запитання: перед

вами текст чи окремі речення? Довести свою думку.

  • Розташувати речення в такому порядку:

  • однорідні підмети;

  • однорідні присудки;

  • однорідні додатки;

  • однорідні означення;

  • однорідні обставини.

(Перевірка роботи : діти читають речення в заданій послідовності, правильно їх інтонуючи, коментують розділові знаки).

  • Вказати вид зв’язку в поданих реченнях.

  1. Синтаксичний розбір останнього речення (Один учень виконує розбір на дошці, решта – у зошитах).

  1. Стилістичний експеримент:

  • Якими сполучниками поєднані однорідні члени речення? (Єднальними).

  • Замінити їх розділовими сполучниками. Чи змінився відтінок висловлювання?

  • Обґрунтувати авторський вибір.

  1. Стилістична розминка „Як правильно?”

Говорити (писати) українською мовою – говорити по-українськи –

говорити по-українському.

5.Лінгвістична гра „Редактор”

  • Відредагувати речення, записане на дошці.

Більш за все я люблю і захоплююсь українською мовою.

6.Робота над розвитком зв’язного монологічного мовлення учнів. Користуючись опорною схемою методу ПРЕС, діти складають відповідь (до 1 хв.) на проблемне питання уроку „У чому краса й багатство рідної мови?”

7.Метод „Точка зору”(2-3 відповіді учнів)

V Підсумок уроку.

- Яку тему вивчали на уроці?

- Що нового дізналися про ОЧР?

- Що вас найбільше зацікавило?

- Які форми роботи ви хотіли б застосувати на наступному уроці?

Оцінювання роботи учнів на уроці.

Vі Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання.

  1. Усне завдання. Скласти усну зв’язну розповідь на тему

„Однорідні члени речення”, вміти записати на дошці план,

навести приклади, провести фронтальне опитування.

  1. Письмове завдання ( диференційоване).

Д.р.: впр.208 – виконати всі завдання, які вказані у вправі.

В.р.: Скласти твір-мініатюру „Буду я навчатись мови золотої...”

Урок 2

Тема: Розділові знаки між однорідними членами речення.

Мета: закріпити знання учнів про однорідні члени речення, вміння

визначати їх у реченнях, ставити до них питання, визначати слово до якого вони відносяться, ставити коми між однорідними членами речення; розвивати логічне мислення, вміння виконувати різні мисленнєві дії (аналіз, порівняння);

виховувати повагу до загальнолюдських моральних цінностей.

Тип уроку: комбінований урок з елементами ділової гри.

Методи й прийоми: фронтальне опитування, мовне спостереження,

робота в парах, „Хвилинка ерудита”, самостійна

робота учнів, рольова гра, метод „Точка зору”.

Обладнання: опорні схеми, кодоскоп, підручник.

Епіграф уроку: А які знаєш ти прислів’я? Які знаєш ти приказки?

Позбувайся багатослів’я. Наведи влучних слів зразки.

Д.Білоус

Хід уроку

І Організація класу (привітання, дошка, присутні).

ІІ Перевірка домашнього завдання.

  1. Учень з високим рівнем знань проводить фронтальне опитування з теми „Однорідні члени речення”.

  2. Зв’язна розповідь учня про однорідні члени речення за опорною схемою (ОС).

1) , ,

2) а) , ,

б) , і , і

в) , і

3) й , і

4) : , ,

5) , ,

, , -

: , ,

3.Твір-мініатюра „Рідна мова – найбільше багатство ” (прокоментувати речення з однорідними членами).

ІІІ Повідомлення теми, мети і завдань уроку, проблемного питання.

Чому вчать нас малі жанри усної народної творчості?

ІV Новий матеріал.

  1. Спостереження над мовним матеріалом. (На екрані кодоскопа записані речення).

Сонце, земля, вода – найперші годувальники.

Не одяг прикрашає людину, а добрі діла.

Час, терпіння, праця й сумління прибирають з дороги каміння.

І граб, і дуб від малої сокири падають.

Земля потребує гарної погоди, доброго насіння та працьовитого господаря.

Чи їв, чи не їв, а працювати треба.

  • Визначити в кожному реченні однорідні члени.

  • Якими сполучниками вони з’єднані?

  1. Робота з підручником (с.143-144)

  • Опрацювати теоретичний матеріал, скласти за ним діалог (робота в парах)

  • Розіграти діалог (2-3 пари), використовуючи опорну схему:

Кома при однорідних членах речення ставиться

1) Якщо вони з’єднані інтонацією, без сполучників

2) Якщо при них стоять:

в) парні сполучники

не тільки ,

а й

1) Якщо вони з’єднані інтонацією, без сполучників

  1. Якщо вони з’єднані інтонацією, без сполучників

  2. , ,

б) повторювальні єднальні або розділові сполучники

і , і , і

та ,

та

чи , чи

а) протиставні

сполучники,

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]