- •Передмова
- •I семестр
- •Повторення основних питань курсу хімії основної школи (4 год)
- •Урок 1
- •Урок 2
- •Урок 3
- •Тема уроку. Теорія електролітичної дисоціації. Йонні реакції
- •Урок 4
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (18 год)
- •Урок 5
- •Тема уроку. Місце неметалічних елементів у періодичній системі, особливості будови атомів. Фізичні властивості неметалів. Поширення в природі
- •Урок 6
- •Тема уроку. Алотропія. Значення озонового шару для життя організмів на Землі
- •Урок 7
- •Урок 8
- •Тема уроку. Сполуки неметалічних елементів з Гідрогеном. Гідроген хлорид. Хлоридна кислота
- •Урок 9
- •Тема уроку. Амоніак: властивості, використання. Солі амонію. Якісна реакція на йон амонію
- •Урок 10
- •Тема уроку. Одержання амоніаку в лабораторії. Загальна схема одержання амоніаку в промисловості
- •Урок 11
- •Тема уроку. Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів і гідратів оксидів. Кислотні дощі
- •Урок 12
- •Урок 13
- •Тема уроку. Сульфатна кислота. Фізичні й хімічні властивості
- •Урок 14
- •Урок 15
- •Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань про неметали, їх оксиди, гідрати. Розв’язання задач
- •Урок 16
- •Тема уроку. Контрольна робота № 1 з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •ІІ семестр
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (продовження)
- •Урок 17
- •Урок 18
- •Урок 19
- •Тема уроку. Карбонатна кислота. Карбонати й гідрогенкарбонати. Якісна реакція на карбонат-іон
- •Урок 20
- •Тема уроку. Силікатна кислота й силікати. Поняття про будівельні матеріали: скло, цемент, бетон
- •Урок 21
- •Тема уроку. Використання неметалів та їхніх сполук. Кругообіг неметалічних елементів у природі. Парниковий ефект
- •Урок 22
- •Тема уроку. Контрольна робота з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки (13 годин)
- •Урок 23
- •Тема уроку. Положення елементів-металів у періодичній системі, особливості будови атомів. Металічний зв’язок. Фізичні властивості металів
- •Урок 24
- •Урок 25
- •Тема уроку. Металічні елементи в природі. Загальні способи одержання металів. Виробництво чавуну та сталі
- •Урок 26
- •Урок 27
- •Урок 28
- •Урок 29
- •Тема уроку. Кальцій. Кальцій оксид і гідроксид. Солі Кальцію. Поняття про твердість води. Використання найважливіших сполук Кальцію
- •Урок 30
- •Урок 31
- •Урок 32
- •Урок 33
- •Урок 34
- •Література
170 |
Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
Обчисліть масу титану, яку можна одержати з титанової руди масою 80 кг, якщо масова частка TiO2 в ній становить 93 %,
а масова частка виходу — 90 %.
2.Здійсніть перетворення:
K2SO4 → KOH → KHS → K2S → KNO3
KCl → K
3. Значення неорганічних сполук у природі, техніці, житті.
Учні готують відповіді на запитання й задачі. Завдання в групах дублюються з метою взаємоперевірки та взаємоконтролю.
Відповіді на третє питання групи дають у класі. Учні обговорюють, доповнюють відповіді. Учитель узагальнює відповіді учнів, за необхідності доповнює їх.
IV. Підбиття підсумків уроку
V. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи з теми «Метали».
Урок 34
Контрольнароботазтеми«Металічніелементи та їхні сполуки»
Цілі уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів
зтеми «Металічні елементи та їхні сполуки»; визначити рівень навчальних досягнень учнів
зтеми, розуміння основних понять, уміння використовувати їх на практиці.
Тип уроку: контролю й коригування знань, умінь і навичок.
Форми роботи: письмова контрольна робота.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Письмова контрольна робота
Учитель розподіляє варіанти й нагадує учням зміст завдань, час виконання, ключові моменти оформлення відповідей і систему оцінювання:
II семестр. Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки |
171 |
|
|
yy завдання 1, 2, 3, 4, 5, 6 — тестові, кожне завдання оцінюється в 0,5 бала, у сумі перші шість завдань дають 3 бали;
yy завдання 7, 8, 9 оцінюються по 2 бали, разом за дев’ять правильно виконаних завдань учень отримує 9 балів;
yy завдання 10 пропонується виконувати учням, які претендують на оцінку 12 балів, оцінюється в 3 бали.
Отже, максимальна оцінка за правильно виконану роботу становить 12 балів.
Час на виконання роботи — 40 хв.
Варіант І
1.Під час хімічної реакції метали:
а) віддають електрони зовнішнього енергетичного рівня; б) приєднують електрони зовнішнього енергетичного рівня; в) не змінюють зовнішнього енергетичного рівня.
2.Електроліз переважно використовують для одержання: а) малоактивних металів; б) найбільш активних металів;
в) металів, що в ряду активності розташовуються після водню.
3.Найбільшу електро- й теплопровідність має метал:
|
а) Са; |
б) Al; |
|
в) Ag. |
|
4. |
Укажіть рівняння можливої хімічної реакції: |
|
|
а) Mg +Pb(NO3 )2 → |
б) Ag +Cu(NO3 )2 → |
|
в) Zn +Mg(NO3 )2 → |
|
5. |
Укажіть окисник у реакції: |
|
|
Ca +H2O → Ca(OH)2 +H2 |
|
|
а) Са; |
б) H2O; |
|
в) H2. |
|
6.Об’єм водню, що виділяється в результаті взаємодії заліза масою 2,8 г з надлишком розбавленої сульфатної кислоти:
а) 3,36 л; |
б) 2,24 л; |
в) 1,12 л. |
|
7.Запишіть рівняння реакцій, з допомогою яких можна здійснити перетворення:
Na 1→Na2O 2→NaOH 3→Na2CO3 4→Na
Перше рівняння розберіть як ОВР, друге і третє запишіть
у молекулярно-йонній формі.
8.Допишіть рівняння можливих реакцій:
1) K +H2O → |
2) Al+C → |
3) Cu +FeSO4 → |
4) Fe +H2SO4 (конц.) → |
172 |
Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
9.Унаслідок узаємодії лужного металу масою 2,76 г з надлишком води виділився газ об’ємом 1,344 л (н. у.). Визначте метал.
10.Обчисліть масу магнітного залізняку, з якого одержали 5,6 т заліза в результаті відновлення карбон(II) оксидом, якщо масова частка Fe3O4 в руді становить 0,8 %.
Варіант ІІ
1.Метали реагують з розчином солі, якщо:
а) до складу солі входить більш активний метал; б) до складу солі входить метал такої ж активності;
в) метал-реагент активніший за той, що входить до складу солі.
2.Сплави складаються: а) тільки з металів; б) з металів і неметалів; в) тільки з неметалів.
3.Найвищу твердість мають метали:
|
а) Cu, Fe; |
б) Cr, Ti; |
|
в) Cr, W. |
|
4. |
Укажіть неможливу реакцію: |
|
|
а) Zn + AgNO3 → |
б) Zn +CuCl2 → |
|
в) Ag +CuSO4 → |
|
5. |
Укажіть відновник у реакції: |
|
|
2Al+6HCl = 2AlCl3 +3H2 |
|
|
а) Al; |
б) H+ ; |
|
в) H2. |
|
6.У результаті реакції кальцію масою 2 г з надлишком води виділився водень об’ємом:
а) 2,24 л; |
б) 1,12 л; |
в) 1,24 л. |
|
7.Запишіть рівняння реакцій, з допомогою яких можна здійснити перетворення:
Fe 1→FeCl3 2→Fe(OH)3 3→Fe2O3 4→Fe 8. Допишіть рівняння можливих реакцій:
1) Ca +H2O → 2) Fe +HNO3 (конц.) →
3+HCl →
9.На двовалентний метал масою 6 г подіяли водяною парою, унаслідок чого виділився газ об’ємом 5,6 л (н. у.). Визначте метал.
10.Обчисліть витрату глинозему, масова частка алюміній оксиду
вякому становить 95 %, у процесі електролітичного одержання 1 т алюмінію. )(
II семестр. Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки |
173 |
|
|
Варіант ІІІ
1.З водою за звичайних умов реагують метали: а) побічних підгруп I–III груп;
б) головних підгруп I–II груп; в) побічної підгрупи VIII групи.
2.Для вповільнення корозії використовують:
а) покриття активного металу менш активним; б) покриття неметалу металом;
в) покриття металу іншим металом з такою ж активністю.
3.До легких металів належать:
|
а) Li, Na, Al; |
б) Fe, Cu, Ag; |
|
в) Zn, Pb, Au. |
|
4. |
Укажіть неможливу реакцію: |
б) Zn(NO3 )2 +Ni → |
|
а) CuSO4 +Zn → |
|
|
в) PbCl2 +Zn → |
|
5. |
Укажіть відновник у реакції: |
|
|
2Fe +3Br2 →2FeBr3 |
|
|
а) Fe3+ ; |
б) Br ; |
|
|
2 |
в) Fe.
6.Запишіть рівняння реакцій, з допомогою яких можна здійснити перетворення:
CaCO3 1→CaO 2→Ca(OH)2 3→CaCO3
|
Ca |
7. Допишіть рівняння можливих реакцій: |
|
1) ZnCl2 +Cu → |
2) Na +H2O → |
3) Al+S → |
4) Fe +Mg(NO3 )2 → |
8.На одновалентний метал масою 5,85 г подіяли надлишком води. Виділився газ об’ємом 1,68 л (н. у.). Визначте метал.
9.Обчисліть теоретичні витрати коксу, необхідні для відновлення заліза з 400 т руди, масова частка ферум(ІІІ) оксиду в якій становить 92 %. Кокс при цьому окиснюється до CO2.
ІІІ. Домашнє завдання
Повторити матеріал про властивості металічних елементів та їхніх сполук.