- •Передмова
- •I семестр
- •Повторення основних питань курсу хімії основної школи (4 год)
- •Урок 1
- •Урок 2
- •Урок 3
- •Тема уроку. Теорія електролітичної дисоціації. Йонні реакції
- •Урок 4
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (18 год)
- •Урок 5
- •Тема уроку. Місце неметалічних елементів у періодичній системі, особливості будови атомів. Фізичні властивості неметалів. Поширення в природі
- •Урок 6
- •Тема уроку. Алотропія. Значення озонового шару для життя організмів на Землі
- •Урок 7
- •Урок 8
- •Тема уроку. Сполуки неметалічних елементів з Гідрогеном. Гідроген хлорид. Хлоридна кислота
- •Урок 9
- •Тема уроку. Амоніак: властивості, використання. Солі амонію. Якісна реакція на йон амонію
- •Урок 10
- •Тема уроку. Одержання амоніаку в лабораторії. Загальна схема одержання амоніаку в промисловості
- •Урок 11
- •Тема уроку. Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів і гідратів оксидів. Кислотні дощі
- •Урок 12
- •Урок 13
- •Тема уроку. Сульфатна кислота. Фізичні й хімічні властивості
- •Урок 14
- •Урок 15
- •Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань про неметали, їх оксиди, гідрати. Розв’язання задач
- •Урок 16
- •Тема уроку. Контрольна робота № 1 з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •ІІ семестр
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (продовження)
- •Урок 17
- •Урок 18
- •Урок 19
- •Тема уроку. Карбонатна кислота. Карбонати й гідрогенкарбонати. Якісна реакція на карбонат-іон
- •Урок 20
- •Тема уроку. Силікатна кислота й силікати. Поняття про будівельні матеріали: скло, цемент, бетон
- •Урок 21
- •Тема уроку. Використання неметалів та їхніх сполук. Кругообіг неметалічних елементів у природі. Парниковий ефект
- •Урок 22
- •Тема уроку. Контрольна робота з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки (13 годин)
- •Урок 23
- •Тема уроку. Положення елементів-металів у періодичній системі, особливості будови атомів. Металічний зв’язок. Фізичні властивості металів
- •Урок 24
- •Урок 25
- •Тема уроку. Металічні елементи в природі. Загальні способи одержання металів. Виробництво чавуну та сталі
- •Урок 26
- •Урок 27
- •Урок 28
- •Урок 29
- •Тема уроку. Кальцій. Кальцій оксид і гідроксид. Солі Кальцію. Поняття про твердість води. Використання найважливіших сполук Кальцію
- •Урок 30
- •Урок 31
- •Урок 32
- •Урок 33
- •Урок 34
- •Література
156 |
Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
Урок 29
Тема уроку. Кальцій. Кальцій оксид і гідроксид. Солі Кальцію. Поняття про твердість води. Використання найважливіших сполук Кальцію
Цілі уроку: розширитизнанняучнівпрометалинаприкладі лужноземельних металів; вивчити властивості лужноземельних металів, їхніх сполук, способи одержанняйзастосуваннянаприкладіКальцію; продовжити формування вмінь і навичок складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі властивостей Кальцію; показати зв’язок між будовою, властивостями та застосуванням речовин на прикладі сполук Кальцію; ознайомити учнів з поняттям твердості води та способами її усунення.
Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.
Форми роботи: семінар, фронтальна робота.
Обладнання: періодичнатаблицяхімічнихелементів,таблиця розчинності, колекція «Вапняки».
Демонстрація 2. Взаємодіякальційоксидузводоютадослідження утвореного розчину фенолфталеїном.
Демонстрація 1. Горіння магнію.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання, мотивація навчальної діяльності
1.Порівняйте будову атомів К та Са.
2.Порівняйте фізичні властивості К та Са.
3.Як називаються елементи головної підгрупи ІІ групи? (Лужно-
земельні)
4.Назвіть найактивніший лужноземельний метал. Обґрунтуйте свій вибір.
5.Припустіть, який лужноземельний метал є найменш активним. (Пояснюємо, що Ве є амфотерним елементом.)
Розглянемо на прикладі Кальцію властивості лужноземельних
металів, їх будову, способи одержання й галузі застосування.
II семестр. Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки |
157 |
|
|
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Семінар за планом
1. Положення Кальцію в періодичній системі, будова його атома
2040Ca 1s22s22p63s23p6 4s2
2. Фізичні властивості
Порівнюємо властивості за таблицею лужноземельних металів.
|
Mg |
Ca |
Sr |
Ba |
Ra |
|
|
|
|
|
|
ρ, г/см3 |
1,74 |
1,55 |
2,63 |
3,76 |
6 |
tпл, °С |
650 |
842 |
770 |
969 |
727 |
Колір |
Сріблясто-білий |
Білий |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Примітки |
Вкривається |
Твердий, на пові- |
|
|
|
|
оксидною плівкою |
трі окиснюється |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. Поширення в природі (~3 % маси)
Розглядаємо колекцію вапняків. yy Доломіт MgCO3 CaCO3.
yy Магнезит MgCO3.
yy Вапняк, крейда, мармур CaCO3. yy Каїніт KCl MgSO4 3H2O.
yy Алебастр, палений гіпс (CaSO4 )2 H2O. yy Карналіт KCl MgCl2 6H2O.
yy Гіпс CaSO4 2H2O.
yy Фосфорит Ca3 (PO4 )2 .
4. Способи одержання
Одержують електролізом розплаву CaCl2:
CaCl2 електроліз→Ca + Cl2
5. Хімічні властивості Кальцію
1)Взаємодія з неметалами (учні по ланцюжку записують на дошці рівняння реакцій):
Ca + Cl2 =
Ca + H2 =
Ca + O2 =
Ca + S =
Ca + N2 =
158 |
Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
2)Взаємодія з водою.
Демонстрація 2. Взаємодія кальцію з водою З холодною реагує повільно, з гарячою — швидко:
Ca +H2O = Ca(OH)2 +H2
Дослідження розчину фенолфталеїном підтверджують лужне середовище розчину.
3) Взаємодія з кислотами:
Ca +2HCl = CaCl2 +H2
Записати ОВР:
Ca +HNO3 (розб.) → Ca(NO3 )2 +H2O +N2O
Ca +H2SO4 → CaSO4 +H2
4) Відновлює оксиди металів:
3Ca + Al2O3 = 3CaO +2Al
6. Кальцій оксид
Кальцій оксид CaO, негашене вапно — біла, вогнестійка речо-
вина, tпл = 2 600 °С.
CaCO3 = CaO +CO2 −178 кДж
CaO +H2O = Ca(OH)2
гашене вапно
7. Кальцій гідроксид
Кальцій гідроксид Ca(OH)2 , рихлий порошок, малорозчинний у воді, розчин має лужну реакцію. Вапняна вода — прозорий розчин Ca(OH)2 , використовується для виявлення CO2.
8. Солі Кальцію
Найбільше практичне значення мають: yy Крейда CaCO3.
yy Гіпс 2CaSO4 2H2O = (CaSO4 )2 H2O + 3Н2О
алебастр
2Ca(OH)2 +2Cl2 = Ca(ClO)2 +CaCl2 +2H2O
хлорне вапно
Застосовується для дезінфекції:
Ca(ClO)2 +H2O +CO2 = CaCO3 +2HClO 2HClO = 2HCl+O2
9. Твердість води
1)Тимчасова (карбонатна) твердість зумовлена наявністю гідро-
генкарбонатів Кальцію й Магнію: Ca(HCO3 )2 , Mg(HCO3 )2 . Усувається шляхом кип’ятіння або з допомогою спеціальних добавок, що містять соду:
II семестр. Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки |
159 |
|
|
Ca(HCO3 )2 t°→CaCO3↓ + H2O +CO2↑
Ca(HCO3 )2 +Na2CO3 = CaCO3↓ + 2NaHCO3
2)Постійна твердість зумовлена наявністю інших розчинних со-
лей Кальцію й Магнію, наприклад: CaSO4, MgSO4. Усувається з допомогою розчинних карбонатів або фосфатів:
3CaSO4 +2Na3PO4 = 3Na2SO4 +Ca3 (PO4 )2↓
10. Використання сполук Кальцію
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Узагальнення вчителя, заповнення опорної схеми.
V. Тренувальні вправи
1.Складіть рівняння, що описують усунення твердості води, спричиненої магній гідрогенкарбонатом і магній сульфатом.
2.Легкі пористі бетони одержують шляхом узаємодії алюмінію з кальцій гідроксидом:
Ca(OH)2 +2Al+2H2O = Ca(H2AlO2 )2 +H2↑
Водень спінює масу. Такий бетон використовується як теплота звукоізоляційний матеріал. Обчисліть маси кальцій гідроксиду
й алюмінію, необхідні для одержання 560 л водню (н. у.).
3.Складіть рівняння реакцій за схемою:
Ca → CaO → CaCl2 → Ca
Ca(OH)2
VI. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів
VII. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання.
Випереджальні завдання
1.Положення Алюмінію в періодичній системі, будова атома.
2.Фізичні властивості алюмінію.
3.Природні сполуки Алюмінію.
4.Способи одержання алюмінію.
5.Хімічні властивості Алюмінію:
а) взаємодія з простими речовинами; б) взаємодія з кислотами й лугами.
6.Алюміній оксид, його амфотерні властивості.
7.Алюміній гідроксид, його амфотерні властивості.
8.Застосування Алюмінію, його сплавів та сполук.