- •Передмова
- •I семестр
- •Повторення основних питань курсу хімії основної школи (4 год)
- •Урок 1
- •Урок 2
- •Урок 3
- •Тема уроку. Теорія електролітичної дисоціації. Йонні реакції
- •Урок 4
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (18 год)
- •Урок 5
- •Тема уроку. Місце неметалічних елементів у періодичній системі, особливості будови атомів. Фізичні властивості неметалів. Поширення в природі
- •Урок 6
- •Тема уроку. Алотропія. Значення озонового шару для життя організмів на Землі
- •Урок 7
- •Урок 8
- •Тема уроку. Сполуки неметалічних елементів з Гідрогеном. Гідроген хлорид. Хлоридна кислота
- •Урок 9
- •Тема уроку. Амоніак: властивості, використання. Солі амонію. Якісна реакція на йон амонію
- •Урок 10
- •Тема уроку. Одержання амоніаку в лабораторії. Загальна схема одержання амоніаку в промисловості
- •Урок 11
- •Тема уроку. Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів і гідратів оксидів. Кислотні дощі
- •Урок 12
- •Урок 13
- •Тема уроку. Сульфатна кислота. Фізичні й хімічні властивості
- •Урок 14
- •Урок 15
- •Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань про неметали, їх оксиди, гідрати. Розв’язання задач
- •Урок 16
- •Тема уроку. Контрольна робота № 1 з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •ІІ семестр
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (продовження)
- •Урок 17
- •Урок 18
- •Урок 19
- •Тема уроку. Карбонатна кислота. Карбонати й гідрогенкарбонати. Якісна реакція на карбонат-іон
- •Урок 20
- •Тема уроку. Силікатна кислота й силікати. Поняття про будівельні матеріали: скло, цемент, бетон
- •Урок 21
- •Тема уроку. Використання неметалів та їхніх сполук. Кругообіг неметалічних елементів у природі. Парниковий ефект
- •Урок 22
- •Тема уроку. Контрольна робота з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки (13 годин)
- •Урок 23
- •Тема уроку. Положення елементів-металів у періодичній системі, особливості будови атомів. Металічний зв’язок. Фізичні властивості металів
- •Урок 24
- •Урок 25
- •Тема уроку. Металічні елементи в природі. Загальні способи одержання металів. Виробництво чавуну та сталі
- •Урок 26
- •Урок 27
- •Урок 28
- •Урок 29
- •Тема уроку. Кальцій. Кальцій оксид і гідроксид. Солі Кальцію. Поняття про твердість води. Використання найважливіших сполук Кальцію
- •Урок 30
- •Урок 31
- •Урок 32
- •Урок 33
- •Урок 34
- •Література
160 |
Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
Урок 30
Тема уроку. Алюміній.Алюмінійоксид,алюмінійгідроксид, їх амфотерність. Солі Алюмінію. Використання найважливіших сполук Алюмінію
Цілі уроку: розширити й поглибити знання учнів про метали на прикладі Алюмінію — представника головної підгрупи ІІІ групи; повторити поняття амфотерності на прикладі сполук Алюмінію, їх хімічних властивостей; показати поширення алюмінію вприроді,застосуванняАлюмініютайогосполук.
Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.
Форми роботи: семінар, фронтальна робота.
Обладнання: періодичнатаблицяхімічнихелементівД.І.Мен делєєва, таблиця розчинності, колекція «Алюміній та його сплави».
Демонстрація 4. Одержання алюміній гідроксиду та його амфотерні властивості.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання, мотивація навчальної діяльності
Найпоширеніший у земній корі метал — алюміній (5,5 %) — існує в природі лише у вигляді сполук.
1.Складіть схему будови атома Алюмінію.
2.У чому полягають відмінності в будові атомів К, Са, Аl?
3.Назвіть характерну валентність, ступінь окиснення, які Алюміній проявляє в сполуках.
4.Чим пояснюється зниження хімічної активності алюмінію порівняно з Na, K, Ca?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Семінар за планом
1. Положення Алюмінію в періодичній системі, будова його атома
1327Al 1s22s22p63s23p1
II семестр. Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки |
161 |
|
|
2. Фізичні властивості алюмінію
Сріблясто-білий метал, легкий і пластичний, ρ = 2,7 г/см3,
tпл = 660 °С.
Легко витягується в дріт, прокочується в листи й фольгу. За електропровідністю поступається лише сріблу й міді. Входить до складу легких сплавів.
3. Природні сполуки Алюмінію
yy Каолініт Al2O3 2SiO2 2H2O, входить до складу глини.
yy Корунд Al2O3, кристали: червоні (рубіни), сині (сапфіри). yy Польовий шпат K2O Al2O3 6SiO2.
yy Боксит Al2O3 nH2O.
yy Нефелін Na2O Al2O3 2SiO2.
yy Кріоліт Na |
3 |
AlF |
. |
|
|
|
6 |
|
4. Способи одержання
Одержують електролізом Al2O3 у розплавленому кріоліті за температури близько 1 000 °С.
5. Хімічні властивості Алюмінію
1)Взаємодія з неметалами.
(Пропонуємо учням по ланцюжку дописати рівняння реакцій
на дошці.)
Легко з’єднується з галогенами за кімнатної температури:
Al+Cl2 =
У результаті нагрівання:
Al+S =
Al+N2 =
Al+O2 = — сліпучий спалах.
2) Алюмінотермія:
Cr2O3 +2Al = Al2O3 +2Cr
3)З водою не взаємодіє, поверхня металу захищена оксидною плівкою, але якщо зняти її, протікатиме реакція:
Al+H2O =
(Допишіть ОВР.)
4)Алюміній легко взаємодіє з розчинами кислот.
Завдання. Допишіть рівняння реакцій окиснення-відновлення:
Al+HCl =
Al+HNO3 =
Al+H2SO4 (конц.) =
162 |
Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
||||
|
|
|
|
|
|
5) Реагує з лугами за нагрівання: |
|
|
|
|
|
|
2Al+2NaOH +6H2O 2Na |
Al(OH) |
|
+3H2↑ |
|
|
|
|
4 |
|
|
(Розставити коефіцієнти методом електронного балансу.)
6. Алюміній оксид Al2O3
Біла тугоплавка речовина, нерозчинна у воді, tпл = 2 050 °C. Проявляє амфотерні властивості:
Al2O3 +HCl =
Al2O3 +NaOH =
Запишіть йонно-молекулярні рівняння.
7. Алюміній гідроксид
Білий драглистий осад.
Демонстрація 4. Одержання алюміній гідроксиду та його амфотерні властивості
Al2 (SO4 )3 +6NaOH = 2Al(OH)3 +3Na2SO4
Доведіть рівняннями хімічних реакцій амфотерність Al(OH)3 .
Al(OH)3 +HCl =
Al(OH)3 +NaOH = NaAlO2 +2H2O (у процесі сплавлення) Al(OH)3 +NaOH = Na Al(OH)4 (у розчинах)
8. Солі Алюмінію
Тверді, білі речовини, дуже гідролізовані.
9. Застосування Алюмінію та його сполук yy Сплави.
yy Алюмінотермія.
yy Алюмінієві вироби.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Узагальнення вчителя, заповнення опорної схеми
V. Тренувальні вправи
Самостійна робота зі схемами
1.Al → Al2O3 → AlCl3 → Al(OH)3
2.Al → Al2 (SO4 )3 → Al(OH)3 → Al(NO3 )3
3.Al → AlCl3 → Al(OH)3 → NaAlO2
4.Al → AlBr3 → Al(OH)3 → AlCl3
Обчисліть масу кінцевого продукту, якщо для реакції взяли 5,4 г алюмінію.