- •Передмова
- •I семестр
- •Повторення основних питань курсу хімії основної школи (4 год)
- •Урок 1
- •Урок 2
- •Урок 3
- •Тема уроку. Теорія електролітичної дисоціації. Йонні реакції
- •Урок 4
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (18 год)
- •Урок 5
- •Тема уроку. Місце неметалічних елементів у періодичній системі, особливості будови атомів. Фізичні властивості неметалів. Поширення в природі
- •Урок 6
- •Тема уроку. Алотропія. Значення озонового шару для життя організмів на Землі
- •Урок 7
- •Урок 8
- •Тема уроку. Сполуки неметалічних елементів з Гідрогеном. Гідроген хлорид. Хлоридна кислота
- •Урок 9
- •Тема уроку. Амоніак: властивості, використання. Солі амонію. Якісна реакція на йон амонію
- •Урок 10
- •Тема уроку. Одержання амоніаку в лабораторії. Загальна схема одержання амоніаку в промисловості
- •Урок 11
- •Тема уроку. Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів і гідратів оксидів. Кислотні дощі
- •Урок 12
- •Урок 13
- •Тема уроку. Сульфатна кислота. Фізичні й хімічні властивості
- •Урок 14
- •Урок 15
- •Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань про неметали, їх оксиди, гідрати. Розв’язання задач
- •Урок 16
- •Тема уроку. Контрольна робота № 1 з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •ІІ семестр
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (продовження)
- •Урок 17
- •Урок 18
- •Урок 19
- •Тема уроку. Карбонатна кислота. Карбонати й гідрогенкарбонати. Якісна реакція на карбонат-іон
- •Урок 20
- •Тема уроку. Силікатна кислота й силікати. Поняття про будівельні матеріали: скло, цемент, бетон
- •Урок 21
- •Тема уроку. Використання неметалів та їхніх сполук. Кругообіг неметалічних елементів у природі. Парниковий ефект
- •Урок 22
- •Тема уроку. Контрольна робота з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки (13 годин)
- •Урок 23
- •Тема уроку. Положення елементів-металів у періодичній системі, особливості будови атомів. Металічний зв’язок. Фізичні властивості металів
- •Урок 24
- •Урок 25
- •Тема уроку. Металічні елементи в природі. Загальні способи одержання металів. Виробництво чавуну та сталі
- •Урок 26
- •Урок 27
- •Урок 28
- •Урок 29
- •Тема уроку. Кальцій. Кальцій оксид і гідроксид. Солі Кальцію. Поняття про твердість води. Використання найважливіших сполук Кальцію
- •Урок 30
- •Урок 31
- •Урок 32
- •Урок 33
- •Урок 34
- •Література
I семестр. Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки |
67 |
|
|
Урок 9
Тема уроку. Амоніак: властивості, використання. Солі амонію. Якісна реакція на йон амонію
Цілі уроку: ознайомити зі складом, особливостями будови молекулийфізичнимивластивостямиамоніаку, розчинністю амоніаку у воді й дією індикаторів на розчин, особливостями взаємодії амоніаку з водою й кислотами; формувати вміння складати йонно-молекулярні рівняння реакції на прикладівластивостейамоніаку;розповістипро застосуванняамоніаку;розширитиуявленняпро солі та їх загальні властивості на прикладі солей амонію;ознайомитиучнівзіспецифічнимивластивостями солей амонію; дати уявлення про способиодержаннясолейамонію;розвивативміння складатийонно-молекулярнірівняннявідповід- них реакцій на прикладі хімічних властивостей амоніаку; удосконалювати вміння проводити хімічнийексперимент,спостерігатизаперебігом реакцій і робити узагальнюючі висновки.
Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.
Форми роботи: навчальналекція,лабораторнийідемонстраційний експерименти, робота з опорною схемою.
Обладнання: періодична таблиця хімічних елементів, Демонстрація. Одержання амоній хлориду («дим без вогню»). Лабораторний дослід 2. Визначення йонів амонію в розчині.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ.Актуалізаціяопорнихзнань,перевіркадомашньогозавдання
1.Напишіть рівняння одержання амоніаку, укажіть окисник і відновник.
2.Охарактеризуйте цю реакцію, назвіть умови, необхідні для перебігу цієї реакції.
III. Вивчення нового матеріалу (розповідь учителя)
1. Амоніак — будова молекули й фізичні властивості
Молекула NH3 має структуру трикутної піраміди з атомом Нітрогену у вершині. Хімічний зв’язок утворюється шляхом
68 |
Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
перекриванняs-орбіталейтрьохатомівГідрогенуітрьохp-орбіталей Нітрогену. р-хмари перпендикулярні, але кут між зв’язками перевищує 90°, тому що електронні хмари атомів Гідрогену відштовхуються й утворюють кут зв’язку 107°. Довжина зв’язку N −H стано-
вить 1,01 Å.
Фізичні властивості: безбарвний газ із різким запахом, добре розчинний у воді (до 700 л амоніаку в 1 л води). Температура плавлення дорівнює –77,7 °С, температура кипіння — –33,4 °С.
2. Хімічні властивості амоніаку
1)Окиснення для молекули амоніаку є малохарактерним, оскільки молекула амоніаку стійка.
а) На повітрі не горить, але в атмосфері кисню згоряє жовтим полум’ям:
4NH3 +3O2 → 6H2O +2N2 +303 ккал
Зверніть увагу на те, що суміш амоніаку й кисню внаслідок нагрівання може вибухати!
б) Неповне окиснення в присутності каталізатора (kat — Pt, Fe2O3,
Cr2O3 ):
4NH3 +O2 Pt→4NO +6H2O +Q
Тут каталізатор не лише прискорює, але і змінює напрям реакції.
2)Для амоніаку характерні реакції приєднання з утворенням йона амонію.
а) Взаємодія з водою:
NH3 +H2O ↔ NH4OH ↔ NH4+ +OH−
Утворюється ковалентний зв’язок за донорно-акцепторним механізмом:
H |
H |
|
H |
|
+ |
H |
|
− |
|
|
|
|
|
|
|
||
H: N:H +:O:H → H:N:H |
|
+ :O: |
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
H |
|
|
H |
|
|
У розчині амоніаку індикатори змінюють колір: лакмус — на синій, фенолфталеїн — на малиновий, що вказує на лужне середовище розчину амоніаку.
Йон NH4+ має форму правильного тетраедра, усі зв’язки — ковалентні полярні, рівноцінні (мають однакову довжину й кут зв’язку).
I семестр. Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки |
69 |
|
|
б) Приєднання кислот:
NH3 +HCl → NH4Cl
За цілковитої відсутності води реакція не протікає:
NH4OH +HCl → NH4Cl +H2O
Висновок: розчин амоніаку NH3 — основа, оскільки взаємодіє з кислотами, а розчин має лужну реакцію.
IV. Первинне застосування отриманих знань
1.Напишіть рівняння реакцій, з допомогою яких можна здійснити перетворення:
N2 1→NH3 2→NH4Cl 3→NH4OH 4→(NH4 )2 SO4 5→BaSO4
NO
Укажіть,якзмінюєтьсяступіньокисненняНітрогенув1-йі6-йре акціях.
2.Демонстрація досліду «Дим без вогню». Особливості взаємодії амоніаку з хлоридною кислотою:
|
|
|
|
+ |
Cl |
− |
NH3 +HCl → NH4 |
|
|
||||
NH3 +H |
+ |
→ |
|
+ |
|
|
|
NH4 |
|
|
3.Запишіть рівняння взаємодії амоніаку із сульфатною кислотою в молекулярній та йонній формах:
а) NH3 |
|
|
+ |
|
− |
||
+H2SO4 → NH4 |
|
HSO4 |
|
||||
NH3 |
+2H+ +SO24− → NH4 |
+ +HSO4− |
|||||
NH3 |
+H+ → NH4 |
+ |
|
|
|
|
|
б) 2NH3 |
+H2SO4 → (NH4 )2 SO4 |
|
|||||
2NH3 |
+2H+ →2NH4+ |
|
|
|
|
||
Висновок: NH4+ |
можна розглядати у формулах як йон однова- |
лентного металу.
4.Якісною реакцією на йон амонію є реакція взаємодії з лугами.
При цьому утворюється слабка основа NH4OH, що легко розкладається на амоніак і воду, при цьому з’являється запах амоніаку. Усі солі й розчини, що містять йон амонію, мають слабкий запах амоніаку.
Лабораторний дослід 5. Якісна реакція на йон амонію
Здійсніть якісну реакцію й визначте наявність у розчині йона амонію, запишіть йонно-молекулярне рівняння взаємодії амоній хлориду з лугами:
NH4Cl+KOH → KCl+NH4OH → KCl +NH3 +H2O
70 |
Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
|
NH4+ +Cl− +K+ +OH− → K+ +Cl− +NH3 +H2O |
NH4+ +OH− → NH3 +H2O
5.Назвіть способи одержання солей амонію. Термічний розклад солей амонію супроводжується появою запаху амоніаку:
NH4Cl t°→NH3 +HCl (NH4 )2 CO3 t°→2NH3 +CO2 +H2O
V. Самостійна робота
Завдання 1. Складіть повні та скорочені йонні рівняння реакцій між речовинами.
Варіант І
а) амоній гідроксид і ортофосфатна кислота; б) амоній сульфат і кальцій гідроксид.
Варіант ІІ
а) магній хлорид і амоній фосфат; б) амоній нітрат і калій гідроксид.
Завдання 2. Напишіть рівняння окисно-відновної реакції одержання речовин.
Варіант І: нітроген(II) оксид.
Варіант ІІ: амоніак.
Укажіть умови зміщення хімічної рівноваги в цих реакціях у бік утворення продукту реакції.
Завдання 3. Поясніть механізм утворення йона амонію NH4+ у реакціях.
Варіант І: розчинення амоніаку у воді.
Варіант ІІ: взаємодії амоніаку з хлоридною кислотою.
VI. Підбиття підсумків уроку
VII. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.