
- •Передмова
- •I семестр
- •Повторення основних питань курсу хімії основної школи (4 год)
- •Урок 1
- •Урок 2
- •Урок 3
- •Тема уроку. Теорія електролітичної дисоціації. Йонні реакції
- •Урок 4
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (18 год)
- •Урок 5
- •Тема уроку. Місце неметалічних елементів у періодичній системі, особливості будови атомів. Фізичні властивості неметалів. Поширення в природі
- •Урок 6
- •Тема уроку. Алотропія. Значення озонового шару для життя організмів на Землі
- •Урок 7
- •Урок 8
- •Тема уроку. Сполуки неметалічних елементів з Гідрогеном. Гідроген хлорид. Хлоридна кислота
- •Урок 9
- •Тема уроку. Амоніак: властивості, використання. Солі амонію. Якісна реакція на йон амонію
- •Урок 10
- •Тема уроку. Одержання амоніаку в лабораторії. Загальна схема одержання амоніаку в промисловості
- •Урок 11
- •Тема уроку. Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів і гідратів оксидів. Кислотні дощі
- •Урок 12
- •Урок 13
- •Тема уроку. Сульфатна кислота. Фізичні й хімічні властивості
- •Урок 14
- •Урок 15
- •Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань про неметали, їх оксиди, гідрати. Розв’язання задач
- •Урок 16
- •Тема уроку. Контрольна робота № 1 з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •ІІ семестр
- •Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки (продовження)
- •Урок 17
- •Урок 18
- •Урок 19
- •Тема уроку. Карбонатна кислота. Карбонати й гідрогенкарбонати. Якісна реакція на карбонат-іон
- •Урок 20
- •Тема уроку. Силікатна кислота й силікати. Поняття про будівельні матеріали: скло, цемент, бетон
- •Урок 21
- •Тема уроку. Використання неметалів та їхніх сполук. Кругообіг неметалічних елементів у природі. Парниковий ефект
- •Урок 22
- •Тема уроку. Контрольна робота з теми «Неметали та їхні сполуки»
- •Тема 2. Металічні елементи та їхні сполуки (13 годин)
- •Урок 23
- •Тема уроку. Положення елементів-металів у періодичній системі, особливості будови атомів. Металічний зв’язок. Фізичні властивості металів
- •Урок 24
- •Урок 25
- •Тема уроку. Металічні елементи в природі. Загальні способи одержання металів. Виробництво чавуну та сталі
- •Урок 26
- •Урок 27
- •Урок 28
- •Урок 29
- •Тема уроку. Кальцій. Кальцій оксид і гідроксид. Солі Кальцію. Поняття про твердість води. Використання найважливіших сполук Кальцію
- •Урок 30
- •Урок 31
- •Урок 32
- •Урок 33
- •Урок 34
- •Література

I семестр. Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки |
91 |
|
|
2. 28 г мідних ошурок занурили в розчин купрум(II) хлориду, що містить 108 г солі. Яка маса міді може при цьому виділитися?
28 г |
108 г |
|
Fe |
+ CuCl2 |
→ Cu +FeCl2 |
56 г моль |
135 г моль |
|
0,5 моль |
0,8 моль |
0,5 моль |
Нестача
M(Cu) = 0,5 64 = 32 (г).
Задачі для самостійної роботи
1.Обчисліть масу барій сульфату, що утвориться в результаті взаємодії 200 г розчину сульфатної кислоти з масовою часткою 7 % з розчином барій хлориду, що містить 2 моль цієї солі.
2.Обчисліть масу осаду, що утвориться в результаті зливання 15 г розчину барій хлориду з масовою часткою 5 % і 10 г розчину натрій сульфату з масовою часткою 8 %.
3.Обчисліть масу осаду, що випаде в результаті взаємодії 250 г розчину барій нітрату з масовою часткою солі 41,6 % і 294 г розчину сульфатної кислоти з масовою часткою 40 %.
V. Підбиття підсумків уроку
Учитель підбиває підсумки уроку, оцінює роботу учнів на уроці, вибірково перевіряє самостійне розв’язання задач учнями.
VI. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи. Підготуватися до семінару за вивченим матеріалом.
Урок 15
Тема уроку. Узагальнення й систематизація знань про неметали, їх оксиди, гідрати. Розв’язання задач
Цілі уроку: узагальнитийсистематизуватизнанняучнівпро неметали,їхоксиди,гідриди,гідрати;удосконалюватизнання,умінняйнавичкиучнівскладати реакціїйонногообміну,окисно-відновніреакції, розв’язувати задачі на вихід продукту реакції, надлишок і нестачу.
Тип уроку: узагальнення й систематизації знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.
Форми роботи: навчальний семінар.

92 |
Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень |
|
|
Обладнання: періодичнатаблицяхімічнихелементів,таблиця розчинності, ряд активності металів, карткизавдання.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Семінар
1. Завдання для фронтальної роботи Завдання 1. Складіть рівняння реакцій відповідно до схеми
(схему зображено на дошці або в картках-завданнях, учні виконують завдання по черзі біля дошки).
а) H2S ←H2SO4 →BaSO4 S →SO2 →SO3
ZnS Na2SO3
Для реакцій 4, 5, 10, 11 — скласти ОВР, реакції 6, 7, 8, 9 написати в йонно-молекулярній формі.
б) NO2 → HNO3 → NH4NO3 → NH3 → (NH4 )2 SO4
Завдання 2. Допишіть рівняння практично здійсненних реакцій (двоє учнів біля дошки, решта — за варіантами в зошитах).
Варіант І |
|
|
а) H2SO4 +Fe2O3 → |
|
б) K2SO4 +BaCl2 → |
в) SO3 +NaOH → |
|
г) Ag +2H2SO4 (конц.) → |
Варіант ІІ |
|
|
а) CuSO4 +Ba(OH)2 |
→ |
б) CO2 +H2SO4 → |
в) H2SO4 +Mg(OH)2 |
→ |
г) Cu +H2SO4 (конц.) → |
Завдання 3. Дано рівняння реакції:
2NO +O2 ↔2NO2 +Q
Укажіть умови, що вплинуть на зміщення рівноваги реакції (обговорюємо в класі):
а) охолодження; б) зниження тиску; в) нагрівання;
г) збільшення концентрації кисню. Відповідь обґрунтуйте.

I семестр. Тема 1. Неметалічні елементи та їхні сполуки |
93 |
|
|
Завдання 4. Дано рівняння реакції:
N2 +O2 ↔2NO −Q
З перелічених умов виберіть ті, що вплинуть на зміщення рівноваги реакції ліворуч (учні виконують самостійно з наступним обговоренням у класі):
а) збільшення концентрації азоту; б) охолодження;
в) збільшення концентрації нітроген(ІІ) оксиду; г) нагрівання.
Відповідь обґрунтуйте.
Завдання 5. Обчисліть масу солі, що утворилася, якщо в реакцію вступило 34 г ферум(III) оксиду й 19,6 г сульфатної кислоти.
34 г |
19,6 г |
х г |
Fe2O3 |
+H2SO4 |
→ Fe2 (SO4 )3 +H2O |
160 г моль |
98 г моль |
133 г моль |
(нестача)
х= 26,6 (г).
2.Завдання для групової роботи
Учні об’єднуються в шість-вісім груп, завдання в групах повторюються з метою взаємоперевірки.
Група 1
1.Обчисліть об’єм карбон(IV) оксиду за н. у., що виділиться в результаті взаємодії 5,3 г натрій карбонату й 8 г сульфатної кислоти.
2.З перелічених речовин виберіть ті, з якими реагуватиме розчин сульфатної кислоти: натрій гідроксид, купрум(II) оксид, золото, магній, барій хлорид, срібло, алюміній гідроксид. Наведіть рівняння реакцій у молекулярній, повній та скороченій йонній формах.
3.До 540 г розчину купрум(II) хлориду долили 560 г розчину натрій гідроксиду з масовою часткою лугу 20 %. Обчисліть масу осаду, що випав, якщо масова частка купрум(II) хлориду становить 20 %.
4.У процесі нагрівання амоній нітриту утворилися азот і вода. Обчисліть об’єм азоту (н. у.), який можна одержати в результаті розкладання 128 г амоній нітриту, якщо об’ємна частка виходу азоту становить 90 %.
Група 2
1.Обчисліть масу натрій сульфату, що утвориться в результаті зливання двох розчинів, які містять 16 г натрій гідроксиду й 10 г сульфатної кислоти.

94Усі уроки хімії. 10 клас. Стандарт і академічний рівень
2.З перелічених речовин виберіть ті, з якими реагуватиме розчин сульфатної кислоти: кальцій гідроксид, мідь, цинк хлорид, залізо, силіцій(IV) оксид, барій нітрат, купрум(II) гідроксид. Наведіть рівняння реакцій у молекулярній, повній та скороченій йонній формах.
3.Змішали 300 г розчину натрій гідроксиду та 250 г розчину хлоридної кислоти. Обчисліть масу води, що утворилася, якщо до зливання розчини мали однакову масову частку розчиненої речовини — 36 %.
4.У процесі нагрівання 42 г амоній хлориду з надлишком кальцій гідроксиду одержали амоніак об’ємом 11,6 л (н. у.). Обчисліть об’ємну частку виходу амоніаку.
Група 3
1. Обчисліть масу фосфатної кислоти, яку можна одержати з 200 кг фосфориту, що містить 60 % кальцій фосфату, дією на нього сульфатної кислоти, якщо масова частка виходу кислоти становить 80 %.
2.З перелічених речовин виберіть ті, з якими реагуватиме розчин сульфатної кислоти: літій гідроксид, алюміній, барій хлорид, сульфур(IV) оксид, ферум(III) оксид, мідь, цинк гідроксид. Наведіть рівняння реакцій у молекулярній, повній та скороченій йонній формах.
3.Обчисліть масу осаду, що утвориться в результаті зливання 257 г розчину аргентум нітрату з масовою часткою солі 3,4 % і 364 г розчину хлоридної кислоти з масовою часткою кислоти
2,92 %.
4.У процесі розкладання амоній хлориду масою 107 г одержали амоніак об’ємом 38 л (н. у.). Обчисліть об’ємну частку виходу амоніаку.
Група 4
1.Обчисліть масу міді, потрібну для реакції з надлишком концентрованоїнітратноїкислотидляодержання4л(н.у.)нітроген(IV) оксиду, якщо об’ємна частка виходу нітроген(IV) оксиду становить 96 %.
2.З перелічених речовин виберіть ті, з якими реагуватиме розчин сульфатної кислоти: ртуть, ферум(III) гідроксид, барій нітрат, калій гідроксид, магній оксид, цинк, карбон(IV) оксид. Наведіть рівняння реакцій у молекулярній, повній та скороченій йонній формах.
3.Обчисліть масу осаду, що утвориться в результаті зливання 257 г розчину аргентум нітрату з масовою часткою солі 3,4 %