Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
укр.мова 8 кл..docx
Скачиваний:
176
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
1.37 Mб
Скачать

Пам'ятка Як працювати над текстом, що пропонується для критичного аудіювання

Прослухати текст.

Визначити стиль і тип мовлення.

Поміркувати над темою й основною думкою тексту.

З'ясувати значення незнайомих слів.

Скласти план відповідно до теми і змісту висловлювання.

Оцінити позицію автора щодо описаних подій, явищ у тексті.

Висловити власні міркування на подану тему, дотримуючись стилю, логіки та послідовності викладення думок.

Організований збір зошитів для тематичних контрольних робіт

Домашнє завдання

Скласти узагальнювальну таблицю за матеріалами вивченого з те­ми «Речення зі звертаннями, вставними словами». Дібрати приклади з творів художньої літератури.

речення з відокремленими членами

Урок № 55

ПОНЯТТЯ ПРО ВІДОКРЕМЛЕННЯ

Мета: сформувати в учнів поняття про відокремлення; ознайо-

мити з видами відокремлених членів речення; розвивати вміння знаходити відокремлені члени в ускладнених ре­ченнях, аналізувати ці речення у висловлюваннях, моде­лювати й конструювати їх відповідно до комунікативно­го завдання; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу стимулювати активізацію пошу­ків нових оригінальних прочитань восьмикласниками української минувшини.

Внутрішньопредметні зв'язки:

Культура мовлення і стилістика: інтонація речень з відокремленими членами.

Текст (риторичний аспект): використання відокремлених членів ре­чення в усному й писемному мовленні.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної ком­петенції).

ХІД УРОКУ

Організаційний момент

Ознайомлення восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку. Оголошення епіграфа

У фокусі будь-яких історичних казусів, несподіваних колізій чи курйозів, драм і трагедій завжди перебуває людина з її силою і слабкістю, моральними чеснотами і вадами.

В. Смолій

III. Актуалізація мотиваційних резервів восьмикласників

Творче спостереження з елементам зіставлення

► Прочитати уважно текст, що розміщений ліворуч. Визначити його тему. З'ясувати, яку функцію виконують виділені компоненти.

Рід Марковичів у козацькій Україні був одним із найзамож-ніших і наймогутніших. А по­чалося все з Андрія Марковича. Він не стільки власною доблес­тю і військовими звитягами міц­но став на ноги, скільки завдя­ки тому, що вельми вдало видав свою сестру за доволі перспектив­ного нареченого. Андрій Марко­вич досить швидко пройшов ща­блі козацької ієрархії. Зрозуміло, що за таким батьком впливові по­зиції посіли в Україні й молодші Марковичі. Проте саме останній потрапив у досить неприємну, на­віть трагічну історію (За В. Гороб-цом).

Рід Марковичів у козацькій Україні був одним із найзамож-ніших і наймогутніших. А поча­лося все з Андрія Марковича, сина вихреста з Уманщини. Він не стільки власною доблестю і військовими звитягами міцно став на ноги, увійшовши до чис­ла вищої козацької старшини, скільки завдяки тому, що вельми вдало видав свою сестру, красу­ню Настю, за доволі перспектив­ного нареченого — вдівця Іва­на Ілліча Скоропадського, на той час стародубського полковника, а згодом гетьмана Лівобереж­ної України. Маючи такого висо­копоставленого свояка та досить владну сестру, Андрій Маркович досить швидко пройшов щаблі козацької ієрархії, посівши уряд лубенського полковника. Зрозумі­ло, що за таким батьком впливові позиції посіли в Україні й молод­ші Марковичі — Яків, Іван і Мар­ко. Проте саме останній, маючи «довгого язика», потрапив у до­сить неприємну, навіть трагічну історію (В. Горобець).

Прочитати текст із випущеними виділеними частинами речень. Дослідити, що змінилося.

Виписати виділені компоненти зі словами, до яких вони належать. Визначити, якими членами речення вони виступають.