Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
укр.мова 8 кл..docx
Скачиваний:
160
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
1.37 Mб
Скачать

IV. Узагальнення й систематизація вивченого на уроці

Лінгвістична гра «Третє зайве»

► У кожній групі речень визначити «зайву» синтаксичну конструк­цію. Свій вибір обґрунтувати.

I 1. Люби свій край. Всю душу солов'їну і серця жар віддай йому

в піснях (В. Сосюра).

Люблю України коханої небо, що буде, люблю, й що було (В. Со-сюра).

За всіх скажу, за всіх переболію (П. Тичина)

II 1. Собори душ своїх бережіть, друзі (О. Гончар).

Поспішайте робити добро! (О. Довженко).

Людина починається з добра! (Л. Забашта)

III 1. Учитесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь!

(Т. Шевченко).

Отак сидиш і думаєш... (Остап Вишня).

Вік живи — вік учись (Нар. творчість)

Підсумок уроку

Домашнє завдання

Виписати з «Кобзаря» Шевченка 4—5 узагальнено-особових ре­чень. Виділити в них головний член.

Урок № 32

УСНИЙ СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ (НА ОСНОВІ ПРОСЛУХАНИХ РАДІО- І ТЕЛЕПЕРЕДАЧ)

Мета: засвоїти особливості стислого переказу тексту публіцистич-

ного стилю на основі переглянутої телепередачі або прослу­ханої радіопередачі, сформувати вміння й навички виділяти в теле- або радіопередачі головне та відтворювати його від­повідно до стильових вимог тексту, добираючи необхідний мовний матеріал, удосконалити вміння усно логічно буду­вати власне висловлювання, стисло передаючи основну ін­формацію переглянутої (або прослуханої) передачі. Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

ХІД УРОКУ

Організаційний момент

Ознайомлення восьмикласників

з темою, метою й завданнями уроку

III. Актуалізація мовленнєвознавчих понять з теми

Ігрове завдання «Хто швидше»

► За поданими характеристиками назвати передачі каналу «1 + 1».

До неї приходять з проблемою, часто — з бідою. А вона допома­гає. І морально, і реально. Можливо, саме тому творчій групі про­грами не бракує справжніх драматичних, іноді трагічних, а іноді трагікомічних життєвих історій, розказаних безпосередніми учас­никами або свідками — відверто, щиро, чесно та сміливо.

Кінокласика, кіноновини, кіносенсації. Супроводжують глядача в подорожах цієї передачі Юрій Макаров, Ольга Сумська та Ана­толій Ярема, яких глядачі давно знають і люблять. Програма зна­йомить глядачів із безсмертною класикою, з новинками світового кіно і просто цікавими фільмами.

У кожній країні існує подібне телешоу про найбільші катастро­фи нашого часу. Вони мають шалений успіх у глядачів. Тепер аналогічна програма є і в Україні. Та якщо західні колеги беруть за основу якусь одну катастрофу і розглядають її з усіх боків, то в зону уваги ведучого Ігоря Посипайка потрапляють усі події, що фігурують у жанрі катастроф.

Це телешоу є унікальним проектом на світовому рівні! Адже каз­ка, якою здається життя зірок, стає загальнодоступною дійсніс­тю. Ми пропонуємо кожному з вас, хто впевнений у своїх силах і можливостях, прожити незабутній день життям зірки! А у разі перемоги в «зіркових» змаганнях нашого проекту — перетворити цей день на подальше життя!

Телевізійна дуель — це формат для сильних. Жодних компромі­сів. Ніяких договірних боїв. Програма перетворюється на знайо­мий з передвиборними теледебатами, але новий для авторського шоу Анни Безулик, формат телевізійного двобою.

Ключ: 1 — «Без табу». 2 — «Імперія кіно». 3 — «Катастрофи». 4 — «Шанс». 5 — «Я так думаю».

► Які телепередачі (радіопередачі) ви дивитися (слухаєте) найчасті­ше і з великим задоволенням? Чому?

ІПідготовча робота до усного стислого переказу телепередачі

► Вибрати одну з телепередач для усного переказу.

Бесіда за змістом передачі

Якій проблемі присвячено телепрограму: соціальній, морально-етичній, патріотичній, політичній та ін.?

Назвати автора й ведучого програми. На якому каналі транслю­ється ця телепередача?

Хто був учасником передачі? Що покладено в її основу?

Скласти план майбутнього переказу переглянутої телепередачі.

Дібрати заголовок до тексту переказу.