Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
укр.мова 8 кл..docx
Скачиваний:
176
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
1.37 Mб
Скачать

IV. Підготовка чорнового варіанта переказу, його редагування з використанням пам'ятки

як написати стислий переказ розповідного тексту з елементами опису місцевості в художньому стилі

Прочитати або прослухати текст, який необхідно переказати стисло.

Визначити тему й основну думку висловлювання.

Вдуматися в тему, пропоновану для стислого переказу.

Виділити з тексту основну інформацію.

Продумати композицію переказу, тип мовлення.

Зробити тематичні виписки.

Самостійно скласти план переказу.

Виписати художні засоби, що допомагають авторові описати міс­цевість.

Дібрати слова та речення для зв'язку частин тексту.

Написання стислого переказу розповідного тексту з елементами опису місцевості в художньому стилі

Домашнє завдання

Завершити розпочату на уроці роботу щодо письмового оформ­лення переказу.

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

словосполучення й речення Урок № 6

СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ. БУДОВА Й ВИДИ СЛОВОСПОЛУЧЕНЬ ЗА СПОСОБОМ ВИРАЖЕННЯ ГОЛОВНОГО СЛОВА

Мета: поглибити знання восьмикласників про словосполучен-

ня, його будову; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити прості й складні словосполучення, розрізня­ти лексичні й фразеологічні словосполучення; навчити аналізувати їх за способом вираження головного слова; удосконалити вміння порівнювати словосполучення зі словом, словоформою, реченням; формувати навички аналітико-синтетичного характеру на основі синтаксич­ного розбору словосполучень; розвивати творчі вміння побудови словосполучень з різними видами зв'язку; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до історичного минулого української держави, а також виробляти почуття націо­нального патріотизму.

Внутрішньопредметні зв'язки:

Лексикологія: засвоєння нових слів.

Граматика: спостереження за використанням вивчених частин мови в ролі головного і залежного слова.

Культура мовлення і стилістика: практичне засвоєння словосполучень, у яких допускаються помилки у формі залежного слова; синоніміка словосполучень різної будови.

Текст (риторичний аспект): удосконалення вмінь стисло формулюва­ти теми й мікротеми усних і письмових висловлювань у формі словосполучень.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної ком­петенції).

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

II. Настановчо-мотиваційний етап

Психологічна настанова і внутрішня мотивація навчально-розви-вальної діяльності учнів з теми «Словосполучення й речення».

Уведення школярів у спроектоване поняттєво-термінологічне поле (знайомство з основними поняттями й термінами теми): учитель акцентує увагу восьмикласників на визначенні основних понять і пропонує учням самостійно дати визначення тим поняттям, з яки­ми вони знайомі з уроків української мови в попередніх класах.

III. Генералізація знань восьмикласників (відтворення теоретичних відомостей, застосування яких буде потрібним на уроці)

Спостереження над мовним матеріалом

► Прочитати текст. Визначити тему й основну думку. Дібрати заго­ловок у формі словосполучення. Переказати текст, висловивши власне ставлення до описаних у тексті подій.

Кінець ХІХ століття. Київ. Провінційний «южнорусскій город». Жодного напису українською мовою. Жодної української книжки чи газети.

Лише подекуди якась бабуся чи дідусь вимовлять що-небудь співу­чою народною говіркою. А на запитання українською можна почути у відповідь хіба що зневажливе: «Чєво ізволітє? Нє понімаю».

Ця прикра картина відображає всього лише зовнішній вияв дії сумнозвісних царських указів про заборону української мови.

Справжні наслідки всезагального русифікаторського наступу на українську культуру, духовність були значно глибші й руйнівніші.

Шкіл українських не було, вищих навчальних закладів також. Українською розмовляли здебільшого в селах. Хто був заможніший, віддавав своїх дітей у науку до міст. Там молоді українці швидко пе­реходили на російську мову, а свою рідну забували і навіть цурались її, соромились як ознаки «низького» походження.

У Києві на той час згуртувалася невеличка громада українських інтелігентів — письменників, композиторів, художників, які вболіва­ли за рідну культуру. Та далеко не в усіх навіть інтелігентських укра­їнських родинах усупереч російській державній і шкільній політиці велося українське виховання (О. Таланчук).

Назвати з тексту приклади словосполучень. Які сполучення слів не є словосполученнями? Аргументувати своє твердження.

Записати 5—6 словосполучень. Виділити головне і залежне слова. Якими частинами мови вони виступають? У тексті підкреслити їх як члени речення.

► Здійснити пошукову роботу: підготувати повідомлення про одного із громади українських інтелігентів, про яких згадується в остан­ньому абзаці тексту (це може бути інформація про родини компо­зитора Миколи Лисенка, поета Михайла Старицького, філологів Христини Вовчихи, Вовка-Карачевського, Косачів та інших).