Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
укр.мова 8 кл..docx
Скачиваний:
176
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
1.37 Mб
Скачать

V. Усний стислий переказ тексту публіцистичного стилю (на основі переглянутої телепередачі)

► Переказати стисло одну з переглянутих телепередач каналу «1 + 1», використавши поданий початок.

Сьогодні «Студія 1 + 1» — один із провідних виробників телевізійної продукції в Україні — пропонує нам, телеглядачам, широкий спектр якісних і цікавих програм на всі смаки та вподобання. Життєві істо­рії, інтелектуальні змагання, політичні двобої та навіть виступи зірок у цирку — усе це та багато іншого пропонує своїм шанувальникам у новому сезоні телеканал «1 + 1». У призначений час на нас чекати­муть уже знайомі програми та їхні незмінні ведучі.

Підсумок уроку

Домашнє завдання

Письмово оформити опрацьований на уроці стислий переказ тек­сту в публіцистичному стилі.

Урок № 33

БЕЗОСОБОВІ РЕЧЕННЯ

Мета: поглибити знання учнів про односкладні дієслівні речен-

ня; сформувати поняття про безособове речення, спосо­би вираження в ньому головного члена; розвивати творчі вміння аналізувати, трансформувати й конструювати без­особові речення, у яких головний член має різні способи морфологічного вираження, формувати вміння визнача­ти стилістичну функцію цих синтаксичних конструкцій у текстах різних стилів мовлення; за допомогою мовлен­нєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховува­ти вміння бачити прекрасне у природі й житті людей.

Внутрішньопредметні зв'язки:

Культура мовлення і стилістика: речення двоскладні й односкладні безособові як синтаксичні синоніми.

Текст (риторичний аспект): безособові речення як виражальний за­сіб у художніх творах.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної ком­петенції).

ХІД УРОКУ

Організаційний момент

Ознайомлення восьмикласників

з темою, метою й завданнями уроку

III. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи з теми

Творче спостереження з елементами аналізу

► Прочитати текст. Визначити його стильову й типологічну будову. Знайти односкладні речення, у яких дія або стан мислиться не­залежно від діяча.

Надворі тихо, аж мертво. Місяць високо піднявся на небо. Золо­та, широка та довга смуга все ворушилася. Мені здавалося, що з того золотого плеса от-от виринуть якісь фантастичні привиддя або зеле­ноокі русалки. З чорного боку неначе вискочила здорова рання зірка й застрягла в небі над чорною смугою в імлі. Уже починало зоріти. Зірка ніби потягла за собою з бору рожевий тонесенький та прозо­рий серпанок. Вона замиготіла ніби сріблом та діамантами. Повний місяць висів серед неба й лив жовтий золотистий світ. З правого бе­рега гори наближалися до Дніпра. Їх було видно виразно, як удень. Було видно вузькі долини з садками, з білими хатами.

Тихо на горах. Мертво в балках та долинах. Ніде ні звука! Не чу­ти навіть найменшого шелесту. Як гарно! То була дивна, пишна ніч... (За І. Нечуєм-Левицьким). ► Зробити висновок про стилістичну роль безособових речень у мов­ленні.

Методичний коментар. Вельми доречні безособові речення в ху­дожніх описах природи та переживань людини, коли вона залишаєть­ся віч-на-віч із природою. За допомогою таких речень відтворюється напружений душевний стан персонажа чи автора.