Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
укр.мова 8 кл..docx
Скачиваний:
176
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
1.37 Mб
Скачать

Алгоритм

синтаксичного розбору двоскладного речення

1. З'ясувати вид речення за метою висловлювання

Розповідне

Питальне

Спонукальне

Неокличне

2. Указати на вид речення за емоційним забарвленням

Окличне

4. Схарактеризувати головні члени речення — підмет і присудок

3. Виділити граматичну основу. Довести, що речення двоскладне

]

5. Визначити вид речення за наявністю другорядних членів

Поширене

Непоширене

6. Знайти другорядні члени (якщо є). Схарактеризувати спочатку другорядні члени речення групи підмета, потім — групи присудка

творче конструювання (робота в міні-групах)

► Об'єднавшись у міні-групи, поширити подані речення другоряд­ними членами, указавши на спосіб їх морфологічного вираження. В одне з речень увести порівняльний зворот. 1-ша група: 1. Нація має звичаї. 2. Збереглося багато повір'їв. 2-га група: 1. Поставлено завдання. 2. Природа залишається за­гадкою.

3-тя група: 1. Людина прагнула пізнати природу. 2. Змінився ліс. V. Підсумок уроку

V!. Домашнє завдання

Узагальнити теоретичний матеріал про другорядні члени речення. Підготуватися до тематичної контрольної роботи у формі тесто­вих завдань закритої і відкритої форми.

Написати (на вибір): а) твір-опис краєвиду в художньому стилі, використовуючи художні означення, непоширені прикладки й по­рівняльні звороти; б) твір-роздум у публіцистичному стилі на тему «У чому проявляється мудрість людини?», використовуючи обста­вини різних видів та порівняльні звороти.

Урок № 28

ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 3 (ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ). КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ

Мета: оцінити рівень навчальних досягнень восьмикласників

з розділу «Другорядні члени речення»; з'ясувати можли­ві недоліки в ході опанування мовною теорією; переві­рити вміння читати мовчки, розуміти й відтворювати незнайоме за змістом висловлювання публіцистичного стилю.

Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів. ХІД УРОКУ

Організаційний момент

Ознайомлення восьмикласників

з темою, метою й завданнями уроку

III. Мотивація навчальної діяльності

Ознайомлення із критеріями оцінювання тестових завдань. Про­ведення інструктажу щодо виконання їх.

Виконання завдань тестового характеру закритої й відкритої форми

Варіант 1

1. Визначити рядок, у якому речення поширене неузгодженим озна- ченням.

А У великому творчому процесі народжується мова людини (Г. Нудьга).

Б Жаль розлучатися з прозорим весняним лісом (Є. Гуцало).

В Ось уже понад п'ятнадцять століть височіє на дніпровських схилах золотоверхий Київ (З журналу).

Г З прадавніх часів небо вабило до себе допитливу людську дум­ку (М. Славинський).

2. Визначити рядок, у якому в реченні виділений додаток належить до прямого.

А На півдні густою порошею курить угорі біла дорога (М. Славин-ський).

Б Сходять ароматом сади (/. Сенченко). В А ще любила мати вишивати (/. Цюпа).

Г Щоночі перед нами відкривається небесна книга Всесвіту (М. Славинський).

3. Визначити рядок, у якому в реченні прикладка з означуваним словом пишеться окремо.

А На півночі Волинської області у предковічних лісах загубилися голубоокі красені/озера (В. Мірошніченко).

Б На курси Грушевського записалися майже всі студенти/укра­їнці з усіх факультетів університету (Г. Бондаренко).

В В Антарктиді дуже багато айсбергів/крижин (С. Косар).

Г Піднебесні красуні/тополі і сосни напоїли молоду селянку з ди­тинства тугою за красою (І. Сенченко).

4. Визначити рядок, у якому в реченні порівняльний зворот не ви- діляється комами.

А Десятинний храм поставав перед мандрівником як дивне ви­діння (М. Міщенко).

Б У Ворохті донині збереглася й охороняється законом церква як пам'ятник народної архітектури (М. Грепиняк).

В Позолочені хрести на Десятинній церкві світились у голубизні неба як зорі (М. Міщенко).

Г Рушники були червоні як жар горіли різним орнаментом, пе­реливалися райдугами (І. Цюпа).

5. Визначити рядки, у яких у реченнях прикладки беруться в лап- ки.

А Видатний український художник Олександр Мурашко наро­дився в сім'ї майстра іконописних робіт (Є. Кротевич).

Б На багато адрес відправляють саджанці унікальних рослин з дендропарку Софіївка (Л. Іванов).

В Дівочі сльози лилися, лилися, поки не затопили всю галявину, утворивши озеро Синєвир (Л. Іванов).

Г У січні 1861 року на полицях книжкових магазинів Петербурга з'явився новий часопис Основа (Н. Руденко).

Д Гігантське срібносяйне скупчення зірок Чумацький Шлях — це не наша Галактика (М. Славинський).

Прочитати текст, виконати подані після нього завдання 6—7, які передбачають вибір речення, що містить певне мовне явище. Обрати правильні відповіді (їх може бути 2 або 4).

1. Тут таки й справді було царство природи. 2. Ясно сяяло молоде­сеньке листя на гіллі. 3. Звідусюди линув щебет пташок. 4. Їхні голоси протинали повітря. 5. Вони цвіли весняною радістю (За Є. Гуцалом).

6. Позначити номери речень, у яких присутні другорядні члени гру­пи підмета і присудка.

7 Позначити номери речень, у яких неузгоджені означення нале­жать до підмета.

8. Установити відповідність між виділеними в реченнях обставина-

ми

[ та їх видами.

А

У суботу ввечері молодиці й дівчата

1

Обставина

йдуть збирати чебрець (/. Сенченко).

способу дії.

Б

Спали спокійно містечка і села (О. Ва-

2

Обставина

сильківський).

міри й ступе-

В

За хмарами стояло сонце (О. Васильків-

ня дії.

ський).

3

Обставина

г

Дівчата-полонянки жили тут не дуже

мети.

давно (О. Васильківський).

4

Обставина

Д

Під час навчання в гімназії через кон-

місця.

флікт з керівництвом Михайла Драгома-

5

Обставина

нова мало не виключили зі складу учнів

часу.

(Т. Бордуляк).

6

Обставина

Е

Весною пінгвіни повертаються на берег

причини.

континенту в один і той же самий час

(С. Косар).

9. Установити відповідність між виділеними в реченнях другорядни­ми членами та видами їх.

А

Кожен народ по-своєму заселяв небо

1

Узгоджене

(М. Славинський).

означення.

Б

Зірки групуються в химерні фігури

2

Неузгоджене

(М. Славинський).

означення.

В

Повітря пахло густим духом землі

3

Прямий до-

(Є. Гречанюк).

даток.

г

Ландшафт острова дивовижний (О. Воро-

4

Непрямий

пай).

додаток.

Д

Біля берегів море скаламучене, зелено-

5

Обставина.

руде (Б. Тимошенко). Е Вулкани і потоки лави виявлені міжпла-

нетними автоматичними станціями на юпі­теріанському супутнику Іс (К. Сар'янов).

10. Поширити подане речення другорядними членами — додатком, означенням, обставиною. Записати, виділивши граматичну осно­ву й підкресливши другорядні члени речення. Темніли ялини.

Варіант 2

1. Визначити рядок, у якому речення поширене обставиною.

А Свята вечеря — це спільна вечеря всього роду (Р. Кобальчин-ська).

Б Благовіщення пов'язане з багатьма прикметами і різними за­боронами (Р. Кобальчинська).

В Розквітали проліски, первоцвіт, ряст, сон-трава (Р. Кобальчин-ська).

Г Від Благовіщення все починало рости (Р. Кобальчинська).

2. Визначити рядок, у якому в реченні вжито неузгоджене озна- чення.

А Легко впізнати гарну людину на вулиці.

Б Обряд розговіння у кожній місцевості України інакший (Р. Ко-бальчинська).

В Хлопці приходили на вечорниці завжди пізніше дівчат (Р. Ко-бальчинська).

Г По всій Україні перша оранка була великим урочистим святом (Р. Кобальчинська).

3. Визначити рядок, у якому в реченні прикладка з означуваним словом пишеться через дефіс.

А Цікаво спостерігати, чим харчуються діти/пастухи (О. Воро-пай).

Б Ми майже нічого б не знали про давню давнину, аби істо­рія не подарувала нам посланців/літописців (М. Слабошпиць-кий).

В Символ/тризуб повертається на наші землі після проголошен­ня Центральною Радою УНР (М. Федотів).

Г Художник/Кричевський підготував проект герба з тризубом на ньому (М. Федотів).

4. Визначити рядок, у якому в реченні порівняльний зворот виді- ляється комами.

А Для мене стара людина є ніби дзеркалом помилок, страждань, мудрості.

Б Мистецтво жити як культурне явище має духовне, моральне

наповнення (Л. Сохань). В Широкі поля заколишуться зеленим збіжжям наче море (Т. Бор-

дуляк).

Г Життєтворчість як спосіб самопрограмування та творчого здій­снення особистістю свого життя є унікальним надбанням лю­дини як зрілої особистості (Л. Сохань).

5. Визначити рядки, у яких у реченнях прикладки беруться в лапки. А До легендарних постатей України належить і народна поетеса

Маруся Чурай.

Б Група науковців Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка підго­тували до друку наукове видання спадщини М. Коцюбинського (Д. Стус).

В У девять років Леся Українка написала першого вірша Надія (Л. Костенко).

Г Померла Леся Українка в Грузії, у містечку Сурамі (Л. Костенко). Д У науці широко знаний манускрипт під назвою Літопис Само­видця (М. Слабошпицький).

Прочитати текст, виконати подані після нього завдання 6—7, які передбачають вибір речення, що містить певне мовне явище. Обрати правильні відповіді (їх може бути 3 або 4).

1. Навесні квітнуть яблуні. 2. Білими метелицями займаються сади. 3. Те гілля в цвіту лине перед очима в далечінь. 4. Яблуні квітнуть не­довго. 5. Кілька днів стоять вони в цвіту. 6. Потім падають додолу їхні ніжні пелюстки, як пластівці першого снігу (Б. Антоненко-Давидович).

Позначити номери речень, у яких відсутні другорядні члени гру­пи підмета.

Позначити номери речень, які поширені узгодженими означен­нями.

8. Установити відповідність між виділеними в реченнях обставина­ми та їх видами.

А

Скрутно доводиться зимою Романові

1

Обставина спо-

(С. Васильченко).

собу дії.

Б

Митько поволі пішов з подвір'я

2

Обставина міри

(М. Красуцький).

й ступеня дії.

В

Населення княжої та гетьманської

3

Обставина мети.

України широко користувалося доро-

4

Обставина

гоцінним матеріалом для свого одягу

місця.

(О. Воропай).

5

Обставина часу.

г

Над хатою зійшла вечірня зоря

6

Обставина при-

(С. Васильченко).

чини.

Д

У голові від хвилювання пульсувала

одна тільки думка (Ю. Мушкетик).

Е

Мені так легко на душі (М. Хвильовий).

9. Установити відповідність між виділеними в реченнях другорядни­ми членами та видами їх.

1

Узгоджене

означення.

2

Неузгоджене

означення.

3

Прямий

додаток.

4

Непрямий

додаток.

5

Обставина.

А Конопля була запозичена нашими предка­ми від іранців (О. Воропай).

Б Овеча вовна та вовняні тканини згадуються в літературних пам'ятках уже з ІХ століття (О. Воропай).

В Над хатою зійшла вечірня зоря (С. Василь-ченко).

Г У кінці ХУЛІ століття населення України збідніло (О. Воропай).

Д З давніх-давен в Україні величальним сло­вом і магічною дією створювали образ ба­гатства (Р. Кобальчинська).

Е На Масницю в селах України майже кож­ного вечора збиралися вечорниці (Р. Ко-бальчинська).

10. Поширити подане речення другорядними членами — додатком, означенням, обставиною. Записати, виділивши граматичну осно­ву й підкресливши другорядні члени речення. Сонце зійшло.