Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
укр.мова 8 кл..docx
Скачиваний:
176
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
1.37 Mб
Скачать

V. Підсумок уроку

V!. Домашнє завдання

  1. Скласти письмовий твір-мініатюру в публіцистичному стилі на те­му «Що для мене рідна мова?»

  2. Записати 3—4 крилаті вислови про мову, основна думка яких пе­редавала б роль мови як засобу спілкування, пізнання і впливу. Вивчити їх напам'ять.

ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО. ПУНКТУАЦІЯ

Урок № 2

СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ Й РЕЧЕННЯ.

ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ЗВЕРТАННЯ. ВСТАВНІ СЛОВА

Мета: повторити найважливіші теоретичні відомості з синтак-

сису і пунктуації, зокрема про словосполучення й ре­чення як основні синтаксичні одиниці, про особливості вживання звертань, вставних слів і однорідних членів речення; удосконалити загальнопізнавальні вміння роз­різняти словосполучення й речення, визначати головне й залежне слова у словосполученнях, головні й друго­рядні члени речення, знаходити звертання і вставні сло­ва та правильно розставляти розділові знаки відповідно до вивчених пунктуаційних правил; розвивати творчі вміння використовувати вивчені поняття у власних ви­словлюваннях, зважаючи на особливості їх уживання в мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати шанобливе ставлен­ня до рідного слова та надбань української літератури.

Внутрішньопредметні зв'язки:

Лексикологія і фразеологія: засвоєння нових слів і фразеологізмів.

Культура мовлення і стилістика: дотримання правильної інтонації в реченнях з однорідними членами речення, звертан­нями, вставними словами; засвоєння складних випад­ків слововживання.

Текст (риторичний аспект): удосконалення вмінь складати й поліп­шувати висловлювання на основі використання влас­ного досвіду.

Тип уроку: урок повторення набутих знань.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Настановчо-мотиваційний етап

Психологічна настанова щодо повторення вивченого про слово­сполучення й речення, члени речення, звертання і вставні слова.

Ознайомлення восьмикласників з темою, метою і завданнями уроку

Виконання системи творчих завдань на основі повторення вивченого

Колективна робота з текстом

► Прочитати текст. Визначити його тему. З'ясувати стильову належ­ність. Що виражає заголовок: тему чи основну думку? Дібрати власний заголовок. Порівняти із заголовками, дібраними одно­класниками, найкращий записати. Яке значення мають речення, різні за метою висловлювання? Дібрати кілька означень мови.

МОВА — СКАРБНИЦЯ ДУХОВНОСТІ НАРОДУ

Мово рідна! Ти, як море, безконечна, могутня, глибинна. Котиш і котиш хвилі своїх лексиконів, а їм немає кінця-краю.

Красо моя! У тобі мудрість віків і пам'ять тисячоліть, зойк мате­рів у годину лиху і непереможний гук лицарів твоїх у днину побідну, пісня серця дівочого в коханні своїм і крик новонародженого. У тобі, мово, неосяжна душа народу: його мудрість і щедрість, радощі й пе­чалі, його труд, і піт, і кров, і сміх, і безсмертя його.

Скарбе мій єдиний, з тобою я найбагатший і найдужчий у світі, а без тебе — перекотиполе, що його вітер несе у сіру безвість, у млу небуття.

Твердине моя, і захисток, і гордість, і розрада в години смутку! Люблю тебе і в гніві, коли ти клекочеш, як вулкан, і гримиш грома­ми на ворогів. Люблю і твою ніжність, коли ти одним-однісіньким словом зігріваєш, мов сонце.

Світлоносна! Ти є Правда, Добро і Краса народу нашого. Тож та­кою і будь вічно, мово рідна! (За С. Плачиндою).

► Виписати з тексту 7—8 словосполучень та зробити їх синтаксич­ний розбір.

Відтворення теоретичного матеріалу

► Розглянути схеми і скласти діалог про будову словосполучень і ре-

чень.

Якою?

Живою істотою. (прикм.) (іменник)

(ім.) (дієсл.) (спол.) (прикм.) (імен.) Літак ставав ніби живою істотою (В. Собко). ► У репліках діалогу використати такі вислови: 1. Словосполучення від­різняється від речення ... . 2. Словосполучення складається ... . 3. Сло­ва у словосполученні пов'язуються між собою ... . 4. Речення служить ... . 5. Йому притаманні такі ознаки ... . 6. Речення складається ... .

Лінгвістичне дослідження з творчим завданням

► Прочитати. Назвати сполучення слів, які не є словосполучення­ми. Аргументувати свій вибір.

Алгебра й геометрія, гарячий обід, зворушливо переконувати, мова відроджується, восьмий клас, словосполучення й речення, улюблена справа, дихати повітрям, наші друзі, щоденники школярів, із мовлен­ня, учні розмовляють, ніжний подих, призначити побачення, напи­сати другові, рядки тексту, долати перешкоди, для взаєморозуміння, наука про мову, смачна малина.

Записати словосполучення. Позначити головне і залежне слова. З'ясувати орфограми.

Скласти 3—4 речення із звертаннями, використовуючи окремі сло­восполучення. Виділити граматичну основу.

Дослідження-характеристика

► Прочитати виразно поезію. Поміркувати, що відбиває заголовок: тему чи основну думку вірша. З'ясувати, яке значення має ви­користання автором різних за метою висловлювання речень. Чи можна було б уникнути цього?

ДО БРАТА

На мові нашій дня печать. Вона — як сяйво серед ночі. Її не можна забувать — Вона — душі твоєї очі. На мові нашій дня печать, Національним самогубцем Невже ти, брате, хочеш стать? Яке прекрасне рідне слово! Воно — не світ, а всі світи... Шевченка мову і Франкову Невже під ноги кинеш ти?

Ні, наша мова не загине, її не знищать сили злі. Ти власним світлом, Україно, Сіяти будеш на землі.

(В. Сосюра)

► Зробити синтаксичний розбір останнього речення. Схарактеризу­вати виділене слово. Пояснити його правопис.

Дослідження-відновлення

► Скласти монологічне висловлювання в науковому стилі про роз­ділові знаки в реченнях з однорідними членами, використовуючи подані схеми. Навести приклади, дібравши їх з підручника укра­їнської літератури.

1. О, О, О. 2. О, О і О. 3. і О, і О, і о.

Творче завдання

► Прочитати. Утворити 5—6 поширених, різних за метою висловлю­вання речень. До їх складу ввести вставні слова й однорідні члени речення. Записати, накреслити схеми.

Дні летять, сонце гріє, сколихнулися відчуття, українська літера­тура, зустрівся знайомий, школяр написав, учні працюють, хворий лежить, композитор грав, дідусь розповів, урок почався, зеленіють трави, очі сяяли, діти привіталися, збудженість насторожує, уміння вдосконалюються, вони зустрічалися, стосунки закінчилися, прихо­дять почуття.

► Пояснити розділові знаки в реченнях зі вставними словами й од­норідними членами речення. Визначити, якою частиною мови ви­ражені другорядні члени речення.

Самостійна робота

► Прочитати фразеологізми. Пояснити їх значення. Сконструювати речення, увівши до їх складу подані фразеологізми і вставні слова з довідки.

Накивати п'ятами; жалів яструб курку; бурмотіти під носа; у чор­та на болоті; очі на мокрому місці; земля горить під ногами; утопити в ложці води; у лісі вовки виють, а на печі страшно; іти своїм шля­хом; забігти на вогник.

Довідка: на жаль, може, на моє щастя, здавалося, як гадають, без­перечно, я знаю, кажуть, можливо, до речі.

► Прочитати виразно речення. Поміркувати, яку роль відіграють вставні слова в мовленні.