Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
укр.мова 8 кл..docx
Скачиваний:
176
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
1.37 Mб
Скачать

V. Підсумок уроку

V!. Систематизація й узагальнення знань

Подумати і дати відповіді на запитання

Чим можуть ускладнюватися прості речення?

Розказати про однорідні члени речення з різними видами зв'язку. Навести приклади.

Які звертання називаються поширеними й непоширеними? Навести приклади речень зі звертаннями і пояснити розділові знаки.

Скласти речення зі вставним словом, словосполученням і речен­ням. Записати їх і пояснити розділові знаки.

Розказати про відокремлені члени речення та способи їх виражен­ня. Навести приклади.

Які розділові знаки ставляться при відокремлених уточнювальних членах речення? Правила проілюструвати прикладами.

Домашнє завдання

Скласти діалог на тему «Розділові знаки в простому ускладненому реченні». Схарактеризувати теоретичні відомості, одержані у восьмо­му класі з цього розділу, з'ясувати їх роль для розвитку мовної осо­бистості.

Урок № 70

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ЗА РІК

Мета: повторити, закріпити, узагальнити знання учнів з розді-

лу «Синтаксис. Пунктуація», а саме: «Словосполучення й речення», «Просте двоскладне речення», «Односкладні й неповні речення», «Речення з однорідними членами», «Речення зі звертаннями, вставними словами», «Речен­ня з відокремленими членами»; розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення, пам'ять, увагу; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності, а також розвива­ти вміння дотримуватися правил дорожнього руху і ви­користовувати транспортні засоби.

Тип уроку: урок повторення, узагальнення й систематизації знань.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Мотивація навчальної діяльності

Систематизація й узагальнення знань з розділів, опрацьованих у 8 класі

Робота в парах

► Провести бесіду у формі діалогу, задавши один одному запитання. Відповіді мають бути проілюстровані прикладами (можна скорис­татися художніми творами).

Що вивчає синтаксис і з яких розділів він складається?

Схарактеризувати словосполучення (його будова і види за спосо­бом вираження головного слова).

Схарактеризувати речення (за метою висловлювання, порядок слів у реченні, логічний наголос, двоскладні й односкладні, про­сті й складні речення).

Чим виражається підмет у реченні?

Які типи присудка ви знаєте?

Які члени речення називаються другорядними?

Розповісти про означення (узгоджені й неузгоджені, а також при­кладку як різновид означення).

Схарактеризувати прямі й непрямі додатки.

Які ви знаєте види обставин?

Назвати типи односкладних речень.

Які речення називаються повними, а які — неповними?

Розказати про ускладнені прості речення.

Оцінити свого співрозмовника, критично аналізуючи його знання, одержані у 8 класі.

Дати слушні поради однокласникам щодо усунення прогалин у зна­ннях програмового матеріалу.

Колективна робота з текстом

► Прочитати текст. Чим він вам сподобався? Визначити тип і стиль мовлення. Довести своє твердження прикладами з тексту. Пере­казати текст, дотримуючись логіки й послідовності викладення думок. Доповнити його додатковою інформацією про велосипед як вид транспорту.

З ІСТОРІЇ ВЕЛОСИПЕДА

У Європі першим винахідником велосипеда був німецький лісник Дрез. У 1813 році він приробив до самоката руль. Наступним вина­хідником став робітник Дальзель. У результаті тривалих пошуків він винайшов педалі.

У 1865 році французи Міно та Лальман сконструювали перший металевий велосипед. Він був удвічі важчим за сучасний, але най­більшим його недоліком було те, що велосипед трусило на вибоїнах. Через це він отримав назву «кісткотрус». І коли ветеринар із Шот­ландії — Данлоп — здогадався прикріпити навколо колеса гумовий садовий шланг, їздити стало набагато зручніше.

Спочатку з велосипедистів сміялися. Був час, коли поліція намага­лася заборонити велосипеди, уважаючи, що вони заважають дорож­ньому руху. Але нині цей легкий, маневрений, дешевий і екологічний вид транспорту набуває дедалі більшої популярності в усьому світі.

Перш ніж сісти за кермо велосипеда, необхідно ознайомитися з інструкцією про будову і роботу придбаного велосипеда. Особливо уважно прочитай розділи, що починаються словами: «Увага!» та «Обе­режно!». Разом з батьками чи іншими дорослими огляньте велосипед, перевірте кріплення деталей, роботу всіх вузлів, напомпуйте шини. Якщо все в порядку, можна випробовувати велосипед. Найкраще це

зробити на рівній ділянці, на неве­ликих спусках і підйомах. Чи добре слухається кермо? Чи надійно пра­цюють гальма? Тобі зручно? Якщо все гаразд, катайся на здоров'я! Але не забувай про правила:

не розганяйся, особливо на спус­ках, до такої швидкості, коли ти не встигаєш обертати педаль. Спускаючись, слід відхилитися назад і користуватися заднім і переднім гальмами;

небезпечно їздити на велосипеді вночі, у сутінках, в ожеледицю, в туман, дощ або сильний ві­тер;

важливу роль у безпеці руху віді­грає колір одягу велосипедиста. Яскравий одяг допоможе водіям учасно помітити сигнали й маневри велосипедиста (В. Пономаренко, Т. Воронцова).

Які слова вам зустрілися вперше? Запам'ятати їх. Скласти усно з ними речення.

Що ви думаєте про зображений на фотографії вид транспорту? Чи хотілось би вам його випробувати?

Схарактеризувати речення за структурою.

Зробити повний синтаксичний розбір виділених речень.

Рольова гра

► Розподілити ролі: винахідники (будуть висувати якомога більше переваг і виступати за зручність велосипеда), опоненти (будуть су­перечити винахідникам і називати якомога більше недоліків цього виду транспорту) і незалежні експерти (зроблять висновок про те, чия сторона перемогла).

Ситуативне завдання

► Уявити ситуацію: ваш клас готується до шкільного конкурсу «Чи важко дотримуватися правил дорожнього руху?» Необхідно підго­туватися, виконуючи наступне завдання: скласти правила поведін­ки для пішоходів (варіант 1) і для водіїв (варіант 2). Під час фор­мулювання правил використовувати прості неускладнені і прості ускладнені речення. У пригоді стануть подані слова і словоспо­лучення.

Увічливість, байдужість пішоходів; недбалість, благородство во­діїв; гідно поводитися, доброзичливо ставитися, грубо відповідати, привабливі автомобілі, стриманість громадян, нахабність користу­вачів, заздрісність більшості перехожих, колір машини, уважно спо­стерігати.

Визначити, хто склав більше корисних і змістовних правил і хто в цілому краще впорався із завданням.

Скласти зв'язне висловлювання на тему «Для чого потрібні пра­вила дорожнього руху?»

ІПідсумок уроку

Учитель аналізує роботу всіх учнів на уроці та за рік. Указує на ак­тивну роботу школярів, а також окреслює недоліки і шляхи їх подолан­ня. Стисло розповідає про роботу в наступному навчальному році.

\. Домашнє завдання

Скласти твір-роздум про те, які знання ви б хотіли одержати в на­ступному навчальному році, що нового почути й пізнати на уроках рідної мови в 9 класі.

КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ УРОКІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 8 КЛАСІ

Пор.

Дата проведення

Тема уроку

Вступ

1

Мова — найважливіший засіб спілкування, пізнання і впливу

ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО. ПУНКТУАЦІЯ

2

Словосполучення й речення. Члени речення. Звертан­ня. Вставні слова

3

Просте і складне речення. Пряма мова і діалог

4

Урок розвитку комунікативних умінь № 1. Усний стис­лий переказ розповідного тексту з елементами опису місцевості в художньому стилі

5

Урок розвитку комунікативних умінь № 2. Письмо­вий стислий переказ розповідного тексту з елементами опису місцевості в художньому стилі

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

Словосполучення й речення

6

Словосполучення. Будова й види словосполучень за способом вираження головного слова

7

Види речень за метою висловлювання. Окличні речен­ня. Розділові знаки в кінці речення

8

Урок розвитку комунікативних умінь № 3. Усний твір-опис місцевості (вулиці, села, міста) на основі особис­тих спостережень і вражень у художньому стилі

9

Урок розвитку комунікативних умінь № 4. Письмовий твір-опис місцевості (вулиці, села, міста) на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі

10

Речення двоскладні й односкладні, прості і складні

11

Порядок слів у реченні. Логічний наголос

* Календарно-тематичне планування уроків української мови у 8 класі скла­дено за програмою «Українська мова. 5—12 класи» (за ред. Л. В. Скуратів-ського ті ін.). — К.: Перун, 2005. — 176 с.

Пор.

Дата проведення

Тема уроку

12

Тематична контрольна робота № 1 (диктант). Контроль­не аудіювання художнього тексту

Просте двоскладне речення

13

Підмет, способи його вираження

14

Простий присудок

15

Урок розвитку комунікативних умінь № 5. Усний вибір­ковий переказ розповідного тексту з елементами опису пам'ятки історії та культури в науковому стилі

16

Урок розвитку комунікативних умінь № 6. Письмовий вибірковий переказ розповідного тексту з елементами опису пам'ятки історії та культури в художньому стилі

17

Складений дієслівний присудок

18

Складений іменний присудок

19

Тире між підметом і присудком

20

Тематична контрольна робота № 2 (тестові завдання). Вивчальне читання мовчки

21

Означення узгоджене й неузгоджене

22

Прикладка як різновид означення. Написання непоши-рених прикладок через дефіс. Прикладки, що беруться в лапки

23

Додаток як другорядний член речення

24

Урок розвитку комунікативних умінь № 7. Усний твір-опис пам'ятки історії та культури за картиною в публі­цистичному стилі

25

Урок розвитку комунікативних умінь № 8. Письмовий твір-опис пам'ятки історії та культури на основі осо­бистих спостережень і вражень у художньому стилі

26

Види обставин. Порівняльний зворот

27

Узагальнення й систематизація з теми «Другорядні чле­ни речення»

28

Тематична контрольна робота № 3 (тестові завдання). Контрольне читання мовчки тексту публіцистичного стилю

Односкладні й неповні речення

29

Означено-особові речення

30

Неозначено-особові речення

Пор.

Дата проведення

Тема уроку

31

Узагальнено-особові речення

32

Урок розвитку комунікативних умінь № 9. Усний стис­лий переказ тексту публіцистичного стилю (на основі прослуханих радіо- і телепередач)

33

Безособові речення

34

Називні речення

35

Односкладні речення як частини складного речення. Синтаксичний розбір односкладних речень

36

Урок розвитку комунікативних умінь № 10. Усне пові­домлення на тему про мову, що вимагає зіставлення й узагальнення матеріалу, в науковому стилі

37

Повні й неповні речення. Тире в неповних реченнях

38

Тематична контрольна робота № 4 (тестові завдання)

Речення з однорідними членами

39

Однорідні члени речення із сполучниковим, безсполуч­никовим і змішаним зв'язком

40

Речення з кількома рядами однорідних членів

41

Однорідні й неоднорідні означення

42

Кома між однорідними членами речення

43

Урок розвитку комунікативних умінь № 11. Письмовий твір-роздум на морально-етичну (чи суспільну) тему в публіцистичному стилі

44

Узагальнювальні слова в реченнях з однорідними чле­нами. Двокрапка й тире при узагальнювальних словах

45

Тематична контрольна робота № 5 (диктант). Контроль­не аудіювання тексту публіцистичного стилю

Речення із звертаннями, вставними словами

46

Звертання непоширені й поширені

47

Розділові знаки в реченнях із звертаннями

48

Вставні слова і словосполучення, їх види за значенням

49

Розділові знаки в реченнях із вставними словами

50— 51

Уроки розвитку комунікативних умінь № 12-13. Пись­мовий докладний переказ тексту художнього стилю із творчим завданням

Пор.

Дата проведення

Тема уроку

52

Вставні речення, розділові знаки при них

53

Узагальнення й систематизація з теми «Речення із звер­таннями і вставними словами»

54

Тематична контрольна робота № 6 (тестові завдання)

Речення з відокремленими членами

55

Поняття про відокремлення

56

Урок розвитку комунікативних умінь № 14. Конспекту­вання як різновид стислого переказу прочитаного нау­ково-навчального тексту

57

Відокремлені й невідокремлені означення, способи їх вираження

58

Розділові знаки в реченнях з відокремленими означен­нями

59

Відокремлені прикладки

60

Відокремлені додатки. Розділові знаки в реченнях з відокремленими додатками

61

Відокремлені обставини, способи їх вираження

62

Розділові знаки в реченнях з відокремленими обстави­нами

63

Урок розвитку комунікативних умінь № 15. Письмовий твір-оповідання з обрамленням на основі почутого

64

Відокремлені уточнювальні члени речення. Розділові знаки в реченнях з уточнювальними членами

65

Узагальнення й систематизація з теми «Відокремлені члени речення»

66

Тематична контрольна робота № 7 (диктант). Контроль­не читання мовчки тексту наукового стилю

ПОВТОРЕННЯ В КІНЦІ РОКУ

67

Просте неускладнене речення. Розділові знаки в ньому

68

Урок розвитку комунікативних умінь № 16. Ділові папе­ри. Протокол

69

Розділові знаки у простому ускладненому реченні

70

Підбиття підсумків за рік

Навчальне видання

Серія «12-річна школа»

ОМЕЛЬЧУК Сергій Аркадійович ЛЯШКЕВИЧ Антоніна Іванівна

УСІ УРОКИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 8 КЛАСІ

Упорядник С. А. Омельчук Головний редактор К. Ю. Голобородько Редактор О. О. Маленко Відповідальний за випуск Ю. М. Афанасенко Технічний редактор О. В. Лебедева Коректор О. М. Журенко

Підп. до друку 28.06.2008. Формат 60x90/16. Папір офсет. Друк офсет. Гарнітура Ньютон. Ум. друк. арк. 21,00. Зам. № 9-09/14-05.

ТОВ «Видавнича група "Основа"» 61001 м. Харків, вул. Плеханівська, 66 тел.(057)731-96-33 е-шаіі: office@osnova.com.ua www.osnova.com.ua Свідоцтво суб'єкта видавничої справи ДК № 2911 від 25.07.2007 р.

Віддруковано з готових плівок Виробник: ПП «Тріада+» Свідоцтво ДК № 1870 від 16.07.2007 р. Харків, вул. Киргизька, 19. Тел. (057) 757-98-16, 757-98-15