Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
укр.мова 8 кл..docx
Скачиваний:
176
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
1.37 Mб
Скачать

Алгоритм

синтаксичного розбору простого ускладненого речення

1. З'ясувати вид речення за метою висловлювання

І

Розповідне

Спонукальне

]

2. Указати на вид речення за емоційним забарвленням

]

Окличне

Неокличне

3. Виділити граматичну основу. Довести, що речення двоскладне

Групи підмета

Групи присудка

7. З'ясувати вид речення за наявністю або відсутністю ускладнювальних компонентів

Неускладнене

8. Визначити вид речення за повнотою вираження думки

Повне

Неповне

Дослідження-трансформація

► Трансформувати речення так, щоб вони були ускладнені відокрем­леними членами. Визначити їх вид.

1. Серж Лифар за походженням був українцем, народився в замож­ній київській сім'ї (Л. Семака). 2. Які гаї, хащі, дрімучі ліси зможуть зрівнятися з вирощеним людиною садом? (О. Довженко).

Творче конструювання

► Подані речення ускладнити відокремленими членами. Визначити синтаксичну функцію відокремлених членів.

Відокремленим означенням: Наше життя це своєрідний храм ... .

Відокремленою прикладкою: Ім'я Валерія Лобановського ... відоме сьогодні всій Україні.

Відокремленим додатком: В Інтернеті представлено безліч сай­тів ... .

Відокремленою обставиною: Наша дорога вела просто на пів­день ... .

Підсумок уроку

Домашнє завдання

Скласти узагальнювальну схему з теми «Відокремлені члени речен­ня», на основі якої підготувати повідомлення в науковому стилі.

Скласти твір-мініатюру на тему «Наша далека й близька історія», використовуючи речення з відокремленими членами.

Урок № 66

ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 7 (ДИКТАНТ). КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ ТЕКСТУ НАУКОВОГО СТИЛЮ

Мета: оцінити рівень орфографічної та пунктуаційної гра-

мотності восьмикласників: правильно писати слова на вивчені орфографічні правила та слова, визначені для запам'ятовування; ставити розділові знаки відповідно до опрацьованих правил пунктуації; перевірити якість оформлення роботи (охайність, акуратність, калігра­фія, дотримання червоного рядка, відсутність виправ­лень); здійснити перевірку здатності учнів мовчки читати незнайомий текст наукового стилю з належною швид­кістю, розуміти його, запам'ятовувати фактичний зміст, тему й основну думку тощо. тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.

ХІД УРОКУ

Організаційний момент

Ознайомлення восьмикласників з темою, метою і завданнями уроку

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

Ознайомлення з критеріями оцінювання контрольного диктанту й контрольного читання мовчки. Проведення інструктажу щодо на­писання диктанту й перевірки рівня розуміння прочитаного тексту наукового стилю.

ІНаписання контрольного диктанту

Перше читання тексту контрольного диктанту

Восьмикласники під час першого прослуховування тексту дик­танту сприймають його зміст, звертають увагу на наявність вивчених пунктограм, визначають слова, значення яких не зрозуміли у проце­сі сприймання.

Повторне читання тексту диктанту вчителем окремими частинами і його написання учнями

ЮНІСТЬ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО

Недалеко від міста Чигирина, над річкою Тясмином, під великим лісом притулився хутір Хмельницьких на ймення Суботів. Заснував його Богданів батько, Михайло. Ходили там табуни диких коней, сай­гаків, турів. Далі, ближче до моря, випасали свої отари овець і табуни коней волохи, турки, татари.

Гарно було тут господарювати, але небезпечно. Михайло Хмель-ниченко поставив двір міцний, завів господарство, жив заможно, у достатках. З дітей один тільки син Богдан Зиновій виріс. Меткий хлопець удався, сильний, як вогонь, скорий, розумний і дотепний, сміливий і завзятий.

Підучивши вдома, батько послав Богданка в Галичину, в колегію. Там учив він, окрім різних предметів, найбільше латинської мови, бо нею тоді всяке діловодство велося по судах, по урядах.

Тягло його на Дніпро, у безкраї, сповнені свободою степи. Пішов на Запорожжя, на Січ, бо там найліпше можна було навчитися воєн­ного ремесла, стати досвідченим вояком, нещадним до своїх ворогів (За М. Грушевським, 137 сл.).

Заключне читання тексту диктанту вчителем і самоперевірка учнями написаного