Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
IMM_praktikum_2_kurs.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
18.11.2019
Размер:
135.17 Кб
Скачать

Модуль 1. Діяльність

ТЕСТ МОТИВАЦІЇ ДОСЯГНЕННЯ УСПІХУ ТА УНИКНЕННЯ НЕВДАЧ

( Тест А. Реана)

Інструкція. Вашій увазі пропонується 20 тверджень. Уважно послухайте кожне висловлювання і поставте позначку в бланку відповідей навпроти відповідного номера: “+” (згода) або “–” (незгода). Над відповіддю довго не замислюйтеся, важлива ваша перша реакція.Правильних чи неправильних відповідей немає.Просимо бути уважними та щирими. Бажаємо успіху!

Опитувальник

1. Починаючи роботу, переважно, сподіваюся на успішне її виконання.

2. В діяльності активний.

3. Схильний до прояву ініціативності.

4. При виконанні відповідальних завдань намагаюся, за можливості, знайти причини відмови від них.

5. Часто вибираю крайнощі: або дуже легкі завдання, або нереалістично складні.

6. При зустрічі з перешкодами, зазвичай, не відступаю, а шукаю способи їх подолання.

7. При чергуванні успіхів і невдач схильний до переоцінки своїх успіхів.

8. Продуктивність діяльності переважно залежить від моєї власної цілеспрямованості, а не від зовнішнього контролю.

9. При виконанні достатньо важких завдань, в умовах обмеження часу, результативність діяльності погіршується.

10. Схильний проявляти наполегливість в досягненні мети.

11. Схильний планувати своє майбутнє на достатньо віддалену перспективу.

12. Якщо ризикую, то, швидше з розумом, а не відчайдушно.

13. Не дуже наполегливий в досягненні мети, особливо, якщо відсутній зовнішній контроль.

14. Вважаю за краще ставити перед собою середні за складністю або трохи завищеної складності, але досяжні цілі, ніж нереально високі.

15. У разі невдачі при виконанні якого-небудь завдання, його привабливість, як правило, знижується.

16. При чергуванні успіхів і невдач схильний до переоцінки своїх невдач.

17. Вважаю за краще планувати своє майбутнє лише на найближчий час.

18. При роботі в умовах обмеження часу результативність діяльності поліпшується, навіть якщо завдання достатньо важке.

19. У разі невдачі при виконанні чогось, від поставленої мети, зазвичай, не відмовляюся.

20. Якщо завдання вибрав собі сам, то при невдачі його привабливість ще більше зростає.

Обробка результатів та критерії оцінки.Показник мотивації успіху визначається за сумою збігів відповідей з ключем.

КЛЮЧ

Відповідь

Номери запитань

+ (згоден)

1, 2, 3, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 16, 18, 19, 20.

− (не згоден)

4, 5, 7, 9, 13, 15, 17.

Для визначення рівня мотивації досягнень можна користуватися такою шкалою:

1 − 7 балів.Діагностується мотивація до невдачі (страх невдачі).

8 − 13 балів.Мотиваційний полюс яскраво не виражений. При цьому можна вважати, що 8, 9 балів свідчить про певну тенденцію мотивації до невдачі, а 12,13 − до успіху.

14 − 20 балів.Діагностується мотивація до успіху (надія на успіх).

Інтерпретація:

Високі показники мотивації до успіху повідомляють про прагнення людини досягти чогось конструктивного, позитивного.Такі люди зазвичай упевнені в собі, своїх силах, відповідальні, ініціативні й активні.Їх вирізняє наполегливість в досягненні мети, цілеспрямованість.

При мотивації до невдачі активність людини пов’язана з потребою уникнути зриву, осуду, покарання.Загалом в основі цієї мотивації знаходиться ідея уникнення і негативних очікувань.Починаючи справу, людина вже наперед боїться можливого провалу, думає прошляхи його уникнення, а не про способи досягнення.Люди, мотивовані до невдачі, зазвичайхарактеризуються підвищеною тривожністю, низькою упевненістю у власних силах.

Прагнуть уникати відповідальних завдань, а в умовах ухвалення відповідальних рішень, можуть впадати в стан, що близький до панічного.Ситуативна тривожність у них в цихвипадках стає надзвичайно високою.Все це водночас може поєднуватися з дужевідповідальним ставленням до справи.

Лабораторне заняття № 2

. Психогеометричний тест (Сьюзен Дилінгер)

.Цей тест дозволяє:

миттєво визначити тип Вашої особи і особи, що Вас цікавить;

дати докладну характеристику особистісних якостей і особливостей поведінки людини звичайною, зрозумілою мовою;

спрогнозувати поведінку кожного типу особистості;

визначити рівень вашої психологічної сумісності з певними типами людей.

Цей тест посилює і дозволяє частково усвідомити наше підсвідоме, інтуїтивне “відчуття” інших людей. Тому, виконуючи його, намагайтеся дослухатися до своєї інтуїції і, по можливості, “відключити” раціональну логіку, логічну частину нашого “Я”.

Інструкція: Виберіть із п’яти фігур ту, стосовно якої ви можете сказати: це – Я. Спробуйте відчути свою форму! Якщо вам буде важко зробити це, то виберіть фігуру, яка першою привернула вашу увагу. Потім прорангуйте фігури, які залишилися поза вашою увагою і запишіть їхні назви під відповідними номерами. Остання фігура під номером 5, буде точно не вашою формою, тобто формою, яка підходить вам найменше.

Коротка психологічна характеристика основних “форм” особистості.

Фігура, що опинилася на першому місці, – це Ваша основна фігура чи суб’єктивна форма. Вона дозволяє визначити Ваші основні, домінуючі риси характеру чи особливості поведінки. Риси фігур, які Ви обрали наступними, – це риси, які Ви демонструєте тим рідше, чим далі від першої знаходиться та чи інша фігура. Остання, п’ята фігура вказує на форму людини, взаємодія з якою викликає у Вас найбільші труднощі.

Може статися, що жодна фігура Вам, чи іншій людині, не підходить. Тоді людину можна описати комбінацією з двох або навіть трьох форм.

Нарешті, може статися, що Вам важко вловити інтуїтивне відчуття форми себе чи іншої людини. Тоді почніть з характеристик, що наведені для п’яти форм,намагайтеся використати їх для розуміння людей даного типу та прогнозу їх поведінки і поступово тренуйте в собі відчуття геометричної форми цих людей.

Квадрат. Якщо вашою основною формою є квадрат, то ви невтомний працівник. Працелюбність, наполегливість, потреба доводити розпочату справу до кінця, старанність, яка дозволяє досягати завершення роботи, – це те, чимвідомі істинні “люди-квадрати”. Витривалість, терпіння і методичність зазвичай роблять їх висококласними спеціалістами у своїй галузі. Цьому сприяє невтомна потреба в інформації та колекціонування найнеймовірніших відомостей.

“Люди-квадрати” скоріше “вираховують” результат, аніж здогадуються про нього. Вони надзвичайно уважні до деталей, дрібниць, а також люблять раз і назавжди заведений порядок. Усі ці якості сприяють тому, що “квадрати” можуть стати відмінними адміністраторами, виконавцями, але рідко бувають хорошими розпорядниками, менеджерами. Звичайно, всі названі чесноти “людей-квадратів” мирно співіснують зі слабкими місцями.

Трикутник. Ця форма символізує лідерство, і багато “трикутників” відчувають у цьому своє призначення: “Народжені, щоб бути лідерами”. Найхарактернішою особливістю “людей-трикутників” є здатність концентруватися на головній меті. Вони – енергійні, сильні особистості, які ставлять прозорі цілі і, як правило, досягають їх.

“Люди-трикутники” дуже впевнені в собі, хочуть постійно відчувати свою правоту. Це робить їх особистостями, які постійно конкурують з іншими. “Трикутник” – це установка на перемогу.

Із “Трикутників” виходять прекрасні менеджери найвищого рівня управління. Саме до таких висот вони і прагнуть. І допомагає їм у цьому ще одна якість – майстерність “політичної інтриги”. Взагалі, “Трикутники” дуже симпатичні, привабливі люди, які змушують все і всіх обертатися навколо себе і без яких наше життя втратило б усю гостроту відчуттів.

Прямокутник. Символізує стан переходу та змін. Це люди, незадоволені тим способом і стилем життя, який вони ведуть у даний час, а тому перебувають у пошуках кращого становища.

Найбільш характерні риси “Прямокутників” – непослідовність і непередбачуваність вчинків упродовж перехідного періоду. Тим не менш, як і у всіх людей, у “Прямокутників” виявляються і позитивні якості, що приваблюють до них оточуючих. Це, перш за все, допитливість, жвавий інтерес до всього, що відбувається, та сміливість. Правда, зворотним боком цього явища є надмірна довірливість, навіюваність, наївність. Тому “Прямокутниками” легко маніпулювати.

Якщо ви дійсно маєте “прямокутну форму”, будьте обережні! І пам’ятайте, що “прямокутність” – це лише стадія. Вона мине – і ви вийдете на новий рівень особистісного розвитку та збагатитесь набутим досвідом.

Коло. “Люди-кола” – це найкращі комунікатори серед п’яти форм, насамперед тому, що вони найкращі слухачі. Їм характерна висока чутливість, розвинута емпатійність – здатність співпереживати, співчувати, емоційно відгукуватися на переживання іншої людини. “Людина-коло” відчуває чужу радість і відчуває чужий біль, як свій власний. “Люди-кола” відмінно “бачать” людей і в одну мить можуть розпізнати облудника та брехуна. Вони “вболівають” за свій колектив і високопопулярні серед колег по роботі. Але, як правило, вони слабкі менеджери і керівники у сфері бізнесу.

По-перше, “Люди-кола”, через їх спрямованість скоріше на людей, ніж на справу, надто намагаються догодити кожному. По-друге, “Кола” не відрізняються рішучістю. Якщо їм випадає керувати, то вони обирають демократичний стиль керівництва і намагаються обговорити практично будь-яке рішення з більшістю та заручитися підтримкою.

Можна сказати, що “Кола” – природжені психологи. Для того, щоб очолити серйозний бізнес, “Людям-колам” не вистачає організаторських навичок.

Зизгаг (хвилясті лінії). Ця фігура символізує креативність, творчість. Це найбільш унікальна і єдина розімкнута фігура з п’яти. Якщо ви чітко обрали хвилясту лінію як свою основну форму, то ви, скоріше за все, істинний “право-півкульний” мислитель, вільнодумаюча людина.

“Зигзаги” схильні бачити світ постійно змінним. Тому для них немає нічого більш нудного, ніж речі, які ніколи не змінюються: постійність, шаблон, правила та інструкції; люди, які завжди з усім погоджуються або роблять вигляд, що погоджуються.

“Зигзаги” просто не можуть продуктивно працювати у добре структурованих ситуаціях, їм необхідна різноманітність, високий рівень стимуляції та незалежність від інших на своєму робочому місці.

“Зигзаг” – найзбудливіша з усіх п’яти фігур. При цьому “людині-зигзагу” не вистачає компромісності: вона нестримана, дуже експресивна, що разом з ексцентричністю часто заважає їй втілювати свої ідеї в життя.

Лабораторне заняття №3

Опитувальник для оцінювання мотивації досягнення мети

(Т.Елерс)

В опитувальнику уважно прочитайте кожне речення й оцініть, наскільки те, що в них стверджується, відповідає тому, що ви зазвичай думаєте, робите, переживаєте. Якщо ви згодні, поставте знак « + », не згодні – «- ».

1. Коли треба зробити вибір між двома варіантами, його краще зробити швидше, ніж відкласти.

2. Мене дратує, коли не можу стовідсотково виконати завдання.

3. Коли я виконую завдання, це виглядає так, начебто я все ставлю на карту.

4. Коли виникає проблемна ситуація, я найчастіше приймаю рішення одним з останніх.

5. Коли два дні поспіль я сиджу без діла, я втрачаю спокій.

6. Інколи мої успіхи нижчі від середніх. 9. Коли я відмовляюся від складного завдання, то потім караю себе, тому що знаю, що я досягнув би успіху.

10. У процесі виконання завдань я потребую невеликих пауз, відпочинку.

11. старанність – це не основна моя риса.

12. Мої досягнення в роботі не завжди однакові.

13. Мене більше цікавлять інші заняття, ніж ті, які я маю виконати.

14. Осуд мене стимулює більше, ніж схвалення.

15. Я знаю, що мої товариші вважають мене людиною справи.

16. Перешкоди роблять мої рішення більш виваженими.

17. На моєму честолюбстві легко зіграти.

18. Коли я виконую завдання без натхнення, це зазвичай помітно.

19. Виконуючи завдання, я не розраховую на допомогу інших.

20. Іноді я відкладаю те, що маю зробити сьогодні.

21. Потрібно покладатися тільки на самого себе.

22. У житті мало речей, важливіших за гроші.

23. Коли мені потрібно виконати важливе завдання, я ні про що інше не думаю.

24. Я менш честолюбний, ніж інші.

25. Наприкінці канікул я зазвичай радію, що незабаром знову навчатимусь.

26. Коли я налаштований на виконання завдання, то виконую його краще.

27. Мені простіше і легше спілкуватися з учнями, які можуть завзято працювати.

28. Коли в мене немає справ, я відчуваю, що мені не по собі.

29. Мені доводиться виконувати відповідальну роботу частіше за інших.

30. Коли мені доводиться приймати рішення, я намагаюся робити це якнайкраще.

31. Мої друзі іноді вважають мене ледачим.

32. Мої успіхи якоюсь мірою залежать від моїх колег по навчанню.

33. Безглуздо протидіяти волі педагогів.

34. Іноді не знаєш, як виконувати завдання.

35. Коли щось не гаразд, я хвилююся.

36. Я зазвичай мало уваги звертаю на свої досягнення.

37. Коли я працюю разом з іншими, моя робота дає більші результати, ніж робота інших.

38. Коли я за щось беруся, то часто не доводжу до кінця.

39. Я заздрю учням, що не дуже завантажені роботою.

40. Я не заздрю тим, хто прагне влади.

41. Коли я впевнений, що я на правильному шляху, для доведення своєї правоти можу вдатися і до крайніх заходів.

Обробка результатів

Нарахуйте собі по 1 балу за кожну відповідь «так» на запитання 2-5, 7-10, 14-17, 21, 25-30, 32, 34, 37, 41 і за кожну відповідь «ні» на запитання 6, 13, 18, 20, 24, 31, 36, 38 і 39.

Відповіді на пункти 1, 11, 12, 19, 22, 23, 33, 35 і 40 не враховуються.

При сумі балів меншій за 10 мотивація до успіху не висока, при 11-21 – середня, при 22 і більше балів – висока.

Лабораторне заняття № 4

Мета: вивчення нахилу до управлінської діяльності

Запропонований тест - це додаткова можливість оцінити свої здібності і схильності, привід для серйозних роздумів

. Прочитавши питання, на окремому аркуші паперу запишіть його номер і поруч буквене позначення того варіанта відповіді, котрий відповідає Вашим звичкам і характером. Далі, користуючись таблицею-ключем, підрахуйте суму балів, набрану Вами.. В залежності від отриманого результату Ви можете відповісти собі на питання: "Чи здатні ви бути керівником?" І наскільки яскраво ця здатність виражена.

1. Уявіть собі, що з завтрашнього дня Вам належить керів ¬ водити великою групою співробітників, які кілька старше вас за віком. Чого найбільше ви побоювалися б у цьому випадку?

а. що можете виявитися менш обізнаним у суті справи, ніж вони?

б. що вас будуть ігнорувати і оскаржувати прийняті вами рішення?

в. що не вдасться виконати роботу на тому рівні, як вам би хотілося?

2. Якщо вас у якій-небудь справі спіткає велика невдача, то:

а. постараєтеся Чи втішитися, нехтуючи нею, вважаючи те, що трапилося несуттєвим ("Подумаєш, буває і гірше!") і направитеся розсіятися, наприклад, на концерт?

б. Почнете гарячково роздумувати: а чи не можна звалити провину на когось іншого або, в крайньому випадку, на об'єктивні обставини?

в. Проаналізуєте причини невдачі, оцінюючи, в чому був ваш власний недогляд і як виправити справу?

м. У вас «опустяться руки» від того, що сталося, відчуватимете відчай, депресію депресію?

3. Яке з нижчеперелічених поєднань якостей і рис найбільш підходить вам?

а. скромний, товариський, поблажливий, вразливий, добродушний, повільний, слухняний;

б. привітний, наполегливий, енергійний, винахідливий, вимогливий, рішучий;

в. роботящий, упевнений у собі, стриманий, старанний, виконавчий, логічний.

4. Чи вважаєте ви, що більшість людей:

а. люблять працювати добре і старанно?

б. сумлінно ставляться до роботи тільки тоді, коли їх праця оплачується належним чином?

в. вважають роботу необхідністю, не більше?

5. Керівник повинний буті відповідальнім за:

а. підтримання гарного настрою в колективі (тоді і з роботою не буде клопоту);

б. відмінне та своєчасне виконання завдань (будуть задоволені і начальники і підлеглі)

6. Уявіть собі, що ви є керівником колективу і повинні протягом тижня представити начальству план певних робіт. Як ви вчините?

а. складете проект плану, доповісте про нього начальству і попро ¬ ситі поправити, якщо щось не так?

б. вислухаєте думку підлеглих фахівців, після чого складете план, приймаючи тільки ті з висловлених пропозицій, які узгоджуються з вашою точкою зору?

в. доручите скласти проект плану підлеглим і не станете вносити в нього ніяких істотних поправок, пославши для узгодження у вищу інстанцію свого заступника або іншого компетентного працівника?

р. проект плану розробите спільно із спеціалістами, після чого доповісте про план керівництву, обгрунтовуючи і відстоюючи його положення?

7. На ваш погляд, найкращих результатів досягає той керівник, який:

а. пильно стежить, щоб усі його підлеглі точно виконували свої функції і завдання;

б. підключає підлеглих до вирішення загального завдання, керуючись принципом "довіряй, але перевіряй";

в. піклується про роботу, але за метушнею справ не забуває і про тих, хто її виконує.

8. Працюючи в якомусь колективі, чи вважаєте ви відпові ¬ ності за свою власну роботу рівнозначною вашої відповідальності за підсумки роботи всього колективу в цілому?

а. да;

б. немає.

9. Ваша думка або вчинок зустрінутий критично іншими. Як ви будете вести себе?

а. не піддастеся миттєвої захисної реакції і не поспішіть із запереченнями, а зумієте тверезо зважити всі "за" і "проти";

б. Не тушуєтеся, а постараєтеся довести перевагу своєї позиції;

в. в силу запального характеру не зумієте приховати своє обурення і, можливо, образитесь і розгніваєтеся

7. промовчіте, але погляду свого не зміните і поводитися будете як і раніше.

10. Що краще вирішує виховне завдання і приносить найбільший успіх?

а. заохочення;

б. покарання.

11. Хотіли б ви:

а. щоб інші бачили в вас хорошого друга?

б. щоб ніхто не засумнівався у вашій чесності і рішучості надати допомогу в потрібний момент?

в. викликати у оточуючих захоплення вашими якостями і досягненнями?

12. Чи любите ви приймати самостійні рішення?

а. да;

б. немає.

13. Якщо ви повинні прийняти важливе рішення або дати висновок з того чи іншого відповідального питання, то:

а. чи намагаєтеся зробити це невідкладно і, зробивши, не повертаєтеся знову і знову до цієї справи?

б. чи робите це швидко, але потім довго мучитеся сумнівами: "а чи не краще було б зробити інакше"?

в. чи намагаєтеся не робити ніяких кроків якомога довше?

Тепер по таблиці визначте набране число очок. Об'єктивні результат ви отримаєте лише в тому випадку, якщо на поставлені питання відповідали собі з граничною відвертістю.

. Інтерпретація результатів

Якщо ви набрали більше 40 очок. Значить, у вас багато задатків стати хорошим керівником із сучасним стилем поведінки. Ви вірите в людей, в їх знання та добрі якості, вимогливі до себе і своїх колег. Не станете терпіти у своєму колективі ледарів і не будете намагатися завоювати дешевий авторитет. Для сумлінних підлеглих будете не тільки начальником, але й добрим товаришем, який у важких ситуаціях зробить все можливе для надання їм допомоги та під-тримки словом і ділом.

Якщо ви набрали від 10 до 40 очок. Могли б керувати певними об'єктами і роботами, але нерідко стикалися б з труднощами (і тим частіше, чим менше очок ви набрали). Намагалися б бути для своїх підлеглих опікуном, але іноді могли б зігнати на них свій поганий настрій і гнів; надавали б їм допомогу і давали б різного роду поради, незважаючи на те, чи є в них необхідність.

Якщо ви набрали менше 10 очок. Скажемо відверто, що у вас мало шансів досягти успіхів у якості керівника. Хіба тільки якщо у вас вистачить сили волі переглянути багато поглядів і відмовитися від укорінених звичок. Перш за все треба знайти віру в людей і в самого себе

Лабораторне заняття №5

Модернізований варіант діагностичного опитувальника К. Роджерса призначений для виявлення рівня успішності соціально-психологічної адаптації.

У запропонованому переліку частина тверджень характеризує особистість як адаптовану, тобто досить успішно пристосовану до умов навколишньої соціального середовища. Природно, що це постійний про¬цес, оскільки соціальне середовиїце постійно міняється. Тому ознакою адаптації вважається збереження людиною здатності до подальшого розвитку і змін: змінювати звички, формувати нові навички, розвивати уміння, що могли б допомогти в нових умовах. Така ж кількість тверджень характеризує неадап-тованість людини, тобто відсутність визначеної соціально-психологічної гнучкості зі зміною ситуації, у якій вона знаходиться. Така людина продовжує жити так, як жила раніше, не дивлячись на те, що життя змінилося і досить істотно. Природно, що, не змінюючись і не бажаючи змінюватися, вона відстає від соціального оточення, випробує багато труднощів.

Інструкція. На всі запропоновані в основному варіанті опитувальника твердження потрібно відповідати "так» чи "ні» у залежності від того, у якому ступені це твердження відноситься до вас. Варто прочитати усі твердження і дати відповідну відповідь на всі з них. Тільки тоді результат буде більш об'єктивним.

1 .Я пред'являю до себе підвищені вимоги. У мене великі і серйозні плани в житті. Я прагну постійно удосконалювати свої знання, формувати якості й уміння, необхідні для досяг-нення цих цілей.

2. Я часто сам лаю себе за те, що роблю.

3. Перед навколишніми я ховаю своє обличчя під маскою,

щоб сховати те, що в мене на душі.

4. Я часто випробую почуття неповноцінності серед ровес¬

ників, у спілкуванні з педагогами, колегами, іншими людьми.

Мені здається, що до мене відносяться трохи зневажливо, недостатньо поважають мене, не бачать в мені особистість.

5. У мене теплі, гарні відносини з однокурсниками, з педагогами, з людьми взагалі. Я майже ніколи не вступаю з ними в

конфлікт. Я доброзичлива і рівна у спілкуванні людина.

6. В усіх невдачах, що переслідують мене в житті, я звинувачую тільки себе.

7. Я сумніваюся в тому, що можу сподобатися кому-небудь з дівчат (юнаків).

8. Я почуваю, що мої зусилля в навчанні, у роботі, у спілкуванні марні. Я не можу здійснити тих планів, до яких прагну.

9. Я відповідальна людина. На мене можна у всьому покластися.

10. Я можу прийняти більшу частину тих правил і вимог,

відповідно до яких повинні діяти люди.

11. У мене мало власних переконань і правил.

12. У мене часто виникає почуття, немов я злий на увесь

світ, всим незадоволений, на всіх нападаю, постійно дратуюся,

можу зіпсувати настрій навколишнім. Важко стримуюся.

13. Я вмію керувати собою і своїми вчинками, наприклад,

цілком відключитися від багатьох розваг, цікавих і привабливих справ у той час, коли необхідно напружено працювати (наприклад, готуватися до контрольної роботи, чи іспиту звіту).

Самоконтроль для мене не проблема.

14. Всі люди, з якими мені доводилось зіштовхуватися в

житті, як правило, подобаються мені.

15. Мені зараз, у цю хвилину, дуже не по собі. Хочеться все

кинути, куди-небудь сховатися.

16. Я схильний бути насторожі з тими, хто чомусь обходиться зі мною поприятельски більше, ніж я того очікую.

17. Я завжди стримую свої обіцянки, навіть якщо це мені

невигідно.

18. Я завжди кажу тільки правду.

19. Я ніколи не спізнююся.

20. Усі свої звички я вважаю гарними.

21. Я завжди легко, вільно і невимушеновиражаю свої почуття в спілкуванні з людьми, ровесниками, маленькими

дітьми. Я розкутий, незалежний. Спілкування для мене - задоволення; у ньому я можу розкрити себе, цілком виразити свою індивідуальність.

22. Звичайно я легко ладнаю з навколишніми.

23. Звичайно в житті я почуваю себе не ведучим, а відомим: мені не завжди вдається мислити і діяти самостійно. Є такі люди, що своєю волею здатні підкорити мене собі.

24. Я почуваю якусь безпорадність, непевність. Мені потрібно, щоб хто-небудь ще був поруч, постійно підказував,радив мені, контролював мене і підтримував.

25. Мені трудніше всього боротися із самим собою.

26. В душі я оптиміст і вірю в краще у всіх сферах життя - у навчанні, у відносинах у колективі, в особистому житті.

27. Навіть тоді, коли мені здається, що мої рішення самостійні, вони все-таки прийняті під впливом інших людей.

28. Я почуваю ворожість, антипатію до того, що оточує мене.

29. Більшість тих, хто мене знає, добре до мене відноситься, любить мене і поважає.

30. У мене красива фігура.

31. Я вибитий з колії. Не можу зібратися, взяти себе в руки, зосередитися, організувати себе для того, щоб моя робота була більш ефективною, доставляла мені дійсне задоволення.

32. Я почуваю млявість, апатію на заняттях (на роботі).Спочатку мені було на них цікаво, тепер же вони стали менібайдужі. Я не почуваю підйому, натхнення і радості від своєїроботи.

33. Звичайно я можу прийняти рішення і твердо слідуватийому.

34. Я усім задоволений: собою, взаєминами з людьми,успіхами в навчанні.

35. Я не дуже довіряю своїм почуттям, вони підводять мене іноді.

36. У колі незнайомих людей мені досить важко бути самим собою.

37. Я врівноважений, спокійний, у мене завжди рівнийнастрій.

38. Я імпульсивний: рвучкий, нетерплячий, гарячий.

39. Мені здається, що те що відбувається зі мною, я бачу не

зовсім так, як воно є насправді. Замість того, щоб зраво глянути фактам в обличчя, тлумачу їх на свій лад, придумую зайве.

Словом, не відрізняюся реалістичністю сприйняття.

40. Я намагаюся ніколи не задумуватися про свої проблеми.

41. Я розважлива, послідовна людина. Мені здається, що

здебільшого я поводжусь розумно.

42. Я терпимий у своєму відношенні до людей і приймаю

кожного таким, який він є.

43. Я соромливий, легко тушуюся.

44. Мені обов'язково потрібні якісь нагадування, підштовхування з боку, щоб довести справу до кінця.

45. Я вважаю себе цікавою, ерудованою людиною, помітним, привабливим як особистість.

46. Я - честолюбний. Небайдужий до успіхів, похвали. у

тому, що я вважаю істотним, мені треба бути в числі кращих.

47. У процесі навчання, роботі я ні в чому не можу виразити себе, виявити свої здібності, свою індивідуальність, своє"Я»

48. Я себою зараз нехтую.

49. Буває, що я брешу.

50. Трапляється, що я говорю про речі, в яких зовсім не розбираюся.

51. Іноді я люблю похвастати.

52. У мене бувають такі думки, якими я ні з ким не хотів би поділитися.

53. Я діяльний, енергійний, у мене є ініціатива.

54. В цілому я відношуся до себе добре, яким би я не був.

55. Коли в мене псуються з ким-небудь з однолітків відносини, мені неприємно, що це стане усім відомо.

56. Я довго не можу прийняти рішення, а потім сумніваюся в його правильності.

57. Я наполегливий, напористий. Мені завжди важливо настояти на своєму.

58. Я невдоволений собою.

59. Я в якійсь розгубленості, все сплуталося, змішалося в

мене.

60. Я невдаха. Мені просто в усьому не везе.

61. Я приємна, симпатична, приваблива до себе людина.

62. Я, може бути, і не дуже гарний собою, але подобаюся

юнакам (дівчатам) як людина, як особистість.

63. Я нехтую всяке спілкування з дівчатами (жінками).

64. Я нехтую всяке спілкування з юнаками (чоловіками).

65. У мене легко і спокійно на душі, немає нічого, що сильно б тривожило мене.

66. Я вмію завзято працювати, якщо це необхідно.

67. Я часто буваю стривожений, стурбований, напружений

і на заняттях (на роботі), і в спілкуванні.

68. Щоб змусити мене що-небудь зробити, треба як варто

настояти, і я уступлю, зламаюся.

69. Я почуваю, що змінююсь, росту, взрослею. Мої почуттястають більш зрілими.

70. Я вважаю себе розумним, вмію здраво аналізувати й оцінювати себе й інших.

71. Я почуваю невпевненість у собі майже завжди і в усьому.

72. Я часто буваю змушений захищати себе, будувати докази, що мене виправдують і роблять мої вчинки обґрунтованими.

73. Я намагаюся покладатися на власні сили, не розраховуючи на чию небудь допомогу завжди і в усьому.

74. Я відрізняюся від інших людей.

75. Я не поважаю себе.

76. Я безнадійний. Приймаю рішення і відразу їх порушую. Нехтую своє безсилля, а поробити із собою нічого не можу. У мене немає волі і немає бажання її виробити.

77. Мені все ясно в собі. Я добре себе розумію.

78. Я відкрита і товариська людина, легко сходжуся з навколишніми.

79. Я не дуже надійний. На мене не у всьому можна покластися.

80. Мені здається, що в колективі мене недостатньо поважають.

81. Мої сили і можливості цілком відповідають тим цілям, що я ставлю перед собою.

82. Мої думки занадто займає особиста сфера, що може серйозно вплинути на успіхи в навчанні, у роботі.

Ключ до опитузальника.

Шкала об'єктивності (щирості відповідей): відповіді "так» на твердження 17, 18, 19, 20; відповіді "ні» на твердження 49, 50, 51, 52. Якщо збіглося більш половини зазначених відповідей, то всі інші результати вимагають корекції на пред¬мет щирості відповідей з боку того хто тестується.

Шкала адаптованості: позитивні відповіді на питання 1,2, 5, 6,9,10,13,14,21, 22,25,26,29, ЗО, 33,34, 37, 38,41,42,45,46, 53, 54, 57, 58, 61, 62, 65, 66, 69, 70, 73, 74, 77, 78, 81.

Шкала не адаптованості: позитивні відповіді на питання: 3,4,7,8,11,12,15,16,23,24,27,28,31,32, 35,36,39,40,43,1 44, 47, 48, 55, 56, 59, 60, 63, 64, 67, 68, 71, 72, 75, 76, 79, 80, 82.

Загальний показник адаптованості визначається відношенням суми позитивних відповідей по шкалі адаптованості до суми позитивних відповідей по шкалі неадаптованості. Чим вище одержаний коефіцієнт, тим вище рівень соціально-пси¬хологічної адаптованості індивіда. Визначити особливості соціально-психологічної неадаптованості (які визначають її причини, форми, найбільш гострі переживання) можна за допомогою додаткової шкали, побудованої за принципом незакінчених пропозицій. Одержувані в результаті матеріали дають в основному якісну інформацію, обробка якої дуже важка. Тому використовувати її ефективно насамперед для самоаналізу.

Модуль 2. Емоції і воля

Лабораторне заняття №1

Методика № 1.

Мета: визначення локалізації суб‘єктивного контролю.

Необхідний матеріал: тест опитувальник, розроблений Є.Ф. Баженіним.

Хід виконання роботи:

Інструкція: «Читайте твердження опитувальника і відповідайте в реєстраційному бланку (+), якщо ви згодні з твердженням і (-), якщо - ні».

Опитувальник

 1. Просування по службових сходинках більше залежить від успішного збігу обставин, ніж від здібностей людини.

 2. Більшість розлучень виникає тому, що люди не захотіли пристосовуватись один до одного.

 3. Хвороба - справа випадку: якщо маєш захворіти, то вже нічим не зарадиш.

 4. Люди стають самотніми тому, що самі не виявляють інтересу і дружнього ставлення до оточуючих.

 5. Здійснення моїх бажань часто залежить від удачі.

 6. Даремно докладати зусиль для того, щоб завойовувати симпатії інших людей.

 7. Зовнішні обставини (батьки, добробут) впливають на сімейне щастя не менше, ніж стосунки подружжя.

 8. Я часто відчуваю, що мало впливаю на те, що відбувається зі мною.

 9. Як правило, керівництво виявляється більш ефективним, коли повністю контролюються дії підлеглих, а не покладаються на їхню самостійність.

 10. Мої оцінки вшколі часто залежали від випадкових обставин (наприклад, від настрою вчителя), а не від моїх власних зусиль.

 11. Коли я планую, то, здебільшого, вірю, що зможу здійснити свої плани.

 12. Те, що багатьом людям здається успіхом чи удачею, насправді є результатом тривалих цілеспрямованих зусиль.

 13. Думаю, що правильний спосіб життя може більше допомогти здоров'ю, ніж лікарі та ліки.

 14. Якщо люди не підходять один одному, то, як би вони не намагалися налагодити сімейне життя, вони все одно не зможуть цього зробити.

 15. Те добре, що я роблю, звичайно буває гідно оцінено іншими.

 16. Діти виростають такими, якими їх виховують батьки.

 17. Думаю, що випадок чи доля не відіграють великої ролі в моєму житті.

 18. Я намагаюся не планувати наперед, тому що багато залежить від того, як складуться обставини.

 19. Мої оцінки в школі залежали переважно від моїх зусиль і від ступеня підготовки.

 20. У сімейних конфліктах я частіше відчуваю вину за собою, ніж за протилежною стороною.

 21. Життя більшості людей Залежить від збігу обставин.

 22. Я надаю перевагу такому керівництву, при якому можна самостійно визначати, що і як робити.

 23. Думаю, що мій спосіб життя ні в якій мірі не є причиною моїх хвороб.

 24. Як правило, саме невдалий збіг обставин заважає людям добитися успіху в своїх справах.

 25. Врешті-решт, за погане керівництво установою відповідають самі люди, які в ній працюють.

 26. Я часто відчуваю, що нічого не можу змінити в стосунках, що склалися в сім'ї.

 27. Якщо я дуже захочу, то зможу привернути до себе будь-кого.

 28. На підростаюче покоління впливає так багато всіляких обставин, що зусилля батьків у вихованні часто виявляються нерезультативними.

 29. Те, що зі мною трапляється, - це справа моїх власних рук.

 30. Важко буває зрозуміти, чому керівники діють так, а не інакше, в

 31. Людина, яка не змогла досягти успіху у своїй роботі, швидше всього, не доклала достатньо зусиль для цього.

 32. Найчастіше я можу домогтися від членів моєї сім'ї того, що я захочу.

 33. У неприємностях і невдачах, які траплялися в моєму житті, більше були винні інші люди, ніж я.

 34. Дитину завжди можна вберегти від простуди, якщо за нею доглядати і правильно її одягати.

 35. У складних обставинах я вважаю за краще зачекати, поки проблема розв'яжеться сама по собі.

 36. Успіх - це результат наполегливої праці, і він мало залежить від випадку чи від удачі.

 37. Я відчуваю, що від мене більше, ніж від інших, залежить щастя моєї сім'ї.

 38. Мені завжди було важко зрозуміти, чому я подобаюсь одним людям і не подобаюсь іншим.

 39. Я завжди надаю перевагу прийняттю рішень і самостійним діям, а не сподіваюся на допомогу інших людей чи на долю.

 40. На жаль, заслуги людини часто залишаються невизнаними, незважаючи на всі її намагання.

 41. У сімейному житті бувають такі ситуації, які неможливо змінити навіть з найбільшим бажанням.

 42. Здібні люди, які не зуміли реалізувати свої можливості, мають звинувачувати в цьому тільки самих себе.

 43. Багато моїх успіхів були можливі тільки завдяки допомозі інших людей.

 44. Більшість невдач у моєму житті були від невміння, від незнання або від лінощів і мало залежали від удачі чи від невдачі.

Реєстраційнй бланк

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

32.

33.

34.

35.

36.

37.

38.

39.

40.

41.

42.

43.

44.

Обробка результатів

Відповіді досліджуваного співставляють з ключем і підраховують кількість співпадань, яка і буде покзником локалізації суб‘єктивного контролю (Ілк).

Ключ

Відповідь

Номери запитань

+ (згоден)

2,4,11,12,13,15, 16,17,19, 20, 22, 25, 27, 29, 31, 32, 34,36, 37, 39, 42, 44,

(не згоден)

1 ,3, 5,6,7,8,9, 10,14,18, 21, 23, 24, 26, 28, 30,33, 35, 38,40,41,43

Аналіз результатів

Локус контролю - це характеристика вольової сфери людини, яка відображає її нахил приписувати відповідальність за результати своєї діяльності зовнішнім силам або власним здібностям і зусиллям. Приписування відповідальності за результати своєї діяльності зовнішнім силам називається екстернальним, або зовнішнім, локусом контролю, а приписування відповідальності власним здібностям і зусиллям - інтернальним, або внутрішнім, локусом контролю.

Чим більша величина інтернальності, тим менша екстернальність.

Локус контролю, характерний для людини, є універсаль­ним стосовно будь-яких типів подій і ситуацій, з якими їй доводиться стикатися. Один і той же тип контролю проявляється як у разі невдач, так і в разі досягнень, причо­му це спостерігається в різноманітних сферах життєді­яльності суб'єкта.

Для певного рівня локусу контролю користуються та­кими межами шкали інтернальності:

Показник (І лк)

Рівень інтернальності

Рівень екстернальності

0 - 11

Низький рівень

Високий рівень

12 - 32

Середній рівень

Середній рівень

33 - 44

Високий рівень

Низький рівень

При низькому рівні інтернальності люди майже не бачать зв'язку між своїми діями і важливими для них подіями життя. Вони не вважають себе здатними контро­лювати розвиток таких подій і вважають, що більшість їх є результатом випадку чи вчинків інших людей. Тому "екстернали" емоційно нестійкі, схильні до неформально­го спілкування і поведінки, слабкокомунікабельні, у них поганий самоконтроль і висока напруженість.

Високий рівень інтернальності відповідає високому рівню суб'єктивного контролю над будь-якими значущи­ми випадками. Люди, які мають такий локус контролю, вважають, що більшість важливих подій в їхньому житті — результат їхніх власних дій, що вони можуть ними ке­рувати і відчувають відповідальність і за ці події, і за те, як складається їхнє життя в цілому. "Інтернали" з висо­кими показниками суб'єктивного контролю мають емо­ційну стабільність, вони вперті, рішучі, відрізняються кому­нікабельністю, значним самоконтролем і стриманістю.

Середній рівень інтернальності властивий для більшості людей. Особливості їхнього суб'єктивного кон­тролю можуть дещо змінюватися залежно від того, чи здається людині ситуація складною або простою, приємною або неприємною тощо. Хоча їхня поведінка і психологіч­не почуття відповідальності за неї залежать від конкрет­них соціальних ситуацій, усе ж можна і в них встановити перевагу того чи іншого локусу контролю.

Таким чином, суб'єктивний локус контролю пов'язаний з відчуттям людиною своєї сили, відповідальності за те, що відбувається, із самоповагою, із соціальною зрілістю і самостійністю особистості. Тому, складаючи рекомендації для самовдосконалення, потрібно враховувати, що:

 • конформна, поступлива поведінка в більшій мірі притаманна людям з екстернальним локусом контролю; інтернали менш схильні підкорятися тискові (думкам, емоціям та ін.) інших людей;

 • людина з інтернальним локусом контролю краще працює на самоті;

 • інтернали більш активно шукають інформацію, як правило, більше ознайомлені із ситуацією, ніж екстернали;

 • в інтервалів більш активна, ніж в екстерналів, позиція щодо свого здоров'я.

Дослідження показало: інтернали більш популярні, займають сприятливу позицію в системі міжособистісних стосунків. Вони більш бажані для суспільства, впевнені в собі й терпиміші.

Особи з інтернальним локусом контролю надають пе­ревагу недирективним методам виховання і психоко­рекції. А в роботі з екстерналами важливо звертати увагу на тривожність та депресію.

У висновках вказати на рівень локалізації суб‘ективного контролю досліджуваного та шляхи вдосконалення тих рис, які потребують корекції.

Лабораторне заняття № 2

Методика № 2

Мета: дослідження імпульсивності особистості.

Необхідний матеріал: тест-опитувальник В.А. Лосєнкова.

Хід виконання роботи:

Інструкція: "Запропонований Вам тест-опитувальник містить 20 запитань. До кожного із запитань додано шкалу відповідей. Уважно прочитайте кожне запитання і обведіть колом номер вибраної Вами відповіді. У тесті немає "поганих" і "гарних" відповідей. Намагайтеся почуватися вільно і відповідати щиро. Перевагу надавайте тій відповіді, яка перша спадає Вам на думку."

Опитувальник

I. Якщо Ви беретеся за яку-небудь справу, то чи завжди доводите їі до кінця?

 1. Звичайно, так.

 2. Мабуть, так.

 3. Мабуть, ні.

 4. Ні, не завжди.

II. Ви завжди спокійно реагуєте на різкі чи невдалі зауваження на свою адресу?

 1. Звичайно,так.

 2. Мабуть, так.

 3. Мабуть, ні.

 4. Звичайно, ні.

III. Ви завжди виконуєте свої обіцянки?

 1. Звичайно, так.

 2. Мабуть, так.

 3. Мабуть, ні.

 4. Звичайно, ні.

IV. Ви часто говорите і дієте під впливом хвилинного настрою?

 1. Дуже часто.

 2. Досить часто.

 3. Досить рідко.

 4. Майже ніколи.

V. Чи Ви добре володієте собою в критичних, напружених ситуаціях?

 1. Так, завжди володію.

 2. Мабуть, завжди.

 3. Мабуть, ні.

 4. Ні, не володію.

VI. Чи часто у Вас без видимих або достатньо вагомих на те причин змінюється настрій?

 1. Таке зустрічається дуже часто.

 2. Буває час від часу.

 3. Таке трапляється рідко.

 4. Такого взагалі не буває.

VII. Чи часто Вам доводиться робити щось наспіх, коли час обмежений?

 1. Звичайно,так.

 2. Мабуть, так.

 3. Мабуть, ні.

 4. Звичайно, ні.

VIII. Чи могли б Ви назвати себе цілеспрямованою людиною?

 1. Так, звичайно.

 2. Мабуть, так.

 3. Швидше всього, ні.

 4. Ні.

IX. Чи дотримуєтеся Ви у словах і вчинках прислів'я "Сім разів відміряй, один раз відріж"?

 1. Так, завжди.

 2. Часто.

 3. Рідко.

 4. Ні, майже ніколи.

X. Ви нарочито байдужі до тих, хто несправедливо бубнить і зачіпає Вас, наприклад, в автобусі чи трамваї?

 1. Так, я реагую майже завжди.

 2. Так, я реагую досить часто.

 3. Я рідко так реагую.

 4. Я ніколи так не реагую.

XI. Ви сумніваєтесь у своїх силах і здібностях?

1. Так, часто.

2.Інколи.

 1. Рідко.

 2. Майже ніколи.

XII. Чи легко Ви захоплюєтеся новою справою, до якої потім можете швидко охолонути?

 1. Звичайно, так.

 2. Мабуть, так.

 3. Мабуть, ні.

 4. Звичайно, ні.

XIII. Ви вмієте стримувати себе, коли хтось із начальства незаслужено Вам дорікає?

 1. Звичайно, так.

 2. Мабуть, так.

 3. Мабуть, ні.

 4. Звичайно, ні.

XIV. Вам здається, що Ви ще не знайшли себе?

1 .Згоден, саме так воно і є.

 1. Швидше всього, це так.

 2. З цим я навряд чи погоджуюся.

 3. Я з цим, звичайно, не згоден.

XV. Чи може під впливом яких-небудь нових обставин Ваша думка про самого себе не раз змінюватися?

 1. Саме так.

 2. Досить ймовірно.

 3. Малоймовірно.

 4. Майже неможливо.

XVI. Звичайно Вас важко вивести із себе?

 1. Звичайно, так.

 2. Мабуть, так.

 3. Мабуть,ні.

 4. Звичайно, ні.

XVII. Чи виникають у Вас бажання, які з багатьох причин нездійсненні?

 1. Такі бажання виникають у мене часто.

 2. Такі бажання виникають час від часу.

 3. У мене рідко виникають такі бажання.

 4. Заздалегідь нездійсненних бажань у мене не виникає.

XVIII. Чи помічаєте Ви, обговорюючи з кимось важливі життєві проблеми, що Ваші погляди ще не визначилися?

 1. Так, часто помічаю.

 2. Іноді помічаю.

 3. Помічаю, досить рідко.

 4. Ні, ніколи не помічаю.

XIX. Чи трапляється таке, що якась справа Вам так набридає, що, не закінчивши її, Ви беретеся за нову?

 1. Так, часто трапляється.

 2. Іноді так буває.

 3. Так буває досить рідко.

 4. Таке майже ніколи не трапляється.

XX. Ви досить неврівноважена людина?

 1. Звичайно,так.

 2. Мабуть, так.

 3. Мабуть, ні.

 4. Звичайно, ні.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.