Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
МНУМ ДН3 ПОПОВА .doc
Скачиваний:
3
Добавлен:
13.11.2019
Размер:
585.22 Кб
Скачать

Лабораторне заняття № 2 тема: Методика проведення суто мовленнєвих занять

Мета: Формувати вміння аналізувати проведення суто мовленнєвих занять з розвитку українського мовлення.

Практичні завдання:

  1. Повторити структуру і методику проведення суто мовленнєвих занять (за підручником А.М.Богуш ).

  2. Переглянути і проаналізувати (письмово) заняття з розвитку українського мовлення, опираючись на схему аналізу заняття.

СХЕМА АНАЛІЗУ ВІДКРИТОГО ЗАНЯТТЯ З РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОГО МОВЛЕННЯ

  1. Програмні завдання: відповідність програмі, віку, темі, сезону, регіону. Комплексне розв'язання мовленнєвих завдань. Зв'язок с матеріалом, засвоєним дітьми на заняттях з рідної мови. Виховна й естетична спрямованість заняття.

  2. Організаційна структура заняття: послідовність етапів, їх тривалість та чіткість переходу від одного етапу до іншого. Тривалість заняття. Розміщення дітей, дидактичного та наочного матеріалів. Поведінка дітей на занятті. Кількість дітей.

  3. Метода та прийоми навчання дітей української мови, їх ефективність, доцільність. Місце ігор та ігрових прийомів на занятті, їх доцільність та ефективність. Місце художніх текстів на занятті, їх види, прийоми, використання. Місце усної народної творчості в ході заняття.

  4. Наочний, дидактичний матеріали, ТЗН на занятті, їх види, кількість, доцільність та ефективність, використання на кожному етапі заняття.

  5. Місце рідної мови на занятті. Використання зіставлення, порівняння, перекладів як прийомів навчання. Звернення вихователя до рідної мови. Звернення дітей до рідної мови.

  6. Мовлення дітей. Мовленнєва активність дітей на занятті. Питома вага українського мовлення. Характеристика українського мовлення дітей. Ставлення вихователя до мовленнєвих помилок дітей.

  7. Мовлення вихователя: відповідність його нормам української літературної вимови, інтонаційна виразність мовлення.

Загальна оцінка заняття. Виконання програмних завдань. Прийоми узагальнення матеріалу. Питома вага емоційного фактора. Прийоми для закінченню заняття. Педагогічні висновки та пропозиції.

ЛАБОРАТОРНЕ ЗАНЯТТЯ № 3

Тема: Перегляд та аналіз занять з ознайомлення дітей з українським народним мистецтвом, проведення дослідження на з’ясування рівня знання дітьми предметів народного мистецтва.

Мета: Закріпити та розширити знання студентів з даної теми, формувати навички аналізу відкритих занять з розвитку українського мовлення, проведення дослідної роботи.

Самостійна підготовка до заняття

1.Методика роботи з ознайомлення дітей з ознайомлення дітей з українським народним декоративним мистецтвом.

Л і т е р а т у р а:

Богуш А.М. Методика навчання української мови в дошкільних закладах. – К., 1993. – С.278-294.(опрацювати теоретичний матеріал, перепишіть схему аналізу відкритого заняття з розвитку українського мовлення)

  1. Богуш А.М., Лисенко Н.В. Українське народознавство в дошкільному закладі. – К., 1994.

Практичні завдання:

1.Підготуйтеся до проведення дослідження на з’ясування рівня знання дітьми предметів українського народного декоративного мистецтва (див.додаток)

Хід заняття

Перегляд та подальший аналіз відкритих занять з ознайомлення дітей з українською народною культурою, мистецтвом.

Проведення дослідної роботи.

Підведення підсумків заняття.

Додаток:

МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕННЯ

Впізнавання дітьми предметів народного мистецтва.

Мета: З’ясувати, чи знають діти назву народного виробу (промислу).

Матеріал: 10 виробів народних промислів та мистецтва.

Хід досліду. Дитині по черзі показують предмет чи виріб, запитують: “Що це?”, “Як називається?”, “З чого зроблено?”, “З якого матеріалу?”

Коефіцієнт впізнавання обчислюється за формулою К = 100, де К – коефіцієнт впізнавання; p – кількість предметів, які дитина назвала правильно; n – загальна кількість запропонованих предметів. Результати заносять до протоколу.

П р о т о к о л д о с л і д у

Вид народного мистецтва

Правильна відповідь

Неправильна відповідь

Коефіцієнт впізнавання

Кераміка

Вишиванка

Витинанка

Скло

Писанка

Карбування

Мереживо

Ткацтво

Декоративні росписи

САМОСТІЙНА РОБОТА № 1

ТЕМА: Теоретичні основи методики навчання дітей української мови в дошкільних закладах та групах з російською мовою навчання

Питання для самостійного вивчення

1. Мова. Функції мови. Мовлення. Мовна діяльність.

2. Закономірності оволодіння дитиною рідною мовою та їх врахування в процесі навчання другої мови.

Практичні завдання

Завдання 1. Встановіть співвідношення

Сукупність мовних знаків, система категорій, система граматичних форм і норм

А) МОВЛЕННЯ

Процес використання конкретної мови конкретною людиною за характерними для даної мови законами, правилами.

Б) МОВА

Завдання 2. Дайте визначення функцій мови:

Комунікативна, експресивна, номінативна, гносеологічна, мислетворча, эстетична, культуроносна, ідентифікаційна, контактовстановлювальна, волюнтативна, демонстраційна, дейктична.

Завдання 3 Перерахуйте одиниці мовлення:

Завдання 4 Вкажіть види мовленнєвої діяльності, дайте їм визначення:

Завдання 5. Вкажіть закономірності оволодіння дітьми мовою:

Завдання 6. Запишіть часткові методичні принципи навчання української мови як другої

САМОСТІЙНА РОБОТА № 2

ТЕМА: Психолого-педагогічні і лінгводидактичні основи навчання дітей другої мови, близькоспорідненої (української) мови.

Питання для самостійного вивчення

Письменники, вчені й громадські діячі про українську мову.

Значення вивчення дітьми-росіянами другої, української мови.

Практичне завдання:

Завдання 1. Випишіть 2-3 висловлювання письменників, вчених і громадських діячів про українську мову:

Завдання 2. Прочитайте виразно вголос вірші про українську мову. Підкресліть епітети, які підкреслюють специфічні особливості української мови. Вивчіть два вірші напам’ять.

Рідна мова, рідна мова!

Мов завмер без тебе я!…

Було щастя, були чвари,

Все те геть собі пішло,

І як сонце із-лід хмари,

Рідне слово ізійшло.

(А.Метлинський)

Мово рідна, слово рідне,

Хто вас забуває,

Той у грудях не серденько,

Тільки камінь має.

У тій мові ми співали,

В ній казки казали,

У тій мові нам минувшість

Нашу відкривали.

(С.Воробкевич)

В землі віки лежала мова

І врешті вибилась на світ.

О мово, наче колискова!

Прийми мій радісний привіт.

Навік пройшла пора безславна…

Цвіти і сяй, моя державна…

(О.Олесь, 1918)

Як парость виноградної лози,

Плекайте мову. Пильно й ненастанно

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде. Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм живим життям.

Прислухайтесь, як океан співає –

Народ говорить. І любов, і гнів

У тому гомоні морськім. Немає

Мудріших, ніж народ, учителів;

У нього кожне слово – це перлина.

Це праця. Це натхнення, це людина.

Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля,

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка й Даля.

Не майте гніву до моїх порад,

І не лінуйтесь доглядать свій сад.

(М.Рильський)

Завдання 3. Напишіть невеликий за об’ємом ( 1 стр.)науково-популярний твір на тему: “Значення навчання дітей української мови в російськомовному дошкільному закладі”.

САМОСТІЙНА РОБОТА № 3

ТЕМА: Специфіка української фонетики, лексики, граматики, орфоепії у порівнянні з російськими.

Питання для самостійного вивчення

1.Норми літературної російської вимови.

2.Норми літературної української вимови.

Практичні завдання

Завдання 1. Заповніть таблиці для порівняльного аналізу орфоепічних норм української та російської мов.

1.Голосні звуки

Українська мова

Російська мова

Звук

Позиція

Вимова

Звук

Позиція

Вимова

2.Приголосні звуки

Українська мова

Російська мова

Звук

Позиція

Вимова

Звук

Позиція

Вимова

3.Звукосполучення

Українська мова

Російська мова

Звуки

Позиція

Вимова

Звуки

Позиція

Вимова

4.Наголос у словах

Українська мова

Російська мова

САМОСТІЙНА РОБОТА № 4

ТЕМА: Завдання й зміст навчання дітей української мови

Питання для самостійного вивчення

Зміст програми з ознайомлення дітей з творами народного українського фольклору й творами українських письменників.

Зміст програми з ознайомлення дітей з національною українською культурою, традиціями, обрядами, побутом.

Практичні завдання:

Завдання 1 Встановіть відношення специфіки програм та назви й авторів програм з навчання української мови:

Спеціальні заняття з навчання дітей українського мовлення починають проводити з середньої групи.

А) Хорошковська О., Мовчанюк В.

Розвиток українського мовлення

Б) Богуш А.М.

Розвиток українського мовлення

В) Неля Клименко

Обучаем украинскому языку

Г) Програма “Малятко”

розділ “Говоримо українською”

Д) Стрюк К.І.

Програма розвитку українського мовлення

Програма передбачена для роботи з дітьми від двох до семи років

Програма передбачена для роботи з дітьми старшої та підготовчої групи

Програма передбачена для роботи з дітьми 4 – 7 року життя, включає в собі завдання з навчання дітей читанню українською мовою

Програма передбачена для роботи з дітьми від народження до семи років

Завдання 2 Зробіть письмовий аналіз змісту варіативних програм з розвитку українського мовлення та навчання української мови (Додаток 2)

Назва програми

Вікова група

Основні програмові завдання з ознайомлення дітей з творами українського фольклору й творами українських письменників

САМОСТІЙНА РОБОТА № 5

ТЕМА: Методи та прийоми навчання дітей української мови.

Питання для самостійного вивчення

Загальна характеристика й класифікація методів навчання другої мови.

Практичні завдання:

Завдання 1.Доповніть класифікації методів і прийомів:

1) За дидактичною метою методи навчання другої мови поділяються на:

Пізнавальні, тренувальні, контрольно ……………………………………………………

2) Л.П. Федоренко поділяє мовні методи на три групи: ………………………………..

3) О.М. Беляєв до методів навчання мови відносить: …………………………………..

4) Прийоми розвитку мовлення поділяються на чотири групи: ……………………….

Завдання 2. Подивіться під час практики в дошкільному закладі і запишіть заняття з розвитку українського мовлення. Визначте методи та прийоми навчання.

Тема заняття

Етап заняття

Методи навчання

Прийоми навчання

САМОСТІЙНА РОБОТА № 6

ТЕМА: Форми й засоби навчання дітей української мови.

Питання для самостійного вивчення

1.Засоби навчання української мови.

2. Мовлення вихователя та вимоги до нього.

Практичні завдання:

Завдання 1. Вкажіть засоби навчання української мови:

Завдання 2. Поясніть вимоги до культури мовлення вихователів:

Правильність …………………………………………………………………………………………

Нормативність ………………………………………………………………………………………

Адекватність ………………………………………………………………………………………..

Логічність …………………………………………………………………………………………..

Різноманітність …………………………………………………………………………………….

Естетичність ………………………………………………………………………………………..

Чистота ………………………………………………………………………………………………

Доречність ……………………………………………………………………………………………

САМОСТІЙНА РОБОТА № 7

ТЕМА: Методика навчання дітей звуковимови

Питання для самостійного вивчення

1.Показ і з'ясування артикуляції звуків, яких немає в російській мови.

2.Прийоми роботи над наголосом, інтонацією української мови

Практичні завдання

Завдання 1. Вкажіть, при формуванні вимови яких звуків української мови, використовується показ артикуляціїї звуків ………………………………………………………

Завдання 2. Випишіть та вивчіть скоромовки на важкі звуки української мови.

Завдання 3. Розробіть дидактичні ігри та вправи на формування правильного наголосу, формування засобів інтонаційної виразності. (Додаток 3)

САМОСТІЙНА РОБОТА № 8

ТЕМА: Методика лексичної роботи з української мови.

Питання для самостійного вивчення

1.Класифікація ігор та вправ на засвоєння української лексики.

2.Педагогічний контроль за засвоєнням дітей нових слів.

Практичні завдання

Завдання 1. Вкажіть групи дидактичних ігор на засвоєння української лексики: ………………

Завдання 2. Складіть тематичні словники до п’яти тем (за вибором).

Тема

Словник

Прикметники

Іменники

Дієслова

Прислівники

Інші частини мови

Завдання 2. Розробіть три дидактичних вправи на закріплення нової лексики в межах однієї теми (вкажіть назву вправи, матеріал, хід). (Додаток 4)

САМОСТІЙНА РОБОТА № 9

ТЕМА: Методика формування граматичної правильності українського мовлення.

Питання для самостійного вивчення

1.Граматичні явища української мови порівняно з російською.

2.Формування навичок граматичної самокорекції у дітей.

Практичні завдання:

Завдання 1. Розробіть три-чотири тексти дидактичних ігор на формування навичок граматичної самокорекції у дітей (вкажіть назву гри, матеріал, хід). (Додаток 5)

САМОСТІЙНА РОБОТА № 10

ТЕМА: Методика навчання зв'язного мовлення.

Питання для самостійного вивчення

1.Діалогічне й монологічне мовлення. Види діалогу.

2.Прийоми залучення дітей до активного мовного спілкування українською мовою в повсякденному житті

Практичні завдання:

Завдання 1. Вкажіть види діалогу:

Завдання 2. Складіть три-чотири варіанти тематичних діалогів (вкажіть тему, запитання).

Завдання 3. Випишіть два – три літературні діалоги.

Завдання 4. Складіть три-чотири мовленнєвих зразки розповідей для навчання дітей монологічному мовленню.

САМОСТІЙНА РОБОТА № 11

ТЕМА: .Методика використання народних джерел у розвитку українського мовлення.

Питання для самостійного вивчення

1.Методика використання українських приказок, прислів'їв, загадок, скоромовок.

2.Прийоми організації дозвілля, розваг дітей з використанням народних джерел.

Практичні завдання

Завдання 1. Вкажіть групи українських прислів’в та загадок:

Загадки

Прислів’я

Завдання 2. Складіть алгоритм заучування скоромовок: …………………………………………

Завдання 3. Складіть стислий конспект заняття з навчання української мови з використанням народних джерел (малі фольклорні жанри, прислів’я, приказки, загадки, казки).

Завдання 4 Складіть стислий сценарій проведення українського народного свята чи розваги для дітей. (тема сценарію та вікова група - на вибір студента).

САМОСТІЙНА РОБОТА № 12

ТЕМА: Ознайомлення дітей з художньою літературою

Питання для самостійного вивчення

  1. Завдання й зміст ознайомлення дітей з художніми творами.

  2. Принцип добору творів.

  3. Методика художнього читання дітям. Прийоми заучування віршів.

Практичні завдання

Завдання 1. Перерахуйте завдання ознайомлення дітей з художньою літературою:

Завдання 2. Складіть перелік українських письменників та поетів, з творами яких слід знайомити дітей у дошкільному закладі (за програмою Богуш А.М. Українська мова в дитячому садку. – К., 1991.)

Класики

Сучасні автори

Завдання 3. Складіть план-конспект з читання творів українських письменників (вікова група довільна). (Додаток 11)

Завдання 4 Складіть план-конспект заняття з вивчення напам’ять вірша. (Додаток 12)

САМОСТІЙНА РОБОТА № 13

ТЕМА: Методика ознайомлення дітей з творами українських письменників.

Питання для самостійного вивчення

1.Поняття національної культури. Національні традиції українського народу.

2.Методика ознайомлення дітей з українськими національними традиціями, обрядами, побутом, національним одягом тощо.

Практичне завдання

Завдання 1. Визначте, з якими державними, народними та літературними святами ви будете знайомити дітей відповідно до їх віку. Складіть святковий календар за такою формою:

Група

Місяць

Свято

Завдання 2 . Складіть план-конспект заняття з ознайомлення дітей з предметами народного вжитку та національним одягом. (Додаток 13)

Завдання 3. Складіть конспект заняття з ознайомлення дітей із державними символами України. (Додаток 14)

САМОСТІЙНА РОБОТА № 14

ТЕМА: Спільна робота дитячого садка сім'ї й школи навчанні дітей української мови.

1.Завдання й зміст роботи дитячого садка з сім'єю в навчанні дітей національної мови.

2.Форми роботи д/с з сім'єю.

3.Зміст роботи з навчання дітей української мови в перших класах з російською мовою навчання.

Практичні завдання

Завдання 1. Зробіть порівняльний аналіз завдань з розвитку українського мовлення у програмі дитячого садка (за вибором) і програми навчання української мови у першому класі початкової школи. (Додаток 15)

Старша група

Перший клас початкової школи

Завдання 2. Складіть перспективний план роботи з навчання української мови у середній групі.

Тема за програмою

Тема заняття

Завдання 3. Складіть перспективний план роботи з навчання української мови у старшій групі.

Тема за програмою

Тема заняття

Завдання 4. Заплануйте у календарному плані 3-4 види роботи з розвитку українського мовлення у повсякденному житті (зазначається: тема, мета, матеріал).

Завдання 5. Складіть два плани-конспекти з розвитку українського мовлення для дітей середнього та старшого дошкільного віку (теми довільні).

Завдання 6. Зробіть перелік видів роботи з розвитку українського мовлення дітей старшого дошкільного віку, які проводяться в повсякденному житті, розбивши їх на дві групи для проведення у I та II половині дня.

I пол. дня

II пол. дня