Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
МНУМ ДН3 ПОПОВА .doc
Скачиваний:
3
Добавлен:
13.11.2019
Размер:
585.22 Кб
Скачать

Ііі. Методичні вказівки до проведення практичних, лабораторних занять, самостійної роботи учнів

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 1.

Тема: Форми роботи з розвитку українського мовлення.

Мета: Закріпити, розширити знання студентів про специфіку занять з розвитку українського мовлення та роботи в повсякденному житті. Формувати практичні вміння складати конспекти занять, дидактичних та рухливих ігор, читання художніх творів, розваг та інших робіт з розвитку українського мовлення, професійні навички проведення та аналізу фрагментів занять та роботи в повсякденному житті у формі рольової гри. Розвивати українське мовлення студентів.

Питання для обговорення:

1) Форми навчання дітей української мови.

2) Методика навчання дітей української мови.

3) Засоби навчання дітей української мови.

4) Робота з розвитку українського мовлення в повсякденному житті дітей.

Самостійна підготовка до заняття:

Робота з літературою:

1) А.М.Богуш Методика навчання дітей української мовиу дошкільному закладі. – К., Вища школа, 1993, ст.125 – 150 (підготуватись до тестування з теми практичного заняття).

2) А.М.Богуш Методика навчання дітей української мови в дошкільному закладі. Практикум. – К.,Вища школа, 1994, ст.82-84.

  1. Попова І.І. Методика навчання дітей української мови в російськомовних дошкільних закладах. Навч. метод. посібник. - Севастополь: Рибест, 2007. – 98 с.

Практичні завдання:

1) Розробити конспекти таких видів роботи з розвитку українського мовлення:

- мовленнєвого заняття(тема довільна);

- заняття з ознайомлення дітей з творами українських письменників;

- фрагментів занять із зображувальної діяльності, формування елементарних математичних явлень, з ознайомлення з природою, музичного виховання.

- проведення дидактичної гри або вправи з розвитку українського мовлення;

- проведення української народної рухливої гри;

Хід заняття:

І.Вступна частина.

- Оргмомент, повідомлення мети заняття,мотивація діяльності студентів.

- Тестування з метою контролю засвоєння теоретичних знань студентів з теми практичного заняття.

ІІ. Основна частина.

1)Розкрити форми роботи з розвитку українського мовлення:

ЗАНЯТТЯ:

- через показ фрагментів розкрити методику проведення мовленнєвого заняття з розвитку українського мовлення, його структурних частин, спрямованих на розвиток словника, формування правильної звуковимови, зв’язного мовлення, граматичної правильності мовлення, гри на закріплення набутих навичок.

- через показ фрагментів розкрити варіанти проведення роботи з розвитку українського мовлення на заняттях з інших розділів програми.

ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ:

- продемонструвати різні види робіт з розвитку українського мовлення в повсякденному житті: дидактичні ігри та вправи, народні рухливі ігри, розповідання казки та ін.

РОЗВ’ЯЗАННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ ЗАДАЧІ:

ІІІ. Заключна частина.

- Підведення підсумків заняття. Оцінювання діяльності студентів.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 2

Тема: Методи та прийоми роботи з формування правильної звуковимови.

Мета: Перевірити, закріпити та розширити знання студентів з даної теми, вправлятися у підборі та проведенні дидактичних ігор та вправ у ситуації рольової гри, використанні різноманітного мовленнєвого матеріалу з метою формування правильної звуковимови.

Самостійна підготовка до заняття:

- Підготовка до обговорення запитань :

1. Фонетична система української мови порівняно з російською.

2. Прийоми навчання дітей вимові важких звуків української мови.

Робота з літературою:

А.М.Богуш “ Методика навчання української мови в дошкільних закладах” - К., 1997 р., стр. 150 – 159 (виписати структуру індивідуального заняття з формування правильної вимови звуків української мови).

О.Хорошковська, Н.Кудикіна “Навчаємо розмовляти українською” - К., 1997, стр.1 (вивчити основні вимовні норми української мови ).

Практичні завдання:

1.Підібрати та виписати у зошит для практичних робіт скоромовки, чистомовки, вірші ,лічилки на закріплення вимови важких звуків української мови.

2.Розробити тексти дидактичних ігор та вправ на закріплення вимови важких для вимови звуків ( р, щ, г, ч ).

Хід заняття:

1.Оргмомент, повідомлення мети заняття.

1.Рефлексія. Індивідуальне опитування з вказаних запитань.

2. Тренінгові вправи:

- Прочитайте кілька разів скоромовки , поступово прискорюючи темп.

Лис у лісі заховався , ліс лиса схопив.

Сидить Прокоп - кипить окріп,

Пішов Прокоп - кипить окріп.

Як при Прокопі кипів окріп,

Так і без Прокопа кипить окріп.

Прийшов Прокіп, налляв окріп.

Іде Гаврило – ще незварилось.

Прийшов Денис – налляв сім мис.

Прийшов Тарас, з’в все зараз.

- “Рольові “ ігри на проведення дидактичних ігор та вправ на автоматизацію важких для вимови звуків.

- Вправляння у читанні скоромовок, чистомовок, лічилок , віршів для автоматизації звуків.

- розробка та показ різних варіантів проведення частини мовленнєвого заняття, призначеного для формування правильної звуковимови.

3.Підсумок заняття , оцінювання діяльності студентів.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 3

Тема: Аналіз складених дидактичних вправ з формування граматичної правильності мови, складання тематичних діалогів, мовленнєвих зразків.

Мета: закріпити та розширити знання студентів із вказаних тем, вправляти у розробці текстів дидактичних ігор на формування граматичної правильності мовлення.

Самостійна підготовка до заняття

Запитання до обговорення:

1. Принципи добору й подачі граматичного матеріалу на занятті.

2. Прийоми введення та закріплення граматичних форм.

Робота з літературою:

Богуш А.М. Методика навчання української мови в дошкільних закладах. – К., 1993.

Богуш А.М. Українська мова в дошкільному закладі. – Одеса, 1991.(Орієнтовні конспекти занять використати при виконанні практичних завдань (дид. вправи).

Дзюбишина-Мельник Н.П. Розвиток українського мовлення (програма-довідник). – С. 46-47. (Використати словниковий матеріал при складанні тематичних діалогів).

Хорошковська О., Кудикіна Н. Навчаємо розмовляти українською. – К., 1997. - С. 2-3. (Вивчити теоретичний матеріал).

Практичні завдання:

Розробити 3-4 тексти дидактичних вправ на формування граматичної правильності мови.

Хід заняття.

Обговорення вказаних запитань до теми, письмове фронтальне та усне індивідуальне опитування.

Тренінгові вправи:

Аналіз складених студентами дидактичних вправ на формування граматичної правильності мови.

Підсумок заняття.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 4

Тема: Навчання діалогічного мовлення дітей дошкільного віку. Завдання і зміст роботи з навчання монологічного мовлення. Методика навчання монологічного мовлення.

Мета: закріпити та розширити знання студентів з навчання дітей діалогічного та монологічного мовлення. Вправляти у складанні та доборі діалогів, використанні прийомів, спрямованих на розвиток діалогічного та монологічного мовлення, розробці та моделюванні фрагментів заняття, спрямованих на навчання дітей зв’язного мовлення. Вправляти у складанні зразків монологічних висловлювань, використанні прийомів, спрямованих на розвиток монологічного мовлення.

Самостійна підготовка до занять

Запитання до обговорення:

1. Завдання і зміст роботи з навчання дітей діалогічного та монологічного мовлення.

2. Методика роботи з навчання дітей діалогічного та монологічного мовлення.

Робота з літературою:

Богуш А.М. Методика навчання української мови в дошкільних закладах. – К., 1993. – С. 177 – 183.

Практичні завдання:

  1. Дібрати літературні діалоги, розробити діалоги на будь-яку розмовну тему.

  2. Розробити фрагменти комплексного мовленнєвого заняття, спрямованих на розвиток діалогічного і монологічного мовлення.

Хід заняття.

Обговорення теоретичних питань.

Тренінгові вправи:

Аналіз складених студентами діалогів.

Аналіз складених фрагментів мовленнєвих занять, спрямованих на навчання дітей діалогічного мовлення.

Підсумок заняття.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 5

Тема: Складання та аналіз конспектів занять з використанням української народної казки.

Мета: закріпити та розширити знання студентів з використання фольклору у роботі з розвитку українського мовлення, вправляти студентів у доборі творів усної народної творчості.

Самостійна підготовка до занять

Запитання до обговорення:

Методика використання української народної казки для розвитку українського мовлення.

Методика проведення розваг з використанням українських народних казок. Робота з літературою:

Богуш А.М. Методика навчання української мови в дошкільних закладах. – К., 1993. – С. 193-207. (Вивчити теоретичний матеріал).

Богуш А.М., Н.В. Лисенко Українське народознавство в дошкільному закладі. – К., 1994. – С. 60-78, 113-128, 128-160. (Вивчити теоретичний матеріал).

Народознавство в дошкільному закладі. – Використати орієнтовані конспекти при виконанні практичних завдань.

Хід заняття.

Усне опитування (фронтальне, у формі бесіди).

Тренінгові вправи:

Аналіз складених студентами конспектів занять з використанням української казки.

Вправляння у промовлянні текстів малих фольклорних жанрів.

Підсумок заняття.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 6

Тема Методика використання українських приказок, прислів'їв, загадок, скоромовок у розвитку українського мовлення дітей дошкільного віку.

Мета: Закріпити знання студентів з методики використання українських прислів’їв, приказок, загадок, скоромовок у розвитку українського мовлення, роль свят та дозвіль у роботі з навчання детей українського мовлення.

Самостійна підготовка до занять

Запитання до обговорення:

1. Використання малих жанрів фольклору на заняттях з розвитку українського мовлення та в повсякденному житті.

2. Методика проведення свят та дозвіль, їх роль у розвитку українського мовлення.

Робота з літературою:

Богуш А.М. Методика навчання української мови в дошкільних закладах. – К., 1993. – С. 199 – 208. (Вивчити теоретичний матеріал). С. 238 – 247.

Практичне заняття

  1. Дібрати українські прислів’я, приказки, загадки, скоромовки.

  2. Скласти конспекти занять з використанням малих жанрів фольклору.

  3. Скласти сценарії літературних розваг.

Хід заняття.

Усне опитування.

Тренінгові вправи:

Вправляння у промовлянні текстів малих фольклорних жанрів.

Аналіз складених студентами конспектів занять з використанням малих форм фольклору.

Підсумок заняття.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 7

ТЕМА: Методика проведення занять з ознайомлення дітей з художньою літературою, прийоми заучування віршів.

Мета: закріпити знання студентів про методику проведення дітей з художньою літературою, проведення занять із заучування віршів, вправляти у розробці й аналізі конспектів занять з читання художніх творів, заучуванні віршів.

Самостійна підготовка до заняття

1. Богуш А.М. Методика навчання української мови в дошкільних закладах. – К., 1993. – С. 229 – 247. (Вивчити теоретичний матеріал).

Практичне завдання:

1. Укласти тематику художніх творів українських письменників і поетів, призначених для читання та віршів для заучування напам’ять (для 2 молодшої, середньої та старшої групи).

2. Розробити конспекти занять: з читання художніх творів українських письменників та із заучування віршів напам’ять (для середньої та старшої групи).

Робота на занятті.

Оргмомент, мотивація знань студентів.

Перевірка знань студентів з питать, що виносяться на практичне заняття.

Моделювання та аналіз конспектів занять з читанная художніх творів та заучування віршів напам’ять.

Оцінювання знань студентів, підведення підсумків заняття.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 8

ТЕМА: Методика проведення літературних ранків і вечорів за творами українських письменників.

Мета: закріпити знання студентів про методику проведення літературних ранків та вечорів за творами українських письменників, вправляти у розробці та аналізі сценаріїв літературних вечорів та розваг.

Самостійна підготовка до заняття

1. Богуш А.М. Методика навчання української мови в дошкільних закладах. – К., 1993. – С. 216 – 226.. (Вивчити теоретичний матеріал).

Практичне завдання:

1. Укласти тематику літературних розваг для різних вікових груп (для 2 молодшої, середньої та старшої групи).

2. Розробити сценарії літературних ранків та вечорів (для середньої та старшої групи).

Робота на занятті.

Оргмомент, мотивація знань студентів.

Перевірка знань студентів з питать, що виносяться на практичне заняття.

Моделювання та аналіз сценаріїв літературних ранків та вечорів для детей різних вікових груп.

Оцінювання знань студентів, підведення підсумків заняття.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 9

ТЕМА: Національні традиції українського народу. Державні символи України. Національні символи українського народу.

Мета: закріпити знання студентів про методику ознайомлення дітей з національними традиціями, з державними та національними символами українського народу.

Самостійна підготовка до заняття

1. Богуш А.М. Методика навчання української мови в дошкільних закладах. – К., 1993. – С. 268 - 278. (Вивчити теоретичний матеріал).

Практичне завдання:

1. Розробити конспекти занять з ознайомлення дітей з національними традиціями українського народу. (для середньої та старшої групи).

2. Розробити конспекти занять: з ознайомлення дітей з державними (герб, прапор, гімн) та національними символами українського народу. (для старшої групи).

Робота на занятті.

Оргмомент, мотивація знань студентів.

Перевірка знань студентів з питать, що виносяться на практичне заняття.

Моделювання та аналіз конспектів занять з ознайомлення дітей з національними традиціями українського народу, з ознайомлення дітей з державними та національними символами українського народу (для старшої групи).

Оцінювання знань студентів, підведення підсумків заняття.

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 10

Тема: Аналіз розроблених конспектів занять з ознайомлення дітей з рідним краєм, національним одягом, посудом, їжею.

Мета: закріпити та розширити знання студентів з даної теми, вправляти їх у складанні конспектів занять з ознайомлення дітей з рідним містом (селом), набутками національної культури.

Самостійна підготовка до заняття

Запитання до обговорення:

Зміст роботи з ознайомлення дітей з рідним краєм.

Ознайомлення дітей з українським народним декоративним мистецтвом.

Робота з літературою:

Богуш А.М. Методика навчання української мови в дошкільних закладах. – К., 1993.

Богуш А.М., Лисенко Н.В. Українське народознавство в дошкільному закладі. – К., 1994. – С. 247-256, 257-268. (Вивчити теоретичний матеріал).

Програма: Народознавство в дошкільному закладі. – Використати орієнтовні конспекти при виконанні практичних завдань.

Практичні завдання:

Розробіть конспект заняття з ознайомлення дітей з рідним краєм.

Розробіть план-конспект з ознайомлення дітей з національним одягом, посудом, національною їжею.

  • Складіть і запишіть розповідь для дітей старшої групи на тему “Шлях хліба до столу” . Використайте в тексті фрагменти з творів українських поетів.

Хід заняття

Обговорення вказаних запитань (фронтальне опитування).

Тренінгові вправи:

Аналіз розроблених конспектів з ознайомлення дітей з рідним краєм, з національним одягом, посудом, їжею;

Аналіз розроблених розповідей для дітей старшої групи на тему “Шлях хліба до столу”

Підсумок заняття.

ЛАБОРАТОРНЕ ЗАНЯТТЯ № 1

Тема: Проведення обстеження з виявлення рівня розвитку українського мовлення дітей.

Мета: закріпити знання студентів по даній темі, формувати практичні вміння проведення досліджень по виявленню рівня українського мовлення практичних завдань.

Практичні завдання:

Провести анкетування батьків по виявленню їх відношення до вивчення дітьми української мови, проаналізувати зібрані відомості.

Провести обстеження рівня розвитку українського мовлення по методикам, пропонованих у посібнику А.М. Богуш "Методика навчання української мови" (одне обстеження на вибір студента).

Записати мовлення дітей та своїх товаришів, визначити типи інтерференції, якщо вони є, пояснити їх причини (проводити в дошкільних закладах, де вивчається українська мова).

ХІД ЗАНЯТТЯ

  1. Обговорення питань, винесених на практичне заняття, використовуючи для цього форму бесіди, поєднання фронтального та індивідуального опитування.

  2. Тренінгові вправи по аналізу результатів в дослідницької роботи:

Аналіз результатів проведеного анкетування батьків. Висновки.

Аналіз проведених досліджень у дошкільних закладах по виявленню рівня розвитку українського мовлення дітей дошкільного віку.

Аналіз виявлених інтерференцій у дітей і дорослих, пояснення їх причин.

ДОДАТОК

Анкета для опитування батьків дітей дошкільного віку:

  1. Якою мовою розмовляють члени Вашої сім'ї (підкресліть):

Російською;

Українською;

Іншою (якою?)

  1. Чи володіють дорослі члени Вашої сім'ї українською мовою? (підкресліть):

  • Так;

  • Ні;

  • Володіють недостатньо.

  1. Чи читаєте Ви дітям художню літературу українською мовою?

  • Так;

  • Ні;

  • Іноді.

  1. Чи є у Вашої дитини дитячі книжки української мовою?

  • Так;

  • Ні;

  • Беремо у бібліотеці.

  1. Чи вважаєте Ви за необхідне навчання української з дитячому садку?

  • Так;

  • Ні;

  • Не знаю.

  1. Ваше ставлення до вивчення української мови?

Позитивне;

Негативне;

Байдуже.

ДІАГНОСТИЧНІ МЕТОДИКИ:

Методика вивчення розуміння дітьми слів української мови.

Проводиться індивідуально, добираються 10 предметних картинок до кожної теми (всього 10 тем. Наприклад "Одяг", "Меблі", "Іграшки" т.д.)

Вихователь називає слово українською мовою й пропонує дитині показати відповідну картинку.

Кількісна обробка результатів проводиться за формулою: К = 100

де, К – коефіцієнт розуміння слів; m – кількість слів, що відро відають обраній дитиною картинці; n – усі названі вихователем слова.

Дослідні дані записуються в протокол:

Тема "Одяг та взуття"

Правильно показав картинку

Неправильно показав картинку

Сукня

+

Спідниця

-

Показав сукню

Хустка

+

Стрічка

+

Панчохи

-

Показав шкарпетки

Шкарпетки

-

Показав панчохи

Черевики

+

Чоботи

+

Капці

+

Пасок

-

Показав шапку

Методика вивчення розуміння тексту українською мовою.

Дослідник читає оповідання чи казку. Потім повторно читає частину тексту, пропонує дитині розповісти, що вона запам'ятала. Розмову вихователька веде українською мовою. Дитині не дають вказівки, якою мовою відповідати.

Протокол дослідів.

Усього слів у тексті

Відтворення слів

Кількість речень

Всього

Укр. мовою

Рос. мовою

Помилки

В тексті

Відтворено

Кількість українських слів.

Кількість російських слів.

Кількість правильно відтворених речень.

Кількість змішаних речень.