- •Хід уроку
- •Гра «Який звук спільний»?
- •Мовна зарядка. Вивчення скоромовки.
- •Розчитування.
- •Підготовка до ознайомлення з новим твором.
- •На вулиці
- •Сідайте, будь ласка
- •Словникова робота.
- •Повторне читання оповідання вголос («ланцюжком»).
- •Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
- •5. Переказування оповідання за серією малюнків (з підручника).
- •V. Підсумок уроку.
- •VI. Домашня робота.
- •Хід уроку
- •Гра «Спіймай на гачок»?
- •Розчитування.
- •Слухання оповідання. Перевірка первинного сприймання. Хочеш бути щасливим, не будь лінивим
- •V. Підсумок уроку.
- •Хід уроку
- •Гра «Яке слово не таке, як інші»?
- •Тренувальні вправи для розвитку навичок читання.
- •Відгадування загадок.
- •Лисичка та журавель
- •Словникова робота.
- •Самостійне читання казки з наступним тестуванням. Тест
- •Вовк і козлята
- •Словникова робота.
- •Повторне читання казки вголос «ланцюжком».
- •Читання казки в особах.
- •V. Опрацювання твору м. Підгірянки «Безконечні казочки». Безкінечні казочки
- •VI. Підсумок уроку.
- •Хід уроку
- •Гра «Утвори нове слово».
- •Розчитування.
- •Слухання казки. Перевірка первинного сприймання. Як лисичка голосок собі кувала
- •Бузиновий цар
V. Підсумок уроку.
Мета. Ознайомити учнів із жанром літературної казки; навчити самостійно визначати дійових осіб; інсценізувати частини казки; удосконалювати уміння стисло переказувати прочитане.
Обладнання. Складова таблиця і таблиця №4(додаток 1, 4); картки зі словами; маки кози, вовка, козенят.
Хід уроку
І. Мовна розминка.
Гра «Яке слово не таке, як інші»?
Учитель читає, а учні слухають і запам’ятовують слова без [ж].
«Жовторотий журавлик жадібно жував жуйку. – Журавлику, - каже журавлика,- жуйку жуєш? Страх! Жуй жучків, журавлику, жабку жирненьку. Жуйку журавлики не жують. Чуєш?»
Тренувальні вправи для розвитку навичок читання.
а) Читання у складовій таблиці (додаток 1) рядків 11-12 (та, то…, ат-от) і таблиці № 4 (додаток 4) колонок 5, 6 з голосними (на вибір учителя).
б) Читання загадки, надрукованої на дошці.
Учні читають кожну фразу на одному мовному вдиху.
Знайшов Півник колосок,
Змолов борошна мішок. (Пауза, вдих).
Спік негайно у печі
Пиріжки та калачі. (Пауза, вдих).
Мишенят не пригощав –
Жоден з них не помагав. (казка «Колосок»).
Відгадування загадок.
Що за хатка на узліссі?
Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь, кабан біжить.
Тут і вовк іде, й ведмідь.
Й кожен в хатці хоче жить.
Так вже тісно їм усім –
Ось-ось-ось порветься дім.
Що за дім такий лежить –
І ворушиться, й дрижить?
(«Рукавичка»)
Що втікло від баби з дідом –
Не сиділо на вікні,
А зустрілось з зайченятком –
Й ну співать йому пісні?
(«Колобок»)
Я бичок-третячок,
Смоляний в мене бочок.
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив.
(«Солом’яний бичок»)
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
– Хто автор цих казок? У якому розділі ми читали деякі з них?
Казка народилась у сиву давнину. Вона виникла значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Згодом ім’я автора забувалось. Казка ставала народною. На відміну від народних, є казки, автори яких відомі. Тому ці казки називають авторськими, або літературними.
У новому розділі «Казки українських письменників» дібрано казки, які від написані у різні часи. Відкрийте зміст і прочитайте, твори яких письменників ми будемо читати.
ІІІ. Опрацювання казки Івана Франка «Лисичка і Журавель».
Лисичка та журавель
Лисичка з Журавлем дуже заприятелювали. От лисичка і кличе Журавля до себе в гості.
– Приходь, Журавлику! Приходь, любчику! Чим хата багата, тим і вгощу.
Іде Журавель на прошений обід, а Лисичка наварила кашки з молочком, розмазала тонесенько по тарілочці та й поставила перед Журавлем.
– Призволяйся, не погордуй. Сама варила.
Журавель стук, стук дзьобом – нічого не спіймав. А Лисичка тим часом лиже та й лиже кашку, аж поки сама всієї не з’їла. А коли кашки не стало, вона й мовить:
– Вибачай, кумочку, більше не маю чим угощати.
– Спасибі й за те, - пісним голосом промовив Журавель. – А ти б, Лисичко, до мене завтра в гості прийшла.
– Добре, Журавлику, прийду, чому не прийти, - каже Лисичка.
Другого дня приходить Лисичка, а Журавель наварив м’яса, буряків, квасольки, картопельки. Покришив дрібненько та й поставив на столі перед Лисичкою.
– Їж,кумонько. Не погордуй, люба моя, - припрошує Журавель.
Нюхає Лисичка – смачно пахне. Встромлює голову в глечик – не йде голова. Пробує лапкою – не витягне. Крутиться Лисичка, скаче навколо глечика, а Журавель їсть собі шматочок за шматочком,поки всього не виїв.
– Вибачай, любонько, - каже, випорожнивши глечика, - чим хата багата, тим і рада, а більше на цей раз нічого немає.
Розсердилася Лисичка, навіть не подякувала за гостинність. Вона, бачите, думала, що на цілий тиждень наїсться, а тут прийшлося додому йти облизня спіймавши. Відтоді й зареклася Лисичка з Журавлем приятелювати.
Іван Франко