- •Курсова робота
- •Розділ 1. Виробнича пограма підприємства
- •1.2. Чисельність промислово – виробничого персоналу
- •1.5. Кошторис витрат на виробництво продукції
- •1.6. Калькулювання собівартості продукції
- •2.1. Беззбитковість виробництва
- •2.2. Основні фінансово-економічні показники діяльності підприємства
- •3.1. Показники ефективності інвестицій у проекти розвитку підприємства
- •3.2. Очікувані показники діяльності підприємства в наступному році
- •Список використаної літератури
2.2. Основні фінансово-економічні показники діяльності підприємства
Фінансово-економічні показники – це дані, що характеризують різні аспекти господарювання суб'єкта підприємницької діяльності і формуються на підставі фінансової звітності та адміністративних даних.
1) Товарна продукція: ТП=∑(Цгурт·Обсяг випуску з табл.1 вих.даних).
ТПплан = 54,61· 843 + 171,36 · 285,3 + 3258,55 · 16,48 = 46036,23 + 48889,008 + 53700,904 = 148626,142тис.грн.
ТПзвіт = 54,61 · 796,8 + 171,36 · 262,2 + 3258,55 · 14,67 = 43513,248 + 44930,592 + 47802,9285 = 136246,7685тис.грн.
2) Собівартість товарної продукції: Стп = ∑(Сод.повна · Обсяг випуску).
СТП.план = 48,285129 · 843 + 147,470664 · 285,3 + 2710,939878 · 16,48 = 40704,3637 + 42073,3804 + 44676,2892 = 127454,0333тис.грн.
СТП.звіт = 48,8200099 · 796,8 + 150,9108087 · 262,2 + 2807,999348 · 14,67 = 38899,783888 + 39568,81404 + 41193,3504351 = 119661,948тис.грн.
3) Витрати на 1грн. товарної продукції: В1грн.ТП = СТП / ТП.
В1грн.ТП.план = 12745,0333/148626,142грн.
В1грн.ТП.звіт = 119636,5718/136246,7685грн.
4) Зниження собівартості товарної продукції:
ΔСТП = (В 1 грн ТП.план - В 1 грн ТП.звіт) · 100/ В 1 грн ТП.план,
ΔСТП = ((0,8575 – 0,8781)/0,8575) · 100% = -2,4023%
5) Перевитрати (-) від зростання собівартості ТП: Ес= СТП.звіт · ΔСТП/100%.
Ес = 119636,5718 · (-2,4023/100%) = - 2874,029 тис.грн.
6)Обсяг реалізованої продукції за відпускною ціною: РП = ∑(Цвідп · Обсяг РП з табл.1.1).
РПплан = 65,532 · 835,57 + 205,632 · 282,895 + 3910,26 · 16,299 = 54756,57324 + 58172,26464 + 63733,32774 = 176662,16562тис.грн.
РПзвіт = 65,532 · 774,51 + 205,632 · 252,555 + 3910,26 · 13,646 = 50755,18932 + 51933,38976 + 53359,40796 = 156047,98704тис.грн.
7) Сума ПДВ (20%): ПДВ = 0,2 · РП.
ПДВплан = 0,2 · 176662,16562 = 35332,433тис.грн.
ПДВзвіт = 0,2 · 156047,98704 = 31209,597тис.грн.
Чистий дохід: РП – ПДВ.
ЧДплан = 176662,16562 – 35332,433 = 141329,73262тис.грн.
ЧДзвіт = 156047,98704 – 31209,597 = 124838,39004тис.грн.
9) Валовий прибуток: Пв = ЧД - СР.П.виробн .(з п.1.6).
Пв.план = 141329,73262 – 97544,86393 = 43784,86867тис.грн.
Пв.звіт = 124838,39004 – 86580,91545 = 38257,4746тис.грн.
10) Прибуток від операційної діяльності: По = Пв – Адмін.витрати – Комерц.витрати.
По.план = 43784,86867 – 18333,59821 – 10645,17574 = 14806,09472тис.грн.
По.план = 38257,4746 – 18333,59821 – 10645,17574 = 9278,70065тис.грн.
11) Базовий прибуток від операційної діяльності у звітному році : По.баз.=ЧДзвіт · (1 – В1грнТПплан).
По.баз = 124838,39004 · (1 – 0,8575) = 17789,47058тис.грн.
12) Фактичний прибуток від операційної діяльності у звітному році: По.факт .= По.баз .± Ес.
По.факт. = 17789,47058 – 2874,029 = 14915,44158тис.грн.
13) Дохід підприємства від фінансової та інвестиційної діяльності ( на основі таблиці 16 вихідних даних) = дохід від оренди + дохід по цінних паперах.
Дохід по цінних паперах = х/100 · ЧД
Дохід по цінних паперахплан = (1,4/100) · 141329,73262 = 1978,6163тис.грн.
Дохід по цінних паперахзвіт = (1,4/100) · 124838,39004 = 1747,7374тис.грн.
Дф.і.план = 0 + 1978,6163 = 1978,6163тис.грн.
Дф.і.звіт = 0 + 1747,7374 = 1747,7374тис.грн.
14) Витрати від фінансової та інвестиційної діяльності (на основі табл.16 вихідних даних). Сюди належить плата за оренду обладнання:
Вф.і= (21/100) ∙ Поч.вартість ОФ оренд.(з група ОФ).
Вф.і.план = (21/100) · 924 = 194,04тис.грн.
Вф.і.звіт = (21/100) · 924 = 194,04тис.грн.
15) Прибуток від звичайної діяльності до оподаткування: Пзд = По + Дфі -Вфі .
Пзд.план = 14806,09472 + 1978,6163 – 194,04 = 16590,67102тис.грн.
Пзд.звіт = 9278,70065 + 1747,7374 – 194,04 = 10832,39805тис.грн.
16) Чистий прибуток (вираховуємо 25% податку на прибуток):
Пч = 0,75 ∙ Пзд
Пч.план = 0,75 · 16590,67102 = 12443,00327тис.грн.
Пч.звіт = 0,75 · 10832,39805 = 8124,298538тис.грн.
17) Економічні санкції, які сплачує підприємство з чистого прибутку (на основі табл.16 виз.даних). Сюди входять економічні санкції і дебіторська заборгованість: Сш = санкції + дебіторська заборгованість
Економічні санкції = х/100 · ЧД
Економічні санкціїплан = (1,2/100) · 141329,73262 = 1695,9568тис.грн.
Економічні санкціїзвіт = (1,2/100) · 124838,39004 = 1498,0607тис.грн.
Кредитування дебітор. заборгованості план = (2,7 + 10,3) · 200 · 43784,86867 = 2846,0165тис.грн.
Кредитування дебітор. заборгованості звіт = (2,7 + 10,3) · 200 ·38257,4746 = 2486,7358тис.грн.
Сш.план = 1695,9568 + 2846,0165 = 4541,9733тис.грн.
Сш.звіт = 1498,0607 + 2486,7358 = 3984,7965тис.грн.
18) Прибуток у розпорядженні підприємства: Пз = Пч - Сш
Пз.план = 12443,00327 – 4541,9733 = 7901,02997тис.грн
Пз.звіт= 8124,298538 – 3984,7965 = 4139,50204тис.грн.
Таблиця 2.1.
Основні фінансово-економічні показники діяльності підприємства
Показники |
Од.вимір. |
План |
Звіт |
Відхилення |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Собівартість одиниці продукції: |
грн./шт. |
|
|
|
Виріб И |
|
48,285129 |
48,8200099 |
1,1077 |
Виріб К |
|
147,470664 |
150,9108087 |
2,3328 |
Виріб Ю |
|
2710,939878 |
2807,999348 |
3,5803 |
Собівартість товарної продукції |
тис.грн |
127454,0333 |
119661,948 |
- 6,1136 |
Витрати на 1 грн. товароної продукції |
грн./шт. |
0,8575 |
0,8781 |
2,4023 |
Чистий дохід |
тис.грн |
141329,73262 |
124838,39004 |
- 11,6687 |
Собівартість реалізованої продукції |
тис.грн |
126253,812 |
114242,48479 |
-9,5136 |
Валовий прибуток |
тис.грн |
43784,86867 |
38257,4746 |
-12,6239 |
Адміністативні витрати |
тис.грн |
18333,59821 |
18333,59821 |
0 |
Комерційні витрати |
тис.грн |
10645,17574 |
10645,17574 |
0 |
Прибуток від операційної діяльності |
тис.грн |
14806,09472 |
9278,70065 |
- 37,3318 |
Прибуток від звичайної діяльності до оподаткування |
тис.грн |
16590,67102 |
10832,39805 |
- 34,7078 |
Чичтий прибуток |
тис.грн |
12443,00327 |
8124,298538 |
- 34,7078 |
Прибуток в розпорядженні підприємства |
тис.грн |
7901,02997 |
4139,50204 |
- 47,6081 |
Визначення показників прибутковості
Рентабельність одиниці продукції в звітному періоді:
Рі зв = (Цг і – Сп і зв) · 100/ Сп і зв,
Рплани = ((54,61 – 48,285129)/48,285129) · 100 = 13,099%
Рпланк = ((171,36 – 147,470664)/2710,939878) · 100 = 16,199%
Рпланю = ((3258,55 – 2710,939878)/2710,939878) · 100 = 20,219%
Рзвіти = ((54,61 – 48,8200099)/48,8200099) · 100 = 11,859%
Рзвітк = ((171,36 – 150,9108087)/ 150,9108087) · 100 = 16,045%
Рзвітю = ((3258,55 – 2807,999348)/2807,999348) · 100 = 16,045%
Рентабельність продукції: Рп = По · 100/ Сп РП,
Рп.план = (14806,09472/126253,812)/100 = 11,7272%
Рп.звіт = (9278,70065/114242,48479) · 100 = 8,1219%
Рентабельність виробництва: Рв = Пч · 100/(ОФсер + НОЗ),
Рв.план = (12443,00327/(23064,3667 + 13335,67555)) · 100 = 34,1840%
Рв.звіт = (8124,298538/(23363,5166 + 13335,67555)) · 100 = 22,1375%
Результати показників рентабельності записуємо у таблицю 2.2.
Таблиця 2.2
Показники прибутковості підприємства
Показники |
Од.вимір |
План |
Звіт |
Відхилення,% |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1.Рентабельність одиниці продукції: |
|
|
|
|
Виріб «е» |
% |
13,099 |
11,859 |
- 9,4664 |
Виріб «и» |
% |
16,199 |
13,551 |
- 16,3467 |
Виріб «ц» |
% |
20,219 |
16,045 |
- 20,6439 |
2.Рентабельність продукції: |
% |
11,7272 |
8,1219 |
- 30,7430 |
3. Рентабельність виробництва. |
% |
34,1840 |
22,1375 |
- 35,2402 |
2.3. Визначення показників ефективності використання трудових, матеріальних та технічних ресурсів
1. Показники ефективності використання трудових ресурсів
1.1. Виробіток: В = ТП/Чор
Вплан = 148626,142/3601 = 41,2736тис.грн.
Взвіт = 136246,7685/3332 = 40,8904тис.грн.
1.2. Трудомісткість: Тзв = Тпл· ΔВ/(100 + ΔВ),
Тплан = 6692,57 – ((0,9284 · 6692,57)/(100 – 0,9284)) = 6692,57 – 62,7160 = 6629,854тис.грн.
Тзвіт = 6146,268 – ((0,9284 · 6146,268)/(100 – 0,9284)) = 6146,268 – 57,5967 = 6088,6713тис.грн.
Показники ефективності використання матеріальних ресурсів
2.1. Матеріаломісткість: Мм = М/ТП
Мм.план = 47073,1023/148626,142 = 0,31672
Мм.звіт = 43766,5985/136246,7685 = 0,32123
. Матеріаловіддача: Мв = ТП/М
Мв.план = 148626,142/47073,1023 = 3,15735
Мв.звіт = 136246,7685/43766,5985 = 3,11303
Показники ефективності використання оборотних засобів
3.1. Коефіцієнт обертання: Коб = ЧД/Ноз
Коб.план = 141329,73262/13335,67555 = 10,59обертів
Коб.звіт = 124838,39004/13335,67555 = 9,36обертів
3.2. Коефіцієнт завантаження: kз = Ноз / ЧД
kз.план = 13335,67555/141329,73262 = 0,09435
kз.звіт = 13335,67555/124838,39004 = 0,10682
3.3. Тривалість оберта: Тоб = 360/ Коб
Тоб.план = 360/10,59 = 40днів
Тоб.звіт = 360/9,36 = 38днів
Показники ефективності використання активної частини основних фондів
4.1. Фондовіддача: Фв = ТП/ОФсер
Фв.план = 148626,142/23064,3667 = 6,4439
Фв.звіт = 136246,7685/23363,5166 = 5,8316
4.2. Фондомісткість: Фм = ОФсер / ТП = 1/ Фв
Фм.план = 1/6,4439 = 0,1552
Фм.звіт = 1/5,8316 = 0,1715
4.3. Фондоозброєність: Фо = ОФсер /Чор
Фо.план = 23064,3667/3601 = 6,4049 тис.грн./шт.
Фо.звіт = 23363,5166/3332 = 7,0119 тис.грн./шт.
Розраховані значення заносимо у табл.2.3.
Таблиця 2.3.
Показники використання ресурсного потенціалу підпиємства
Показники |
Од.вимір. |
План |
Звіт |
Відхилення,% |
1.Виробіток |
тис.грн |
41,2736 |
40,8904 |
-0,9284 |
2.Трудомісткість продукції |
тис.люд-год. |
6629,854 |
6088,6713 |
-8,1628 |
3.Матеріаломісткість |
|
0,31672 |
0,32123 |
-1,4239 |
4.Матеріаловіддача |
|
3,1535 |
3,11303 |
-1,4037 |
5.Коеф. обертання ОЗ |
оберти |
10,59 |
9,36 |
-11,6147 |
6.Коеф. завантаження |
|
0,09435 |
0,10682 |
-13,2167 |
7.Тривалість обороту |
дні |
40 |
38 |
-5 |
8.Фондовіддача |
|
6,4439 |
6,8316 |
-9,5 |
9.Фондомісткість |
|
0,1552 |
0,1715 |
10,5026 |
10.Фондоозброєність |
тис.грн-люд |
6,4049 |
7,0119 |
9,4771 |
РОЗДІЛ 3. ЕФЕКТИВНІСТЬ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА