Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Копия право.doc
Скачиваний:
14
Добавлен:
05.12.2018
Размер:
368.13 Кб
Скачать

V. Підсумки уроку

Підводжу підсумки роботи учнів, оцінюю їхню навчальну активність, підкреслює необхідність знання законодавства України для майбутнього життя.

VI. Домашнє завдання

  1. Опрацювати текст підручника [§ 5].

  2. Підготувати відповіді на запитання і завдання до вказаного параграфа.

  3. Підібрати повідомлення у засобах масової інформації про прийняття різних видів нормативно-правових актів.

Зразки відповідей.

Завдання 4 [с. 32].

Конституція України; Указ Президента України; Постанова Кабінету Міністрів України; нормативний акт, прийнятий Верховною Радою Автономної Республіки Крим; Рішення Львівської облради; Рішення сільської Ради

Тема. Правопорушення.

Мета: сформувати в учнів поняття правопорушення, ознайомити з видами правопорушень; формувати вміння учнів визначати з точки зору правознавства, чи є певні події правопорушеннями та до якого виду правопорушень вони відносяться.

Основні поняття: правопорушення, діяння.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент

  1. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

  2. Вивчення нового матеріалу

1. Поняття й ознаки правопорушення.

2. Причини правопорушень.

  1. Закріплення нових знань і вмінь учнів

  2. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання

ХІД УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання.

Проводжу фронтальне опитування учнів за запитаннями підручника [с. 32—33].

Індивідуальні завдання.

1) Розв’яжіть юридичні ситуації.

а) Закон України «Про міліцію» передбачає, що у своїй діяльності міліція підпорядковується Міністерству внутрішніх справ України, а начальники міських, районних управлінь Міністерства внутрішніх справ України призначаються і звільняються з посади Міністром внутрішніх справ України. Верховна Рада Автономної Республіки Крим прийняла відповідний нормативний акт, згідно з яким було утворено окреме Міністерство внутрішніх справ АРК і призначено міністра;

б) Закон України «Про освіту» визначає, що кошти, виділені школам із бюджету, не підлягають зменшенню в разі наявності додаткових джерел (оренда, спонсорська допомога тощо). Районна рада, посилаючись на фінансові труднощі, прийняла рішення про скорочення на 10 % коштів, що виділяються школам, які здають приміщення в оренду.

2) Відтворіть на дошці схему «Види нормативно-правових актів».

Організує колективну роботу за аналізом запропонованих учнями рішень юридичних ситуацій.

Гра «Семафор».

Викликаю до дошки трьох учнів, кожному з яких видаю по дві картки з написами «Індивідуальний акт» та «Нормативний акт». Завдання полягає у тому, щоб перевірити вміння учнів розрізняти індивідуальні та нормативні правові акти, назви яких оголошую (перелік див. с. 17). Учні повинні визначитися і підняти відповідну картку з назвою.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Поняття й ознаки правопорушення.

Практикум.

Проаналізувати ситуації та визначити спільне:

а) юнак напав на жінку та, вдаривши її, вихопив сумку з грішми;

б) учень запізнився до школи;

в) робітниця без поважної причини не з’явилася на службу;

г) дівчина перейшла проїжджу частину у невстановленому місці.

Учні повинні визначити, що в усіх ситуаціях йдеться про певні правовідносини, але в усіх випадках їх учасники порушують встановлені правила, норми поведінки. Узагальнюю відповіді учнів і зазначаю, що наведені ситуації є прикладами правопорушень і мають певні ознаки.

«Мозковий штурм».

— Назвіть ознаки, які притаманні правопорушенням.

Під час обговорення формується визначення правопорушення — протиправне винне діяння (дія чи бездіяльність), за скоєння якого передбачена юридична відповідальність. З-поміж названих учнями ознак правопорушення визначаю правильні: протиправність (порушення певної правової норми), винність (наявність вини особи, яка вчинила правопорушення в певній формі — умислу чи необережності); вчинення правопорушення особою, яка досягла віку притягнення до відповідальності певного виду; наявність шкоди (будь-якого виду); установлення за вчинене діяння юридичної відповідальності. Звертаю увагу учнів на нове поняття «діяння», пояснивши, що в цьому конкретному випадку воно використовується для позначення як активних дій порушника, так і протиправної бездіяльності.

У ході своєї подальшої розповіді наголошую на такій ознаці правопорушення, як її винний характер. Розкрити це питання дозволить коментована робота зі схемою «Форми вини», під час якої звертаю увагу учнів на те, що вина може бути не лише умисною, але й необережною.

Зразок схеми.

Питання про види правопорушень є нескладним, тому пропоную його учням для самостійного опрацювання вдома.

Проміжне закріплення.

Проводжу у формі колективної роботи за завданнями.

  1. Дайте визначення правопорушення.

  2. Назвіть і розкрийте ознаки правопорушення.