- •Пояснювальна записка
- •Зміст дисципліни Вступ
- •Запитання для самоперевірки
- •Завдання для самостійної роботи
- •Розділ і. Історія, теорія документавства
- •Тема 1. Історія документознавства
- •Запитання для самоперевірки
- •Історія документознавства План
- •Практичне заняття 1 Документознавство як наука
- •Хід заняття
- •Практична заняття 2 Документознавство як метанаука
- •Хід заняття
- •Практичне заняття з Історія документознавства в Україні
- •Хід заняття
- •Тема 2. Теоретичні основи, структура документознавства
- •Запитання для самоперевірки
- •Кодування інформації
- •Хід заняття
- •Тема 3. Основні поняття документознавства
- •Запитання для самоперевірки
- •Завдання для самостійної роботи
- •Практичне заняття 5 Документ як системний об'єкт
- •Хід заняття
- •Тема 4. Класифікація, типологія документів
- •Запитання для самоперевірки
- •Завдання для самостійної роботи
- •Практична робота 6 Класифікація документа
- •Хід заняття
- •Тема 5. Документально-комунікаційна діяльність
- •Запитання для самоперевірки
- •Тема 6. Дічовий документ
- •Запитання для самоперевірки
- •Завдання для самостійної роботи
- •Лабораторна робота 1 Діловий документ
- •Хід заняття
- •Тема 7. Нормативний документ
- •Запитання для самоперевірки
- •Завдання для самостійної роботи
- •Лабораторна робота 2 Нормативний документ
- •Хід заняття
- •Тема 8 Патентний документ
- •Запитання для самоперевірки
- •Завдання для самостійної роботи
- •Лабораторна робота з Патентний документ
- •Хід заняття
- •Тема 9. Неопублікований документ
- •Тема 10. Видання як вид документа
- •Запитання для самоперевірки
- •Завдання для самостійної роботи
- •Тема 11. Книга як вид документа
- •Запитання для самоперевірки
- •Завдання для самостійної роботи
- •Тема 12. Періодичні та продовжувані видання як вид документа
- •Завдання для самостійної роботи
- •Тема 13. Нотний документ
- •Запитання для самоперевірки
- •Завдання для самостійної роботи
- •Тема 14. Картографічний документ
- •Запитання для самоперевірки
- •Завдання для самостійної роботи
- •Тема 15. Ізографічний документ
- •Запитання для самоперевірки
- •Завдання для самостійної роботи
- •Тема 16. Кінофотофонодокумент
- •Запитання для самоперевірки
- •Завдання для самостійної роботи
- •Лабораторна робота 7 Кінофотофонодокумент
- •Хід заняття
- •Тема 17. Перфорований документ
- •Запитання для самоперевірки
- •Лабораторна робота 8 Перфорований документ
- •Тема 18. Мікрографічний документ
- •Запитання для самоперевірки
- •Завдання для самостійної роботи
- •Тема 19. Магнітний документ
- •Запитання для самоперевірки
- •Завдання для самостійної роботи
- •Тема 20. Оптичний документ
- •Запитання для самоперевірки
- •Лабораторна робота 9 Електронний документ
- •Хід заняття
- •Тема 21. Голографічний документ
- •Запитання для самоперевірки
- •Тестові завдання
- •Тематика контрольних робіт
- •Питання до заліку
- •Питання до екзамену
- •Критерії оцінки знань студентів
- •Література
Практичне заняття 1 Документознавство як наука
Мета: закріплення вмінь щодо виявлення часткових « загальних закономірностей розвитку документознавства як науки.
Хід заняття
-
Періодизувати розвиток документознавства як науки від моменту накопичення емпіричних уявлень про документ до його організаційного оформлення, теоретичного наповнення змісту.
-
Назвати основоположні події, яким відзначено останнє десятиліття XX ст., для становлення документознавства як навчальної дисципліни та науки.
-
Подати у вигляді поступальної, логічно вибудованої схеми основні процеси, явища, притаманні еволюції науки у цілому, документознавства зокрема.
Практична заняття 2 Документознавство як метанаука
Мета: закріплення вмінь та навичок здійснення аналізу міждисциплінарних зв'язків у науці.
Хід заняття
-
Складіть перелік відомих Вам дисциплін документально-комунікаційного циклу.
-
З'ясуйте засади взаємозалежностей, взаємовпливів між галузями знань документально-комунікаційного змісту на рівні:
-
теоретичних;
-
методичних впливів, запозичень,
дослідивши об'єкт, предмет, функції, магістральні напрями дослідження.
-
Порівняти основні етапи розвитку документознавства та джерелознавства. Виявити спільні та відмінні риси у процесі розгортання цих наук.
-
На конкретних прикладах показати зв'язки між:
-
документознавством і архівознавством;
-
документознавством і діловодством;
-
документознавством і текстологією;
-
документознавством та історичним джерелознавством;
-
документознавством і дипломатикою;
-
документознавством і інформатикою.
5. Сформулювати узагальнення щодо міждисциплінарності науки другої половини XX ст. - початку XXI ст.
Практичне заняття з Історія документознавства в Україні
Мета: закріплення вмінь щодо синтезування знань через аналіз фактів, подій, процесів, явищ на прикладі розвитку документознавства в Україні.
Хід заняття
-
Оперуючи відомими Вам фактами, визначити основні досягнення у галузі вітчизняного документознавства в 1960-1980-х pp.
-
Визначити та обґрунтувати екстернальні, інтернальні чинники розвитку документознавства як науки в Україні у 1990-х pp.
-
На основі публікацій у фахових виданнях із документознавства та суміжних із ним наук дати прогноз щодо перспектив розвитку документознавства в Україні.
Література: 1; 16; 18; 21; 25; ЗО; 31; 32; 39; 38; 44; 47; 48; 57; 76; 80; 81; 82; 83; 84.
Тема 2. Теоретичні основи, структура документознавства
Документознавство як інтегральна наукова дисципліна про документ і документально-комунікаційну діяльність.
Об'єкт, предмет, завдання, функції документознавства. Методологічні, методичні засади документознавства. Сутність і форми зв'язків документознавства зі спорідненими науками, галузями знань.
Структура документознавства. Загальне, спеціальне документознавство.
Загальне документознавство (документологія) як наука, що розробляє питання теорії документа, досліджує походження та еволюцію документа, практику його створення", збереження та проблеми функціонування. Структура загального документознавства: теорія (концепції, функції, типологія документа та ін.), історія документа, документально-комунікаційної діяльності. Об'єкт, предмет, мета, завдання, методичні засади, функції загального документознавства.
Спеціальне документознавство як наука про теорію, історію окремих видів документів, їх створення та функціонування. Структура спеціального документознавства: об'єкт, предмет, мета, завдання, методичні засади, функції. Основні напрями дослідження спеціального документознавства: теорія, історія, практична робота зі спеціальними видами документів. Класифікація та типологія об'єктів дослідження спеціального документознавства. Системи документації: базові, інфраструктури!, дисциплінарні (наукова, навчальна, виробничо-експлуатаційна, екологічна, управлінська, нормативна, інформаційна, технічна, гуманітарна, природнича та ін.). Спеціальне документознавство та теорія, практика менеджменту управління; теорія комунікації.