Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

plani-konspekti-z-matematik.

...pdf
Скачиваний:
65
Добавлен:
01.03.2016
Размер:
19.76 Mб
Скачать

Конспекти уроків

51

 

 

III. Розвиток математичних умінь

1.Робота в парах Виконання завдання № 65.

За бажанням діти пояснюють прийоми обчислення.

2.Колективна робота

Діти працюють біля дошки і записують приклади у зошитах.

8 – 3 =

6 + 3 =

10 – 5 =

9 – 6 =

Розв’язують приклади, внизу записують інше розв’язання прикладів.

8 – 2 – 1

6 + 2 + 1

10 – 3 – 2

9 – 3 – 3

3.Виконання завдання № 66 (усно)

4.Самостійна робота

№ 67, сильніші учні розв’язують приклади, записані на дошці.

6 + 4 – 3

7 + 2 – 4

10 – 5 + 2

9 – 6 + 1

7 – 2 – 2

4 + 5 – 3

8 – 7 + 5

6 – 5 – 1

5.Перевірка робота

6.Робота над задачами

1)Розв’язання задачі № 69.

— Про що йде мова у задачі?

— Що у задачі відомо? Назвіть питання задачі.

Діти розглядають малюнок до задачі. Називають ключові слова. Записують задачу самостійно.

2)Розв’язання задачі № 70.

Прочитайте умову задачі.

Прочитайте запитання.

На що вказує число 5?

На що вказує число 2?

Якою дією будемо розв’язувати задачу? Чому?

Діти відшукують відповідну схему до задачі. На дошці вчитель записує скорочений запис задачі.

I.б. — 2 л }II б. — ? л

Діти самостійно розв’язують і записують задачу.

52

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

3) Самостійна робота.

1 варіант

Всьогоолівцівбуло10.Настолілежало4олівці.Скількиолівцівбуло в коробці?

2 варіант

Всього було 8 тюльпанів. В вазі стояло 3 тюльпани. Скільки тюльпанів було у пакеті?

7. Перевірка роботи

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 15 № 71 (1, 2).

Урок 10

Тема. Випадки додавання й віднімання в межах 20. Складання задач за аналогією. Порівняння місткості посудин. Поняття рік і місяць

Мета: закріплювати знання учнів з нумерації чисел у межах 20; по­ вторити одиницю вимірювання місткості (літр); навчати творчо працювати над задачею (складати подібну задачу); формувати поняття рік і місяць, розвивати математичне мовлення, мислення учнів.

Обладнання: таблиці усних обчислень; схеми задач.

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

— Сьогодні у нас незвичайний урок. А знаєте чому? Ось у мене в руках телеграма.

Любі діти! Хотів завітати до вас, та сталося нещастя: потрапив до замку злої Чаклунки.

Карлсон

— Що ж нам робити, діти? Допоможемо Карлсону? Тоді час вирушати в дорогу. Але мандрівка буде нелегкою. Важкий шлях здолає той, хто покаже себе сміливим, розумним. Визволяти Карлсона вирушимо на цьому потязі.

Але Чаклунка підіслала Діда-цифроїда, і він з’їв цифри на вагонах. Допоможемо відновити номери.

Конспекти уроків

 

 

 

 

 

 

 

53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Повторення чисел у межах 20

 

 

 

 

 

 

9

 

11

 

 

14

 

16

 

17

 

 

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Запишіть числа в зошиті.

Назвіть числа, які вставили.

Скільки вагонів у цьому потязі?

Порахуйте від 11 до 17, від 20 до 13.

Назвіть сусідів до чисел 15, 18.

2. Гра «Незвичайні квитки»

—Усівизнаєте,щоїхатибудь-якимтранспортомнеможливобезквит- ків. Ось незвичайні квитки. Порахуйте приклади та з’єднайте з відповідною цифрою на шкалі, і ви дізнаєтесь, на які місця ці квитки.

 

7 – 5

 

8 – 5

 

9 – 3

3 + 5

 

6 – 5

 

 

7 – 2

 

8 – 4

 

6 + 1

20 – 10

 

4 + 5

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

II. Розвиток математичних умінь

— Чаклунка хоче нам перешкодить. Вона підсадила у вагони своїх друзів.

Здогадайтеся, кого саме.

В темнім лісі проживає, Довгий хвіст пухнастий має. Їй на місці не сидиться,

Азовуть її... (лисиця).

А ось і другий звір.

Сірий, зубастий,

По полю блукає, Ягнят шукає. (Вовк)

1. Виконання завдання № 72

— Лисиця та вовк почали сміятися над учнями і говорити, що ті не вміють записувати двозначні числа. Давайте доведемо, що це не так.

(Діти записують цифрами числа.)

54

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

2. Виконання завдання № 73

— Але що це? Чому зупинився наш потяг? Треба поповнити запас питної води. Для цього треба виконати завдання із підручника та відповісти на запитання.

Діти розглядають малюнки посуду, визначають його місткість.

3. Виконання завдання № 74

— Для того, щоб наш потяг вирушив далі, треба виконати таке зав­ дання. (Записати числа у вигляді суми.)

4. Перевірка завдання

— Ви — молодці! Завдання виконали правильно.

Діти, задзвонив мобільний телефон. З нами хоче говорити сама Чаклунка.

Вона пропонує нам розв’язати приклади.

5. Самостійна робота (№ 75)

1 варіант розв’язує верхній рядок прикладів;

2 варіант — нижній рядок.

6.Фізкультхвилинка

7.Робота над задачами

Щоце?Нашпотягзновузупинився.Чаклунканавіяланамашиніста сон. Розбудити ми його зможемо лише тоді, коли розв’яжемо усі задачі.

1) Розв’язання задачі № 76 (самостійно). 2) Перевірка роботи.

3) Робота над задачею № 77(1). Аналіз задачі.

Діти знаходять відповідну схему. Самостійно розв’язують задачу. 4) Робота в парах. Творча робота над задачею.

Діти змінюють умову задачі. Усно говорять, якою дією буде роз­в’я­ зуватися задача.

Молодці! Із задачами ви впоралися, і наш потяг рухається далі.

Але що трапилося? За вікном так швидко лунають різні пори року! ЦеЧаклунказахотіланасзаплутати.Требанам,діти,опрацюватинаступне завдання.

8. Робота в групах Опрацювання № 78.

Скільки місяців у році?

Які зимові місяці ви знаєте?

Назвіть пори року.

Ось ми й розв’язали всі завдання, перемогли Чаклунку.

А ось і Карлсон!

Конспекти уроків

55

 

 

Дякую, що ви мене Рятувати поспішали! Так завзято працювали, Злу Чаклунку подолали.

III. Підсумок уроку

IV. Домашнє завдання

С. 16 № 79, 80.

Урок 11

Тема. Контрольна робота № 1 Мета: перевірити рівень оволодіння учнями навчальним матеріа-

лом: знання нумерації чисел в межах 20, обчислювальні навички, уміння розв’язувати прості задачі, креслити відрізки.

Хід уроку

1. Математичний диктант

Записати числа: одинадцять, тринадцять, вісімнадцять, дев’ят­ надцять;

суму чисел 10 і 6;

різницю чисел 9 і 5;

сусіди числа 19;

на скільки 7 більше від 4;

на скільки 3 менше від 10.

Варіант 1 2. Задача

В один будинок листоноша приніс 9 листів, а в другий — на 3 листи менше. Скільки листів приніс листоноша в другий будинок?

3. Обчислити

 

 

 

8 – 5

6 + 4

10 – 5 + 3

4 + 3

12 + 5

2 + 7 – 4

11 – 10

17 – 3

3 + 6 + 1

2 + 8

18 – 10

5 – 5 + 7

4. Порівняти

 

 

 

2 + 7 ___ 4 + 4

9

+ 1 ___ 10 – 1

 

8 – 2 ___ 3 + 3

5

+ 4 ___ 2 + 8

 

5. Накреслити відрізок завдовжки 1 дм 2 см

56

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

Варіант 2 2. Задача

Наталка почистила 6 картоплин, а її сестра — на 4 картоплини більше. Скільки картоплин почистила сестра?

3. Обчислити

 

 

7 – 6

14 – 10

2 + 5 – 6

9 – 5

16 – 4

1 + 8 – 5

4 + 2

12 + 5

3 + 4 + 2

6 – 3

9 – 6

6 + 2 + 2

4. Порівняти

 

 

2 + 3 ___ 4 + 2

6 – 4 ___ 7 – 5

 

8 – 1 ___ 9 – 2

3 + 0 ___ 4 – 2

 

5. Накреслити відрізок завдовжки 1 дм 3 см

Урок 12

Тема. Таблиці додавання й віднімання числа 2. Задачі на різницеве порівняння і на знаходження невідомого доданка

Мета: ознайомити учнів з особливостями додавання й віднімання числа 2 з переходом через десяток; розвивати вміння розв’язувати задачі на знаходження невідомого доданка.

Обладнання: лічильний матеріал, предметні малюнки, схеми задач.

Хід уроку

I. Аналіз контрольної роботи

Учитель знайомить учнів з результатами контрольної роботи, вказує на помилки, яких припустилися учні.

Учні біля дошки розв’язують подібні приклади і задачі.

II. Робота над новим матеріалом

1. Підготовчі вправи

1) Додати до десяти.

10

8

1

3

5

9

4

0

6

7

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) Відняти до десяти. 18, 13, 17, 14, 11.

Конспекти уроків

 

 

57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Кожне з чисел 2, 3, 4 розклади на два доданки.

2 =

 

 

 

3 = 2 +

 

4 = 2 +

 

 

 

+

 

 

 

 

2. Виконання завдання № 81

1) Робота в парах.

Діти спочатку читають таблиці, потім одне одному задають приклади. За бажанням декілька учнів розповідають таблицю на 2 напам’ять.

Які нові приклади з’явилися в нашій таблиці?

Чим відрізняються вони від інших?

Длятого,щобвиконатидодавання,требадругийдоданокрозкласти на два числа, перше з яких доповнювало б перший доданок до 10.

2) Діти записують у зошитах приклади. 9 + 2 = 9 + 1 + 1 = 10 + 1 = 11

11 1 – 2 =11 – 1 – 1= 10 – 1 = 9

11

Інший спосіб: 11 – 2 = 10 – 2 + 1 = 9

101

3.Робота з лічильним матеріалом

На наборному полотні вчитель виставляє 9 яблук. Треба додати ще 2. Діти додають і пояснюють.

+

4. Фізкультхвилинка

III. Розвиток математичних умінь

1. Самостійна робота

1 варіант — № 82, верхній рядок.

2 варіант — № 82, нижній рядок.

2.Перевірка роботи

3.Виконання № 83 самостійно Взаємоперевірка роботи.

4.Креслення відрізків

— Яка довжина даного відрізка?

58

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

Якої довжини відрізок будемо креслити?

Чому?

Діти креслять відрізок завдовжки 11 сантиметрів. Учитель допомагає слабкішим учням.

5. Робота над задачами

1) Розв’язання задачі № 85

Про що йдеться в задачі?

Що в задачі відомо?

Що треба дізнатися?

Якою дією будемо розв’язувати задачу?

Діти обирають відповідну схему до задачі. Вчитель на дошці записує скорочений запис задачі.

Було — ? ігр. Поклав — 4 ігр. Стало — 10 ігр.

Діти самостійно записують задачу.

2) Задача.

У вазі було декілька груш. Коли поклали ще 5 груш, то їх стало 9. Скільки груш було у вазі спочатку?

Учитель аналізує задачу. Діти розв’язують її самостійно. 3) Задача з логічним навантаженням № 86.

Кого ви бачите на малюнку?

Хто, на вашу думку, важчий?

Чому?

На скільки гуска важча? 4) Задача.

Юрко сказав, що йому не більш як 7 років, а Сашкові більш як 6.

Скільки років кожному з них, якщо вони ровесники?

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

С. 18 № 87 № 88.

Урок 13

Тема. Таблиці додавання й віднімання числа 3. Ламані лінії. Задачі на збільшення числа на кілька одиниць

Мета: розвивати в учнів уміння додавати й віднімати число частинами; формувати поняття ламана лінія; вправляти в складанні задач за малюнком і числовими даними, розвивати пам’ять, увагу.

Обладнання: лічильний матеріал, предметні малюнки, геометричні фігури.

Конспекти уроків

59

 

 

Хід уроку

I. Актуалізація знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання Діти з кожного ряду зачитують задачі, складені за схемами № 87.

Один учень зачитує розв’язання задачі № 88. 2. Усна лічба

1)

Доданок

3

4

2

6

1

2

3

8

5

7

 

Доданок

7

 

5

 

 

7

 

2

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сума

 

10

 

9

10

 

8

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) Знайти закономірність у двох перших трикутниках. Як пов’язані між собою числа? Замість знаків питання записати потрібні числа.

18

3

9

4

19

9

 

5

 

5

 

?

7

2

11

2

9

5

 

?

 

?

 

?

3)Розташуйтечисласпочаткувпорядкузбільшення,апотім—змен- шення.

5 1 2 3 4 6 8 7 12 14.

4)Перевірка роботи.

У цирковій виставі брали участь лев, слон і мавпа. В якому порядку вони виходили на арену, якщо слон був не останнім, а лев виступав раніше, ніж слон?

60

математика. 2 клас. Розробки уроків

 

 

II. Робота над новим матеріалом

1. Підготовчі вправи

1) Повторення складу числа 3.

33

2

?

1

?

2) Додавання й віднімання частинами.

 

8 + 2 + 1

 

11 – 1 – 1

 

9 + 1 + 1

 

11 – 1 – 2

 

7 + 3 + 2

 

12 – 2 – 1

 

3) Виконання завдання № 89.

Діти самостійно читають приклади на додавання й віднімання числа 3. За бажанням розповідають таблиці напам’ять.

2. Пояснення нового матеріалу 1) — Які нові приклади зустрілися вам у таблиці?

— Сьогодні ми навчимося додавати й віднімати число 3, виходячи за межі десятка.

9 + 3 = 9 + 1 + 2 = 10 + 2 = 12

11

2)Бесіда про різні способи віднімання. 11 – 3 = 11 – 1 – 2 = 10 – 2 = 8

12

11 – 3 = ; 10 – 3 = 7; 7 + 1 = 8

12

11 — це 8 і 3; від 11 відняти 3, буде 8.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]