plani-konspekti-z-matematik.
...pdfКонспекти уроків |
141 |
|
|
Роздивляються геометричні фігури.
Рахують, скільки прямих кутів у кожної фігури.
Діти доходять висновку, що всі кути прямі у фігурах під номером 4 і 5.
2. Пояснення нового матеріалу Учитель говорить дітям, що чотирикутник, в якого всі кути прямі,
називається прямокутником.
3. Первинне закріплення Виконання завдання № 324.
Діти вимірюють і записують довжину кожної сторони прямокутника.
— Що цікавого помітили? (У першого прямокутника всі сторони однакові.)
Фігура, в якої всі сторони однакові і кути прямі, називається квадратом. Це різновид прямокутників.
4. Фізкультхвилинка
На одній нозі постій-но, Ти — немов солдатик стійкий. Ногу ліву — до грудей.
Але дивися — не впади. А тепер постій на лівій, Якщо ти солдат сміливий.
III. Розвиток математичних умінь
1. Практична робота в парах Учитель на кожну парту роздає маленький календар. Діти роздивляються уважно календар.
—Як ви вважаєте, навіщо нам потрібен календар?
—Скільки місяців у році?
—Назвіть місяці, в яких по 30 днів.
—Назвіть місяці, в яких по 31 дню.
Діти роблять висновок, що є місяць, в якому 29 днів. Учитель повідомляє дітям, що у лютому буває 29 або 28 днів залежно від того, який це рік.
Учитель пропонує дітям пограти у веселу гру «Полічи, скільки у місяці днів».
Пропонує дітям викласти календарі і сказати, скільки днів в травні, не дивлячись у календар. (Багатьом важко відповісти на це питання.)
— Зігніть пальці в кулачок. Ви можете помітити, як виступають кістки.Можналічитипокістках.Якщовиназиваєтемісяцьівказуєтена кіст ку, яка виступає, то в місяці 31 один день, а якщо вказуєте на впадину, то у місяці 30 днів.
Далі вчитель називає місяць, а діти говорять, скільки днів у цьому місяці.
142 |
математика. 2 клас. Розробки уроків |
|
|
2. Робота над задачами
1) Розв’язання задачі № 326.
—Скільки учнів в одному класі? (30)
—Скільки учнів в другому класі? (30)
—Як ви здогадалися, що 30? (Бо сказано: стільки ж)
—Прощоможнадізнатися,якщознаємо,щоводномукласі—30уч- нів і в другому класі — 30? (Скільки всього учнів в обох класах)
—Яку треба виконати дію? (Додавання. 30 + 30 = 60)
—Що означає число 20? (Кількість дівчаток в обох класах)
—Якдізнатися,скількихлопчиківвобохкласах,якщознаємо,скільки всього дітей і скільки дівчаток? (60 – 20 = 40)
Діти записують задачу під керівництвом вчителя. Відповідь: в обох класах 40 хлопчиків.
2.Самостійна робота Виконання завдання № 325.
3.Перевірка роботи
4.Усне виконання завдання № 327
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
С. 62 № 329, № 330.
Урок 43
Тема. Розв’язання задач складанням виразу. Одиниці вимірювання часу
Мета: ознайомити учнів із розв’язанням задач складанням виразу, з одиницями вимірювання часу (година, хвилина); розвивати вміння записувати числа у вигляді розрядних доданків.
Обладнання: таблиці усних обчислень, схеми задач, модель годинника, малюнки, циферблатів годинників.
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
1)Один учень зачитує розв’язання задачі № 329.
2)Другий учень називає цифри, якими позначені прямокутники, трикутники.
Конспекти уроків |
143 |
|
|
2. Усні обчислення
1) Обчислити приклади, які записані на прямокутниках.
50 + 5 |
20 + 7 |
|
13 – 6 |
64 – 60 |
|
|
45 – 40 |
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
60 + 6 |
17 – 9 |
30 + 40 |
90 – 50 |
|
59 + 1 |
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2) Цікаві задачі.
•На запитання про те, скільки йому років, дідусь відповів: «Мій вік виражається двоцифровим числом, в якого сума цифр дорівнює найменшому двоцифровому числу, а число десятків на 6 більше від одиниць». Скільки років дідусеві?
•Галинкамаєрозрізніцифри-картки,середяких18картокізцифрою5. Їй потрібно скласти всі двоцифрові числа. Чи вистачить їй розрізних цифр 5?
II. Робота над новим матеріалом
1. Розв’язання задачі № 332 Діти уважно читають задачу, роздивляються малюнок.
Про що можна дізнатися, якщо знаємо, що хлопець упіймав 10 риб,
аз 3 зварив вуху? (Скільки повісив сушити вранці.)
—Яку дію треба виконати? (Від 10 відняти 3)
—Скільки ще риб він повісив сушитися? (8)
—Скільки всього буде сушених риб? (7 + 8)
Цю задачу можна розв’язати за допомогою виразу. (10 – 3) + 8
2. Розв’язання задачі № 331 Учитель на дошці записує скорочений запис задачі. Було — 90 к.
Витратив — 40 к. і 30 к. Залишилось — ? к.
—Щотребазнатищобвідповістинаголовнезапитаннязадачі?(Скіль-
ки було і скільки витратив)
—Можемо зразу дати відповідь на головне питання задачі? (Ні)
—Чому? (Не знаємо, скільки витратив)
—Як дізнатися, скільки витратив? (40 + 30)
—Можна тепер відповісти на головне запитання задачі?
—Як?
Після аналізу діти записують задачу самостійно.
144 |
математика. 2 клас. Розробки уроків |
|
|
3. Перевірка роботи
—Як записати розв’язання задачі за допомогою виразу? 90 – (40 + 30)
—Як розв’язати задачу іншим способом?
90 – 40 – 30, або 90 – 30 – 40
4. Розв’язання задачі № 338 Діти читають задачу і роздивляються малюнок.
Учитель записує на дошці скорочений запис задачі. Було — 12 с.
Зварила — 3 с. і 4 с. Залишилося — ? с.
Діти розв’язують задачу самостійно за допомогою виразу.
5.Перевірка роботи
6.Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь
1. Розгадування загадки
•Не п’є, не їсть, а ходить і б’є. (Годинник)
•Що іде, не рухаючись з місця? (Час)
2.Учитель демонструє годинник і пояснює, що година і хвилина одиниці — це вимірювання часу.
В 1 добі — 24 години. В 1 годині — 60 хвилин.
3.Розв’язання задачі № 337
Учитель заповнює таблицю.
Час |
Виготовляв |
Виготовляє |
|
|
|
1 год |
30 д. |
?, на 10 д. більше |
2 год |
|
? |
|
|
|
—Що сказано про деталі, які став виготовляти верстат-автомат після вдосконалення?
—Що це означає?
—Яку дію виконаємо спочатку?
—Про що дізналися?
—Чи можемо тепер дати відповідь на запитання задачі? Чому? Якою
дією?
3. Самостійна робота Виконання завдання № 333.
Діти роздивляються перший приклад і виконують наступні приклади за зразком.
Конспекти уроків |
145 |
|
|
4.Перевірка роботи
5.Усне обчислення прикладів № 334
6.Самостійне виконання завдання № 335
7.Взаємоперевірка
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
С. 64 № 339, 340.
Урок 44
Тема. Контрольна робота № 3 Мета: перевірити знання учнями нумерації чисел першої сотні, об-
числювальнінавички,вміннярозв’язуватизадачі,знаходитичисловізначення буквених виразів.
Хід уроку
1. Математичний диктант (для обох варіантів)
1) Записати цифрами числа:
Двадцять чотири, п’ятдесят шість, сто, дев’яносто дев’ять, сорок чотири.
2)Записати наступне число до числа 59.
3)Записати попереднє число до числа 70.
4)Записати сусідів числа 67.
5)Записати число, яке містить 4 дес. 5 од, 8 дес. 3 од, 9 дес.
6)Записати всі числа дев’ятого десятка.
Варіант 1 2. Обчислити.
68 – 1 |
69 + 1 |
30 |
+ 20 – 10 |
50 + 1 |
6 + 40 |
70 |
– (40 + 20) |
46 – 6 |
73 – 3 |
90 |
– (70 – 40) |
3. Розв’язати задачу.
Утрьохкоробках60олівців.Упершійкоробці10олівців,авдругій —20. Скільки олівців у третій коробці?
4. Знайти суму 60 + a, якщо a =30.
Варіант 2 2. Обчислити.
29 + 1 |
60 |
+ 1 |
50 |
+ 30 – 40 |
80 – 1 |
54 |
– 4 |
70 |
– (30 + 30) |
30 + 9 |
63 |
– 60 |
80 |
– (40 + 20) |
146 |
математика. 2 клас. Розробки уроків |
|
|
3. Розв’язати задачу.
У трьох бідонах 40 л молока. У першому бідоні 10 л, а в другому — 20. Скільки літрів молока в третьому бідоні?
4. Знайти різницю 90 – a, якщо a = 50.
Урок 45
Тема. Аналіз контрольної роботи. Додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток
Мета: проаналізувати помилки, допущені у контрольній роботі; ознайомити учнів із загальним випадком додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток; вправляти в розв’язанні простих і складених задач.
Обладнання: опорні схеми, м’яч для проведення гри, картки із завданнями.
Хід уроку
I. Аналіз помилок, допущених у контрольній роботі
Після аналізу типових помилок учнів проводиться колективна робота над їх усуненням.
Учні, які не припустилися помилок, працюють з картками для індивідуальної роботи.
1. Задача.
Матуся купила для консервації 40 кг овочів. Баклажанів — 10 кг, помідорів — 20 кг. Скільки огірків купила мама?
2.Записати вирази й розв’язати їх.
• 50 збільшити на суму чисел 30 і 10.
• 80 зменшити на суму чисел 40 і 20.
• Перший доданок 30, другий доданок — сума чисел 3 і 6. Знайти суму.
3.Знайти суму 50 + а, якщо а = 6.
Знайти різницю 66 – а, якщо а = 6.
II. Робота над новим матеріалом
1. Підготовча робота Виконання завдання № 342.
Учнірозв’язуютьприклади,використовуючипереставнувластивість додавання.
Конспекти уроків |
147 |
|
|
2. Записати числа у вигляді суми двох чисел за зразком. 54 = 50 + 4 Числа: 47, 89, 12, 34.
3. Пояснення нового матеріалу
— Сьогодні ми будемо вчитися додавати двоцифрові числа. Треба додати 34 і 42.
Запишемо суму цих чисел; розкладемо кожний доданок на десятки та одиниці.
34 + 42 = 30 + 4 + 40 + 2
—Як зручніше обчислити суму? (Спочатку знайти суму чисел 30 і 40,
апотім — суму чисел 4 і 2; результати додати.)
30 + 40 = 70, 4 + 2 = 6, 70 + 6 = 76
— Отже, сума чисел 34 і 42 дорівнює 76.
4. Виконання завдання № 343 Діти пояснюють, як знайшли суму чисел 34 і 52.
5.Усне виконання завдання № 344
6.Читання правила № 345
Додаючи двоцифрові числа, десятки додають до десятків, а одиниці — до одиниць.
7. Первинне закріплення Виконання завдання № 346 з коментуванням.
8. Самостійне розв’язання прикладів
41 + 32 |
16 + 72 |
53 + 34 |
25 + 34 |
9.Взаємоперевірка роботи
10.Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь
1. Робота над задачами
1)В одному будинку 36 квартир, а в другому — 22. Скільки квартир
вдвох будинках?
2)У бочці було 32 л води. Долили 21 л. Скільки літрів води стало у бочці?
3)Розв’язання задачі № 347.
4)Розв’язання задачі № 348.
Учитель на дошці записує скорочений запис задачі. Було — 36 д. і 42 д.
Прийняли — 42 д. Стало — ? д.
Діти розв’язують задачу самостійно. 5) Перевірка роботи.
148 |
математика. 2 клас. Розробки уроків |
|
|
2. Гра «Впіймай м’яч» Учитель називає приклад і кидає учневі м’яч. Учень ловить м’яч і на-
зиває відповідь. Потім повертає м’яч вчителю. Приклади: 30 + 40, 20 + 5, 65 – 5, 40 – 10 та інші.
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
С. 66 № 349, № 350.
Урок 46
Тема. Додавання двоцифрових чисел без переходу через десяток Мета: продовжуватинавчатиучнівдодаватидвоцифровічислабезпе-
реходу через десяток; ознайомити з новим типом задач, які містять відношення «на… більше», «на… менше»; формувати уявлення про довжину і ширину прямокутника.
Обладнання: предметні малюнки, геометричні фігури, схеми задач.
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
1)—Наскількигрупможнарозподілитиприкладиіззавдання№ 350? (На три)
— За якими ознаками?
Один учень зачитує відповіді прикладів першої групи, другий — другої групи, третій — третьої групи.
2)Перевірка виконання задачі № 350.
Один учень зачитує виконані дії.
Як розв’язати цю задачу за допомогою виразу? 2. Усні обчислення
1)Виконання завдання № 351.
2)Знайти закономірність і вставити числа.
45 |
40 |
28 |
20 |
65 |
? |
|
5 |
|
? |
|
5 |
? |
40 |
76 |
? |
? |
80 |
|
9 |
|
6 |
|
5 |
Конспекти уроків |
149 |
|
|
3)Скільки чотирикутників зображено на малюнку?
4)Гра «Клубочок».
Дитина називає число і говорить, хто буде називати суму розрядних доданків. Учень називає суму розрядних доданків і будь-яке число і передає естафету наступному гравцеві, називаючи його прізвище.
5)Діти знаходять приклади з відповідями 25, 77, 99 із № 353.
6)Виконання завдання № 354.
Діти креслять відрізки і коментують свої дії.
—Чи можемо одразу накреслити третій відрізок?
—Чому?
—Яка довжина другого відрізка?
—Знаючи довжину другого відрізка, можемо накреслити третій від
різок?
—Яка довжина третього відрізка?
3. Фізкультхвилинка
II. Робота над новим матеріалом
1. Робота над задачами
1) Розв’язання задачі № 355.
Учитель на дошці записує скорочений зміст задачі. Ягня — 11 кг Вівця — ? кг, на 21 кг більше за ягня
Баран — ? кг, на 23 кг більше за вівцю
—Можемо одразу дати відповідь на головне питання задачі? (Ні)
—Чому ? (Не знаємо масу вівці.)
—Можемо знайти масу вівці?
—Якою дією? (Додаванням)
—Знаючи масу вівці, можемо знайти масу барана?
—Якою дією?
Діти записують розв’язання задачі самостійно.
2)Перевірка роботи.
3)Виконання завдання № 356.
Діти знаходять ширину і довжину прямокутника. Вимірюють ширину, довжину.
— Як дізнатися, на скільки сантиметрів ширина менша за довжину? Діти розв’язують завдання.
150 |
математика. 2 клас. Розробки уроків |
|
|
2.На дошці знаходяться геометричні фігури. Діти знаходять серед них прямокутники і показують ширину і довжину
3.Практична робота в парах.
Учитель на кожну парту роздає картку із зображенням прямокутника. Діти вимірюють довжину і ширину прямокутника
4.Перевірка роботи
5.Самостійна робота
1 варіант
Знайти суму 45 + а, якщо а = 12, 43, 21, 33.
2 варіант
Знайти різницю 89 – а, якщо а = 15, 23, 65, 47.
6.Перевірка роботи
7.Завдання для допитливих
•Поставити математичні знаки так, щоб рівність була правильною. 2 * 2 * 2 * 2 * 2 = 2
•Як за допомогою бідонів місткістю 2 л і 7 л набрати з річки 3 л води?
III. Підсумок уроку
IV. Домашнє завдання
С. 67 № 357, № 358.
Урок 47
Тема. Застосування загального правила додавання двоцифрових чи-
сел до випадків виду 54 + 30, 54 + 3. Короткий запис задачі за зразком Мета: опрацювати випадки додавання круглого та одноцифрового
чисел; формувати вміння виконувати короткий запис задачі. Обладнання: схеми задач, предметні малюнки, картки для індивіду-
альної роботи.
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
1)Серед перелічених чисел знайти ті, які є відповідями до прикладів
№357:
77, 96, 32, 66, 14, 38, 5, 92.