- •I. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- •Iі. Оголошення теми і завдань уроку.
- •План-конспект уроку на тему: Різноманітність тварин, їх класифікація. Роль тварин у природі й житті людини.
- •V Підсумки уроку
- •План-конспект уроку з теми: Основні процеси життєдіяльності тварин.
- •Хід уроку
- •План-конспект уроку з теми: Клітинна будова тварин. Особливості тваринної клітини. Клітинна будова тварин. Особливості тваринної клітини.
- •Хід уроку
- •План-конспект уроку з теми: Тканини тварин, їх функції.
- •Хід уроку
- •V. Підсумки уроку
- •План-конспект уроку з теми: Органи та системи органів тварин, їх функції.
- •Хід уроку
- •V. Підсумки уроку
- •План-конспект уроку з теми: Поведінка. Середовище проживання тварин. Тварини, як компонент екосистеми.
- •Хід уроку
- •Рефлекси
- •Середовище існування тварин
- •Форми співіснування тварин
- •V. Підсумки уроку
- •План-конспект уроку з теми: Різноманітність способів життя тварин. Зв’язки тварин з іншими компонентами екосистеми.
- •Хід уроку
- •Тематичне оцінювання з теми: Будова і життєдіяльність тварин. Варіант 1
- •Тематичне оцінювання з теми: Будова і життєдіяльність тварин. Варіант II
План – конспект уроку на тему:
Тваринний світ – складова частина природи
Мета уроку:
навчальна: Сформувати в учнів знання про зоологію, як науку про тварин.
виховна: виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища, сприяти
екологічному вихованню.
розвиваюча: Розвиток пізнавального інтересу, розвиток уваги та уяви, вміння
узагальнювати та робити висновки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Дидактична мета: знати роль зоології у житті людин.
Основні терміни: фауна, прокаріоти, еукаріоти, автотрофні і гетеротрофні організми.
Методи та методичні прийоми: словесний: розповідь, пояснення, опис, бесіда, робота з підручником, наочний: ілюстрація, демонстрація.
Матеріали і обладнання: підручник, малюнки.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Одніїю з найцікавіших, захопливих і водночас загадкових наук серед тих, що вивчають у школі, є зоологія. Ця наука, напевно, цікавила вас і раніше, але ви не знали її назви. Вас чекає захоплююча подорож до нашого загадкового світу тварин.
Iі. Оголошення теми і завдань уроку.
Діти, запишіть у зошитах тему уроку: Тваринний світ як складова природи.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Діти, давайте з вами трішки пофантазуємо. Уявіть собі, що до будь-якої тварини, яка вам сподобалася можна підійти і роздивитись її. Наприклад, вам хочеться роздивитись дивовижний малюнок на шкірі пітона, ви можете взяти його на руки, піднести до себе і не боячись розглянути. Або вам би захотілося поплавати на дельфіні, але не в басейні, а в океані, ви б змогли дуже багато чого побачити на океанському дні, розглянути все це вживу. Розкажіть будь-ласка, про що мрієте ви? ( учні розповідають) Все це говорить про те, що ви не байдужі до тваринного світу, що вам цікаво знати про тварин. З вивченням зоології ви дізнаєтеся багато цікавих речей про тварин, це зробить ваше життя сповненим яскравих моментів, ви не будете почуватися самотніми в усіх цих барвах живої природи.
1) Тому давайте зараз почнемо нашу подорож. По-перше потрібно дізнатися, що розуміють під словом фауна. Давайте запишемо визначення у зошит.
2) Які ознаки притаманні живому організму?
1. Подразливість;
2. Живлення;
3. Розмноження.
4. Ріст
5. Рух
За типом живлення рослини є автотрофами (вони самі синтезують органічні речовини), тварини є гетеротрофами (вони отримують готові речовини з зовнішнього середовища).
Історія розвитку зоології.
Тварини в системі органічного світу
Надцарство Прокаріоти Надцарство Еукаріоти
Царство Бактерії Царство Рослини Царство Тварини Царство Гриби
Біологія – це наука, яка вивчає живі організми.
Є багато напрямків у біології:
Ботаніка – вивчає рослини.
Зоологія – вивчає тварин.
Мікологія – вивчає гриби.
Мікробіологія – вивчає бактерії.
Вірусологія – вивчає віруси.
Цитологія – вивчає клітини живих організмів.
Гістологія – вивчає тканини живих організмів.
ІV. Підбиття підсумків уроку.
Порівняти рослини і тварин. Усно.
V . Домашнє завдання. Читати § 1, вивчити схеми у друкованих зошитах.
План-конспект уроку на тему: Різноманітність тварин, їх класифікація. Роль тварин у природі й житті людини.
Мета уроку: навчальна: поглибити знання учнів про різноманітність тварин, про їх значення в природі й житті людини; ознайомити учнів з особливостями систематики царства Тварини.
розвивальна: розвиток пізнавального інтересу учнів, розвиток мислення і вміння робити висновки.
виховна: формування в учнів наукового світогляду про багату різноманітність
тваринного світу, розвиток природо - охоронного та екологічного виховання.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Дидактична мета: знати: значення тварин в природі й житті людини та основні систематичні категорії царства Тварини.
Основні терміни: вид, порода, систематика тварин
Методи навчання: словесні ( бесіда, пояснення, розповідь ), наочний
( ілюстрації, підручник )
Обладнання: підручник
Хід уроку:
І Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання шляхом фронтальної бесіди.
Запитання:
Що таке зоологія? Зоологія – це галузь біології, яка вивчає життєдіяльність тварин.
Яка головна відмінність еукаріотів від прокаріотів? У еукаріотів є ядро.
Який тип живлення притаманний тваринам? Гетеротрофний.
Назвіть ознаки живих організмів? Ріст, розвиток, розмноження, обмін речовин, подразливість, здатність рухатись.
ІІ Мотивація навчальної діяльності
Вчитель повідомляє тему і план уроку, а учні записують в зошит.
Тема: Різноманітність і класифікація тварин. Роль тварин у природі та житті людини.
План: 1. Принципи класифікації тварин
2. Підцарства царства Тварини
3.Роль тварин у при роді
ІІІ Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
В ході розповіді вчителя учні конспектують головні визначення.
Зорієнтуватись у величезній різноманітності тварин, які мешкають на нашій планеті, допомагає наука систематика тварин. Її основні завдання - описувати види тварин, давати їм назви і визначати їхнє місце в системі органічного світу. При цьому вчені-систематики вивчають не тільки сучасні види, а й ті, які мешкали колись.
Класифікувати організми - це означає визначити їхню приналежність до всіх основних систематичних категорій.
Уперше основні систематичні категорії ще у XVIII ст. запровадив видатний шведський учений Карл Лінней. Порівняймо основні систематичні категорії, які використовують у систематиці рослин й у систематиці тварин.
Основні систематичні категорії, які використовують при класифікації рослин: Вид, Рід, Родина, Порядок, Клас, Відділ, Царство.
Основні систематичні категорії, які використовують при класифікації тварин: Вид, Рід, Родина, Ряд, Клас, Тип, Царство.
У цьому переліку зазначені лише основні систематичні категорії, які використовують у систематиці тварин. У систематиці окремих груп тварин використовують і допоміжні категорії - підцарство, надклас, підряд, надвид. Як і в систематиці рослин, у систематиці тварин основною систематичною категорією є вид.
Ви вже знаєте, що наукова назва кожного виду складалася з двох слів латинською мовою, наприклад Felis silvestris - кіт лісовий, Felis Chaus - кіт очеретяний.
У цих назвах виду перше слово Felis означає назву роду (завжди пишеться з великої літери), до якого належить вид, а друге - видову назву (пишеться з малої літери). Така назва виду є єдиною для вчених усіх країн.
Що ж є підставою для об’єднання систематичних категорій нижчого рангу (наприклад, видів) у категорії вищого (роди)? Для цього вчені визначають ступінь родинних зв’язків між організмами - походження від спільного предка. Вони вивчають різноманітні ознаки: особливості будови, процесів життєдіяльності, здатність до вільного схрещування, подібність хімічного складу, будови клітин, вимог до середовища мешкання тощо.
Царство Тварини поділяють на два підцарства: Одноклітинні, або Найпростіші, та Багатоклітинні. До підцарства Одноклітинні належать тварини, тіло яких складається з однієї клітини або групи подібних клітин (колоніальні форми). Натомість, до підцарства Багатоклітинні належать тварини, тіло яких складається з багатьох клітин, які різняться за особливостями будови та функцій. У більшості з них формуються різні типи тканин та органів.
Отже, у природі не існує шкідливих видів. Види, які можуть завдавати шкоди здоров’ю людини та її господарству, є необхідними компонентами природних угруповань. Якщо з екосистеми вилучити будь-який вид, рівновага в ній може порушитись. Тож потрібно не знищувати вид, «шкідливий» з погляду людини, а обмежувати його чисельність, щоб він не зміг завдати відчутної шкоди господарству людини.
Тварини відіграють важливу роль у забезпеченні родючості ґрунтів, запиленні багатьох квіткових рослин, поширенні плодів і насіння. Серед тварин є так звані санітари природи, які переробляють рештки рослин, трупи та екскременти тварин, очищують водойми.
Учні записують головні визначення.
Систематика тварин – це наука, яка описує види тварин, дає їх назви і визначає їх місце в системі органічного світу.
Вид – це сукупність особин, подібних між собою за будовою, процесами життєдіяльності, вимогами до умов існування, які вільно схрещуються між собою в природі, дають плідних нащадків і населяють певну територію.
Порода – це група тварин одного виду, штучно створена людиною.
У 18 ст. Карл Ліней запровадив основні систематичні категорії.
Систематичні категорії царства Тварини : Царство - Тип – Клас – Ряд – Родина – Рід – Вид.
Значення тварин:
Їжа для інших тварин і продукти харчування для людини
Сировина для промисловості
Забезпечують родючість грунту, запилення квітів, розповсюдження плодів і насіння
Санітари природи
Спричинюють захворювання людей, є переносниками хвороб
Завдають шкоди сільському господарству
В Україні відомо 28 тис. видів тварин.
ІV Осмислення об’єктивних зв’язків
Робота з підручником.
Завдання: за мал. 2.4. складіть систематичну адресу Ворони сірої.