Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Нетрадиційні_уроки_фізики

.pdf
Скачиваний:
72
Добавлен:
24.02.2016
Размер:
3.69 Mб
Скачать

Свідок М. Мій дядько столяр. Йому часто доводиться підгострювати лезо заліза. Щоб витягнути залізо з рубанка, він бере рубанок, повернувши підошвою вгору і злегка притримуючи залізко й клинчик рукою, вдаряє по торцю рубанка киянкою. Залізко легко витягується. Допомагає дядькові інерція.

Свідок Ф. Інерція і спортсменам допомагає. Так, спортсмен штовхає ядро на дуже малій ділянці шляху. А далі ядро летить за інерцією.

(Захисники продовжують наводити факти.)

Головний суддя. Слово надається прокуророві.

Прокурор. Шановний суд! Дорогі друзі! Для чого ми тут зібралися?.. Вина підсудної очевидна. Я не можу зрозуміти, як людина зі здоровим глуздом, - за всієї моєї поваги до захисника – може захищати підсудну. Кожен з нас відчував на собі знущання підсудної. Це через її вину відбуваються дивні зіткнення автомобілів, вдаряються об причал кораблі. Погляньте на неї! Їй соромно! А скільки з її вини зареєстровано травм. І попри все є такі, що намагаються стверджувати про її невинність. Облишимо це!

Головний суддя. Слово надається адвокатові.

Адвокат. Якщо розглянути дії Інерції з юридичного боку, то можна помітити, що переваг в Інерції більше, ніж недоліків. Усі недоліки спричинені недостатнім знанням законів фізики. Це підтверджується тим, що інерція використовується як у побуті, так і в техніці. Завдяки інерції досвідчений водій економить бензин. Правда, якщо шофер необережний, а пішохід легковажний, та ще й до того ігнорує елементарні правила дорожнього руху, то, раптово з’явиться перед автомобілем, спричиняє аварійну ситуацію. Відомо, що автомобіль після гальмування за інерцією проїжджає ще чимало метрів (особливо під час ожеледиці). У випадку, наведеному свідком У., винна не інерція, а незнання пішоходом законів фізики. Людина, що спіткнулася, як правило, звинувачує інерцію, а не саму себе і свою необережність. Якщо дорога ковзка, людині слід бути обережною. Можна навести безліч прикладів, які свідчать про корисність Інерції. Це інерція допомагає встановлювати світові рекорди при стрибках у висоту і довжину, при метанні молота і списа. Більше того, я вважаю, що ми мусимо дякувати Інерції, бо коли б не вона – всі планети зійшлися б зі своїх орбіт. Місяць упав би на землю, а Земля у свою чергу впала б на Сонце. І так сталося б з іншими планетами.

Головний суддя. Суд іде на нараду.

23

(Через деякий час.)

Секретар. Суд іде!

Головний суддя. Наш суд був швидким і справедливим. Уважно вислухавши обидві сторони, суд прийняв таке рішення.

Суд, покладаючись на знання фізики, промову шановного захисту і виступи свідків захисту, вважає, що значна частина звинувачень перебільшена і зумовлена незнанням законів фізики. А тому суд ухвалює: з урахуванням користі позитивних дій Інерції та шкоди від її негативних проявів, рекомендувати всебічне використання позитивних проявів дій Інерції і вести боротьбу з негативними на основі вивчення законів інерції. Щоб це успішно робити, необхідно старанно вивчати закони фізики, проникнути у таємниці природи і ставити їх на службу людині. Суд прийняв рішення засудити незнання законів фізики.

Засідання суду оголошую закритим.

"ЯВИЩЕ ТЕРТЯ, СИЛА ТЕРТЯ, ВИДИ ТЕРТЯ. ПІДШИПНИКИ"

Урок із груповою формою роботи

Мета. Встановити залежність сили тертя від тиску і роду поверхонь стичних тіл; удосконалювати навички вимірювання і зображення сил; виховувати активність, самостійність, наполегливість учнів; розвивати логічне мислення, експериментальні навички.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань та удосконалення вмінь і навичок.

Обладнання: трибометр, аркуш паперу, листок шліфувального паперу, брусок, тягарці – на кожний робочий стіл; кодоскоп.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань та активізація розумової діяльності.

На дошці чотири учні розв’язують задачі, тексти яких записані на картках.

Задача 1. Вагонетку тягнуть два робітники, прикладаючи до неї в одному напрямі сили 30Η і 45Η . Сила опору рухові 15Η . Яке числове значення рівнодійної всіх сил, що діють на вагонетку? Зобразити ці сили графічно, вважаючи, що вони напрямлені горизонтально.

24

Задача 2. Один хлопчик штовхає санки ззаду із силою 20Η , а другий тягне їх за мотузок із силою 15Η . Зобразити ці сили графічно, вважаючи, що вони напрямлені горизонтально.

Задача 3. Скільки важить бензин об’ємом 25л? Зобразити вагу графічно.

Задача 4. Яка сила тяжіння діє на слона масою 4т? Зобразити силу тяжіння графічно.

Чотири учні розв’язують задачі зі збірника за редакцією В.І. Лукашика. Ці задачі учні розв’язують на аркушах паперу, перебуваючи на своїх робочих місцях.

Решта учнів розв’язують задачі усно. Тексти цих задач проектуються на екран за допомогою кодоскопа.

1)Яка сила тяжіння діє на тіло масою 100кг?

2)Яка вага нерухомої людини масою 70кг?

3)Яка маса каменя, якщо його вага 100Η ?

4)Дві сили і дають рівнодійну:

10Н ,7Н,5Н,2Н ,3Н ,8Н . Які із зазначених відповідей можуть бути правильними?

5)Яка рівнодійна двох сил 15Н і 25Н , якщо вони напрямлені вздовж однієї прямої в один бік?

6)Яка рівнодійна двох сил 30Η і 45Η , якщо вони напрямлені у протилежні боки?

Два учні виконують експериментальні завдання за допомогою обладнання, що знаходяться на демонстраційному столі.

Експериментальні завдання Завдання 1. До динамометра, що закріплений у штативі,

підвісити один тягарець, а потім другий. Визначити рівнодійну двох сил, що діють на пружину динамометра.

Завдання 2. Прикласти до демонстраційного динамометра дві сили, що діють у різні боки, і знайти їхню рівнодійну.

Після розв’язання усних задач і виконання експериментальних завдань учитель оцінює роботу учнів, що розв’язували задачі на дошці.

II. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення завдань уроку

Ми вивчили такі фізичні величини: силу тяжіння, силу пружності і вагу тіла. Кожну з них ми характеризували як векторну величину. З’ ясуємо, чи характерне це і для сили тертя.

III. Засвоєння нових знань

25

Французький фізик та військовий інженер Кулон Шарль Огюстен у 1781 році дослідив тертя кочення і ковзання. Сьогодні ми проведемо досліди для вивчення сили тертя і зробимо відповідні висновки.

Учитель пропонує самостійно, використавши підручник, встановити, які є види тертя. З’ ясуємо умови виникнення сили тертя.

Способи вимірювання сили тертя різних видів демонструються за допомогою демонстраційного динамометра.

Вивчення особливостей сили тертя здійснюється за допомогою експериментів, які учні виконують групами за робочими столами.

IV. Груповий експеримент

Експеримент 1. Порівняти сили тертя спокою, ковзання і кочення.

Прилади: динамометр лабораторний, дерев’яний брусок, 2 тягарці, 2 скляні короткі трубочки (або круглі олівці).

Порядок роботи:

1.Виміряти і записати у зошит вагу бруска з тягарцями.

2.Виміряти максимальну силу тертя спокою. Для цього потрібно покласти брусок на стіл, а на нього два тягарці; плавно потягнути динамометр і записати його покази перед початком руху бруска.

3.Виміряти силу тертя ковзання бруска з тягарцями при його рівномірному русі по столі. Для цього потрібно переміщувати брусок рівномірно за допомогою динамометра. Записати результати вимірювань.

4.Виміряти силу тертя кочення. Для цього потрібно покласти брусок з тягарцями на дві скляні трубочки (круглі олівці) і переміщати його рівномірно за допомогою динамометра. Записати результат.

5.Дати відповіді на запитання.

Яка сила більша:

-максимальна сила тертя спокою чи сила тертя ковзання?

-сила тертя ковзання чи сила тертя кочення?

-Максимальна сила тертя спокою чи вага тіла? Експеримент 2. Вивчення залежності сили тертя ковзання від

роду поверхонь, що стикаються.

Прилади і матеріали: динамометр, лінійка, брусок з тягарцями, листок паперу, шліфувальний папір.

Порядок роботи

26

1. Виміряти силу тертя ковзання при рівномірному переміщенні бруска з тягарцями по:

-лінійці;

-листку паперу;

-шліфувальному папері;

2. Порівняти одержані значення сил тертя у трьох випадках і зробити висновок про залежність сили тертя від роду поверхонь стичних тіл.

Експеримент 3. Вивчення залежності сили тертя ковзання від сили тиску і від площі поверхонь тіл, що труться.

Прилади: динамометр, лінійка, брусок з двома тягарцями.

Порядок роботи

1.Покласти на лінійку брусок більшою гранню, на нього – один тягарець і виміряти силу тертя ковзання.

2.Покласти на брусок два тягарці і виміряти силу тертя

ковзання.

3.Покласти брусок з двома тягарцями меншою гранню на лінійку і виміряти силу тертя ковзання.

4.Дати відповіді на такі запитання: «Чи залежить сила тертя ковзання від:

- сили тиску; - площі поверхонь тіл, що труться, при незмінній силі

тиску?»

V. Осмислення і узагальнення знань

Після виконання експериментальних завдань представники груп роблять висновки відповідно до завдань. Підсумовуючи, вчитель підкреслює, що у природі й техніці тертя має велике значення. Тертя може бути корисним і шкідливим. Коли воно корисне, його намагаються збільшити, коли шкідливе – зменшити.

VI. Робота з підручником та поглиблення знань

Учні самостійно опрацьовують §25 (с. 77) від слів «Сили тертя відіграють…» до кінця параграфа. На виконання цього завдання дається 4 хвилини.

Після опрацювання учнями матеріалу підручника здійснюється поділ класу на малі групи. У групах учні обговорюють та відповідають на запитання, написані на картках двох видів.

Запитання першої картки

1. Наведіть приклади, які свідчать, що тертя може бути корисним.

27

2.Яке значення тертя в побуті.

3.Які є способи збільшення тертя і як їх використовують в

побуті?

4.Які підшипники використовуються в машинах?

5.Як побудований підшипник ковзання?

6.Підшипник якого виду зменшує тертя помітніше?

Запитання другої картки

1.Наведіть приклади, які свідчать, що тертя може бути шкідливим.

2.Яку шкоду завдає тертя машинам та верстатам?

3.Яким способом можна зменшити тертя?

4.Як побудований кульковий підшипник?

5.Яка відмінність у будові кулькових і роликових підшипників?

6.Чому потрібно змащувати підшипники кочення? Представник групи, яка першою виконала завдання, доповідає

усьому класові. Його, за потреби, доповнюють представники тих груп, що мали аналогічні картки.

Пізніше виступає представник від груп, що опрацьовували завдання картки другого виду. Його доповнюють представники груп з аналогічними картками.

VII. Підсумок уроку

Оцінюється робота учнів, робляться записи у журналі та учнівських щоденниках.

VIII. Домашнє завдання

§25, вправа 1 і завдання до §25.

"ТИСК ТВЕРДИХ ТІЛ, РІДИН, ГАЗІВ"

Урок – КВН

Мета. Узагальнити та систематизувати знання про тиск твердих тіл, рідин і газів; розвивати інтерес до вивчення фізики шляхом активації їхньої пізнавальної діяльності; вчити учнів творчо мислити, швидко і правильно орієнтуватися у нестандартній ситуації, знаходити правильну відповідь та висловлювати її у дотеп ній формі.

Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань. Обладнання. Плакати із зображенням емблем команд, аркуші

чистого паперу, ручки, картки з дидактичними завданнями, прилади, робота яких ґрунтується на дії атмосферного тиску (наприклад,

28

шприц і посудина з водою, довга тонка трубка і посудина з водою), чорний ящик із захованим приладом, плакати з ребусами.

Методичні поради. Завдання даного уроку даються за два-три тижні до його проведення, щоб учні могли ретельно підготуватися. Клас поділяється на дві команди. Кожна з них вибирає капітана, придумує назву команди, привітання та виконує домашні завдання. Повторення та узагальнення проходить під час конкурсів, кожний з яких оцінюється членами журі. Учитель, крім оцінювання у балах заслуг команд, оцінює і заслуги кожного учня.

Хід уроку

I.Вступне слово вчителя

На попередньому уроці ми закінчили вивчення теми «Тиск твердих тіл, рідин і газів». Сьогодні ми узагальнимо і систематизуємо набуті знання.

Урок ми проведемо незвичайний (не робитимемо записів у зошитах, розміщення ваших робочих місць теж незвичайне) – це буде урок – КВН. Наше журі стежитиме за правильністю відповідей та оцінюватиме успіхи кожної команди і кожного її члена зокрема.

Отже, розпочинаємо змагання кмітливих і винахідливих, тих, хто чимало знає і хоче знати більше. Сьогодні зустрічаються команди «Юні фізики» та «Еврика». Запрошуємо команди до привітання.

II. Гра КВН

1-й тур. Привітання

Виходять представники команд і вітають один одного.

Команда «Юні фізики»

Продзвенів уже дзвінок, Всі прийшли ми на урок. Фізика тепер у нас, Тому ми прибігли в клас.

Молекули і атоми, Сили, тиск… Задачі… Коли не знали все це ми – Чекали нас невдачі.

Сьогодні ж виявимо знання У грі чудовій – КВК.

І перемога тих чекає, Хто знань побільше має.

29

Команда «Еврика»

Сьогодні в фізичнім зійшлись поєдинку, Хто любить дотепне, веселе, нове. Задачі, завдання… А через годину Журі переможцем когось з нас назве.

І що б нам не випало трохи пізніше, Супернику, наше вітання прийми. Нехай переможе, хто знань має більше, А краще нехай переможемо ми.

(Максимальна оцінка – 2 бали.)

2-й тур. Наш девіз

Кожна команда представляє свою емблему та девіз.

(Максимальна оцінка – 2 бали.)

3-й тур. Естафета

Для цього конкурсу кожна команда делегує двох представників. Один член команди виконує перше завдання. Після його закінчення другий член команди виконує наступне завдання.

Завдання 1. Записати позначення фізичних величин та одиниці їхнього вимірювання: тиск, сила тиску, площа опори, об’єм тіла, вага, виштовхувальна сила.

Завдання 2. з поданого співвідношення фізичних величин зробити найбільшу кількість можливих записів.

1.p = F . Відповідь. F = pS , S = F .

 

S

 

 

 

p

 

 

 

 

 

 

2. F

= gρ V . Відповідь. V =

 

FA

 

, ρ

 

=

FA

, g =

FA

.

 

 

 

p

 

 

A

p T

T

gρ p

 

 

 

gVT

 

ρ pVT

 

 

 

 

 

 

 

 

Команда, яка швидше і правильно виконала усі завдання,

отримує 2 бали, команда-суперниця – 1

бал.

 

 

 

 

 

 

4-й тур. Конкурс капітанів

Перед капітанами ставиться завдання продемонструвати дію атмосферного тиску і прокоментувати побачене за допомогою приладу (установки), підготовленого командою-суперницею. Максимальна оцінка – 3 бали.

5-й тур. Ребус

Кожна команда представляє заготовлений плакат з ребусом. Команда-суперниця повинна прочитати текст-правило за 3 хвилини.

30

Мал. 1.

Наприклад, команда «Юні фізики» (мал.. 1) (Відповідь. Рідина передає тиск в усі боки однаково.)

Команда «Еврика» (мал.. 2)

Мал. 2.

(Відповідь. Тиск залежить від сили і площі опори.)

6-й тур. Чорний ящик

За описом необхідно визначити, що міститься у чорному ящику. Ось опис одного з можливих приладів.

Цей прилад складається з двоколійної скляної трубки, у яку наливають рідину. Рідина встановлюється в обох колінах на однаковому рівні, на її поверхні діє тільки атмосферний тиск. Ця двоколійна скляна трубка прикріплена до прямокутної пластини, посередині якої є позначка «0», а вгору й униз від неї розміщені

позначки 100, 200 тощо. Що це за прилад?

 

 

 

1

(Рідинний манометр.)

2

 

 

 

 

 

7-й тур. Кросворд

 

 

3

 

Кожній команді видається зображення

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

кросворда. (мал..3)

один

із

членів

журі

 

5

 

6

7

8

зачитує текст і фіксує правильну відповідь.

 

 

 

За кожну правильну відповідь команда

 

9

10

отримує 1 бал.

 

 

 

 

11

 

 

По горизонталі:

 

 

 

 

 

Мал. 3.

 

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

 

 

31

3. Цим словом можна назвати алюміній, воду, повітря, золото. 5. Прилад для вимірювання атмосферного тиску. 6. Прилад для вимірювання тиску більшого чи меншого за атмосферний. 9. Гази і рідини підлягають закону … . 11. Фізична величина, що має напрям, є … . 12. Величина, що визначається за допомогою терезів.

По вертикалі:

1. Причина зміни швидкості тіла. 2. Зміна у природі. 4. Добуток ширини, довжини і висоти. 6. Найдрібніша частинка речовини, яка зберігає її хімічні властивості. 7. Одиниця вимірювання сили. 8. Величина, що дорівнює відношенню сили, що діє перпендикулярно до поверхні, до площі цієї поверхні. 10. Частинка, з якої складається молекула. 11. Сила, з якою тіло, внаслідок притягання до Землі, діє на горизонтальну опору або вертикальний підвіс.

Відповіді на кросворд По горизонталі:

3. Речовина. 5. Барометр. 6. Манометр. 9. Паска ля. 11. Векторна. 12. Маса.

По вертикалі:

1. Сила. 2. Явище. 4. Об’ єм. 6. Молекула. 7. Ньютон. 8. Тиск. 10. Атом. 11. Вага.

III.Підсумок уроку

Журі підраховує бали, набрані команди за кожний тур, і визначає переможця. У цей час учитель коментує внесок у результат учасників, визначає кількість балів, яку набрав кожний учень і виставляє оцінки.

IV. Домашнє завдання

Учитель пропонує конкретне завдання з метою підготовки до контрольної роботи за темою «Тиск твердих тіл, рідин, газів».

"ТИСК ТВЕРДИХ ТІЛ, РІДИН, ГАЗІВ"

Урок-естафета

Мета. Закріпити і поглибити знання учнів про тиск твердих тіл, рідин і газів; розвивати інтерес до фізики й техніки; формувати навички колективної праці, вміння відповідально й зосереджено працювати.

Тип уроку. Урок узагальнення і систематизації знань. Обладнання. Гральні кубики (2 штуки), аркуш чистого паперу,

ручки, картки з кросвордом, посудина з водою, картоплина, сіль,

32