Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
1koval_g_p_derkach_n_i_ta_in_metodika_vikladannya_ukrayins_ko.doc
Скачиваний:
509
Добавлен:
22.02.2016
Размер:
1.31 Mб
Скачать

І.Манжура

Перший сніг.

Ще вчора │ сонечко так гріло,│

чабан з отароюбродив.║

Озиме пишно зеленіло,│ З теплотою.

ілист у лузігомонів.║

Сьогодні ж │степ увесь неначе│

заславсріблястий оксамит,│ Сумно.

івітержалісливо плаче,│

і сонце ллє не той мов світ.║

Під час опрацювання віршів доцільно практикувати колективну декламацію, якщо дозволяє форма твору. Колективна декламація сприяє більш глибокому усвідомленню тексту. Цікавий сам процес підготовки до читання. Він має освітнє значення: діти обговорюють, кому доручити і що з різних частин тексту читати і чому, як треба читати.

Застосовуємо ту ж саму методику читання віршів, однак на шостому етапі вводимо опрацювання партитури хорової декламації (див. – Г.П.Коваль. Зміст та дидактична структура уроків читання у початкових класах. – Рівне, 2001).

23. Методика опрацювання байки в початкових класах.

Байка - це алегорична розповідь повчального характеру, художній твір, який, малюючи життя тварин, птахів, риб, засуджує вчинки, що трапляються в людей. Ця умовність стає зрозумілою, коли учні прочитують мораль. Отже, персонажами байок можуть бути тварини, птахи, риби, а також і люди, предмети. Байка складається з двох частин: 1) зображення подій чи розповіді про них і 2) повчання (мораль), яке містить у собі поради, напучення. В початкових класах вивчаються переважно байки віршованого характеру.

У роботі над байкою дотримуємось певних вимог. Говорити про алегоричність байки не варто. Не треба взагалі вживати цей термін. Повести розмову про цю істотну рису байки доцільно по завершенні аналізу описаних у ній подій. Щоб полегшити розкриття алегорії, треба вдатись до аналогій із життя.

Перед роботою над байкою вчитель розповідає про птахів або тварин, згадують, які повадки в них. Мета таких бесід - відповідно настроїти дітей на сприймання тексту. Умовність байки стає зрозумілою, коли учні перечитують мораль.

Робота над байкою включає такі компоненти: 1) сприйняття конкретного змісту; 2) усвідомлення композиції; 3) з’ясування характерних рис дійових осіб, мотивів їх поведінки; 4) визначення головної думки байки; 5) розкриття алегорії; 6) аналіз моралі. Якщо брати до уваги таку послідовність роботи, то урок, на якому вивчають байку, може мати таку структуру:

І. Підготовча робота.

 1. Розповідь учителя про автора.

 2. Вікторина за матеріалами байок.

 3. Бесіди про тварин - дійові особи.

 4. Словникова робота ( пояснюємо 1- 2 слова).

ІІ. Читання байки вчителем (за опрацьованою партитурою) або прослуховування запису з фонохрестоматії, перегляд діафільму.

ІІІ. Бесіда емоційно-оціночного плану. (- Що особливо вас вразило? - Як ви ставитесь до описаних подій?).

ІV. Аналіз конкретного ( фактичного) змісту байки.

 1. Усвідомлення композиції байки, опрацювання плану ( вчитель дає або складають разом).

 2. Розбір частин тексту ( різні форми читання, смисловий, «тлумачний» аналізи). Словникова робота.

 3. З’ясування мотивів поведінки дійових осіб, їх характерних рис (вибіркове читання, словесне і графічне малювання, відповіді на запитання).

 4. Робота за картинкою.

 5. Визначення головної думки байки.

 1. Розкриття алегорії (підшуковування аналогій із життя).

 2. Аналіз моралі.

 3. Складання партитури виразного читання разом з учнями (або вчитель дає свою). Виразне читання байки.

 4. Читання за ролями.

 5. Висновки.

Наводимо далі фрагмент уроку опрацювання байки.

Л.Глібов