- •Формування предметно-історичних вмінь та навичок шестикласників засобом використання дидактичних ігор при вивченні суспільно-політичного устрою міст-держав північного причорномор’я.
- •Розділ 1 історіографія та джерельна база проблеми
- •Розділ 2 суспільно-політичний устрій осередків грецької цивілізації у північному причорномор’ї
- •2.1. Грецька колонізація Північного Причорномор’я: причини та наслідки
- •2.2. Особливості утворення Боспорської монархічної держави
- •2.3. Демократична рабовласницька республіка Ольвія
- •Розділ 3 теоретичні основи формування предметно-історичних вмінь та навичок шестикласників засобом використання дидактичних ігор
- •3.1. Проблема формування предметно-історичних вмінь в науковій літературі
- •3.2. Дидактичні ігри на уроках історії як засіб формування предметно-історичних вмінь та навичок учнів
- •3.3. Методика формування предметно-історичних вмінь та навичок шестикласників засобом використання дидактичних ігор під час вивчення теми: «Античні міста-держави в Північному Причорномор’ї»
- •Структура уроку
- •1. Причини та напрями колонізації.
- •2. Колонії в Північному Причорномор’ї.
- •3. Відносини з місцевими племенами.
- •V. Закріплення нових знань.
- •VI. Підсумки уроку.
- •VII. Домашнє завдання.
- •Висновки
- •Список використаних джерел та літератури
- •Додатки
- •IV. Вивчення нового матеріалу
Додатки
Додаток А
Тема. Греко-перські війни 490-449 рр. до н.е.
Мета:
навчальна:
з’ясувати причини греко-перських війн;
розкрити особливості перебігу бойових дій та проілюструвати основні битви;
визначити наслідки греко-перських війн.
розвиваюча:
розвивати навички роботи з атласом та контурною картою, історичними джерелами;
показувати на карті перебіг греко-перських війн та місця основних битв;
дати оцінку війні та способу вирішення конфлікту;
розвивати вміння самостійної роботи з підручником;
формувати вміння роботи з історичним джерелом.
виховна:
формувати в учнів інтерес до знань;
виховувати любов до історії.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
IV. Вивчення нового матеріалу
Завдання для самостійної роботи з текстом підручника та картографічним матеріалом(формування картографічних знань і вмінь):
Опрацюйте текст на ст.158 - 159 «Перси у Середній Греції», «Стратег Фемістокл» та «Саламінська битва».
Дидактична гра «Продовж розповідь»
Правила гри. У грі учні по черзі (за вибором вчителя чи за жеребом) повинні розповісти по одному реченню матеріал вивченої теми. Виграє той учень, чиє речення буде останнім, у той час як інший вже нічого пригадати не може.
Додаток Б
Тема. Грецька культура.
Мета:
навчальна:
дати уявлення про особливості грецької культури;
познайомити учнів із здобутками грецької культури даного часу;
оцінити її вплив на подальший розвиток світової культури;
розкрити зміст основних термінів і понять з теми.
розвиваюча:
вдосконалити навички роботи з інформативними текстами та текстом підручника;
розвивати вміння співпраці учнів у групах та виступу перед аудиторією;
розвивати образне мислення в учнів;
розвивати вміння роботи з ілюстративним матеріалом.
виховна:
формувати в учнів інтерес до знань;
виховувати любов до історії;
виховувати шанобливе ставлення до культурної спадщини інших народів та естетичний смак.
Тип уроку: формування знань, умінь і навичок.
Основні терміни і поняття: «Олімпійські ігри», «філософія», «риторика», «ритор», «академія», «ліцей», «театр», «трагедія», «оракул».
ХІД УРОКУ
ІV. Закріплення нового матеріалу
Дидактична гра «Снігова куля» (робота з історичними термінами і поняттями)
Правила гри. Перший учасник називає певний вид мистецтва, який розглядався на уроці. Наприклад, «Олімпійські ігри». Наступний учасник повторює це слово і називає інше слово чи словосполучення. Таким чином утворюється тематичний ланцюжок. Якщо учасник помиляється або робить довгу паузу, він вибуває з гри. Переможцем стає учень, який «побудував» найдовший ланцюжок.
