Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Pedagogichna_tvorchist.doc
Скачиваний:
143
Добавлен:
18.03.2015
Размер:
553.47 Кб
Скачать

Додатки

Додаток А

Заняття «Математичні зимові пригоди»

Мета:формувати вміння дітей лічити в межах 4, упізнавати відповідні цифри, визначити кількість предметів і співвідносити її з числом. Закріплювати знання геометричних фігур (круг, квадрат, трикутник),уміння обґрунтовувати, чим вони різняться, порівнювати кількість груп предметів за допомогою прийомів прикладання. Вправляти в орієнтуванні у просторі. Розвивати мислення, кмітливість, увагу. Виховувати бажання допомагати іншим.

Матеріал:

Демонстраційний:пеньок, велика паперова сніжинка; 4 магнітні дошки; чорна тканина;картонні зображення (Дід Мороз, Снігуронька, сніговик, сніжинка) ; цифри від 1 до 4; конверт, штучна ялинка;скриня; аркуш із зображенням геометричних фігур; картонний ключ і зображення чотирьох замків різних за величиною; набірне полотно зі смужками, зображення сніговиків і сніжинок; зображення сумних сніжинок; зображення двох сніговиків з відмінностями; м’ячик або ватна кулька;іграшки – Дід Мороз, Снігуронька та Сніговик; магнітофон.

Роздатковий:розрізні картинки з цифрами; площинні геометричні фігури зі стрічками; набори карток із зображеннями геометричних фігур; цукерки – «медальки».

Хід заняття

Зміст завдань

Недоліки

Вихователь просить стати дітей в коло, виконати психогімнастику.

Психогімнастика

Вихователь зосереджує увагу дітей на пеньку, на якому лежить велика паперова сніжинка. Діти розглядають її, вихователь читає лист, написаний на звороті.

Не націлює на нові знання, не має проблемної ситуації.

Вихователь вже бачилася з дітьми, тому знову вітатися не доцільно.

В: (читає) «Любі малята! Звертаються до вас мешканці зимової країни - Дід Мороз, Снігуронька, сніговички та веселі сніжинки. Чорна чаклунка, яка терпіти не може всього білого, світлого і радісного, зачарувала всю країну. Ми знаємо, що ви кмітливі, розумні і дуже добрі. Тільки ви зможете врятувати нас!....»

Діти обговорюють лист, вирішують допомогти. Вихователь пропонує їм уявити себе маленькими сніжинками і покружляти під тиху мелодію.

Діти в молодшій групі ще не знайомі з чарівними казками.

Важко повернути увагу дітей після кружляння.

В: Сніжиночко, показуй дорогу, полетимо до твоєї країни.

Сніжинки, проводять дітей до магнітної дошки, завішеної чорною тканиною

Діти рухаються, але інтелектуальної роботи не має. Втрачається час на переходи та розставляння дітей біля дощок.

В: Сніжинка говорить, що тут був знак, як дістатися до Зимової країни. Але, що з ним сталося?

Діти розмірковують. Вихователь висловлює припущення, що чаклунка вкрила вказівник чорним пилом. Пропонує дітям щосили подути на нього, щоб здути пил з вказівника. Поки діти дмухають вихователь непомітно змінює тканину.

На дошці прикріплено 4 зображення (Дід Мороз, Снігуронька, сніговик, сніжинки), цифри від 1 до 4 (вроздріб) і конверт.

Вихователь не дала дітям висловити свою думку. Не задіяла мислення дітей, а відразу сказала, що треба зробити.

Дидактичні ігри з цифрами

Назви цифри

Діти викладають на дошці картки з цифрами по порядку від 1 до 4, називають їх.

Не всі діти задіяні. Це завдання розраховано на 1-3 дітей. Всі інші просто спостерігають, або відволікаються.

Склади цифри

З конверта вихователь дістає різні картки з цифрами, роздає їх дітям. Діти у парах складають цифри з частин, називають її.

Втрачається час на роздавання матеріалу. Його краще приготувати до заняття.

Скажи скільки

Діти лічать зображення мешканців Зимової країни, називають їх кількість, показують відповідну цифру.

Вихователь звертає увагу, що Дід Мороз кудись вказує своєю палицею. Разом визначають напрямок (вправо- вліво).

Одночасно всі лічать, хтось може просто сидіти і дивитися, не включаючись в діяльність, або якщо одна дитина лічить, то всі інші просто повторюють за ним.

Коли діти показують цифри, слід запитати «Як ти дізнався, що там саме скільки персонажів?»

Там де завдання з простором, слід звертати увагу на те, що вказано напрям від Діда Мороза, а треба від дітей. Це для старших дошкільників завдання.

В: Сніжинка пригадала! Треба зробити чотири великі кроки вперед!

Діти намагаються зробити якомога більші кроки, лічать їх, підходять до ялинки, вихователь тим часом опускає сніжинку на скриню яка стоїть під ялинкою

Сніжинка. У цій скрині зазвичай зберігалися ключі від нашої країни.

В: Ой, як тут всього багато! Може, Чорна чаклунка сховала ключ на самому дні?

Знову діти переміщаються від однієї дошки до іншої. Втрачається час.

Під час переходу діти втрачають інтерес до рахунку, а можуть почати змагатися один з одним в кого більші кроки.

У кожної дитини кроки можуть бути різні.

Дидактичні ігри з геометричними фігурами

Прикрась ялинку

Діти по черзі дістають зі скрині площинні геометричні фігури (різні за кольором та величиною) з прикріпленими до них стрічками. Кожен бере за стрічку геометричну фігуру, називає її, а також її величину і колір, вішає на ялинку. Діти порівнюють фігуру, пояснюють чим вони відрізняються.

Втрачається багато часу на витягування предметів зі скрині. На одну дитину витрачається близько 2-3 хвилин. Це не реально.

Вихователь не звернула увагу на порівняння предметів, як можна визначити, що більше, що менше не порівнюючи предмети.

Треба було дати завдання довести чому саме це трикутник чи квадрат (коло). Показати сторони, кути, вершини.

Яка фігура зайва

Вихователь дістає зі скрині великий картонний аркуш, на якому зображені геометричні фігури однакового кольору: один трикутник великий, два маленькі, один маленький круг. Діти визначають, що зайвий круг, бо в нього немає кутів, також може бути зайвим великий трикутник, тому що інші фігури маленькі.

Не правильно використана термінологія (великий, маленький), дітям слід давати математичні поняття:більший, менший.

Можна було б, щоб у кожної дитини була картинка.

Знову ж одна дитина працює, всі інші повторюють.

Додай фігуру

Вихователь дістає зі скрині набори карток з парами геометричних фігур, деякі з яких пропущені. Роздає по одній дітям. Пояснює, що чаклунка повитирала на картках якісь геометричні фігури і впевнена, що ніхто не дізнається, які фігури тут були. Діти добирають відповідні фігури.

Не вказано, як розміщені діти.

Втрачається час на роздавання матеріалу.

В:(достає зі скрині ключ). Молодці, малята,хоч як чаклунка не ховала від нас ключ від Зимової країни, а ми його знайшли! А де ж замок, від якого це ключ, Сніжиночко?

Звучить музика, діти «летять» за сніжинкою, яка «приводить» їх до магнітної дошки із зображеннями чотирьох різних замків.

Вихователь багато говорить.

Діти багато стоять, їм може бути вже не цікаво. Вони втомилися.

Знову переміщаються, втрачається час.

Вправа « Вибери замок»

Діти лічать замки, порівнюють їх,обирають той, який за величиною відповідає ключу, «відкривають».

В: Ось ми і потрапили до Зимової країни! Ходімо, поглянемо, якої шкоди завдала Чорна чаклунка

Як діти порівнюють замки?

Підбирають ключі?

Вправа «Визнач, кого скільки»

На набірному полотні – дві однакові смужки червоного та синього кольору. У дітей зображення сніжинок і сніговичків.

В: Чорна чаклунка посварила сніговичків і сніжинок. Сніговичкам сказала, що сніжинок більше, ніж їх, а сніжинкам – навпаки, що сніговичків більше. …

Діти за допомогою прийому прикладання з’ясовують, що зображень порівну.

Звучить музика. Малята зі Сніжинкою «летять» далі зупиняються біля зображень сумних сніжинок.

В: погляньте, колись веселі сніжинки нудьгують, не танцюють, не радіють. Нумо розвеселімо їх!

Знову працює лише декілька дітей, всі інші стоять.

Як діти дізналися, що їх порівну? Знову рухаються, визначається час на розставляння дітей біля дошки.

Гра « Передай по колу»

Діти стають у коло. Під музику передають сніжинку(м’ячик, ватну кульку) одне одному. Коли музика стихає, той, у кого в руках опинилася сніжинка, виходить в центр кола і під музика танцює з нею. Гра повторюється кілька разів.

В: ох і розвеселили ми сніжинок, вони теж пішли у танок! Летімо за ними! (діти кружляють). А ось ще мешканці Зимової країни – сніговички.

Гра не доцільна для проведення на цьому занятті. В ні нема сенсу, проблемної ситуації.

Знову діти переходять, втрачається час.

Що роблять всі діти, поки одна стоїть в колі?

Вправа « Знайди відмінності»

На малюнку – два сніговита. Діти знаходять відмінності між ними.

В:Сніговичка кажуть, що в їхній країні почали відбуватися дивні речі. Вони навіть заплутались, що можливо, а чого аж ніяк не може бути. Допоможемо їм розібратися?

Діти можуть відволікатися, не зрозуміти самого завдання.

Гра «Буває – не буває»

Діти обґрунтовують кожне твердження.

Випав сніг і зацвіли проліски.

Хлопчик поїхав на лижах в ліс по гриби.

У саду цвітуть троянди, а двірник прибирає сніг на стежці.

Звучить музика. Помічник вихователя приносить іграшки – Діда Мороза, Снігуроньки та Сніговика. Говорить за них.

Не зрозуміло для чого взагалі ця вправа.

Снігуронька: Дякуємо вам, малята, за хоробрість, кмітливість. Ви змогли зняти чари Чорної чаклунки і звільнити від неї нашу країну!

Сніговик: Тепер тут знову всі живуть мирно і щасливо.

Дід Мороз: Любі малята! Усі ми дуже вдячні вам за допомогу. Тому обираємо вас почесними жителями нашої країни і нагороджуємо медалями! (Роздає дітям солодкі медалі). Завжди раді бачити вас у Зимовій країні, та й самі до вас іще не раз завітаємо з веселощами та подарунками.

Вихователь обговорює з дітьми подорож до Зимової країни.

Занадто багато тексту, дітям може стати не цікаво.

Вони розміщені не правильно, втомилися, дивляться в потилицю одне одному.

На математичних заняттях їжу не використовують ніякому разі.

Не має підсумкового запитанн.

Додаток Б

Діагностування психологічної готовності студентів до опанування нового у професійній діяльності

У поданому тесті «Який ваш творчий потенціал?» оберіть один із варіантів відповіді.

1. Чи вважаєте ви, що світ, який вас оточує, може бути поліпшений?

а) так;

б) ні, він і так гарний;

в) так, але тільки в дечому.

2. Чи гадаєте ви, що можете брати участь у значних змінах довколишнього світу?

а) так, у більшості випадків;

б) ні;

в) так, у деяких випадках.

3. Чи вважаєте ви, що деякі з ваших ідей зумовили б значний прогрес у тій галузі діяльності, в якій ви працюєте?

а) так;

б) так, за сприятливих обставин;

в) лише певною мірою.

4. Чи вважаєте ви, що в майбутньому відіграватимете таку важливу роль, що зможете щось принципово змінити:

а) так, напевно;

б) це малоймовірно;

в) можливо.

5. Коли ви вирішуєте розпочати якусь справу, чи думаєте, що здійснитесвоє починання?

а) так;

б) часто думаєте, що не зумієте;

в) так, часто.

6. Чи відчуваєте ви бажання узятися за справу, якої абсолютно не знаєте?

а) так, невідоме вас приваблює;

б) невідоме вас не цікавить;

в) усе залежить від характеру цієї справи.

7. Вам довелося взятися за незнайому справу. Чи відчуваєте ви бажаннядосягти в ній досконалості?

а) так;

б)  будете вдоволені тим, чого встигли досягти;

в)  так, але тільки якщо вам це подобається.

8. Якщо справа, яку ви не знаєте, вам подобається, чи хочете ви знати про неї все?

а)  так;

б) ні, ви хочете навчитися лише найголовнішого;

в) ні, ви бажаєте лише задовольнити свою допитливість.

9. Коли вас спіткає невдача, то:

а) певний час наполягаєте на своєму, всупереч здоровому глузду;

б) облишите цю справу (розумієте, що вона нереальна);

в) продовжуєте робити свою справу, навіть коли стає очевидним, що перешкоди нездоланні.

10. На вашу думку, професію слід обирати, виходячи із:

а) своїх можливостей, дальших перспектив для себе;

б) стабільності, значущості, важливості професії, потреби в ній;

в) переваг, які вона забезпечує.

11. Чи могли б ви, мандруючи, легко орієнтуватися в маршруті, яким уже пройшли?

а) так;

б) ні, боїтеся збитися з дороги;

в) так, але тільки там, де місцевість сподобалася і запам'яталася.

12. Чи зможете ви зразу після якоїсь бесіди пригадати все, про що говорилося?

а) так, з легкістю;

б) усе пригадати не зможете;

в) запам'ятовується лише те, що вас цікавить.

13. Коли ви чуєте слово незнайомою вам мовою, то можете повторити його за складами, без помилок, навіть не знаючи його значення:

а) так, без утруднень;

б) так, якщо слово це легко запам'ятати;

в) повторите, але не зовсім правильно.

14. У вільний час ви волієте:

а) залишитися наодинці, поміркувати;

б) перебувати в компанії;

в) вам байдуже, чи будете ви самі, чи в компанії.

15. Ви виконуєте якусь справу. Вирішуєте припинити це заняття лише тоді, коли:

а) справу завершено, вона здається відмінно виконаною;

б) ви більш-менш задоволені;

в) вам ще не все вдалося зробити.

16. Коли ви сам(а):

а) любите мріяти про якісь, навіть, можливо, абстрактні речі;

б) будь-якою ціною прагнете знайти собі конкретне завдання;

в) іноді любите помріяти, але про речі, пов'язані з вашою роботою.

17. Коли якась ідея захоплює вас, то ви починаєте думати про неї:

а) незалежно від того, де і з ким ви перебуваєте;

б) ви не можете робити цього лише наодинці;

в) лише там, де буде не дуже гамірно.

18. Коли ви обстоюєте якусь ідею:

а) можете відмовитися від неї, якщо вислухаєте переконливі аргументи опонентів;

б) залишитеся при своїй думці, хоч би які аргументи вислухали;

в) зміните свою думку, якщо опір виявиться надто сильним.

Після запису відповідей підрахуйте бали, які ви набрали: за відповідь «а» — 3 бали, за відповідь «6» — 1, за відповідь «в» — 2 бали.

Питання 1, 6, 7, 8 визначають межі вашої допитливості; питання 2, 3, 4, 5 — віру в себе; 9, 15 — стабільність; 10 — амбіційність; 12, 13 — слухову пам'ять; 14 — ваше прагнення бути незалежним; 16, 17 — здатність абстрагуватися; 11, 18 — міру зосередженості. Саме ці здібності і становлять головні якості творчого потенціалу.

Загальна сума набраних балів розкриє рівень вашого творчого по­тенціалу:

49 і більше балів — ви маєте значний творчий потенціал, який надає вам великий вибір творчих можливостей. Якщо ви зможете застосува­ти ваші здібності, то вам доступні різні форми творчості.

20 — 48 балів — у вас нормальний творчий потенціал. Ви наділені тими якостями, які дають вам змогу творити, проте у вас є й проблеми, що гальмують процес творчості. Принаймні ваш потенціал дасть вам змогу творчо виявити себе, якщо ви, звичайно, цього побажаєте.

23 і менше балів. Ваш творчий потенціал, на жаль, невеликий. Проте, можливо, ви просто недооцінюєте себе, свої здібності? Брак віри в свої сили може викликати у вас думки, що ви взагалі не здатні до твор­чості. Позбудьтеся цього і таким чином розв'яжіть проблему.

Результати самообстеження дають можливість побачити, якою мірою студенти психологічно готові до сприйняття передового досвіду, усві­домити їхні установки на професійне самовдосконалення.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]