Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
плани конспекти уроків 10 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
2.31 Mб
Скачать

IV. Закріплення матеріалу

Запитання до учнів

• Яке враження справила на вас постать Марії Заньковецької?

V. Оцінювання роботи учнів на уроці

V. Домашнє завдання

Переглянути у записі виставу за участю великих українських акторів. Відві­дати український драматичний театр і переглянути виставу із класичного репертуару.

10 Клас

ТЕМА: Значення драматургії для розвитку українського театру. Творчість М.Щепкіна. Театр у

Галичині та на Буковині

МЕТА: дати уявлення про особливості формування театральної культу­ри України; поглибити знання учнів про драматургію; ознайомити їх із творчістю класиків української драматургії; розвивати асо­ціативне мислення та вміння висловлювати власні враження під час спілкування; виховувати мистецький смак, повагу до культур­них надбань свого народу, його духовних святинь.

ОБЛАДНАННЯ: портрети драматургів, слайд-шоу, словник-довідник.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. Мотивація навчальної діяльності учнів

Відбувається показ інсценізованого фрагменту п'єси І. Котляревського «Наталка Полтавка».

Завдання і запитання для учнів

• Опишіть ваше враження від побаченої сцени.

• Згадайте, хто є автором цієї п'єси.

• Як ви вважаєте, хто з виконавців найкраще справився зі своєю роллю?

Слово вчителя

Як ми знаємо, в основі театральної вистави лежить текст. Процес роботи над спектаклем полягає у перенесенні драматургічного тексту на сцену. Це сво­го роду «переклад» з однієї мови на іншу. У результаті літературне слово стає словом сценічним.

Плануючи поставити спектакль, його творці спочатку вибирають п'єсу, тоб­то неодмінно звертаються до драматургії.

Учитель повідомляє тему уроку та формулює мету.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Учитель проводить групове усне опитування за матерілами 9 класу.

Учитель. Зараз ми попрацюємо у групах. Перша група пригадає, коли ви­ник театр. Друга - види театру. Третя - театральні професії.

Індивідуальне експрес-опитування (на картках)

Картка

Завдання

З'єднайте лінією назву твору та його автора.

«Наймичка» Іван Карпенко-Карий

«Кайдашева сім'я» Григорій Квітка-Основ'яненко

«Сто тисяч» Тарас Шевченко

«Сватання на Гончарівці» Микола Гоголь

«Ревізор» Іван Нечуй-Левицький

Петро Гулак-Артемовський

Учитель проводить перевірку домашнього завдання.

Словничок-довідничок

Драматургія (від грец.складати драму) — це теоретичні прин­ципи створення сценічних образів і мистецтво створення емоціонального пере­живання у літературних, театральних, музичних, кінематографічних або теле­візійних творах та постановках.

Учитель.

Окрім того, драматургія є сферою професійної діяльності у те­атрі та кіно — якщо з метою створення театральної постановки авторського тво­ру потрібно окреслити його сюжет, структуру з певних елементів. Розробка та­кого «дизайну» і є завданням драматурга.

Отож, драматургія — теорія і мистецтво побудови драматичного твору, а та­кож сюжетно-образна концепція такого твору.

Драматургією називають також сукупність драматичних творів окремого письменника, країни або народу, епохи. Розуміння основних елементів драма­тичного твору і принципів драматургії історично мінливі. Драма може охоплю­вати проміжок часу в декілька годин, як у французькій класичній драмі, або ба­гато років, як, скажімо, у Шекспіра.