Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
10_Basidiomycota.doc
Скачиваний:
14
Добавлен:
21.11.2019
Размер:
18.12 Mб
Скачать

Гастероміцети Порядок Дощовикові, або Лікопердальні - Lycoperdales

Гастероміцети; плодові тіла ангіокарпні; перидій не ослизнюється, складається із зовнішнього шару - екзоперидію - та розташованого під ним ендоперидію; екзо- та ендоперидій не зростаються; глеба коралоїдна або однорідна, світла, базидія хіастична, проста (холобазидія); парентосоми з перфораціями; базидіоспори не відстрілюються, переважно темнозабарвлені, гладенькі або орнаментовані, поширюються вітром. Ґрунтові сапротрофи та мікоризні гриби.

Рід лікопердон, або дощовик - Lycoperdon (рис.). Плодові тіла дощовика грушовидні, із звуженою несправжньою ніжкою. Якщо плодове тіло розрізати, то можна побачити, що під зовнішнім покривом - перидієм - розташовується коралоїдна глеба - спороносна тканина, і трама - стерильна тканина, яка розміщується в нижній частині плодового тіла і формує несправжню ніжку. На розрізі помітно, що перидій складається з двох шарів -зовнішнього (екзоперидія) та внутрішнього (ендоперидія). При дозріванні плодового тіла екзоперидій розтріскується та осипається. Дозріла трама складається з ниток ка-піліцію, серед яких розміщуються спори. Після дозрівання плодового тіла ендоперидій розривається на верхівці і плодове тіло порошить, розсипаючи темну спорову масу.

Плодові тіла їстівні в молодому віці. Також білий м'якуш дощовиків (стерильний і гігроскопічний) можна використовувати для зупинки кровотечі.

Рис. Lycoperdon: А - загальний вигляд плодових тіл; Б - розріз через плодове тіло; В-ділянка капіліцію зі спорою; Г - спора. 1-трама; 2-глеба; 3 – перидій

Схожу будову, але без ніжки, мають плодові тіла грибів з роду порхавка - Bovista (рис.).

Рис. Bovista: загальний вигляд плодового тіла

До порядку відноситься також рід головач - Calvatia (рис.). У цього гриба при дозріванні плодового тіла ендоперидій повністю руйнується, і глеба відпадає, а на субстраті залишається тільки чашоподібна трама.

Дощовики, порхавки та головачі ростуть найчастіше у трав'янистих фітоценозах - на луках, пасовиськах, у степах, рідше зустрічаються у хвойних та широколистяних лісах.

Рис. Calvatia: А - загальний вигляд плодових тіл; Б - залишки трами після випорошування спор

Рід геаструм, або земляна зірочка - Geastrum (рис.). Плодові тіла спочатку кулясті, з коралоїдною глебою. Під час дозрівання оболонка плодового тіла розшаровується, товстий шкірястий екзоперидій розривається на кілька лопатей. Лопаті відгинаються, і відкривається глеба, вкрита пергаментовидним ендоперидієм з отвором на верхівці. Розкриті плодові тіла схожі на зірочки. Спори коричневі, бородавчасті або гладенькі. Капіліцій скла­дається із загострених на кінцях ниток. Лопатям екзоперидію властиві гігро­скопічні рухи. Від зміни зволоження вони то роз­прямляються, то загинаються над спороносною частиною. Сухі плодові тіла зберігаються до весни. Види роду Geastrum - ґрунтові сапротрофи, трапляються в лісах, на узліссях, у чагарниках.

Рис. Geastrum: загальний вигляд плодового тіла

Рід тулостомаTulostoma. (рис.). Молоді плодові тіла кулясті, вкриті ендо- та екзопе-ридієм. Глеба рівномірна, і у нижній частині залишається стерильною. При дозріванні екзоперидій розкривається, стерильна частина плодового тіла видовжується у ніжку, яка підносить над субстратом кулясту глебу, вкриту тонким перетинчастим ендоперидієм з отвором на верхівці. Ніжка циліндрична, до 6 см завдовжки. Капіліцій та спорова маса вохряні або коричнюваті. Спори бородавчасті, щетинисті або гладенькі; висипаються з плодового тіла, як з маківки, через отвір, від коливань плодового тіла на ніжці і від поштовхів. Види цього роду є ґрунтовими салротрофами. Більшість з них росте на сухих сонячних місцях: у степах, напівпустелях та пустелях.

Рис. Tulostoma: загальний вигляд плодового тіла

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]