Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Скарб мідних виробів з поселення трипільської к...doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
16.11.2019
Размер:
60.93 Кб
Скачать

Розкопки могильника черняхівської культури Петриківці

Могильник в с. Петриківцях Хмільницького району Вінницької області розташований на захід від північної околиці Глинище на території ферми. Він займає високий миловидний край лівого берега лівої безіменної притоки річки Самець. Разом з трьома поселеннями могильник належить до черняхівських пам’ятників.

В останні 15 років у результаті господарських робіт зруйновано не менше 8 поховань, знахідки з яких потрапили до різних музеїв, в тому числі у Хмільницький район музей, миска гончарна столова сіро лощина, у Вінницький обласний музей, дві миски столової сіро лощині, миска ліпна напів ферична, бронзова язичкова пряжка, гребінь з трапецієвидною спинкою та залізний ніж.

За 2 роки нами розкопано 784м та досліджено 18 поховань. 9 були тіло покладенням, 4- тіло спаленнями. Всі тіло покладення було орієнтовано мерідіально, могильні ями простежені тільки в 4. тіло спалення були безурнові у вигляді скупчень кальцинованих кісток, що рівномірно розподілені углибині. Поховання з подвійними ознаками зафіксовано на черняхівських могильниках уперше.

Гончарний посуд з могильника представлений формами, звичайними для черняхівської культури столовими мисками відкритими та закритими типами, столовими та кухонними горщиками, столовими одноручними та дворучними глаками, кубками. Ліпний посуд має переважно вельбарські риси: хроповата посудина, миски та горщики іксовидними та глухими вушками-ручками, кубок на зразок провінцій-норимських скляних типу ріпеншале.

Решту речового матеріалу складають грибовидні бурштинові підвіски, скляне пастове та сердолікове намисто, бронзові фібули, бронзові голки та пряжка, залізні ніж, пряжка та пінцет, уламки скляних кубків, бронзового посуду, римські монети.

Численні знахідки дають підставу визначити час існування могильника. Фібули з високим приймачем. Підв’язні арбалетовидні фібули відносяться до типів другої половини 4 ст.

Хронологія могильника попередньо може бути обмежена 2 половиною 3ст.- першою половиною

4ст. значна кількість знахідок уламків римського скла та бронзового посуду, монет, дозволяють уважати, що черняхівське населення цього регіону брало участь у готських війнах на римському лі месі у 2 половині 3 ст.

Археологічні розкопки в Гарячів ці на Крижопільщині

В 1993 році Подільська археологічна експедиція обласної археологічної науково-дослідницької інспекції при Вінницькому краєзнавчому музеї з метою виявлення нових пам’яток проводила суцільну археологічну розвідку на землях колгоспу села Гарячівши Крижопільського району Вінницької області. Обстежено близько 7 тис. га площ, де виявлено 16 пам’яток. 5 з них двошарові. Представлені поселеннями та могильниками, які відносяться до різних культурно-археологічних етапів.

Поселення належить до трипільської, черняхівської та культур доби пізньої бронзи.

Черняхівська культура представлена 9 поселеннями та 2 грунтовими могильниками. Поселення, як правило розташовані групами на схилах плато. Розміри поселень від 2 до 17 га.

Зібрано велику кількість фрагментів столового та кухонного посуду, різноманітного за призначенням та формою, а також окремі знахідки фрагменти бронзових пряжок, намистину с синього скла, уламок скляного посуду.

Кераміка переважно гончарне, зрідка ліпна з грубими домішками. Тонкостінний столовий посуд представлений різними типами мисок та кількома фрагментами кубків.пам’ятки різних етапів розвитку трипільської культури представлені 10 поселеннями.

Підйомний матеріал столового посуду, рівного за формою і монохромний.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.