Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
НЕ УДАЛЯТЬ.rtf
Скачиваний:
11
Добавлен:
04.08.2019
Размер:
520.06 Кб
Скачать

Список літератури

  1. Антонович Є.А. Педагогічне керівництво образотвор­чою діяльністю школярів: Курс лекцій - К., 1995.

  2. Грицюк Б.А. Педагогічна практика студентів -заочників: Метод, рекомендації-Івано-Франківськ, 1990.

  3. Грицюк Б.А. Студент-класний керівник, вихователь: Метод, рекомендації.- Івано - Франківськ, 1994.

  4. Державна національна програма "Освіта" (Україна 21 століття).- К.,1994.

  5. Джола Д.М. Теорія і методика естетичного виховання школярів.- К.,1998.

6. Кузьмінський А.І. Педагогіка.- К., 2007.

7. Любарська Л.М., Резніченко М.І. Образотворче мистецтво: Програми для загальноосвітніх навчальних закладів України.-К.- 2001.

  1. Мартинюк І.В. Національне виховання: Теорія і методо­логія: Метод, посібник-К., 1995.

  2. Національна державна комплексна програма естетично­го виховання ( Уклад. І.А. Зязюн, О.М. Семашко).- К.- 1994.

  1. Фічора І.В. Естетичне виховання учнів.- К., 1987.

  2. Фесенко Л.В. Образотворче мистецтво - К., 2005.

Розробки уроків образотворчого мистецтва

(додаток)

Тема уроку: Сприйняття мистецтва. Види образотворчого мистецтва.

Зображення на площині. Виражальні можливості ліній при відтворенні емоційного стану людини. Творча робота за уявою "Неіснуюча тварина" (на основі психологічного тесту).

Мета уроку: Ознайомити учнів з виражальними можливо­стями різних видів образотворчого мистецтва;

- визначити зображувальні можливості учнів, ознайоми­тись з їх творчими можливостями, визначити психологічний тип учнів.

Обладнання уроку:

для вчителя: наочність, малюнки вчителя на дошці та на папері.

для учня: олівець, кулькова ручка, фломастери. Хід уроку:

1. Пояснення нового матеріалу. Сприйняття мистецтва (20 хв.).

Учитель проводить бесіду з учнями про значення образо­творчого мистецтва у житті людини та засоби виразності у мистецтві. Після чого під час перегляду репродукцій і фото­графій та з зображенням шедеврів світового мистецтва учні визначають до якого виду образотворчого мистецтва нале­жить той чи інший твір та за допомогою учителя дають виз­начення видів:

Живопис - це вид образотворчого мистецтва, основним виражальним засобам якого є колір та який художньо передає навколишню дійсність на площині за допомогою фарб.

Слово "живопис" утворено зі слів "живо" та "писати".

Використовуються монохромний живопис (одним кольо­ром або відтінками тону) та система взаємопов'язаних кольо­рових тонів (кольорова гама), локальний колір та зміни кольо­ру (напівтони, переходи та відтінки), що відображають різни­цю в освітленні предметів, їх положення в просторі, рефлекси.

Живопис може бути, як одношаровий (a la prima) так і бага­тошаровий (з підмальовками та лессировками).

Розрізняють види живопису: монументально-декоратив­ний (настінні розписи, панно), станковий (картина), декора­тивний (театральні декорації та кіно-декорації), іконопис, діо­рама і панорама.

Живопис поділяється також на такі основні технічні різно­види:

  • олійний;

  • водяними фарбами по штукатурці - сирий (фреска) та сухий (a secco);

  • темпера;

  • клейовий, восковий, мозаїка, акварель, гуаш, па­стель, тощо.

Графіка - вид образотворчого мистецтва, у якому основ­ними виражальними засобами є лінія, штрих, пляма, світло­тінь.

Слово "графіка" походить від грецького слова "графо" - пишу, малюю.

Графіка ділиться на:

  • станкову (малюнок, що не має прикладного значення, естамп, лубок);

  • книжкову та газетно-журнальну (ілюстрування, оформ­лення і конструювання друкованих видань);

  • прикладну (промислова графіка, поштові марки, ексліб­риси);

  • плакат.

Існують різні види друкованих графічних зображень - гра­вюра, ліногравюра, літографія.

Скульптура - це вид образотворчого мистецтва, що дає об'ємно-просторове зображення предметів.

Скульптура, як вид образотворчого мистецтва свою назву отримала від латинського слова "скульпо", що означає "ви­різати", "висікати".

Архітектура - вид образотворчого мистецтва, основним завданням якого є проектування та зведення споруд.

До виражальних засобів архітектури відносять компози­цію, тектоніку, масштаб, пропорції, ритм, пластика об'ємів, фактура тощо.

Декоративно-прикладне (ужиткове) мистецтво - вид

образотворчого мистецтва основним виражальним засобом якого є стилізація і яке покликане прикрашати, оздоблювати предмети повсякденного вжитку.

Найбільш розповсюджені предмети ужитку, які слугують основою для прикладної обробки - хатнє начиння, меблі, посуд, тканини, одяг, знаряддя праці, прикраси, іграшки тощо. Види декоративно-прикладної діяльності - різьблення, роз­пис, ілюстрування, вишивка, вибійка, литво, кування, карбу­вання, гравіювання тщо.

Дизайн - (від англ. design - задум, проект) - формування гармонійного предметного середовища, створеного засобами промислового виробництва для забезпечення найкращих умов праці, побуту та відпочинку людей.

Промисловий дизайн включає в себе всі взаємозв'язки та взаємозалежності, які тільки існують між людиною та виро­бом. Основними виражальними засобами дизайну є формо­творення і композиція.

2. Практична робота (15хв.).

Для того, щоб визначити виражальні можливості учнів 5 класу та зрозуміти психологічний тип кожного з них учитель пропонує їм виконати творчу роботу за уявою "Неіснуюча тварина". Те, що ця робота є психологічним тестом повідом­ляється учням одразу й тому рекомендується при її виконанні не зловживати гумкою, працювати лише простим олівцем, роз­містивши аркуш паперу вертикально. Для учнів необхідно наголосити, що зображувати вони мають саме "неіснуючу" тварину образ якої є лише витвором їх фантазії. По завершенні роботи зображеній істоті необхідно дати ім'я, яке пишеться під малюнком. Подаємо розшифровку тесту. Зауважимо, що пояснювати результати вказаного тесту учням повністю не потрібно. Увагу учнів варто звернути на зображувальні аспек­ти: композиція, фактура ліній, рівень творчої фантазії тощо.

Учитель же зможе не тільки зрозуміти рівень зображуваль­них можливостей учнів, а й їх психологічні потреби, що допо­може педагогу у налагодженні психологічно-сумісних відно­син з дітьми, індивідуальній роботі з ними, убезпечить від багатьох конфліктних ситуацій.

Після завершення тестового малюнку "Неіснуючатварина" учитель збирає дитячі роботи і проводить підсумок уроку.

Тест "Неіснуюча тварина"

Виконується малюнок на стандартному не полірованому аркуші паперу (вертикально розміщеному), простим олівцем з установкою намалювати і дати назву неіснуючій тварині.

Аналіз результатів здійснюється за такими параметра­ми: