Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ФОН.doc
Скачиваний:
3
Добавлен:
01.05.2019
Размер:
302.59 Кб
Скачать

V. Відповіді на питання студентів

В кого виникли запитання по даній темі?

Дякую за увагу! На цьому наша лекція закінчена.

Лабораторне заняття №

Тема: Визначення міцності бетону методом руйнування по контрольним зразкам.

Мета: освітня - сформувати у студентів уміння визначати міцність бетону методом руйнування бетонних зразків-кубів, а також сформувати навички роботи з лабораторним обладнанням;

виховна - виховувати у майбутніх спеціалістів бажання займатися дослідницькою роботою;

розвиваюча - розвивати у студентів пізнавальні здібності, логічне та технічне мислення.

Вид заняття: лабораторне

Тип заняття: формування вмінь та навичок.

Наочність: інструкційні картки, бетонні зразки-куби

Обладнання: прес ПСЦ-125, лінійка, ваги.

Міжпредметні зв’язки: фізика, опір матеріалів.

Місце проведення: лабораторія навчального закладу.

Час проведення: 2 години.

Хід заняття:

І. Організаційний момент:

- привітання зі студентами;

- перевірка присутніх (перекличка).

ІІ. Вступний інструктаж

Перевірка вивченого матеріалу.

Давайте пригадаємо основні моменти вивченого матеріалу. Для цього дайте відповіді на запитання:

1) Що таке бетон?

(бетон – це штучний каменеподібний матеріал, отриманий в результаті твердіння ретельно змішаної та ущільненої суміші в’яжучого, води, заповнювачів і добавок).

2) Які ви знаєте властивості бетону (загальні)?

(пористість, водонепроникність, теплопровідність, вологостійкість, морозостійкість, міцність).

3) Від якого основного фактору залежать властивості бетону?

(властивості бетону залежать від щільності структури бетонного каменю).

4) Як залежить морозостійкість бетону від водоцементного відношення?

(при збільшенні водоцементного відношення морозостійкість бетону зменшується).

5) Що необхідно зробити, якщо на будівельний майданчик привезли бетонні вироби, марка яких невідома?

(необхідно безпосередньо на майданчику неруйнівним методом, за допомогою молотка Кашкарова визначити міцність бетону).

6) Як ви думаєте, які методи дають найбільш точні результати: руйнівні чи неруйнівні? Чому?

(більш точніший результат дають руйнівні методи, так як в даному випадку міцність бетону вимірюється безпосередньо).

Актуалізація опорних знань студентів.

Розв’язавши кросворд отримаємо визначення, яке характеризує здатність бетону чинити опір руйнуванню від внутрішніх напружень, що виникає внаслідок зовнішніх механічних дій.

(Ключове слово „МІЦНІСТЬ”)

1

П

О

Л

І

М

Е

Р

Б

Е

Т

О

Н

2

Ж

О

Р

С

Т

К

І

С

Т

Ь

Ц

Е

М

Е

Н

Т

3

4

В

О

Г

Н

Е

С

Т

І

Й

К

І

С

Т

Ь

П

І

С

О

К

5

6

П

Р

Е

С

Р

У

Х

Л

И

В

І

С

Т

Ь

7

8

Щ

Е

Б

І

Н

Ь

  1. Бетон, в якому замість мінерального в’яжучого використовують різні полімерні смоли, а заповнювачами є неорганічні матеріали;

  2. Ступінь легкоукладальності бетонної суміші;

  3. Мінеральне в’яжуче для бетону;

  4. Здатність бетону чинити опір короткій дії вогню;

  5. Дрібний заповнювач для бетону;

  6. Прилад для вимірювання міцності бетону;

  7. Ступінь бетонної суміші, які визначають стандартним випробуванням за величиною усадки конуса;

  8. Крупний заповнювач для бетону.

Мотивація пізнавальної діяльності студентів.

Міцність являється найважливішою характеристикою бетону. Саме за границею міцності визначають марку бетону, яка є необхідною при проектуванні будівель і споруд.

Так, при будівництві необхідно використовувати залізобетонні конструкції необхідної проектної міцності. Тобто, якщо міцність бетонної або залізобетонної конструкції буде меншою за проектну, то споруда може не витримати навантажень і зруйнуватися, що може призвести до важких наслідків.

Отже, необхідно визначати міцність бетону.

Повідомлення теми.

Таким чином, тема лабораторної роботи: „Визначення міцності бетону методом руйнування по контрольним зразкам”.

Завдання:

  • випробувати зразки-куби на пресі;

  • за експериментальними даними визначити середню міцність бетону.

Видача інструкцій до виконання лабораторної роботи

Пояснення ходу виконання роботи:

  • Вимірюємо зразки і визначаємо середнє значення відхилення за трьома вимірами;

  • Маркуємо зразки;

  • Зважуємо зразки і визначаємо об’ємну масу кожного;

  • Встановлюємо перший зразок на прес і руйнуємо його. Значення руйнівної сили заносимо до таблиці 1.

  • Встановлюємо другий зразок. Руйнуємо його. Значення руйнівної сили заносимо до таблиці 1.

  • Встановлюємо третій зразок на прес і руйнуємо його. Значення сили заносимо до таблиці 1.

  • Проводимо необхідні розрахунки і отримані значення заносимо до таблиці 1.

Повторення правил техніки безпеки.

Пригадаємо правила техніки безпеки в лабораторії:

  • Студент повинен чітко виконувати вказівки викладача або лаборанта;

  • При виконанні лабораторних експериментів необхідно дотримуватись правил роботи з обладнанням;

  • Після закінчення роботи прибрати робоче місце;

  • Повідомляти викладача про можливі виникнення відхилень у роботі обладнання;

  • Дотримуватися безпеки при роботі з електрообладнанням;

  • Повідомляти викладача про закінчення експерименту.

ІІІ. Поточний інструктаж:

Викладач здійснює обходи робочих місць студентів. При необхідності здійснює індивідуальний, груповий чи фронтальний інструктаж.

  1. Заключний інструктаж

Прийняття звітів.

V. Підведення підсумків заняття

Оцінка відповідей.

Відповіді на запитання студентів.

  1. Домашнє завдання

Необхідно розв’язати задачу.

Визначити витрату цементу для бетону міцністю Rб=200 Мпа.

Розв’язання домашнього завдання

В/Ц=(А*Rц) / (Rб+0,5*А*Rц);

Для заповнювачів середньої якості А=0,6

В/Ц=(0,6*400) / (200+0,5*0,6*400)=0,75

За таблицею відомостей про витрату води знаходимо необхідну кількість води:

В=190+10+10=210 л;

Витрати цементу:

Ц=В/(В/Ц)=210/0,75=280 кг.

VII. Прибирання робочих місць

ІНСТРУКЦІЯ ДО ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ №

Тема: Визначити міцність бетону методом руйнування по контрольним зразкам.

Мета роботи: навчитися визначати міцність бетону по контрольним зразкам методом руйнування зразків-кубів на пресі.

Обладнання: бетонні зразки-куби у кількості 3 штуки, прес ПСЦ-125, лінійка, ваги.

Теоретична частина.

Найбільш розповсюдженим методом визначення міцності бетону є випробування до руйнування спеціально виготовлених для цієї мети зразків. Такі зразки мають стандартну форму і розміри. До випробування їх необхідно зберігати в нормальних умовах. В окремих випадках, коли необхідно визначити міцність бетону в реальних конструкціях, зразки бетону до випробування зберігають в таких умовах твердіння, які близькі до умов твердіння даних конструкцій.

Найчастіше проводяться випробування границі міцності бетону на осьовий розтяг і на розтяг при згині проводяться в тих випадках, коли розтяг бетону вказаним видом напруження враховується при розрахунку несучої здатності залізобетонних конструкцій.

Поряд із різними методами безпосереднього випробування міцності бетону в зразках, існує багато непрямих методів випробування безпосередньо у виробах, конструкціях та спорудах. Оскільки такі методи дозволяють визначати міцність бетону без руйнування, їх досить широко використовують у будівельному виробництві, а також при експлуатації будівель і споруд.

Міцністю називають здатність матеріалу чинити опір внутрішнім напруженням, які виникають в результаті дії зовнішніх навантажень. Міцність матеріалів характеризується границею міцності, тобто напруженням в матеріалі, яке відповідає навантаженню, при якому відбувається руйнування зразка.

Границя міцності при стиску (Rст) або розтягу (Rр) дорівнює відношенню руйнуючої (Rруйн) сили до первинної площі зразка (F):

Rст= Rруйн / F, кгс/см2 (1).

Границю міцності встановлюють дослідами на зразках встановленого розміру і форми. Міцність матеріалів одного й того же складу залежить від їх щільності, а міцність пористих матеріалів – від їх вологості.

Хід роботи:

Бетонні зразки вимірюємо і визначаємо середнє значення відхилення а трьома вимірами. Зразки маркуємо цифрами 1,2,3. Зразки зважують і визначають об’ємну масу кожного з них. Зразки послідовно встановлюють в центрі площадки преса і руйнують їх. Дані заносять до зведеної таблиці 1.

Завдання:

  • за експериментальними даними для кожного зразка за формулою (1) визначити руйнівне навантаження;

  • за значеннями трьох зразків визначити середнє значення руйнівного навантаження;

Таблиця 1

зразка

а, см

в, см

h, см

Rруйн кгс/см2

F, см2

Rст, кгс/см2

1

2

3

Форма звіту: письмова

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ №

Тема: Організація роботи бетонозмішувального цеху. Розрахунок кількості бетонозмішувачів.

Мета: освітня - навчити студентів розраховувати необхідну кількість бетонозмішувачів для приготування бетонної суміші;

виховна - виховувати у студентів свідоме ставлення до навчання;

розвиваюча - розвивати у студентів пізнавальні здібності, просторову уяву, технічне мислення.

Вид заняття: практичне

Тип заняття: комбіноване.

Наочність: плакат “Тривалість циклу готування одного замісу”, кросворд.

Обладнання:

Міжпредметні зв’язки: вища математика