- •Полтавський національний технічний університет
- •Розв’язування
- •2) Економія чисельності
- •3) Зростання виробітку
- •Розв’язування
- •Розв’язування
- •Розв’язування
- •Розв’язування
- •Розв’язування
- •Економія чисельності робітників
- •Розв’язування
- •Приклад 2
- •Річний плановий ефективний фонд роботи
- •Розв’язування
- •Приклад 3
- •Розв’язування
- •Лист спостереження фотографії робочого дня токаря 4 розряду на операцію точіння вісьових валиків
- •Розв'язування
- •Практичне заняття № 4 Нарахування заробітної плати працівникам підприємства
- •Приклад 1
- •Приклад 2
- •Розв’язування
- •Приклад 3
- •Розв’язування
- •Приклад 4
- •Розв’язування
- •Практичне заняття № 5 Формування фонду оплати праці на підприємстві
- •Практичне заняття № 6
- •Приклад 3
- •Практичне заняття № 4 Приклад 3
- •Приклад 2
Розв’язування
1) Вихідна чисельність працюючих у звітному році
ЧВИХ = Qзв / В БАЗ
ЧВИХ = 22000 / 120 = 183 особи
2) Економія чисельності
ЕЗАГ = Тр / Т
ЕЗАГ = 950 / 238 = 4 особи
3) Зростання виробітку
В = ЕЗАГ / (Ч ВИХ – ЕЗАГ)*100.
В = 4 / (183 – 4) *100 = 2,24 %,
4) Виробіток на 1 працюючого у звітному році
В зв = В БАЗ * (100+Пп) / 100
В = 120*102,24 / 100 = 122,7 тис. грн / особу.
або В зв = Qзв / Ч зв,
де Ч зв = Ч ВИХ – ЕЗАГ
Ч зв = 183 – 4 = 179 осіб, тоді В зв = 22000 / 179 = 122,9 тис. грн.
В = В зв / В зв * 100
В = 122,9 / 120 * 100 - 100= 2,4%.
Як бачимо за двома способами отримані дані дещо відрізняються за рахунок математичного заокруглення, але при більшій точності , отримаємо однакові результати.
Приклад 2
У звітному році обсяг випущеної продукції по підприємству (QЗВ) склав 6640 тис. грн., а чисельність працюючих (ЧЗВ) – 500 осіб. Через 5 років планується довести обсяг виробництва (Q ПЛ)до 8280 тис. грн., а чисельність працюючих (ЧПЛ) до 488 осіб. Визначити загальний та середньорічний темп зростання продуктивності праці (Іпп) на підприємстві.
Розв’язування
Індекс (темп) зростання продуктивності праці
І пп = ІQ / ІЧ,
де ІQ – темп зростання обсягу виробництва (Q пл / Qзв);
Іч – темп зростання чисельності працюючих (Чпл / Чзв),
або І пп = Пп. ПЛ / Пп. ЗВ,
де Пп визначається діленням Q на Ч відповідно в звітному та плановому роках.
Середньорічний темп зростання продуктивності праці
І пп СЕР = І пп,
де n – кількість періодів аналізу.
І пп = (8280 / 488) / (6640 / 500) = 1,278 1,3 (+30 %),
або ІQ = 8280 / 6640 = 1,247 (+24,7 5), Іч = 488 / 500 = 0,96 (- 14 %),
І пп = 1,247 / 0,96 = 1,29 1,3 (+30 %).
Середньорічний темп зростання продуктивності праці
ІппСЕР = 1,3 = 1,31/5 = 1,30,2 = 1,054 (+5,4 %).
Приклад 3
Визначити відносне зростання річного, денного та годинного виробітку робітників і працюючих підприємства в звітному році за даними таблиці 1.
Таблиця 1
№ |
Показники |
Базовий рік |
Звітний рік |
1 |
Обсяг випущеної продукції, тис. грн. |
170000 |
185000 |
2 |
Чисельність працюючих, осіб |
4250 |
4400 |
3 |
Чисельність робітників, осіб |
3245 |
3900 |
4 |
Відпрацьований час усіма працюючими, тис. люд.- днів |
880 |
879 |
5 |
Відпрацьований час усіма робітниками, тис. люд.- годин |
5970 |
5940 |
Розв’язування
Середньорічний виробіток 1 працюючого
в базовому році В баз РІЧ = 170000 / 4250 = 40 тис. грн.,
у звітному році В зв РІЧ = 185000 / 4400 = 42, 05 тис. грн.,
відносне зростання виробітку Іпп = 42,05 / 40 = 1,051 (+5,1 %);
2) Середньорічний виробіток 1 робітника
в базовому році ВР баз РІЧ = 170000 / 3245 = 52,4 тис. грн.,
у звітному році ВР зв РІЧ = 185000 / 3300 = 56,1 тис. грн.,
відносне зростання виробітку І пп = 56,1 / 52,4 = 1,071 (+7,1 5);
3) Середньоденний виробіток 1 працюючого
в базовому році В баз ДЕН = 170000 / 880 = 193,2 грн.,
у звітному році В зв ДЕН = 185000 / 879 = 210,5 грн.,
відносне зростання виробітку І пп = 210,5 / 193,2 = 1,0895 (+8,95 %);
4) Середньогодинний виробіток 1 робітника
в базовому році В баз ДЕН = 170000 / 5970 = 28,5 грн.,
у звітному році В зв ДЕН = 185000 / 5940 = 31,1 грн.,
відносне зростання виробітку І пп = 31,1 / 28,5 = 1,093 (+9,3 %).
Приклад 4
У цеху за рік виготовляється продукції А – 520 тис. т, Б – 4,4 тис. т. Загальна чисельність основних робітників в цеху становить 98 осіб, з яких 64 ослби зайняті на виробництві А, а 34 чол. – на Б. Фонд відпрацьованого часу всіма робітниками становить 175,5 тис. год.
Визначити трудомісткість виготовлення одиниці продукції цеху.
Розв’язування
Відпрацьований час 1 робітником
t = 175,5 / 98 = 1,79 тис. год.
Витрати часу на виробництво продукції
ТА = 1,79*64 = 114,6 тис. люд. - год.,
ТБ = 1,79*34 = 60,9 тис. люд. - год.
Трудомісткість виробництва одиниці продукції
ТрА = 114,6 / 520 = 0,2 люд. - год. / т,
ТрБ = 60,09 / 4,5 = 13,53 люд. - год. / т.
Приклад 5
Нормативна трудомісткість складання верстатів (Тні) типу А, Б, В становить відповідно 1855, 1805, 4652 нормо – годин. Середній рівень виконання норм виробітку по цеху – 138,6 % (К вн = 1,386). Річна програма випуску верстатів (q і ) становить відповідно 119, 139, 30 шт.
Визначити фактичну технологічну трудомісткість складання верстатів за рік.