- •Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
- •1. Мета, основні завдання та предмет навчальної дисципліни «маркетинг», її місце в навчальному процесі
- •2. Контрольні питання за темами курсу
- •1. Поняття маркетингу.
- •2. Аналіз маркетингових можливостей.
- •3. Розробка маркетингових стратегій.
- •4. Прийняття маркетингових рішень.
- •5. Управління маркетинговими програмами.
- •3.Методика розрахунку практичних завдань Задача 1: Комплексна (інтегральна) оцінка об'єктів маркетингу
- •Методика розрахунку
- •Задача 2:Прогнозування попиту
- •Задача 3: Визначення середньорічного споживання товару
- •Розв’язання:
- •Задача 4: Обґрунтування рішення про проведення маркетингового дослідження сторонньою організацією
- •Задача 5:Оцінювання конкурентоспроможності підприємства
- •Розв’язання.
- •Задача 6: Визначення ціни на різних етапах життєвого циклу товару.
- •Розв'язання:
- •1 Визначення ціни нового товару на етапі впровадження.
- •3.Визначення тни нового товару на етапі спаду
- •Задача 7: Економічний аналіз нового товару
- •Розв'язання
- •Задача 8:Обґрунтування знижок за обсяг купленого товару
- •Розв’язок
- •4. Вимоги до оформленнякурсової роботи
- •Нумерація сторінок курсової роботи
- •Ілюстрації
- •Переліки
- •Формули та рівняння
- •«Маркетинг»
Задача 2:Прогнозування попиту
Визначити загальний прогноз попиту трикотажних виробів в регіоні у п'ятому році спостереження, якщо чисельність населення регіону становить 125000 чоловік при наступних вихідних даних:
Таблиця 5
Вихідні дані
Рік спостереження |
Попит на трикотажні вироби, шт/1 люд |
1 |
5,5 |
2 |
6,1 |
3 |
6,6 |
4 |
7,4 |
Розв'язання:
Маркетингове прогнозування можна виконувати, використовуючи різні математичні моделі. Розглянемо дві моделі:
Однофакторна модель Брауна
n, t – кількість років спостереження;
Рі- величина показника у відповідному році спостереження;
- приведена питома вага показника відповідного року.
Приведена питома вага показника відповідного року розраховується по формулі:
Аі- питома вага показника відповідного року
Питома вага показника відповідного року розраховується по декількох формулам:
Відносно даної задачі А4= 2/(4+1) = 0,4
Аt-1 = At * (1 - At)
Відносно даної задачі А3=A4 * (1 – A4) = 0,4 * (1 – 0,4) = 0,4*0,6 =0,24
Аt-2 = At * (1 - At)2
Відносно даної задачі А2=A4 * (1 – A4)2 = 0,4 * (1 – 0,4)2 = 0,4*0,36 =0,144
Аt-3 = At * (1 - At)3
Відносно даної задачі А1=A4 * (1 – A4)3 = 0,4 * (1 – 0,4)3 = 0,4*0,216 =0,086
Аt-4 = At * (1 - At)4
Відносно даної задачі А0=A4 * (1 – A4)4 = 0,4 * (1 – 0,4)4 = 0,4*0,13 =0,052
В загальному вигляді Аі розраховується по формулі:
∑Аі= А4+ А3+ А2+ А1+ А0= 0,4+0,24+0,144+0,086+0,052 = 0,922
А4= А4/∑Аі= 0,4/0,922 = 0,434
А3= А3/∑Аі= 0,24/0,922 = 0,26
А2= А2/∑Аі= 0,144/0,922 = 0,156
А1= А1/∑Аі= 0,086/0,922 = 0,093
А0= А0/∑Аі= 0,052/0,922 = 0,056
Р5=0,434*7,1+0,26*6,6+0,156*6,1+0,093*5,5+0,056*0= 6,261 шт трикотажних виробів на 1 люд
Загальний попит на трикотажні вироби в регіоні = 6,261*125000 = 782625 шт
2.Модель апроксимації даних відповідною функцією
Графічне зображення зміни попиту на протязі чотирьох років спостереження на рисунку 1
Рисунок1 - зміна попиту на протязі чотирьох років спостереження
Рівняння прямої лінії у = а0+ а1*t
- коефіцієнти лінії тренду
Коефіцієнти знаходимо з системи рівнянь:
∑Y = а0*n + а1*∑t
∑Y*t = а0*∑t + а1*∑t2
Для розв’язання даної системи рівнянь будуємо допоміжну таблицю:
Таблиця 6
Допоміжна таблиця
t, рік |
Y, попит |
Y*t |
t2 |
1 |
5,5 |
5,5 |
1 |
2 |
6,1 |
12,2 |
4 |
3 |
6,6 |
19,8 |
9 |
4 |
7,4 |
29,6 |
16 |
∑ = 10 |
∑ = 25,6 |
∑ = 67,1 |
∑ = 30 |
25.6= а0*3 + а1*10
67.1= а0*10 + а1*30
Розв'язавши системи двох рівнянь з двома невідомими отримали :
а0= 4,85
а1= 0,62
Тоді рівняння прямої лінії даної задачі у = 4,85 + 0,62*t
Наносимо дану пряму лінію на графік (рисунок 1)
Для визначення загальний прогноз попиту трикотажних виробів у п'ятому році спостереження в рівняння прямої лінії підставляємо t= 5
Y5= 4,85 + 0,62*5 = 7,95 шттрикотажних виробів на 1 люд
Загальний попит на трикотажні вироби в регіоні = 7,95*125000 = 993750 шт
Висновок: ми визначили загальний прогноз попиту трикотажних виробів в регіоні в п'ятому році спостереження за наступними методами:
за методом однофакторної моделі Брауна попит складає - 782625 шт
за методом апроксимації даних попит складає – 993750 шт