- •1. Мета та завдання навчальної дисципліни
- •Опис навчальноїдисципліни «Педагогічна геронтологія»
- •«Педагогічна геронтологія»
- •Змістовий модуль 2. Соціально-педагогічна робота з людьми похилого віку
- •Структура навчальної дисципліни
- •Змістовий модуль 1
- •Змістовий модуль 2
- •Модуль – контроль (контрольні запитання до заліку) Модуль 1
- •Відомості щодо забезпечення студентів навальною і методичною літературою
- •Наявні наукові джерела з курсу
- •Методичні рекомендації до організації самостійної роботи студентів з навчальної дисципліни
- •Тема 1: Психолого- педагогічна характеристика людини похилого віку План
- •Література
- •Проблемні завдання
- •Література
- •Питання для обговорення
- •Тема 3. Екологічні і соціальні аспекти старіння
- •Тема4: Хвороби літніх людей
- •Література
- •Проблемні запитання
- •Хід заняття
- •Література
- •Хід заняття
Тема 1: Психолого- педагогічна характеристика людини похилого віку План
Розвиток нервової системи.
Стан психічних процесів.
Психічні стани людини похилого віку.
Психічні властивості людини похилого віку.
Вплив психологічного стану сім’ї на психічне здоров’я людини похилого віку.
Література
Базова:88, 130,131.
Допоміжна:19,88,114,143.
Мета: засвоєння студентами особливостей розвитку психічних процесів і станів людей похилого віку, розвиток мови, мислення, пам’яті, виховання інтересу до предмету
Ключові слова: нервова система, психічні стани, ЛПВ, психічні процеси, психічні властивості.
Проблемні завдання
Схарактеризуйте перебіг психічних процесів у людини похилого віку.
Наведіть приклади позитивного і негативного впливу сім’ї на психічне здоров’я людини похилого віку.
Хід практичного
Практичне заняття планується за можливості провести на базі геріатричного пансіонату чи лікарні, яка обслуговує людей похилого віку.
Студентам заздалегідь пропонують познайомитися з теорією проблеми. Підготувати самостійно 2-3 питання з проблеми і записати їх до зошита для того, щоб організувати дискусію із спеціалістом центру або лікарні.
Варто продемонструвати студентам різні типи людей похилого віку для з’ясування різниці у психічному розвитку кожного типу. За бажанням студенти спілкуються з кожною особистістю похилого віку про її життєвий шлях. Після бесіди акцентувати увагу студентства як ті чи інші події вплинули на сучасний фізіологічний стан людини похилого віку.
Біологічні механізми розвитку старіння
1.Дихальна система у людей похилого віку
2.Вікові зміни у системі крові
3.Особливості системи зору у людини похилого віку
4.Розвиток з’єднувальної тканини у старості
5.Нервова система людини похилого віку.
Література
Базова:19,88, 109, 130.
Допоміжна: 131,137,143.
Мета: засвоєння студентами існуючих теорій старіння, формування інтересу до проблеми і бажання пізвати більше з теми, розвиток мислення, уваги, виховання інтересу до предмету.
Ключові слова: старість, старіння, кров, щитовидна залоза, клітина, хімічні процеси, гіпоксія.
Питання для обговорення
Яка з теорій старіння і смерті є правильною?
Чому в геріатрії стільки теорій старіння?
Як можна продовжити життя людини похилого віку?
Хід заняття
Пропонується обговорити у аудиторії запитання семінару. Прослухати реферати з даної проблеми. Провести дискусію з питань запропонованих для обговорення. Для останньої студентів розділити на 4 групи: медики, педагоги, фізкультурники, ті, що просто цікавляться проблемою. Вибір групи студентом здійснюється самостійно.
Тема 3. Екологічні і соціальні аспекти старіння
Екологічна ситуація у державі і її вплив на організм людини
Соціальні проблеми ЛПВ
Базова:19,88, 109, 130.
Допоміжна: 131,137,143.
Мета: засвоєння студентами проблеми впливу екології і неспряливого соціального середовттща на старіння, розвиток мислення, уваги, виховання інтересу до предмету.
Ключові слова: старість, старіння, кров, щитовидна залоза, клітина, хімічні процеси, гіпоксія.
Проблеми для обговорення:
За якими показниками ми визначаємо соціальну ситуацію в державі?
Як соціальні проблеми впливають на здоровя людини?
Хід заняття
Пропонується обговорення проблеми впливу екології і середовища на організм людини. Студенти повинні навести приклади яе позиивного так і негативного характеру.