Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
мова2.doc
Скачиваний:
55
Добавлен:
14.02.2016
Размер:
259.07 Кб
Скачать

IV. Інтерактивна вправа. Робота в групах. «Суспільний проект».

  1. Інструктаж (поділ на групи та розподіл ролей у середині групи: спікер, секретар, доповідач).

  2. Завдання: кожній групі доказати, що риторика є (відповідно до їх картки) наукою, мистецтвом, комунікацією. Навести ілюстративні приклади.

  3. Представлення результатів роботи. Кожна група захищає свою тезу. Обговорення з елементами дискусії.

  4. Рефлексія-підсумок вчителя.

- Ми бачимо, що кожне твердження по-своєму вірне. Отже, запишемо визначення: «Риторика - це наука і мистецтво комунікації». ^ V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.

Мовностилістичний аналіз тексту.

Вихована людина... Якщо про вас скажуть таке, вважайте, що удостоїлися похвали. Так що ж таке вихованість? Це не тільки хороші манери. Це щось глибше в людині. Бути вихованим - означає бути уважним до іншого, делікатним, тактовним, скромним. Мені видається, що таким був артист Художнього театру ВасильІвановичКачалов.Віннеодмінно запам'ятовував всі імена та по батькові людей, з якими зустрічався.Вінповажав людей і завжди цікавився ними. При ньому кожна жінка почувала себе привабливою, гідної турботи. Всі відчували себе в його присутності розумними, дуже потрібними. Одного разу пізно ввечері Василь Іванович побачив дві дивні жіночі фігури. Це виявилися сліпі, які заблукали. Качалов негайно запропонував їм свої послуги, проводив до трамвая, допоміг сісти у вагон. Коріння цього вчинку не просто в знанні хорошого тону, а в щирості і доброті до людей. Значить, вся справа в думках і спонукань. Азнаннянорм поведінки тільки допомагає прояву внутрішньої доброти і людяності. (За С. Гіацинтове)

Цей текстпубліцистичного стилю. Воно актуальне, суспільно значущий затематикою, емоційний. Середхарактернихдля публіцистики мовних і мовленнєвих засобів можна назвати наступні: - називний уявлення (Вихованалюдина...); - безпосереднє звернення до співрозмовника (Якщо про вас скажуть ...); - риторичне запитання; - неповні речення; - виправданий повтор слів ісинтаксичнийпаралелізм конструкцій (див. третій абзац); - протиставлення; -рядиоднорідних членів з порівняльним і протівітельним значенням; - абстрактналексика(вихованість, людяність, спонукання). Цей текст відноситься до розумом. Теза (другий і третій абзаци) оформлено у вигляді питання і відповіді на нього і побудований за типом опису предмета: як «даного» використовуєтьсяпоняття«шляхетність», а як «нового» - слова, які розкривають це поняття. Потім ідедоказістинності цього твердження, наводиться приклад істинно вихованої людини. У цій частині тексту використовується спочаткуописпредмета (рисихарактеруКачалова), потімрозповідь(один з вчинків Качалова). Далі автор, коментуючи приклад, повертається до висловленого на початку тексту положенню і робить з нього висновок: витоки вихованості - в доброті та повазі до людей.

***

Системне меню викликається кнопкою, розташованої в лівому верхньому кутку вікна. Команди цього меню стандартизовані для всіх додатків середовища Windows. Системне меню є в наявності в кожному вікні документа. Його можна викликати навіть у тому випадку, якщо вікно згорнуто до піктограми, клацнувши на піктограмі один раз кнопкою миші. Існує також спосіб відкриття системного меню за допомогою клавіатури - за допомогою комбінації клавіш [Alt-пробіл]. Команди системного меню вибираються за допомогою миші, клавіш керування курсором або шляхом введення підкреслених в назві команди букв разом з [Alt].

У даному тексті виразно проявляються риси офіційно-ділового стилю: 1. Жанр цього тексту - інструкція. 2. Завдання тексту - повідомити точні відомості, що мають практичне значення, дати точні рекомендації, вказівки. 3. Висловлення офіційне, точне, безпристрасне (без вираження емоцій). 4. Мовні особливості тексту: а) широке використання термінології (курсор, піктограма, системне меню, клавіатура, команда), б) вживання віддієслівних іменників відкриття,управління, введення, комбінація замість дієслів відкрити, управляти, ввести, комбінувати; в) вживання отименние прийменників ( за допомогою комбінації, шляхом введення); г) вживання специфічних оборотів офіційної мови (є в наявності); д) впропозиціяхпереважно прямий порядок слів; е) присудки виражаються зворотніми дієсловами (меню викликається, команди вибираються), пасивні дієприкметники в короткій формі ( стандартизовані).

Модель практичного заняття.

Тема: Лексико-семантичні групи іменника

Вид заняття: практичне.

Мета: навчальна: поглибити знання з теми іменник; навчити класифікувати іменники за лексико-семантичними групами; застосовувати їх у практичній діяльності;

розвивальна: розвивати мовне чуття студентів, їхнє уміння сприймати й засвоювати новий матеріал, вміння диференційовано підходити до аналізу мовних явищ;виховна,виховувати інтерес до мовного матеріалу.

Студенти мають знати: основні питання з теми, оперувати поняттям лексико- семантичні групи іменника, зокрема назви істот/ неістот, власні/ загальні, конкретні/ абстрактні, збірні, речовинні.

Студенти мають уміти: виділяти іменники в окремі лексико-семантичні групи, уміти правильно сполучати їх з іншими частинами мови, конструювати речення із ними, знаходити їх у контексті.

Методи і прийоми:

- бесіда;

-вправи;

-тестові завдання на картках.

Література:

Основна:

  1. Горяний В.Д. Українська мова (10 - 11 кл.): посібник для шкіл (класів) з поглибленим вивченням української мови. - К.: Освіта, 1992. - 190 с.

  2. Загнітко А.П. Теоретична граматика української мови: Морфологія: Монографія: ДонДУ, 1996. -437с.

  3. Козачук Г.О. Українська мова для абітурієнтів: Навч. посібник - 2 -ге вид., стер. - К.: Вища шк., 1994. -272 с.

  4. Курс сучасної української літературно мови / Жовтобрюх М.А., Кулик. Частина І - К.: Вища шк., 1972.

  5. Сучасна українська літературна мова: Підручник / А.П.Грищенко, Л.І.Мацько та ін. - К.: Вища шк.., 2002. - 439 с.

Додаткова:

  1. Русанівський В.М., Пилинський М.М., Єрмоленко С.Я. Українська мова: Посібник для учнів 9-10класів. - К.: Рад. шк.., 1985. - 256 с.

  2. Морфологічна будова сучасної української мови / Жовтобрюх М.А.- К.: Наук, думка, 1975. -208с.

План.

  1. Іменники власні і загальні назви.

  2. Іменники назви істот та неістот.

  3. Іменники конкретні та абстрактні назви.

  4. Іменники речовинні.

  5. Збірні іменники.

Перебіг заняття.

  1. Вступне слово викладача. Перевірка домашнього завдання. Повідомлення теми заняття.

  2. Бесіда за теоретичними питаннями плану.

  3. Практичне застосування набутих знань. Виконання вправ, тестових завдань.

  4. Підсумок заняття.

Вправа /. У наведених реченнях знайдіть іменники загальні і власні назви, назви істот і неістот, конкретні та абстрактні. Поясніть, що вони означають.

Іван Сірко належав до видатних політичних діячів і козацьких полководців України. Наприкінці двадцятих років сімнадцятого століття він був учасником морського походу запорізьких козаків на чолі з Богданом Хмельницьким проти турецької фортеці Трапезунд на південному узбережжі Чорного моря. Відтоді Іван Сірко став сподвижником Богдана Хмельницького, брав активну участь у визвольній війні українського народу (1648 - 1654), творенні Української держави (Г.Сергієнко).

Що ж воно таке - справжнє кохання? Спорідненість душ? Близькість, в якій раптом починали почувати свою людську повноцінність? (Олесь Гончар).

Вправа 2. Скласти речення з поданими словами, де в першому випадку це слово виступатиме загальною назвою, в другому - власною.

  • Вінчестер (тип зброї; прізвище винахідника)

  • Чайка (назва річки, прізвище; птах)

  • Орел (місто; птах)

  • Шахти (місця, де добувають корисні копалини; місто)

  • Геркулес (крупа; міфічна особа)

  • Дизель (двигун; прізвище інженера, що винайшов двигун)

  • Перемога (назва газети тощо)

  • Васильки (ім’я; квіти)

  • Освіта (журнал;)

  • Уран (планета; радіоактивний метал)

  • Схід (назва пароплаву; частина світу)

  • Голова (назва окремих вищих посад Голова Президії Верховної Ради; частина тіла).

Вправа3

Запишіть слова у дві колонки: у першу - слова назви істот, у другу

  • назви неістот. Слова пронумеруйте у кожній колонці.

Дитина, верба, колодязь, селянство, учень, учитель, учительство, туз, полк, ферзь, небіжчик, Максим, кінь, дуб, стілець, мікроб, книжка, отара, вікно, листя, отець, цвітіння, імла.

За такою схемою випишіть перші літери слів, де цифра - номер слова, і назва істоти, н/і - назва неістоти.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]