Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
конспект ШПБ.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
27.77 Mб
Скачать

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

СЕЛИДІВСЬКИЙ ГІРНИЧИЙ ТЕХНІКУМ

Конспект лекцій з дисципліни «Спорудження гірничих виробок»

спеціальність 5.05030104 «Шахтне і підземне будівництво»

2014-2015 Навчальний рік змістовний модуль 1.

Форми і конструкції кріплення горизонтальних і похилих виробок КЗН-05.ПР.Р.03.03

ТЕМА №1

Тема: Вступ. Суттєвість предмету «Спорудження гірничих виробок», його

зміст

Мета заняття:

методична –ознайомити студентів із значенням гірничопрохідницьких робіт;

дидактична – довести до відома студентів основні завдання у галузі гірничо-

прохідницьких робіт на сучасному етапі і у перспективі;

виховна – виховувати почуття значимості майбутньої професії.

Тип заняття: лекція

Форма проведення заняття: лекція з різними формами активізації дисципліни та відповідальності студентів за вивчення предмета з елементами евристичної бесіди.

Міжпредметні звязки:

забезпечуючи: основи гірничого виробництва, ознайомлювальна практика.

забезпечувані: виконання курсового та дипломного проектів, проходження виробничих практик.

Методичне забезпечення: каталог обладнання сучасної гірничопрохідницької техніки.

Література: [1], с. 3-5; [2], с. 3

Хід заняття

1. Організаційний момент

1.1 Вітання.

1.2 Перевірка наявності студентів.

1.3 Вступне слово викладача.

2. Ознайомлення студента з темою та метою заняття /план заняття/

2.1 Повідомлення теми заняття .

2.2. Мета заняття.

2.3. План заняття.

3. Мотивація навчання.

3.1 Аргументація важливості теми в сучасних умовах, подальшому вивченню предмета, курсовому та дипломному проектуванню.

3.2 Стимулювати вміння логічно мислити та аналізувати, розглянути питання даної теми та практичне їх застосування.

4. Актуалізація опорних знань /опитування, тести, диктант тощо/

4.1.Дати поняття про шахту, прохідницькі роботи, перспективи розвитку

5. Коментар відповідей та робіт студентів

Виділити глибину знань та повноту відповідей студентів з питань, з з’ясувати вірні відповіді та зробити загальний аналіз знань, умінь та навичок студентів.

6. Викладення та вивчення нового матеріалу (лекція тощо) - лекція традиційна.

7. Запис плану (лекція , тощо)

7.1. Значення гірничопрохідницьких робіт у загальному комплексі

технології підземної розробки корисних копалин.

7.2. Основні завдання у галузі гірничопрохідницьких робіт на

сучасному етапі і у перспективі.

8. Закріплення знань студентів: /форми: усне чи письмове, індивідуальне чи фронтальне опитування, самостійна робота /, коментар цієї роботи.

9. Підсумок заняття. Студенти повинні знати основні завдання у галузі гірничо-прохідницьких робіт на сучасному етапі і у перспективі.

10. Домашнє завдання: Вивчити тему. Повторити основні поняття про шахту та прохідницькі роботи.

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЇ

1. Значення гірничопрохідницьких робіт у загальному комплексі технології підземної розробки корисних копалин.

Основним способом видобутку вугілля на Україні є підземний. Розвиток техніки, вдосконалення технології та організації гірничих робіт приводять до змін у характері праці шахтарів. Постійно зростає рівень комбайнового та стругового видобутку вугілля. Велике навантаження на лаву забезпечує великі швидкаті просування очисних вибоїв, що потребує підвищення швидкості проведення гірничих виробок. Таким чином гірничопрохідницькі роботи є важливою частиною комплексу робіт по видобутку вугілля, а стан гірничих виробок у значній мірі вплинути на об'єм видобутку.

Руйнування гірських порід за допомогою буропідривних робіт при відкритому і підземному видобутку корисних копалин є основним процесом. Ефективність руйнування порід при підриванні значною мірою визначає продуктивність наступних технологічних процесів – навантаження, транспортування та ін.

Близько 70% загального обсягу проведення гірничих виробок приходиться в даний час на виробки, що проводяться за допомогою БВР. А виробки, що проводяться по міцних і дуже міцних породах, проводяться практично тільки за допомогою БВР, оскільки комбайни для проведення таких виробок є експериментальними і поки економічно не вигідні. Одночасно на відкритих розробках вугільних родовищ, і особливо в рудних кар'єрах, 50% корисних копалин видобувають з використанням вибухових робіт. Тому БВР поки грають значну роль в гірничому виробництві.

2. Основні завдання у галузі гірничопрохідницьких робіт на сучасному етапі і у перспективі.

Головними напрямками роботи у галузі гірничопрохідницьких робіт є:

  • впровадження комплексної механізації;

  • широке впровадження способів проведення г/в при відсутності або малій кількості людей.

  • поліпшення техніко-економічного стану показників (в першу чергу підвищення швидкості проведення праці та зниження собівартості робіт).

До перспективних напрямів технології проведення підготовчих виробок комбайнами відносяться такі схеми:

  • проведення конвеєрних штреків по постійній транспортній схемі з стрічковим конвеєром, який після закінчення проведення виробки залишається для транспорту вугілля з очисного вибою;

  • проведення вентиляційних штреків з вантаженням гірничої маси в бункер-поїзд і транспортуванням гірської маси рейковим транспортом.

Перспективні способи кріплення виробок:

  • металевим рамним кріпленням (для аркового кріплення застосовуються крепеустановщікі);

  • сталеполімерним анкерним кріпленням (для механізації зведення кріпи застосовуються електросвердла, переносні пневматичні або гідравлічні бурильні установки, навісне бурильне обладнання).

Запитання для перевірки знань з нової теми.

  1. Яку роль грають гірничо – прохідницькі роботи у загальному комплексі видобутку вугілля.

  2. Які основні розділи вміщує в себе дисципліна „Спорудження гірничих виробок”.

  3. Назвіть основні завдання в галузі гірничо – прохідницьких робіт на сучасному етапі.

  4. Назвіть перспективи розвитку гірничо – прохідницьких робіт.

ТЕМА №2(частина 1)

Тема: Форма та розміри перерізу гірничих виробок. Уявлення про гірничий тиск у горизонтальних, похилих та вертикальних гірничих виробках.

Мета заняття:

методична –ознайомити студентів із формами та розмірами гірничих виробок;

дидактична – довести до відома студентів уявлення про гірничий тиск у горизонтальних, похилих та вертикальних гірничих виробках;

виховна – виховувати почуття відповідальності та дисципліни;.

Тип заняття: лекція

Форма проведення заняття: лекція з різними формами активізації дисципліни та відповідальності студентів за вивчення предмета з елементами евристичної бесіди.

Міжпредметні зв’язки:

забезпечуючи: основи гірничого виробництва, фізика гірських порід, ознайомлювальна практика.

забезпечувані: виконання курсового та дипломного проектів, проходження виробничих практик.

Методичне забезпечення: форми перерізу гірничих виробок.

Література: 1, с. 107-116; 2, с. 99-105; 5 п.

Хід заняття

1. Організаційний момент

1.1 Вітання.

1.2 Перевірка наявності студентів.

1.3 Вступне слово викладача.

2. Ознайомлення студента з темою та метою заняття /план заняття/

2.1 Повідомлення теми заняття.

2.2 Мета заняття.

2.3 План заняття.

3. Мотивація навчання.

3.1 Аргументація важливості теми в сучасних умовах, подальшому вивченню предмета, курсовому та дипломному проектуванню.

3.2 Стимулювати вміння логічно мислити та аналізувати, розглянути питання даної теми та практичне їх застосування.

4. Актуалізація опорних знань /опитування, тести, диктант тощо/

1. Прохідницький цикл.

2. Режими роботи комплексних бригад.

3. Графік організації робіт.

5. Коментар відповідей та робіт студентів

Виділити глибину знань та повноту відповідей студентів з питань, з з’ясувати вірні відповіді та зробити загальний аналіз знань, умінь та навичок студентів.

6. Викладення та вивчення нового матеріалу (лекція тощо) - лекція традиційна.

7. Запис плану (лекція, тощо)

1. Напружений стан гірничих порід у неторканому масиві та при проведенні гірничих виробок.

2. Гірничий тиск та фактори, які впливають на його величину.

3. Гірничий тиск у горизонтальних, похилих та вертикальних гірничих виробках.

8. Закріплення знань студентів: /форми: усне чи письмове, індивідуальне чи фронтальне опитування, самостійна робота /, коментар цієї роботи.

9. Підсумок заняття. Студенти повинні знати про гірничий тиск.

10. Домашнє завдання: Вивчити тему. Знати основні поняття

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЇ