- •Хід уроку
- •1. Домашнє завдання.
- •2. Підведення підсумків уроку.
- •8 Клас Урок № 2
- •8 Клас Урок № 3
- •8 Клас Урок № 4
- •8 Клас Урок № 5
- •8 Клас Урок № 6
- •8 Клас Урок № 7
- •8 Клас Урок № 8
- •8 Клас Урок № 9
- •8 Клас Урок № 10
- •8 Клас Урок № 11
- •8 Клас Урок № 12
- •8 Клас Урок № 13
- •8 Клас Урок № 14
- •8 Клас Урок № 15
- •IV. Завершальна частина уроку
- •8 Клас Урок № 16
- •8 Клас Урок № 17
- •8 Клас Урок № 18
- •8 Клас Урок № 19
- •8 Клас Урок № 20
- •8 Клас Урок № 21
- •8 Клас Урок № 22
- •8 Клас Урок № 23
- •8 Клас Урок № 26
- •2. Повідомлення теми та мети уроку
- •3. Уведення в іншомовну атмосферу
- •II. Основна частина уроку
- •Подання та активізація лексичних одиниць
- •Розвиток навичок читання
- •2. Виконання учнями контрольної роботи
- •2. Виконання учнями контрольної роботи
- •2. Виконання учнями контрольної роботи
- •2. Виконання учнями контрольної роботи
- •Хід уроку:
- •2. Повідомлення теми та мети уроку.
- •3. Перевірка домашнього завдання.
- •4. Уведення в іншомовну атмосферу.
- •8 Клас Урок № 29
- •2.Повідомлення теми та мети уроку.
- •4.Уведення в іншомовну атмосферу.
- •8 Клас Урок № 30
- •2.Повідомлення теми та мети уроку.
- •4.Уведення в іншомовну атмосферу.
- •8 Клас Урок № 53
- •8 Клас Урок № 57
- •8 Клас Урок № 58
- •2. Виконання учнями контрольної роботи
- •2. Виконання учнями контрольної роботи
8 Клас Урок № 6
Тема. Видання газети
Мета: вдосконалювати навички усного мовлення й читання; розвивати навички учнів уживати нові JIO з теми; формувати лексичні й граматичні навички учнів; сприяти розвитку самостійного мислення і спостережливості.
Обладнання: підручник, робочий зошит, картки для роботи в парах
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. Привітання
II. Підготовка до іноземного мовлення
T: Is it difficult to make a newspaper? People of which professions make a newspaper?
Учитель пише на дошці назви професій: seller, reporter, teacher, photographers, graphic artists, writer, secretary, editor, driver, computer programmer, waiter, correspondent, worker, pilot, journalist і просить учнів сказати, люди яких із названих професій беруть участь у створенні газети.
III. Основна частина уроку
Подання тексту для читання.
1) Етап підготовки до читання.
а) Бесіда
T: Today we are going to read a text about the people who make a newspaper.
What do you think these people do?
б) Презентація нової лексики тексту.
Учні продивляються текст і знаходять у ньому незнайомі слова. Учитель пояснює значення нових ЛО і просить учнів записати їх до словничків.
2) Етап читання.
T: Let’s read the text now.
Учні самостійно читають текст. Потім виконують завдання на картках
CREATING A NEWSPAPER
Creating a newspaper demands much time and many people. First, news editors
inform reporters about newsworthy events. The reporters research the events and
write their own stories on computers. Copy editors edit the stories and write headlines for them. The stories go back to the news editor, who checks over the stories and headlines. Meanwhile, photographers shoot pictures to accompany the stories, and graphic artists create any charts and diagrams that will accompany the stories in the paper.
Advertising professionals sell the space in the newspaper to advertisers. Artists
decide on placement of articles, photographs, and illustrations. Then printing
technicians convert electronic files into finished newspapers.
Учні повинні поставити речення у такій послідовності, щоб отримати розповідь про процес виготовлення газети. По закінченні роботи один учень читає виконане завдання, інші перевіряють.
Arrange the sentences in the correct order.
News editors check over the stories and headlines.
Artists decide on placement of articles, photographs, and illustrations.
The reporters write their own stories on computers.
News editors inform reporters about newsworthy events.
The reporters research the events.
Graphic artists create charts and diagrams to accompany the stories.
Printing technicians convert electronic files into finished newspapers.
Photographers shoot pictures to accompany the stories.
a) Ех. 6, р. 13 — Speakinclass. Comment on the following quotations and expressions:
News always travels very fast. No news is good news. She is always in the news. This paper very often colours news. a news flash \ news blackout \ cover up the news
b) Ex. 7, p. 13 — Some more information about Fleet Street (handouts):
Fleet Street took its name From the Fleet river and it runs from Ludgate Circus to the Strand. Fleet Street is one of the best known streets in the world because it is the street of the British press. Most of the principal newspapers have their office here. The offices of all the largest publishing houses not only of Britain but of the world are situated in Fleet Street. There a lot of contracts are done.
All the main agencies of the world press such as Reuters of Great Britain, France Press, U.P.(United Publishers), U.P.I. (United Press International) and many other press agencies are represented in London.
c) Ex. 1, p. 14 — Read and say where the word "news" comes from.
d) Ex. 3, p. 15 — Look at the photos of the Ukrainian newspapers and say what information you can find there. Use the words:
to have articles on ... to cover a wide range of burning topics to give information about... to provide a reader with...
interviews, reviews, commentaries, actual topics etc.
IV. Завершальна частина уроку
Домашнє завдання Ех. 8, р. 16.
Підсумок уроку
