Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
8 ам.docx
Скачиваний:
3
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
164.28 Кб
Скачать

8 Клас Урок № 57

Підтема: Сім чудес України

Мета: вдосконалювати навички читання й усного мовлення; практикувати учнів у MM і ДМ за проблемними ситуаціями, розви­вати логічне й аналітичне мислення; формувати навички непідготовленого усного мовлення; розвивати пізнавальний інтерес, аудитивну пам'ять та увагу.

Обладнання: робочий зошит, карта України, роздатковий матеріал

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

I.       Організація класу. Привітання

II.      Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III.    Основна частина уроку

a)      Ех. 4, р. 139 — Speak in class. Express your point of view on the following:

if it's important to keep traditions and why; which countries are famous for their traditions and why; if there are old traditions in the UK and what they are; why the British are considered to be conservative people.

b)      Ex. 1, p. 139 — Listen and read the poem. Say what it means to you to love the Motherland.

Love Ukraine as you would love the sun, The wind, the grass and the streams together- Love her in happy hours, when joys are won, And love her in time of stormy weather. (By Volodymyr Sosyura)

c)      Ex. 2, p. 139 — Ann and Dan are going to travel with their Eng- lish-speaking friends around Ukraine. They are telling them about their plans. Listen (p. 253) and draw a line on the map to show where they are going to go. What famous landmarks are they going to visit?

d)      Ex. 3, p. 140 — Look at the pictures and say which of these places you have been to or have read about.

Work in small groups. Talk about the seven wonders of Ukraine. Use the information given below: Kamyanets-Podilsky Kyiv-Pechersk lavra Sofiyivka, Uman, Cherkasy Region St. Sophia's Cathedral, Kyiv Chersonesus, Sebastopol Khotyn Fortress Khortytsia Island, Zaporizhzhia.

e)      Ex. 1, p. 142 — Look at the map of Ukraine and answer the ques­tions.

Where is Ukraine situated? What countries does it border on? What is it washed by? Are there mountains in Ukraine? Where are they situated? Are there rivers in Ukraine?

How is the landscape changing from west to east of the country?

From north to south?

What type of climate is there in Ukraine?

f)       Ex. 2, p. 143 — read the text about the geographical position of Ukraine. Match the paragraphs with the most suitable head­ings:

2-А 4 —D 1 —В 5-Е 3 — C

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання Ex. З, p. 145.

Підсумки уроку

8 Клас Урок № 58

Підтема: Карта України. Народи України

Мета: вдосконалювати навички читання, MM і ДМ; формувати навички вживання нових JIO в усному мовленні учнів у граматич­них структурах; навчити учнів самостійного непідготовленого ви­словлювання з теми з використанням мовленнєвих штампів; спри­яти розвитку самостійного мислення, кмітливості; виховувати повагу до однокласників, інтерес до вивчення англійської мови.

Обладнання: робочий зошит, карта України, роздатковий матеріал

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

I.       Організація класу. Привітання

II.      Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III.    Основна частина уроку

a)      Ех. З, р. 145 — Match the words with their definitions.

A square kilometer — a unit for measuring area; A peak — the pointed top of a mountain or a hill; A slope — surface which is higher on one side than the other; Gentle — not rough;

To stretch — to reach, to spread out or cover; A status — the official legal condition or position of a person, group, country, etc.

Due to — owed to someone or something;

Resources — something such as useful land, or minerals such as oil or coal, that exists in a country and can be used to increase its wealth.

b)      Ex. 4, p. 145 — Read and choose the correct item to complete the sentences.

c)      Ex. 5, p. 146 — Fill in the articles where they are necessary.

d)      Speak in class. Talk about the geographical position of Ukraine.

e)      Ex. 1, p. 147 — Look at the photos. Describe traditional Ukrain­ian clothes. Say what traditional folk crafts are popular in Ukraine and in the place where you live.

f)       Ex. 2, p. 147 — Read the magazine article and say what the main characteristics of the Ukrainian people are:

Inhabit — were engaged — occupies — determined Prehistoric — passionate — hospitable— Slavonic The crops — sorrows — joys — self — sacrifice

g)      Ex. 3, p. 148 — Read and tick the statements. Add information to the true statements and correct the false ones:

1-              3+ 5+ 7+

2+            4- 6- 8-

Ex. 1, p. 149 — Project Work. Work in groups.

You want to design a newspaper issue about the ways people live in different parts of the world. Share the roles. Follow the recommen­dations given below. Discuss your plans.

Design a newspaper. Present it to your classmates. Your assignment.

Work in small groups

Decide on a country you would like to write about. Find the neces­sary information about it. Write about the geographical position of this country, its climate and people living there. Describe the tradi­tional clothes and artcrafts. Complete the following information about the organization of the newspaper.

IV.    Завершальна частина уроку

Домашнє завдання Ех. 6, р. 148.

Підсумки уроку

8 клас Урок № 61

Тема: Контроль читання

Мета: провести контроль навичок читання

Обладнання: картки з завданнями

Тип уроку: перевірки знань

ХІД УРОКУ

І. 1.Привітання.

2.Повідомлення теми та мети уроку.

Т:Today we are going to check your reading skills.

ІІ. 1. Інструкції щодо виконання контрольної роботи та критерії її оцінювання.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]