Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
FIZIChNIJ_ROZVITOK_Maybutnogo_pershoklasnika_48...doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.33 Mб
Скачать

Заняття 8. Небезпеки, що приховує природа

Мета: формувати в дітей валеологічний світогляд та основи безпечної поведінки в природному довкіл­лі; уточнити поняття вихованців про несприятли­ві для здоров'я природні явища, отруйні росли­ни (гриби, ягоди) та комах, небезпечних тварин тощо.

Обладнання: пейзажна картина із зображенням лісу; муля­жі боровика та мухомора; картки із зображен­ням різних природних об'єктів; іграшковий вед­медик; аудіоапаратура; атрибути костюма Мавки (зелений капелюшок, накидка, маска); м'яч.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Дорослий звертається до групи.

Вихователь. Малята! Як ви думаєте, що корисніше для нашого здоров'я — бути в приміщенні чи на свіжому повітрі?

Так. А де повітря свіжіше і чистіше — V місті, де багато транспорту, димлять заводи та фабрики і лите чимало людей, чи на природі, де росте багато де і книги? (Педагог допомагає малятам зробити висновок: чистіше та корисніше для здоров'я те повітря, що на прикро)і.) Правильно. Адже рослини — наші зелені друзі. Вони очи­щають повітря від шкідливих домішок і роблять його оздоров­люючим і дуже приємним. А зараз уявімо, ніби ми помандру­вали у природне середовище, а простіше кажучи — до зелено­го лісу.

Діти шикуються в колону по двоє і, тримаючись за руки, під веселу музику обходять коло.

Педагог вмикає фонограму «Звуки лісу» та вивішує перед ма­люками відповідну пейзажну картину. ' Вихователь

Заходьте, заходьте до лісу, будь ласка,— ; Чекає на наших маляток тут казка. Тут діти віднайдуть пригоди й дива. А я буду Мавка для вас лісова.

Дорослий одягає на себе атрибути костюма лісової чарівниці —

Мавки.

Мавка

Ласкаво запрошую вас, малюки,

Заходьте до лісу мого залюбки,

Але не ходіть аж занадто далеко,

Бо стріти вас може якась небезпека!

До речі, чи знаєте ви, чому небезпечно заходити дуже далеко в глиб лісу? (Можна заблукати.) Так! А чи відомі вам інші небез­пеки, які може приховувати від нас природа? Іноді може стати не­безпечною навіть погода! Чи знаєте ви, що робити для того, щоб не­безпечних для здоров'я явищ природи не боятися, як від них слід захищатися? Зараз я це перевірю!

Ill Гра «Як захистися від шкідливого впливу погоди?»

Діти стають у коло, дорослий бере м'яч і стає з ним у центр. Педагог по черзі кидає охочим малятам м'яч і ставить їм запитан­ня. Завдання кожної дитини — зловити м'яч і дати відповідь. Як­що малюк вагається, він із дозволу дорослого користується допо­могою інших малят.

Запитання для гри:

— Як захистити голівку в дуже спекотну погоду і вберегтися від сонячного удару? (Треба вдягти головний убір: панамку, легку шапочку.)

-—Як не намокнути та не застудитися, гуляючи під до­щем? (Треба вдягти дощовик або інший водонепроникний одяг і обов'язково взяти парасольку.)

— Чи варто боятися грози, особливо блискавки? (Так, блискав ка може вдарити електричним струмом.)

— Де безпечніше сховатися під час грози: під великим деревом чи під низеньким кущем? (Під кущем: у високі дерева блискавка б'є частіше.)

— Чи безпечно гуляти під час граду? (Ні, бо град може травму­вати нас. Коли йде град, краще посидіти в приміщенні.)

— Як не промочити ніжки у вогку погоду? (Треба носити гу­мові чобітки.)

— Чи потрібно захищати шкіру рук у сильний мороз? (Так, для цього ми носимо взимку рукавички. Без рукавиць узимку мож­на отримати обмороження шкіри.)

Якщо малюки не можуть самостійно впоратися з ігровим за­вданням, педагог допомагає їм це зробити підказками, уточню-вальними запитаннями та відповідними поясненнями, які діти по­тім обов'язково повторюють.

Мавка. Зараз, на щастя, погода чудова, і ми можемо сміливо пройтися лісом. Ліс іноді називають зеленим царством, бо тут рос­те дуже багато... Чого? (Рослин.) Правильно. Серед них — чимало рослин цілющих, лікарських. Вам відомі такі рослини? (Так.) Хто мені пояснить, чому ці рослини називають лікарськими? (Ними лікуються від різних хвороб.)

Мавка показує малятам кілька карток, на яких зображені зна­йомі дітям рослини, що мають лікувальні властивості. Діти впізнають і називають те, що зображене на малюнках, та з до­помогою вихователя коротко розповідають про 2-3 лікарські рослини. (Це — калина, нею лікуються від застуди. Це — шип­шина, її заварюють і п'ють, щоб зміцнити організм. Ось — ло­пух, відвар лопуха зміцнює волосся... тощо). Мавка. А хотілося б вам, малята, у лісі грибів пошукати? Тих, що не мають ні очей, ні вушок, а тільки ніжку й гарний капелю­шок? (Діти погоджуються.)

Звучить фрагмент дитячої народної пісеньки «Диби-диби», ма­лята пританцьовують, імітуючи пошук грибів.

Бесіда «Природа безпечна та небезпечна»

Дорослий дістає й показує дітям муляжі боровика та мухо­мора.

Мавка. А ось і наші грибочки — красень-мухомор і товсто­ногий боровичок! Подобаються вони вам? (Малюки відповідають ствердно. Педагог звертає увагу дітей на мухомор.) Особливо цей грибок гарний — який красивий! Візьмемо його на грибний суп чи печеню? (Діти зауважують, що це мухомор, він отруйний, йо­го їсти не можна.) Правильно, малята! А який гриб не зашкодить нашому здоров'ю? (Боровик.) Так! Боровики та інші їстівні гриби можна їсти сирими? (Ні, їх обов'язково треба смажити, засолю­вати або варити, сирими гриби не їдять.) Молодці, дітки, ви ду­же кмітливі та розумні: знаєте і смертельно отруйний мухомор, і смачного боровика. Але ж у лісі ще можна зустріти багато гри­бів і ягід, незнайомих нам. Чи будемо ми їх збирати? (Дорослий до­помагає дітям зробити висновок: незнайомі гриби та ягоди чіпа­ти і тим більше куштувати не можна: вони теж можуть вияви­тись отруйними.)

Мавка. Ну, з рослинами все зрозуміло. Та в лісі живе ще ба­гато мешканців — пташок, тварин, комах. Як ви думаєте, які зві­рі можуть бути для нас небезпечними? (Хижі, великі вовк, ди­кий кабан, ведмідь.) Чому? Справді, малята, такі тварини можуть завдати людині тяжких ушкоджень: поранень, укусів, травм. Але зараз не бійтеся, будь ласка: ми ж не у справжньому лісі, а в казко­вому. І ведмедик, який зараз нам зустрінеться, цілком миролюб­ний. Окрім того, він, здається, чимось дуже засмучений...

Педагог дістає іграшкового ведмедика і продовжує бесіду з ді­тьми від імені цієї іграшки.

Ведмедик. Здрастуйте, друзі! (Плаче.) Ой-ой-ой! Розповім вам про свою прикру пригоду. Знайшов я в дуплі дерева кубло ди­ких бджіл, хотів медком поласувати — а звідти як вилетить цілий бджолиний рій! І — на мене! Тепер у мене все тіло болить і спухло... Ви не знаєте чому? (Діти відповідають, що це ведмедика покуса­ли бджоли.)

Мавка. Правильно, малята. Така от сильна отрута бджолина! Ще кілька днів нашому ведмедикові доведеться потерпати від уку­сів бджіл... А як ви думаєте, діти, чи стали б кусати бджоли ведме­дика, якби він їх не займав? (Діти відповідають заперечно і з не­обхідною допомогою педагога доходять висновку: бджіл та інших отруйних, кусючих комах (ос, шершнів) турбувати та чіпати не слід, тоді й вони нас не кусатимуть.)

140

Педагог відкладає ведмедика, бажаючи йому швидкого одужання, і продовжує розмову від імені Мавки.

Мавка. Проте у світі комах є й такі, які самі до нас чіпляють ся — та не просто так, а щоб напитися нашої з вами крові! (Дорос лий показує дітям комара на картинці.)

Гра «Усім знайомі комарі»

Дорослий ставить малюкам запитання, спонукаючи їх вибра­ти з двох запропонованих варіантів правильний і пояснити від­повідь. Запитання для гри:

— Комар — це чарівний кровопивця-вампір чи проста комаха? (Комаха.)

— Комарі — комахи рідкісні, чи їх можна зустріти будь-де, на­віть у місті? (їх можна зустріти будь-де.)

— Для чого комар сідає на нашу шкіру: відпочити чи вкусити? (Вкусити.)

— Кого з вас хоч раз кусав комарик? (Відповіді.)

— Розкажіть, що з'являлося на місці комариного укусу: гор­бик і червона плямка чи чорна ямка. (Горбик і червона плямка.)

— Що ви відчували після укусу комара — головний біль, не­жить чи свербіння? (Свербіння.)

— Треба розчухувати місце, де вкусив комар, чи цього не слід робити? (Ні, цього робити не слід, бо довше загоюватиметься.)

— Чим можна змастити комариний укус, аби він вас менше турбував: одеколоном та спеціальною маззю від комариних укусів чи йодом і зеленкою? (Одеколоном або спеціальною маззю.)

Мавка

Всюди повно комарів, Ну, а в лісі — й поготів! Ви не бійтеся їх, діти, Нумо комарів ловити!

З Рухлива імітаційна гра «Упіймай комара!»

Діти під будь-яку народну мелодію швидкого темпу (на вибір педагога) пританцьовують, одночасно зображуючи «ловлю кома­рів»: ритмічно плескають долонями в різних положеннях і на­прямках (присідаючи, підстрибуючи, нахиляючись тощо).

Після закінчення гри вихованці знову збираються біля педаго­га та повільно йдуть зграйкою за ним, слухаючи розповідь.

Мавка. А ще кусання комариків можна попередити, придбав­ши в аптеці спеціальний засіб — аерозоль, розчин або крем, що відлякує комарів. Тоді вони дадуть нам спокій. Як захиститися від комарів? (Відповіді.) Правильно.

А зараз уявімо, що під час лісової прогулянки нам дуже захо­тілося пити. А ми, на жаль, забули взяти із собою пляшечку пит­ної води. Чи можна втамувати спрагу водою з лісової калюжі? Зі струмка? (Заперечні відповіді.) Так, адже така водичка недостат­ньо чиста для пиття: у ній є шкідливі мікроби. А ось якщо нам тра­питься прозоре лісове джерело — пити можна сміливо! Ну що, пе­репочинемо трішки? (Діти зупиняються і присідають.)

А зараз, малята, я пропоную вам відгадати загадки про те, що ми можемо зустріти в лісі і що може завдати шкоди нашому здоров'ю (як зовсім незначної, так і досить великої).

Гра «Відгадай загадку!»

Малюки відгадують загадки, які їм читає Мавка:

Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця, Голос тоненький, а ніс довгенький; Хто його уб'є, кров свою проллє.

(Комар.)

Зелена пані в гаю зростає, Хоч не гаряча, та обпікає, Зубів не має, а всіх кусає. (Кропива.)

Розмотався сам моток Та й полинув на лужок. Там усівся на вербі І змотався сам собі. Хто в мішок його зібрав, Потім пальці обсмоктав. (Бджолиний рій.)

Що це за грибок, малятка: У дрібну біленьку цятку, Червоненький капелюх? Він нам ворог, а не друг!

(Мухомор.)

Якщо малята вагаються, Мавка показує їм картинку-підказку. Після гри дорослий знімає атрибути казкового костюма.

Вихователь. А тепер, дівчатка та хлоп'ята, нам час уже до дому вертати! Сподіваюся, ця мандрівка була не тільки цікавою, а й дечого вас навчила, наприклад безпечно поводитися на природі. Утім, чи були ви під час заняття досить уважними, допоможе визначити ось ця гра.

Гра «Закінчи думку»

Діти додають завершальне слово до речень, які читає педагог.

Матеріал для гри:

Жива природа може бути безпечною для нашого здоров'я, а іноді буває й... (небезпечною).

Серед дикорослих рослин є багато цілющих, тобто... (лікар­ських).

Гриби бувають їстівні та... (отруйні).

Незнайомі ягоди та гриби чіпати... (не можна).

Якщо турбувати бджіл або ос, вони нас боляче... (вкусять).

Комарі під час укусу п'ють людську... (кров).

Коли ви серед дикої природи, слід остерігатися тварин-... (хи­жаків).

Заняття закінчується.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]