Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Пр_4_Ковальчук.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
19.11.2019
Размер:
83.97 Кб
Скачать

Практична робота 4

Тема: Програмні засоби захисту інформації. Архівація та резервне копіювання даних. Антивірусні програми.

Мета: Ознайомитись з основними службовими програмами для роботи з дисками, навчитись використовувати антивірусні програми для захисту інформації, виконувати резервне копіювання та архівування даних.

Теоретичні відомості

Архіватори - це програми, що призначені для стиснення інформації.

Під стисненням розуміють таке кодування інформації, коли закодований варіант займає менше дискової пам’яті, ніж вихідний. Процес стиснення називають також архівуванням, а результат – створений архів.

Основне призначення програм – архіваторів - створення вихідної інформації на резервних носіях: оптичних, жорстких або гнучких дисках.

Призначення програм-архіваторів - економія місця на диску за рахунок стиснення файлів до архівного файлу. Програми-архіватори використовуються у випадках: наявності на дисках обсягів інформації, яка буде необхідною для використання в майбутньому; перенесення між комп’ютерами інформації за допомогою дискет; створення резервних копій в стислому вигляді. В результаті роботи програм-архіваторів створюються архівні файли (архіви).

Типовими функціями програм-архіваторів є:

  • занесення файлів до архіву,

  • переписування файлів із архіву,

  • вилучення файлів з архіву,

  • перегляд вмісту архіву,

  • перевірка архіву,

  • поновлення вмісту архіву тощо.

Щоб отримати повний доступ до архівної інформації, необхідно її розархівувати або, як кажуть, „розпакувати”. Для цього використовуються програми-розархіватори: для кожного архіватора - відповідний розархіватор. Часто архівування і розархівування виконує одна й та програма. Такими програмами є найбільш поширені програми- архіватори Winzip та Winrar. Крім цих засобів існує ще програма резервного копіювання Backup. Резервне копіювання є дуже важливим системним заходом, який застосовується для збереження важливої інформації. Архів при цьому, зазвичай, створюється на зовнішньому накопичувачі і зберігається в надійному місці. Windows ХР має вбудовані два типи архівації: стиснення NTFS і ZIP-папки.

Завдання 1. Виконайте резервне копіювання папки з ім’ям ОС, вкладеної у вашу папку на сервері, і всіх її файлів.

Хід роботи Методичні рекомендації

Створіть папку з ім’ям ОС у вашій папці на сервері. Перемістіть у цю папку всі існуючі у вашій папці на сервері файли.

Щоб виконати резервне копіювання, потрібно:

ПускПрограммыСтандартныеСлужебныеАрхивация даннях.

Цей режим доступний також з контекстного меню будь-якого диску (СвойстваСервис Выполнить архивацию).

Після виконання цих дій відкриється (якщо ніхто не змінював установки за замовчуванням) вікно Майстра архівації або поновлення:

Завдання 2. Виконайте стиснення NTFS вашої папки ОС, розміщеної на локальному комп’ютері.

Завдання 3. Виконайте архівацію вашої папки ОС засобом zip-папки. Створений архів збережіть у папці на сервері. Використайте програму Проводник для доступу до папки на сервері.

  1. Завдання 5. Виконайте архівацію вашої папки ОС засобами програми WinRar. Вивчіть Структуру вікна та призначення кнопок стандартної панелі інструментів. Вивчіть здатність до стиснення різних файлів. Створений архів збережіть у папці на сервері.

Завдання 6. Виконайте архівацію вашої папки ОС засобами програми Winzip. Вивчіть Структуру вікна та призначення кнопок стандартної панелі інструментів. Вивчіть здатність до стиснення різних файлів. Створений архів збережіть у папці на сервері.

Завдання 6. Запишіть у звіті висновки і захистіть виконану роботу.

Під архівацією розуміють стиснення даних. Стиснення даних — це процедура перекодування даних, яка проводиться з метою зменшення їх об'єму, розміру, обсягу. Стиснення буває без втрат (коли можливе відновлення вихідних даних без спотворень) або з втратами (відновлення можливе з незначними спотвореннями). Стиснення без втрат використовується при обробці та збереженні комп'ютерних програм і даних. Стиснення з втратами зазвичай застосовується для зменшення об'єму звукової, фото, та відеоінформації. І, як показує практика, стиснення з втратами для такого роду інформації є набагато дієвим. Стиснення базується на видалені надлишку інформації, яка міститься у вихідних даних. Прикладом надлишку є повторення в тексті фрагментів (наприклад, слів природної або машинної мови). Подібний надлишок зазвичай усувається заміною повторюваних послідовностей більш коротким значенням (кодом). Інший вид надлишку пов'язаний з тим, що деякі значення в даних зустрічаються частіше інших. А від так можна замінити дані, що часто зустрічаються більш короткими кодами, а ті, що рідше зустрічаються - більш довгими (ймовірнісне стиснення). Стиснення даних, які не мають властивості надлишку (наприклад випадковий сигнал чи шум), неможливе, зазвичай неможливо стиснути і зашифровану інформацію. [1]

Архів — файл, що містить у собі один або декілька файлів та метадані. Файли можуть бути як стиснені (без втрат), так і мати початковий розмір та структуру, але першочергове завдання архіву тримати у собі саме стиснуті файли. Метедані можуть містити інформацію про початковий розмір файлів, інформацію про формат файлів, структуру директорій, коментарі до файлів, інформацію для відновлення архіву і т. д. Архіви файлів створюються за допомогою спеціалізованих програм — архіваторів, які можуть бути як окремими програмами, так і частиною інших програм. Далі буде розглянуто декілька з цих програм. Різновиди архівів поділяються на ті, які складається з одного або декількох файлів і метаданих та на ті, що містять рівно один стиснутий файл. Деякі архіватори та формати архівів об'єднують ці дві функції в довільному порядку — наприклад, 7-Zip, ARJ, ZIP. У таких випадках, якщо стиснення проводиться після об'єднання, архів називається «безперервним». Це дозволяє зменшити розмір отриманого архіву, але ускладнює відновлення при пошкодженні даних. Сам архів може складатися з декількох файлів для полегшення зберігання і перенесення великої кількості даних при обмеження на розмір однієї частини — наприклад, носія даних, або повідомл

Перелік питань до захисту практичної роботи

 1. Що таке архівація даних?

Чтобы не потерять свои файлы, следует регулярно выполнять их резервное копирование. Можно вручную архивировать файлы в любое время или установить автоматическое резервное копирование. Архіватор - комп'ютерна програма, яка здійснює стиснення даних в один файл архіву для легшої передачі, або компактного їх зберігання. В якості даних зазвичай виступають файли і папки. Процес створення архіву називається архівацією або упаковкою (стисненням, компресією), а зворотний процес - розпаковуванням або екстракцією.

 1. З якою метою виконують архівацію?

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]