Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Надежда.docx
Скачиваний:
1
Добавлен:
19.11.2019
Размер:
105.33 Кб
Скачать

Урок № 12

Тема уроку: HOW LONG HAVE YOU BEEN DOING IT?

Мета уроку:

  • вдосконалювати навички вживання Present Perfect, Present Perfect Con­tinuous and Past Simple і навички вимови;

  • вдосконалювати навички усного мовлення, читання й письма;

  • розвивати культуру спілкування й мовленнєву реакцію учнів;

  • виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань.

Обладнання: підручники, роздатковий матеріал, робочі зошити, словники

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент (перевірка наявності учнів, готовність їх до уроку)

Т: Good afternoon boys and girls! (Доброго дня хлопці та дівчата!)

I’m glad to see you. (Я рада вас бачити.)

Take your seats, please! (Сідайте!)

Who is on duty today? (Хто черговий?)

Who is absent today? (Хто відсутній?)

Thank you! Sit down, please. (Дякую! Сідайте, будь ласка.)

Введення в іншомовну атмосферу

Iі. Мотивація навчальної діяльності учнів

Iіi. Вивчення нового матеріалу

2. Speaking

► Practise your grammar. Do ex. 1, p. 24.

3. Reading

Do ex. 2, p. 24.

4. Writing

► Practise Present Perfect Continuous.

Put in the verbs in brackets into the gaps.

Example: she tennis for half an hour now? (To play)

Answer: Has she been playing tennis for half an hour now?

  1. Andrew in the country. (Not/to live)

  2. How long your grandparents __ this car? (To drive)

  3. They . (Not / to cycle)

  4. Tony this book, but Mary has. (Not / to read)

  5. How long he for her? (To wait)

6) Andy on the blue car? (To work)

  1. My brother hard enough. (Not / to study)

  2. How long they for a flat? (To look)

  1. I my homework. (Not / to do)

10) you the whole morning? (To sleep)

5. Reading

Match the phrases on the left with a possible suggestion of what has been happening.

Ron is very tired

He has been working very hard lately

Tom looks sunburnt

He has been studying English for ten years

It hasn't stopped raining

He's been sitting in the sun for two hours

I'm still learning Japanese

I have been saving money for years

You're out of breath

I've been learning since 2005

Tim's English is good

We've been going there for years

We travel to china every summer

I have been running

I have a million dollars

It's been raining for two hours

6. Writing

Do ex. 3, 4, p. 25.

7. Summary

Do ex. 6, p. 25.

8. Homework

Ex. 5, p. 25.

See Activity sheets for Employers in Lesson 9.

ACTIVITY SHEETS FOR EMPLOYEES:

Questions to ask employers:

  1. What company do you represent?

  1. What kind of job do you offer?

  2. How much does the job pay?

  3. Where is it located?

  4. Do you offer any benefits?

Is there any chance for a promotion or a raise?

Job Types

Name of company

Job:

Salary

Location

Benefits Incentives

Promotions Raises

YOUR INFORMATION:

Your Name:

Your Name:

Your Name:

Sam Spade

Michael J'ackson

Cleopatra Jones

Work Experience: 2 years

Work Experience:

Work Experienc

serving at a restaurant.

No experience/ Student

3 year at a Law j

Your Major: Economics

Your Major: English

Your Major: Lai

Special Skills:

Special Skills:

Special Skills:

Drivers License

Can speak English well.

License to practi

Good Points:

Good Points:

Good Points:

Funny

Works Hard

Team player.

Bad Points:

Bad Points:

Bad Points:

Lazy

Shy

Gets angry easili

Your Name:

Your Name:

Your Name:

Mary Stuart

Betty Crocker

Fred Flinstone

Work Experience:

Work Experience:

Work Experienc

2 years as a research

Three years at a bakery.

Fishing Guide

assistant at M.I.T.

Your Major: Physics

Your Major:

Your Major: Bio

Didn't go to university.

Special Skills:

Special Skills:

Special Skills:

Computer programming

Bakers License.

Scuba License

skills.

Good Points:

Good Points:

Good Points:

Creative, intelligent.

Kind, Generous.

Responsible.

Bad Points:

Bad Points:

Bad Points:

Unreliable, gets bored

Talkative.

Impatient

easily.

Урок № 13

Тема уроку: PATHWAYS TO PROFESSIONALISM

Мета уроку:

  • формувати навички вживання нових лексичних одиниць;

  • вдосконалю­вати навички читання, аудіювання й усного монологічного мовлення;

  • розви­вати пізнавальні інтереси учнів; виховувати відповідальне ставлення до ви­бору майбутньої професії, а також загальну культуру учнів.

Обладнання: підручники, роздатковий матеріал, робочі зошити, словники

Тип уроку: комбінований