Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
metodika_ukr_lit.doc
Скачиваний:
2
Добавлен:
15.09.2019
Размер:
158.72 Кб
Скачать

17. Система учнівських письмових робіт як важливий фактор формування й

розвитку творчих здібностей школяра.

Розвиткові творчих здібностей учнів сприяють письмові роботи на уроках літератури: твори-описи, роздуми, мініатюри, за вивченими творами письменників, перекази.

Вони навчаться точно висловлювати власні думки, складати плани до письмових робіт, добирати заголовки до прочитаних розділів книжки, краще розуміти теми й шляхи їх розкриття під час написання творів

Основний вид письмових висловлювань на уроках лiтератури – це творчі роботи рiзних жанрiв. Творчі роботи розподіляються на дві основні групи: твори на літературні теми та твори на основі життєвих вражень( за М.В. Колокольцевим). Під час оцінювання творчих робіт учитель зазвичай орієнтується на ступінь самостійності у підготовці такого виду робіт, на висловлені у них власні судження та враження від прочитаного твору. Отже, готуючи різноманітні письмові висловлювання у процесі вивчення літератури, школярі набувають необхідних умінь та навичок, що мають практичний характер, сприяють розвитку їхньої читацької культури.

переказ дозволяє перевірити розвиток у школярів усіх чотирьох видів комунікативних умінь – слухати, читати, говорити і писати.

Переказ – це підготовча ланка до самостійного письма, до написання творів, створення власних аналогічних висловлювань. Працюючи над переказами різних текстів, учні збагачуються прекрасними зразками висловлювань, засвоюють правила побудови текстів різних типів, стилів і жанрів мовлення. У процесі роботи над переказом збагачується мовний запас учнів, розвивається вміння вживати слова в точному їх значенні й користуватися різноманітними засобами мови для вираження певного змісту

18. Методичні стратегії використання тестових завдань у процесі підготовки

до зовнішнього незалежного оцінювання.

Актуальною є форма контролю у вигляді тестових завдань. Вона може з успіхом застосовуватися для поточної перевірки знань. Тоді, оперативно перевіривши роботи, викладач зможе своєчасно відкоригувати виклад матеріалу наступного уроку, приділивши більше уваги слабо засвоєним розділам. Відсутність трудомісткою перевірки письмових робіт дозволяє досить часто проводити контрольні заходи, створюючи в учнів відчуття тотального контролю знань.

Система тестових завдань має і ще одна перевагу, тому що дозволяє позбавитися від психологічних проблем, пов'язаних з майбутнім тестуванням ЗНО

Педагогічний досвід показав, що в поєднанні з іншими видами перевірки, використання тестових завдань є досить ефективним інструментом, що стимулює підготовку учнів до кожного уроку і що підвищує мотивацію до досліджуваного предмета.

Успішне та ефективне застосування методів тестування цілком залежить від двох основних чинників. По-перше - це відсутність доступу сторонніх до даних, що містить інформацію про правильні відповіді. По-друге, це якість тестових завдань.

вчитель обов'язково повинен психологічно готувати учнів до виконання тестової роботи,ЗНО тобто знайомити їх з побудовою питань і відповідей, технікою заповнення картки відповідей і критеріями оцінки. Важливими є висновки про рівень знань учнів.

19. Проект уроку для 9 класу «Іван Вишенський – мислитель, богослов,

полеміст».

Мета: ознайомити учнів з першими друкованими книгами в Україні; сформувати уявлення учнів про епохи Ренесансу і бароко, розкрити місце постаті І. Вишенського в українській культурі цього часу; розвивати мислення та мовлення учнів; виховувати толерантність, почуття патріотизму.

Обладнання: портрет І. Вишенського

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. Аналіз оповідань (за вибором учнів) з Києво-Печерського патерика.

2. "Мікрофон".

— Продовжіть речення.

"Давні літописи, на мою думку, мають величезне значення для майбутніх поколінь, тому що..."

II. Організація навчальної діяльності.

1. Словникова робота: полемічна література, полеміка, братства

2. "Мозаїка".

(Вчитель роздає учням порізаний на частини текст про І. Вишенського, на зворотній стороні якого — портрет письменника. Учні по частинках збирають та скріплюють портрет І. Вишенського, на зворотній стороні якого отримують текст. Один із учнів його зачитує).

3. Учні розповідають підготовлені повідомлення про І. Вишенського

4. Пізнавальне завдання.

— Чому І. Франко називає Вишенського "першим публіцистом у великім світі"?

III. Підбиття підсумків.

IV. Домашнє завдання.

20 Творчість О. Довженка та І. Багряного в позакласній роботі.

Ток-шоу «Людина має право на щастя» (за романом І.Багряного «Тигролови»).

Обладнання: портрет, роман «Тигролови», мультимедійний проектор, уривок аудіозапису книги, уривок фільму «Тигролови», учнівські презентації, калинова гілка, вишитий рушник, бейджі з іменами та ролями учнів

розповіді про важкий шлях Григорія Многогрішного.

Проблемне питання. А чи справді у сміливих є щастя? (на ці та інші питання ми почуємо сьогодні відповідь)

ІІІ.Оголошення теми, мети, очікуваних результатів.

Звучить музична заставка передачі «Людина має право на щастя»

Учитель: Увага! У ліцеї «Інсайт» у прямому ефірі інформаційно-аналітичне ток-шоу «Свобода» та я його ведуча Грижимайло Ольга.

Тема сьогоднішнього ефіру: «Людина має право на щастя», а епіграфом є слова: «В мені живе любов до свободи і непохитна рішучість не дати нікому себе поневолити» (Шпільгаген)

Учитель. отже, щастя – це:

1. Дискусія у студії.

2.Дослідження фахівців.

3.Голосування в аудиторії.

4.Журналістське розслідування.

Учитель. А що для вас є право на щастя?

(відповіді учнів)

Урок-кіностудія ім.. Довженка

Обладнання:

портрет і фотокартки Олександра Петровича Довженка;

Довженко О. Зачарована Десна. Україна в огні. Щоденник. – К., 1995;

фотокартка меморіальної дошки на кіностудії імені О. Довженка;

таблиця “Фільмографія митця”.

Урок проходить у формі заочної подорожі по кіностудії ім.. Довженка

Учні зачитують повідомлення про кінематографічну діяльність Довженка

Запитання до учнів класу

Хто такий режисер?

Що таке кіностудія? (міркування учнів)

Бліц-опитування

Де народився Олександр Довженко?

Назвіть найвідоміші його кінороботи.

Який новий прозовий жанр був започаткований О. Довженком?

Дайте визначення повісті, кіноповісті?

Що ви запам’ятали з історії існування Київської кіностудії ім.О.Довженка?

21. Організація та методика проведення факультативних занять з української літератури.

Основні методи й форми факультативного вивчення літератури в школі, а саме:

1. Лекція.

2. Семінарські заняття.

3. Різноманітні форми самостійної аналітичної роботи учнів над художнім твором (учнівські доповіді, повідомлення та реферати, самостійне ознайомлення учнів з текстом твору та його аналіз, опрацювання літературно-критичних джерел та ін.).

4. Бесіда евристичного типу.

5. Підсумкові комбіновані заняття, що виходять за межі класної роботи (наукові конференції, випуск спеціальних збірників, альманахів, газет, виготовлення альбомів, монтажі, проведення літературних вечорів).

Передові вчителі-словесники практикують такі типи уроків з позакласного читання в 5 - 11 класах:

— Урок-анонс - “Позакласне читання в ... класі”.

— Урок-композиція - “20-й вік непросто пережить” (за творами В. Стуса, Г. Чубач, Г. Косинки).

— Урок-дослідження - “Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього” (за романом М. Вінграновського “Северин Наливайко”).

— Урок з елементами інсценізації - “Скорботна молитва” (за романом У. Самчука “Марія”).

—Урок-конференція - “Поезія розстріляного відродження”.

—Урок-бесіда - “Чорнобильське лихо над краєм Поліським” (чорнобильська тема у творчості житомирських поетів).

— Урок-диспут - “Щоб була родина, треба...” (за п'єсою В. Винниченка “Закон”).

— Урок-роздум - “Куди ведуть наші дороги” (за оповіданням Вол. Шевчука “Дорога”),

— Урок-заочна літературна екскурсія - “Нашого цвіту по білому світу” (творчість письменників української діаспори, життя і діяльність яких пов’язані з Житомирщиною - О. Ольжич, Б. Олександрів).

— Урок-брейн-ринг - “Позакласне читання в 9 класі”.

— Урок-вікторина - “Чи знаєш ти твори О. Довженка?”

— Урок-літературна гра (літературна криптограма, літературна задача, загадковий запис, прочитайте чайнворд, кросворд, головоломку, східці, ходом шахового коня та ін.).

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]