Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
бражник.doc
Скачиваний:
1
Добавлен:
20.08.2019
Размер:
145.41 Кб
Скачать

2. Практичний розділ. Виховний захід для учнів птнз за темою «Суд над байдужістю…»

Тема: Суд над байдужістю.

Мета: Виховувати в учнях негативне відношення, нестриманість до такого людського недоліку, як байдужість до праці і людей. Виховувати в учнях доброту, порядність, прагнення до трудової діяльності.

Форма проведення: диспут.

Метод: Самовиховання та формування свідомості

аміак, соляна кислота.

Засоби: плакати,

Хід заходу

І Підготовча частина

План

  1. Робота з підготовки приміщення

-знайти потрібне приміщення

-провести генеральне прибирання

-провести прикрашення приміщення

-оформлення приміщення: клас або невеликий зал. Столи потрібно розставити півколом або не замкненим колом.

-з`ясувати чи вільне приміщення на час проведення заходу

2. Підготовка необхідного обладнання

-підготовка проектора та аудіо апаратури

-перевірка справності освітлювальних приладів

ІІ Основна частина

1.План проведення заходу

1.1 Вступне слово вчителя

1.2 Основна частина

1.3 Заключна частина

Сценарій виховного заходу

    1. Вступне слово вчителя

Викладач. Щодня нас оточують різні люди. Їх багато, але вони не схожі між собою: сумні і веселі, щасливі і не дуже, добрі і злі, черстві і м'якосерді, байдужі. І мова піде саме про байдужість. Ви коли-небудь замислювалися, що таке байдужість? Звичайна людська байдужість. Насправді, є різні люди в світі, з різними характерами, інтересами і смаками. І все-таки хочеться вірити, що більше хороших людей. Письменник, вчений Белецкий - Носенко писав: ”Думай добре, роби хороше - і все буде добре”. Робити добро потрібно, тому, що людина, яка не відчуває прихильності до інших людей, руйнує себе, як особа. З байдужістю і злом далеко не підеш. Зла і байдужа людина постійно обділяє себе, не уміє по-справжньому радіти, сміятися, любити, і якщо з юних років не привчити себе притримувати в собі дратівливість, недовір'я, байдужість, душа людська не розвивається - вона обростає ненавистю, поїдає саму себе. А потім дивися - і висохло в душі живильне джерело, що допомагав жити, вірити, рухатися вперед. І так, добро - не наука, воно - дія.

Прикладів цьому багато у нашого життя, вони на кожному кроці. Ви теж готувалися до виховної години, читали, спостерігали за людьми, зіставляли свої дії.

1.2 Основна частина

Пригадаємо сторінку нашої історії.

Учень. Високу моральну цінність добра, яке ми робимо сторонній людині, розуміли люди ще в давні століття. У Вавілоні був такий звичай - хворих виносили на площу або на дорогу. Кожен, хто йшов повз нього, підходив, розпитував, коли знав який-небудь спосіб, радив нещасному. Ніхто байдуже не проходив. Такий звичай побував і у єгиптян. Звичай робити добро безкорисливо.

Учень. Прекрасний звичай живе і зараз на Кавказі. Високо в горах садять плодові дерева. Випадковий перехожий, вгамувавши голод або спрагу, не може навіть подякувати, тому, що не знає кому. Але смуга зречення відступає. Чужі стають рідними, близькими, коли потрапляють в біду. А зараз ми засудимо Байдужість на вічне вигнання.

Секретар. Прошу всіх встати. Суд йде!

Суддя. У відкритому судновому засіданні слухається справа про звинувачення байдужості. Байдужість звинувачується в таких злочинах:

- злодійство, вбивство

- воно винне в деградації особи

- зневага працею інших людей

З'ясуємо особу підсудного. Ваше ім'я, підсудний?

Підсудний. Байдужість.

Суддя. Дата народження?

Підсудний. З моменту появи людства на Землі.

Суддя. Чи вважаєте, ви, себе винною в скоюванні вище перерахованих злочинів?

Підсудний. Ні

Суддя. Обвинувач, вам слово.

Прокурор. Шановний суд! Я від імені жертв Байдужості звинувачую це зло, запевняю, що воно найгірше із зла. Її безневинні, на перший погляд, дії, низькі по своїй суті, а наслідок вони приводять до загибелі багатьох людей, калічать їх душі, приносять велику шкоду всьому, що нас оточує.

Суддя. Якими фактами Ви можете підтвердити звинувачення?

Прокурор. Прошу Вас вислухати свідків звинувачення.

Суддя. Почнемо допит свідків. Назвіть своє ім'я.

Екологія. Шановний суд! Я говорю від імені Природи. Поверти, Байдужість не тільки забирає людські життя. Воно знищує Природу. Скільки загублено життів братів наших менших! Їм немає числа!

Адвокат. Я протестую! У злочинах проти Природи винні Жорстокість і Безтурботність.

Прокурор. Але саме вони народжені Байдужістю.

Громадянин. Шановний суд! Я говорю від імені байдужих людей. Ну, скажіть, в чому ми винні. Я - законопокірний громадянин. Працюю, не покладаючи рук, не п'ю, не намагаюся бути хорошим сім'янином. Ну, скажіть, навіщо мені втручатися в чужі справи? Це клопітно і небезпечно. Ні, я вважаю, що кожен зобов'язаний сам боротися за свою долю і життя.

Суддя. Вислухавши свідків, суд ухвалив рішення:

1.Визнати Байдужість найважчою з людських недоліків.

2. Засудити Байдужість до вічного вигнання.

( звертається до залу)

Бійтеся байдужих людей - це з їх згоди відбуваються всі нещастя на Землі.

Викладач. Як ви відноситеся до чужої праці? Відноситеся з розумінням і цінуєте, не в якому випадку не відноситеся байдуже. Давайте сьогодні пригадаємо таку професію, з якою ви стикаєтеся щодня. А чи замислювалися ви, наскільки важлива у всі часи професія хлібороба?

Учень. Хліб - всьому голова.

Без хліба суха й бесіда.

До Землі хилися низько, до хліба будеш близько.

Як буде хліб, то буде і пісня.

Не той хліб, що в полі, а той, що в коморі.

Без хліба і без води погано жити.

Де хліб і вода, там голоду нема.

Дарований хліб швидко черствішає.

Брат мій, а хліб їж свій.

Як є хліби край, той під вербою рай.

Хліб і вода - бідного їжа.

Хліб - отець, вода - мати.

На чорній землі білий хліб народить.

Ми зустрічаємося з хлібом щодня. Без нього не обходиться ні скромний сніданок, ні щоденний обід, ні святковий стіл. Він супроводжує нас від народження до глибокої старості - добрий нам товариш, ім'я якого люди на всіх мовах говорять з любов'ю і теплотою. Хліб є для нас вічним символом благополуччя і достатку. Це один з найцінніших видів їжі людини, яку розглядають сьогодні у всьому світі, як найнадійніший засіб з голоду.

У нашій державі великий вибір хліба і хлібних виробів. Але це не повинно породжувати марнортратства, зневаги, принижувати того відчуття пошани, якою хліб користувався у всі часи, у всіх народів, у всіх державах. Адже в хлібі зосереджена праця мільйонів людей. Недаремно у багатьох народів в давність хліб, як сонце і золото, відбивався одним символом - круг з крапкою посередині. Хліб берегли, на його честь складали гімни, їм зустрічали найдорожчих гостей. Неповага до хліба прирівнювалося до великої образи. З дитячих років людей учили цінувати і берегти шматочок хліба, як найбільшу на землі цінність.

Хто першим кинув в ріллю насіння?

Хто рунь відмітив першим? Хто растер?

Дозрілий колос на жорсткій долоні?

Людина!

Ми знаємо ціну Тоненькій скибочці хліба.

Це велике відкриття здійснилося в глибокій давності, більше 15 тис. років назад. За думкою учених саме в ті далекі доісторичні часи чоловік вперше почав збирати і культивувати хлібні злаки, які були предками наших теперішніх: пшениці, іржі, вівса, ячменю. У кам'яному столітті люди їли зерна в сирому вигляді, а потім навчилися розтирати їх між каменями і змішувати з водою. Так з'явилися перша мука і перший хліб. Перший хліб був у вигляді рідкої каші.

Пройшло ще декілька тисячоліть, поки люди навчилися готувати хліб з кислого тесту. Про такий хліб Тімірязев сказав, що він є одним з найвеличніших винаходів людського розуму.

Учень. Вже 5-6 тисячоліть тому єгиптяни володіли мистецтвом розпушувати тісто, способом його бродіння, використовуючи мікроорганізми - хлібні дріжджі і молочнокислі бактерії. Дріжджі викликають в тесті бродіння, в результаті якого створюють вуглекислий газ і спирт. Вуглекислий газ розпушує тісто і робить хліб м'яким і пишним. Молочнокислі бактерії у момент випічки надають хлібу ні з чим не порівняний аромат і смак.

Детальну картину створення хліба в пекарні Давнього Єгипту зобразив на стіні усипальні фараона невідомий художник, який жив 5 тисяч років назад. На ній можна розглянути, як єгиптяни збирають урожай пшениці, мелють зерно, місять тісто і роблять з нього хліб різної форми: круглий, довгастий, пірамідальний, у вигляді риб, сфінксів і інших фантастичних тварин. До нас дійшло зображення одне з представників професії пекаря: невелика статуетка тістоміса, що зберігається в р. Гизі (Єгипет), вона дає уяву про те, як місили тісто декілька тисяч років назад.

Мистецтво випікати «кислий» хліб від стародавніх єгиптян перейшло до греків і римлян. У Стародавній Греції перші згадки про такий хліб датуються V столітті нашої ери. Цей хліб вважався за делікатес і коштував набагато більше, ніж прісний хліб, його ялини тільки заможні люди.

Гомер, який описав трапези своїх співвітчизників, залишив нам свідоцтво того, що аристократи Стародавньої Греції вважали хліб за абсолютно самостійне блюдо. У ті далекі часи на обід подавали, як правило, два блюда: шматок смаженого м'яса і білий пшеничний хліб. Кожне з цих блюд уживалася окремо і хлібу, при цьому, відводилося почесне місце. Гомер писав, що чим багатше був господар будинку, тим щедріше він пригощав гостей білим хлібом.

Про те, з яким шануванням відносилися в Стародавній Греції до хліба, говорить і такий факт: греки були переконані, що якщо чоловік не їсть хліб, то вона здійснює великий гріх, і буде обов'язково покараний богами.

Це переконання перекликається з одним законом, який існував в Індії. Злочинців в цій державі карали тим, що забороняли їм є хліб на певний час залежно від того, який злочин вони скоїли. При цьому індуси були упевнені, що той, хто не їсть хліба, матиме погане здоров'я і нещасливу долю.

У спартанців хліб вважали за найбільшу розкіш і його подавали на стіл тільки в найбільш важливих випадках.

У Стародавній Греції, як і в Давньому Єгипті, особлива роль відводилася черствому хлібу. Вважалося, що він допомагає при захворюваннях шлунку. Розглядати хліб, як лікувальний засіб проти різних хвороб був властивий багатьом народам.

Хлібопекарням Стародавньої Греції ми зобов'язані і самим виникненням слова «хліб». Вони застосовували для випічки хліба горщики спеціальної форми «клібанос». Від цього слова, на думку учених, у стародавніх готовий виникло слово «хлайфс», яке потім перейшло в мову стародавніх германців, слов'ян і багатьох інших народностей. У старонімецькій мові існує слово «лейб», яке дуже схоже на російське «хліб», українське «хліб» і естонське «лейб».

На початку середніх століть в багатьох европейських державах між ступенем свіжості хліба і соціальним статусом тих, хто його вживав, була пряма залежність. Королівська сім'я їла тільки свіжоспечений хліб. Хлібні вироби вчорашньої випічки призначалися персонам, випечені 2 дні тому - представникам дрібному помісницькому дворянству. Хліб триденної випічки могли, вживати селяни і ремісники. А приблизно в той же час в багатьох містах Азії черствий хліб вважали за цінніший, ніж свіжоспечений.

За всю історію людства люди ніколи не вживали хліба вдосталь, вони ніколи не могли себе забезпечити хлібом в достатній кількості... Хлібні бунти, голодні діти, які просять хліби, голодні села і міста...

У історії нашої країни також був час, коли люди цілими сім'ями вмирали з голоду. Пригадаєте історію - 1933 рік в Україні.

Учень. «Костянтин Павлович ходив по межі біля своєї ділянки, зриваючи колосок за колоском з тих, що були більш доспілі. Зриває колоски і кидає в мішок, що в лівій руці. Схудлі руки швидко ослабіли, немічно тряслися. Тряслися від слабкості, але, мабуть, ще більше від того, що селянин, який зриває колоски, і на своєму полі вважає себе за злодія. «Що скажуть люди, якщо побачать зараз мене?», - перелякано думав він. - «Подумають ще, що чужі колоски обриває... Хто ж втрачатиме своє?!»

Від цих думок він і піднімає так часто голову, тому і дивиться з тривогою навколо, чи не спостерігає хто за ним... Але, слава богу, нікого в полі не було, і він продовжував свою роботу... Хліб був вже випечений, коли господар ще возився у дворі. Костянтин Павлович не встиг ще відкрити дверей свого будинку, як в ніс йому ударив неможливо смачний, вже запах свіжоспеченого хліба, що майже забувся. А сам будинок був повний цього дурманного, прекрасного запаху. Господар відчув, як пішла оборотом його голова, навіть закачався на своїх слабких ногах.

А господиня запрошувала: «Сідаєте, сідаєте ж швидше!»

Вона говорила так, як ніби перед нею були довгождані гості.

«Встигли, спеклися і давно чекають вас», - говорила так, а сама все витирала куточком хустки непрошені сльози.

Дуже хотілося Костянтину Павловичу відразу ж накинутися на це пахуче диво, але він все-таки переміг себе: підійшов до умивальника, вимив руки, витер їх насухо рушником і лише вже, потім сів на краєчок столу, на своє місце.

То ж зробив і Сергій.

Перед затьмареним поглядом господаря раптом пішли чорні, зелені, червоні круги. Нічого, не бачивши, він на дотик знайшов ніж, потім хліб, кінчиком ножа, як завжди, але нічого не бачивши, перехрестив його і, притиснувши до грудей, відрізував кірку. Зібрав пальцями хлібні крихти і кинув собі в рот. Примружившись, довго прожовував їх...

Костянтин Павлович розплющив очі, а перед ним лежала, красуючись запеченою кіркою, хлібина і ще парувала там, де тільки що пройшовся гострий ніж. Господар, поворушивши губами, обличчя його раптом засмикалося, і по щоках побігли сльози. Ось вони вже покотілісь по бороді і затрималися на кінчиках волоса прозорими крапельками, неначе росинки вранці на солом'яному даху. Сергій і його мати сиділи, що немов закам'яніли, мовчки дивилися на отця. Потім Параська Карпова піднялася, підійшла до чоловіка ззаду та поклала на його плечі свої руки. Костянтин Павлович здригнувся від їх дотику, ніби вийшов з глибокого сну, узяв хліб і почав нарізувати його шматочками».

«Я добре пам'ятаю, - згадує Костянтин Олександрович Король - вчитель за професією, - суворий обряд в нашій великій (шести чоловік) сім'ї після їжі: сніданку, обіду і вечері ми, діти маленькі і дорослі, були зобов'язані підійти до отця, сказати йому «спасибі за хліб, за сіль», поклонитися в пояс, потім прочитати молитву перед темною, закопченою іконою, перед якою горіла непогасна свічка, сказавши при цьому: «Отче наш, не залиш нас і заздалегідь без шматка хліба». Але бували і такі роки, коли хліба не було в будинку взагалі. І ми, четверо братів, один другого менше, слізно з ранку до вечора просили нашу бідну маму: «Дай хліби... Хоч маленький шматочок дай». Боже, хіба я коли-небудь забуду ці голодні дні? І маму, що тихо плакала - високу, сильну і красиву селянку. І отця, що мовчки сидів за столом, в руках якого тріскалася самокрутка, ходила ходором цигарка».

Учень. Із спогаду очевидців.

«Тридцять третій рік залишився в моїй пам'яті самій страшним слідом. Багато з моїх рідних і товаришів по школі, з тих, з ким разом підростали і гралися, померли у мене на очах. Багато з них закопували в землю там, де їх наздогнала голодна смерть. Не можу забути людини - скелета, який розбив в нашому будинку вікно, протягнув кістляву ручечку до поставленого для остуди казанку з кашею, прямо жменями черпав її і відправляв в рот».

Учень. «У похмурий, дощовий холодний день у вікно, нашого будинку несміливо, тихо постукали. Високий, сутулий зігнутий дід з непокритою головою, з білою до пояса бородою в розбитих личаках і мокрих онучах, одягнений в неймовірні ганчірки, з великою, в латках домотканою торбинкою за плечима стоїть під вікном. «Православні, подайте Христа ради шматочок хліба... Не для себе прошу, а дітям малим» - чую я голос старого.

На мокрій, залитій дощами холодній землі біля старого - отця великої сім'ї (це були погорільці), стояли, опустивши голови, його діти - хлоп'ята, бліді і худі, як смерть, шкіра і кістки. Вони стояли довго і мовчали. Їх поза - як німе питання: «Подадуть, чи ні?» Подавали не завжди - було і так. Йшли бідні, куди очі дивляться, убиті горем, негодою, не знаючи, де вони, батьки і їх нещасні діти покладуть на ніч свої нещасні голови... Горький, ой який гіркий був шматок хліба, политий солоною сльозою бідної людини!..

Отче, хліб насущний в щоденній потребі

Хай же святиться ім'я твоє.

І на полі, і в морі, і в шахті, і в небі

Буде воля твоя, наш безмовний владико.

Але хліб від гіркуватого присмаку не перестає бути хлібом! І благодатним покажеться він тому, хто працює, умиваючись солоними сльозами, і ту ж щедру силу дає він людині, щоб завтра було, що витрачати йому у важкій праці.

(Звучить «7 симфонія» Шостаковича).

1941 рік. На Україну, як і на весь Радянський Союз, у складі якого була тоді Україна, насунуло чорне нашестя фашистської Німеччини. Всі українці, чим могли, допомагали фронту. Ті, хто не боровся з фашистами із зброєю в руках, працювали за верстатами, проводили зброю, сіяли хліб, який був не менш важливим для перемоги, чим зброя.

Хліб! Насамперед він, до нього і зараз тягнутися головні нитки спогадів, з ним зв'язані, можливо, найгостріші переживання. Грамами хліба (Ленінградськими «грамікамі») вимірювалися в ті дні шанси і надії людей вижити.

І які драми видимі і невидимі миру розігрувалися щодня біля шматочка хліба (адже він був мірою життя і смерті), які складні, найвищі і найнижчі відчуття чулися в чергах, де чекали хліба, над «буржуйками», де його сушили, ділили! Безцінні і безжальні «граміки» - про них і сьогодні говорять з гіркотою і сльозами.

Учень. Із спогадів.

«У січні я почала слабіти з голоду, більше лежала. Мій чоловік, Михайло Кузьмовіч, працював в будівельному тресті бухгалтером. Він був теж важкий, але все таки щодня ходив на службу. По дорозі він заходив в магазин, отримував на свою і мою картки хліб і пізно увечері повертався додому.

Хліб я ділила на 3 частини, і в певний час дня ми з'їдали по шматочку, запиваючи чаєм. Воду зігрівали на «буржуйке», по черзі спалюючи стільці, шафу, книги.

З нетерпінням я чекала вечірньої години, коли чоловік приходив з роботи. Знімала з нього одяг і укладала в ліжко. Непомітно я підкладала йому більший шматочок хліба, і коли він це бачив, то сердився і відмовлявся, є, взагалі, кажучи, що я себе обмежую. Ми чинили опір, як могли, наступаючій смерті».

Учень Слово «хліб» отримало свій символічний зміст - хліб насущний. Хліб як спосіб життя, хліб як кращий дар землі, джерело сил людини. Блокадниця Раїса Василівна про хліб говорить, неначе молитву нову створює: «Ви мене послухайте. Ось зараз, коли я встаю, я беру шматок хліба і говорю: «Згадай, Господи, всіх померлих з голоду, які не дочекалися досита насолодиться хлібом. А я сказала собі: коли у мене буде хліб залишатися, я буду найбагатшою людиною. З цього починаю ранок, тільки з цього. Я не одурюю. П'ю чай з цим багатством - хлібом. Коли вмирала людина, і ти до нього підходив, він нічого не попросив - ні масла, ні апельсина, нічого не просив. Він тільки тобі говорив: дай крихту хліба! Вмираю!»

«Голод - все!» - говорить лікар - блокадниця Самоварова. І перевірила вона це не тільки на інших - на собі самій. «Знаєте, яка радість була найбільша? Це коли додали до трьохсот грамів хліба. Ви знаєте? Люди в магазині плакали, обнімалися. Це було світле Воскресіння Хрістове, це вже така радість була!»

Учень. Із записника: «9 березня 1942 року. Грачев розповідав. У хлібному магазині хлопчисько, схопивши шматок хліба у жінки і почав жадібно поїдати. Його б'ють, а він їсть, його б'ють, а він їсть...».

Здавалося, що кінець землі

Але крізь планету, що остигнула

На Ленінград машини йшли.

Він жив ще, він поряд десь.

На Ленінград! На Ленінград!

Там на два дні залишилося хліби.

Там матері під темним небом

Натовпом в булочних стоять.

І було так: на всьому ходу

Машина задня осіла

Шофер схопився, шофер на льоду.

«Ну, так і є - мотор заїло».

Ремонт на 5 хвилин, дрібницю.

Поломка не ця загроза

Та рук не розігнути ніяк

Їх на кермі звело морозом.

Трохи розігнеш - знову зведе.

Стояти? А хліб? Інших дочекатися?

А хліб - дві тонни? Геть врятує

Шістнадцять тисяч ленінградців.

І ось в бензині руки він

Змочив, підпалив їх ось мотора

І швидко рушив ремонт

У палаючих руках шофера.

Вперед! Як ниють пухирі!

Примерзнули до рукавичок долоні.

Але он доставить хліб, приганятиме

До хлібопекарні до зорі.

Шістнадцять тисяч матерей

Паяння отримають на зорі -

Сто двадцять п'ять блокадних грам

З вогнем і кров'ю навпіл!

Він потрібний всім, і кожному. Потрібний щодня. Йому немає заміни. Він ніколи не набридає. І він безсмертний. Хліб. Хліб - життя.

Він був м'яким, начебто пухнув

І теплим, як долоні мами.

У скибочці нашого хліба - і праця, і наука, і пісня, і танець, і мрії, і щастя людське. Звикли ми до хліба, як до материнської ласки. Без нього і борщ не борщ, і сало не сало. Статистикою доведено, що людина з'їдає за своє життя 15 тонн хліба. З хлібом ми зустрічаємо дорогих гостей, поклавши його на якнайкращий рушник. У новий будинок входимо з хлібом, вітаючи господаря з новосіллям. Батьки благословляють їм молодих на довге і щасливе життя. Хліб кладемо на віко труни, проводжаючи людину в останню дорогу. З хлібом ніде не пропадеш.

Учень. (Слово хлібопекарю).

Хліб дешевий за ціною і дорогою за своєю суттю. Без нього нафти не добути, почали не виплавити, поля не зорати, задачку в школі не розв'язати. Ніхто не візьме на себе сміливість стверджувати, що вартість хліба обчислюється копійками. Ні, у хліба інша ціна.

Чи завжди дбайливо відносимося ми до хліба? Скільки незібраних колосків залишається лежати в полі?! Підраховано, якщо на кожному квадратному метрі хлібного поля залишиться один колосок, хлібороб не долічиться на кожному гектарі пуда зерна.

А якщо кожен з нас шматочками за рік викине хоч 2 кг хліба, то по всій країні це вже буде близько мільйона тонн. Подумати тільки, скільки тисяч людей працювало дарма!

Щоб хліб, як сонце, сяяв на столі

У кожному будинку і хатині...

Уклін земним працівникам землі!

(Звучить пісня «Хліб на столі»).

Слово хліборобові.

Візьміть в руки шматочки хліби, які є на столах. Подивитеся на них уважно, спробуйте їх. Живите так, щоб хліб ваш завжди був справедливий і чистий. Ніколи не відноситеся до хліба цинічно і байдуже. Адже ми не просто говоримо слова, коли звертаємося щодня до Бога: «Хліб наш насущний дай нам сьогодні». Ми просимо миру, спокою, добробуту.

До хліба відноситеся так, щоб і для ваших дітей і правнуків він назавжди залишився прекрасним дивом.

Пам'ятаєте:

Хліб великий і прекрасний, за хліб платять кров'ю.

Хліб важкий і трагічний, за хліб платять життям.

Він найсильніший, найсмачніший;

Він дорожчий за все золото миру.

(Звучить пісня «Хліб - всьому голова»).

Викладач. Віддані людям тепло і душевна доброта обов'язково повернеться до вас. Тому, що ми послані на землю, щоб примножувати добро. Ми маємо таке коротке життя, що хай же в нім не буде місця байдужості. Не відноситеся байдуже до праці людей, що оточують вас. Цінуєте хліб, як ви зрозуміли нашим предкам він давався складно, вони боролися за нього. Хай живе істина стара: людина починається з добра.

Завершальна частина:

1. Бесіда із студентами про значення цього заходу.

2. Вислів своїх думок, свої враження, обговорення, зауваження з приводу організації цього заходу, нагородження за найяскравіші і цікавіші плакати.

ВИсновки

Формування відчуття відповідальності за якість виконання трудових технологічних процесів, що супроводять розвитку технологічного і економічного мислення, творчих особливостей в учнях. Активізація розумової і практичної діяльності, що супроводить прояву ініціативи і самостійності. Нерідко процес організації самостійної роботи і підготовка до самоосвіти учнів розглядається як явище, лежачі виключно у сфері свідомості, поняттю кероване, обумовлено повністю засобами масової інформації, лекціями, культурно-виховними заходами, тобто, суспільними інструментами, але що не враховують мікросередовище, різні форми трудової і наукової діяльності, її моральні і етичні якості. Реалізацію трудового виховання доцільно проводити шляхом використання методів формування свідомості, тому що вплив на свідомість - це вплив на розум і відчуття людини з метою формування позитивних якостей і подолання негативні. Основним його засобом є слово викладача, яке повинне добродійно впливати на розвиток особи. Проте слово викладача не має бути жорстким, грубим, холодним. Розроблений виховний захід доцільно проводити в ПТНЗ з метою детального ознайомлення учнів з історією такої професії, як хлібороб, важливістю її для існування людства, а також виховувати в учнях негативне відношення до такого людського недоліку, як байдужості. Виховувати в учнях доброту, порядність, прагнення до трудової діяльності.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Методика виховної роботи: Навчань. допомога / Л.А. Бойкова, Л.К. Гребенкина, О.В. Еремкина; Під ред.в.а. Сластеніна. - М., 2004

2. Р. Ст. Матюхина, Т. С. Міхальчик Вікова і педагогічна психологія. - М.: Освіта, 1984 - 256с.

3. Педагогіка і психологія вищої школи: Навчальний посібник. Ростов н/д: Видавництво "Фенікс", 2002.

4. Реан А. А., Бордовськая Н. Ст., Розум С. І. Психология і педагогіка. - Спб.: Пітер, 2002. - 432 с.

5. Сухомлінський В. О. Проблеми виховання всесторонньо розвиненої особи // Ізбр. твори: у 5-ти т. - К.: Рад. Школа, 1976

6. Смирнов С. Д. Педагогика і психологія вищої освіти від діяльності до особи. - М.: Академія, 2003 - 303с.

7. М.М. Фіцула. Педагогіка. - М: Академія, 2002

32

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]