Фінансовий менеджмент
Задача 1: фірма реалізувала 54 000 одиниць продукції за ціною 15грн/од. Змінні витрати на одиницю продукції – 4,85 грн. Постійні витрати – 153 000 грн. Визначити виручку, прибуток підприємства та його рентабельність.
Розв’язання:
Виручка = Обсяг* Ціна
Виручка = 54000*15 = 810000 грн.
Собівартість = обсяг * змінні витрати + постійні витрати
Собівартість =54000 * 4,85 + 153000 = 414900 грн.
Прибуток = Виручка – Собівартість
Прибуток = 810000 – 414900 = 395100 грн.
Рентабельність = прибуток/Собівартість * 100%
Рентабельність = 395100/414900 * 100% = 95%
Задача 2: За підсумком „Звіту про рух грошових коштів” одержано такі результати:
Надходж.тис.грн Видатки тис.грн.
1.Операційна діяльність 105 60
2.Інвестиційна діяльність 40 60
3.Фінансова діяльність 60 20
Визначити: 1.Чистий грошовий потік по підприємству.
2.Коефіцієнт ліквідності.
Рішення
1.Визначаємо чистий грошовий потік по видах діяльності:
ЧГПоп= 105-60=45 тис.гр.
ЧГПінв.=40-60= - 20 тис.гр.
ЧГПфін.=60-20=40 тис.гр.
2.Чистий грошовий потік по підприємству складає:
ЧГПп=45-20+40=65 тис.гр.
3.Коефіцієнт ліквідності = Вал.дод.ГП/Вал.від.ГП=(45+40)/20=4.2
Задача 3: Знайти теперішню та майбутню вартість для різних періодів нарахування:
Знайти суму вкладу 500 грн. через 1 рік під 6% річних.
Знайти суму вкладу 500 грн. через 2 роки під 6% річних.
Знайти теперішню вартість 500 грн. з отриманням через 1 рік, облікова ставка 6%.
Знайти теперішню вартість 500 грн. з отриманням через 2 роки, облікова ставка 6%.
Розв’язання:
FVIF – значення по таблиці №1;
FV = 500*(FVIF)ni = 500*(FVIF)1 6 =500*1,06=530 грн.
FV = 500*(FVIF)ni = 500*(FVIF)2 6 =500*1,1236=561,8 грн.
PV= 500*(PVIF)ni , де
PV – теперішня вартість;
(PVIF)ni – значення по таблиці №2;
n – кількість років;
і – облікова ставка.
PV= 500*(PVIF)ni = 500*(PVIF)16 =500*0,943=471,5 грн.
PV= 500*(PVIF)ni = 500*(PVIF)26 = 500*0,89=445 грн.
Задача 4: Розрахувати нарощену вартість отриманого доходу за формулою точних процентів, враховуючи, що рік не високосний. Сума кредита=102 тис. грн. Річна процентна ставка=20%. Період вкладу в днях=70 днів.
Рішення:
Нарощена вартість визначається:
102000*(1+0,2*70/365)=105912,32 тис. грн.
Задача 5: Підприємство виготовляє виріб А. Витрати становлять: матеріали – 10 грн., зар.плата – 14 грн., решта змінних затрат – 21,4 грн., орендна плата – 1000 грн., утримання приміщення – 120 грн., зар. плата штатних працівників – 400 грн., решта постійних затрат (на 1 місяць) – 600 грн., ціна реалізації – 80 грн. Визначити точку беззбитковості.
Розв’язання:
1. Визначаємо величину змінних затрат: 10+14+21,4=45,4 грн.;
2. Визначаємо величину постійних затрат: 1000+400+600+120=2120 грн.;
3. Точка беззбитковості визначається по формулі: Зпост/Цреал.-Ззмін. Точка беззбитковості = 2120/(80-45,4) = 61 виробів.
Задача 6: Використовуючи дані таблиці розрахувати виручку від реалізації, точку критичного обсягу та запас фінансової міцності по підприємству.
№ |
Показник |
Значення |
1 |
Обсяг реалізації, од. |
700 |
2 |
Ціна за одиницю, грн. |
100 |
3 |
Постійні витрати, грн. |
5000 |
4 |
Середні змінні витрати на одиницю, грн. |
65 |
Розв’язання:
Виручка від реалізації продукції: 700*100 = 70 000 грн.
Точка критичного обсягу: 5000/ (100-65) = 142,9 од.
Запас фінансової міцності: 70 000 – 142,9*100 = 55 710 грн.
Задача 7: Підприємство випустило в обіг прості акції з фіксованим темпом приросту дивіденду 6% на рік. Поточна ціна акції становить 50 грн., очікуваний розмір дивіденду на найближчий період – 13 грн. на 1 акцію, витрати на емісію – 5%. Визначити вартість капіталу, залученого за рахунок випуску простих акцій.
Розв’язання:
Визначаємо Вартість капіталу, залученого за рахунок випуску простих акцій
Задача 8: Визначити точку беззбитковості для багатономенклатурного виробництва за наступними даними:
Продукція |
А |
Б |
В |
Сума |
Дохід від реалізації грн. |
500 |
100 |
200 |
800 |
Змінні затрати грн. |
60 |
20 |
40 |
120 |
Маржинальний дохід грн. |
440 |
80 |
160 |
680 |
Постійні затрати грн. |
|
|
|
450 |
Прибуток грн. |
|
|
|
230 |
Точка беззбитковості для багатономенклатурного виробництва визначається по формулі:
Зпост./ КМД, де КМД- коефіцієнт маржинального доходу, що дорівнює відношенню МД(маржинальн. дохід)/ДР(дохід від реалізації).
Таким чином, КМД=680/800=0.85, а точка безб.складає-450/0.85=529грн.
Задача 9: Визначити майбутню вартість коштів із урахуванням фактора ризику за наступних умов: первинна сума вкладу становить 1000 грн.; безризикова норма дохідності на фінансовому ринку — 5%; рівень премії за ризик визначений у розмірі 7%; загальний період розміщення вкладу становить 3 роки при нарахуванні процента раз на рік.
Майбутня вартість вкладу, що враховує чинник ризику, дорівнює:
1000 х [(1 + 0,05) х (1 + 0,07)]3 = 1418 грн.
Задача 10: Визначити теперішню вартість коштів із урахуванням фактора ризику за таких умов: очікувана майбутня вартість коштів — 1000 грн.; безризикова норма дохідності на фінансовому ринку — 5%; рівень премії за ризик визначений у розмірі 7%; період дисконтування становить 3 роки, а його інтервал — 1 рік.
Теперішня вартість коштів із урахуванням фактора ризику дорівнює:
1000 : [(1 + 0,05) х (1 + 0,07)]3 = 705 грн.
Задача 11: Визначити ефект операційного лівериджу за такими даними: обсяг реалізації-50 тис. грн., змінні затрати складають 30 тис. грн., постійні затрати-15 тис. грн. Величина прибутку-5тис. грн. Ріст обсягу реалізації склав 10%.