2 Тип ливниково – живильної системи та
ЇЇ РОЗРАХУНОК
Згідно ГОСТ 16234 – 70 – ГОСТ16262 – 70 вибрав плиту кокілю на якій
показав розташування робочих порожнин кокіля та ливникової системи Плита розміром 400×400мм.
Ливниково-живильна система потрібна для спокійного плавного заповнення металом порожнини форми, затримання шлакових вкраплень. Також ливниково-живильна система забезпечує спрямовану кристалізацію виливка.
Ливниково-живильна система даного виливка складається з стояка, колектора і живильника. Місце підвода метала в форму приймаємо знизу (рис.6.1).
По швидкості заливки металу приймаємо розширяючу ливниково-живильну систему (ЛЖС).
При розрахунку потрібно визначити мінімальну площу поперечного перетину елементу ЛЖС, лiмiтуючого швидкість заповнення сплаву: у роз ширяючій ЛЖС (для сірого чавуну) мінімальним перетином є живильник.
Розраховуємо мінімальну площу перетину ЛЖС за формулою Озанна - Дiттерта :
Σ ; (2.1)
де Gвил = 0,8кг.- вага виливка;
n = 2- кількість виливків;
µ - коефіцієнт опору або витрат ЛЖС, µ = 0,3;
р - густина рідкого металу, для СЧ18; р = 7000 кг/м3 ;
g = 9,81 м/с2 , прискорення сил падіння;
t - час заповнення кокілю:
; (2.2)
де k - коефіцієнт, який дорівнює 1,7;
δ - середня товщина стінки виливка, δ= 1 см;
Нp - розрахунковий статичний тиск сплаву, м.;
Нp = Н – р2 / 2с, м ; (2.3)
де Н – відстань від місця підводу металу у форму до рівня його у чаші, м
Н = 0,255м;
р - висота виливка від місця підводу сплаву до верхньої частини виливка, м;
с - висота виливка, м ;
Виходячи з того, що обрано сифонну ЛЖС – підвод металу знизу, то р = с = 0,120м, тоді
Нp = Н – р / 2 = 0,255-0,115/2 = 0,19 м;
= 200мм2;
Визначаємо площу перетину інших елементів ливникової системи. Для сірого чавуну користуємося співвідношенням:
Fст : Fк : Σ Fж = 1:2: 3 ; (2.4)
Площа поперечного перетину живильника:
Fж = 196 мм2;
Площа поперечного перетину колектора:
Fж = Fст · 3/2 = 200·3/2= 300 мм2;
Площа поперечного перетину стояка:
Fк = Fст ·2 = 200 ·2 = 400 мм2;
Приймаємо форму поперечного перетину живильника, стояка та колектора - півколо. Знаходимо їх діаметри:
;
;
Конструювання кокілю
У якості матеріалу, з якого виготовляється кокіль, обираємо сталь 20Л ГОСТ 977-93.
Визначаємо товщину стінки кокілю за формулою Н.П. Дубініна:
δк = 13 + 0,6 · δв,, мм; (2.5)
де: δв = 10 мм - товщина стiнки виливка;
δк = 13 + 0,6 · 10 = 19 мм;
Розраховуємо зусилля запирання кокілю:
; (2.6)
де: g = 9,81 м/с2 , прискорення сил падіння;
р - густина рiдкого металлу, р = 8800 кг/м3 ;
Н – відстань від рівня сплаву у ливниковій чаші до центру ваги у площині роз’єму.
Розміри кокіля 400х400 мм, тоді Н = 400/2=200мм = 0,20 м;
F – площина стінки кокілю на яку діє рідкий метал:
F = Fвил + Fлжс, м2 ; (2.7)
де Fвил=3,14/4·(1152 -402).n=3,14/4(13225-1600)2=18251мм2=0,018м2 (площа проекції виливка на площину роз'єму кокілю);
де n–кількість виливків у кокілі=2;
Fлжс = 0,5 ·Fвил = 0,5 · 0,018 = 0,009м2;
F = Fвил + Fлжс = 0,018+0,009 = 0,027 м2 ;
k - коефіцієнт запасу. Приймаємо k = 2.
Q = 2·9,81·8800·0,20·0,027 ∙2= 1864 Н;