Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
шпори з ІС 2.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
17.12.2018
Размер:
198.66 Кб
Скачать

1.Поняття електронних грошей та їх призначення.

Гроші у безготівковій формі існують як записи на рахунках у кредитних і фінансових установах. Коли така інформація зберігається на магнітних (машинних) носіях, сприймається і обробляється електронними засобами, то такі безготівкові гроші називаються електронними грошима.

При використанні електронних грошей кількість готівки в обігу зменшується (у США скорочення обсягу використовуваної готівки та звільнення маси доларових купюр було досягнуто завдяки масовому впровадженню електронних грошей). Зменшення обсягу готівки вигідно як із фінансової точки зору – як регулятор грошової маси, так і з точки зору учасників трансакцій - банків, роздрібної торгівлі, покупців. Крім того електронні гроші – це надійність і контроль. Фінанасові органи можуть організувати і контролювати весь діапазон фінансових угод і операцій в країні. Для користувача – власника грошей – електронні гроші мають такі переваги як зручність використання, адже їх розмір не залежить від суми, високий захист і надійність. Вони також не втрачають адресності, оскільки передбачають використання лише власником.

Електронні гроші – це такі носії сприйнятої електронними системами обробки даних інформації про грошову вартість, які беруть участь в операціях з оплати куплених товарів і наданих послуг.

Конкретний вигляд електронних грошей залежить від носія зазначеної інформації. Це можуть бути пластикові чи магнітні картки. Пластикові магнітні картки є найбільш поширеною формою електронних грошей.

Спершу вони використовувалися виключно як кредитні картки для організації оплати товарів і послуг в кредит. Вони містять інформацію про саму картку (номер; дати видачі і закінчення терміну дії; ім’я власника; зразок його підпису на звороті; іноді – інформацію щодот ліміту платежу тощо). Слід відмітити, що і’мя власника, номер картки і дата її випуску друкуються випуклими буквами.

Сучасна технологія використання карток для оплати товарів передбачає наявність касових розрахункових терміналів у торгових точках, для автоматичного зчитування інформації з магнітної стрічки й виписування чеку про покупку. При цьому здійснюється зв'язок терміналу через модем з центральним комп’ютером компанії (банку), що видав картку, для підтвердження інформації про картку, перевищення чи ні ліміту тощо.

Кожний місяць власникові картки приходить рахунок, що включає всі рахунки, суми, дати та місця покупок), який має бути оплачений протягом 25 днів. В іншому випадку – сума переводиться у позику, яку слід негайно погасити.

Обслуговування великих і середніх сум виконується в режимі прямого зв’язку (ON LINE), а малих – в режимі непрямого зв’язку (ОFF LINE). При загубленні картки, платежі в прямому режимі блокуються.

Власник картки використовує її як картку банківських автоматів (банкоматів) для одержання готівки: вставляє в банкомат, вводить секретний особистий код (PIN) із спеціальної клавіатури (персональний ідентифікатор). При цьому існують певні обмеження щодо разової суми видачі, чи суми, яку можна отримати впродовж дня. Видана сума знімається з розрахункового рахунку клієнта в банку, якому належить банкомат.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.