- •Календарний план до теми “Однорідні члени речення”
- •Речення з однорідними членами
- •Ющук і.П. Рідна мова: Підручник для 8 кл. – к.: Арт- Освіта, 2004. – 256 с.
- •Шевчук с.В. Українська мова: Збірник диктантів: Навч. Посіб. Для учнів 10 – 11 кл. – 2-ге вид., допов. – к.: Вища шк., 2002. – 229 с.
- •Хід уроку
- •Завдання № 1. Тест
- •Іv. Мотивація навчальної діяльності
- •Розділові знаки при однорідних членах
- •Ющук і.П. Рідна мова: Підручник для 8 кл. – к.: Арт- Освіта, 2004. – 256 с.
- •Шевчук с.В. Українська мова: Збірник диктантів: Навч. Посіб. Для учнів 10 – 11 кл. – 2-ге вид., допов. – к.: Вища шк., 2002. – 229 с. Хід уроку
- •Іі. Мотивація навчальної діяльності
- •V. Домашнє завдання
- •Вивчіть теоретичний матеріал. [1, с. 154]
- •Вправа з підручника.[1, с. 155, № 2] Узагальнюючі слова при однорідних членах речення
- •Ющук і.П. Рідна мова: Підручник для 8 кл. – к.: Арт- Освіта, 2004. – 256 с.
- •Шевчук с.В. Українська мова: Збірник диктантів: Навч. Посіб. Для учнів 10 – 11 кл. – 2-ге вид., допов. – к.: Вища шк., 2002. – 229 с.
- •Хід уроку
- •Ііі. Мотивація навчальної діяльності
- •Узагальнюючі слова виступають у тій же синтаксичній функції, що й об’єднувані ними однорідні члени речення.[1]
- •Однорідні й неоднорідні означення
- •Ющук і.П. Рідна мова: Підручник для 8 кл. – к.: Арт- Освіта, 2004. – 256 с.
- •Хід уроку
- •Іі. Мотивація навчальної діяльності
- •Повторення і узагальнення теми “Однорідні члени речення”
- •Ющук і.П. Рідна мова: Підручник для 8 кл. – к.: Арт- Освіта, 2004. – 256 с.
- •Хід уроку
- •Іі. Повторення і узагальнення знань
- •V. Домашнє завдання
- •Вивчити теоретичний матеріал.
- •Знайти і записати прислів’я або приказки про птахів; знайти і записати інформацію про інші природні символи. Додатковий матеріал щодо символів:
- •Підготовка до написання переказу
- •Хід уроку
- •Переказ Українські національні символи
- •Тренувальні вправи
- •1. Записати речення під диктовку вчителя, пояснити орфограми; зробити синтаксичний розбір речень; пояснити розділові знаки.
- •2. Виписати назви хліба і додати цей список тими назвами, що знають учні.
- •Картки для учнів
Однорідні й неоднорідні означення
Урок № 6
Тема. Однорідні й неоднорідні означення
Мета: поглибити і систематизувати знання учнів про однорідні й неоднорідні означення, виробити вміння знаходити їх у реченнях та доцільно використовувати у мовленні; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати любов до природи.
Використана література:
-
Ющук і.П. Рідна мова: Підручник для 8 кл. – к.: Арт- Освіта, 2004. – 256 с.
-
Ющук І.П. Практикум з правопису української мови. – 4-те вид. – К.: Освіта, 2000. – 254 с.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Поділити учнів на дві групи: одна група задає питання за темою “Однорідні члени речення”, друга група відповідає на дані питання.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь.
Завдання № 1. Записати речення під диктовку вчителя; зробити їх синтаксичний розбір; пояснити розділові знаки
1. Осінь – прекрасна, казкова пора року.
2. Осінь – наймінливіша золота пора року. (Чому в даному реченні не ставиться кома між означеннями)
ВИСНОВОК: (записати до зошитів-довідників)
Однорідними називаються такі означення, які, виражаючи споріднені ознаки, стосуються одного слова і характеризують його з одного боку (кольору, розміру, зовнішнього вигляду, внутрішніх якостей тощо)[2]
Іі. Мотивація навчальної діяльності
Завдання № 2. Записати під диктовку вчителя речення; зробити їх синтаксичний розбір; пояснити розділові знаки
1. Осінь вражає неповторною таємничою красою, і ми тамуємо подих, зачаровані барвистими фарбами. 2. Осіннє повітря прозоре і тихе. 3. Раптом піднявся північний вітер і нагнав сиві, важкі хмари
ВИСНОВОК:
Однорідні означення можна замінити одним словом (сиві, важкі хмари – гнітючі)[2]
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу
Завдання № 3. Самостійно скласти і записати речення з однорідними членами про
-
Осінню листву
-
Осіннє повітря
-
Осіннє небо
-
Осінній дощ
ІV. Підсумок уроку
Питання:
-
Які члени речення називаються однорідними?
-
Яким зв’язком можуть поєднуватися однорідні члени речення?
-
Яке слово в реченні називається узагальнюючим?
-
Які розділові знаки вживаються в реченнях із узагальнюючим словом і однорідними членами?
V. Домашнє завдання
-
Вивчити теоретичний матеріал. [1]
-
Написати міні-твір “Осінь”, використавши речення з однорідними членами.
Повторення і узагальнення теми “Однорідні члени речення”
Урок № 7
Тема. Повторення і узагальнення теми “Однорідні члени речення”
Мета: повторити і систематизувати знання учнів про однорідні члени речення, розвивати усне й писемне мовлення; виховувати пізнавальну й творчу діяльність в учнів, пошану до народних традицій і символів.
Використана література:
-
Ющук і.П. Рідна мова: Підручник для 8 кл. – к.: Арт- Освіта, 2004. – 256 с.
-
Словник символів культури України/ За загальною ред. В.П. Коцюра, О.І. Потапенка, М.К. Дмитренка. – К.: Міленіум, 2002. – 260 с.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
Учні читають свої міні-твори, звертаючи увагу слухачів на речення з однорідними членами і на розділові знаки в цих реченнях
Іі. Повторення і узагальнення знань
Завдання № 1. (Якщо учні спілкуються між собою в побуті російською мовою, на уроках з української мови доцільно пропонувати зробити переклад з російської мови на українську)
Перекласти українською мовою речення; зробити їх синтаксичний розбір; пояснити розділові знаки.
1. Образ ласточки символизирует одновременно и добро, и зло. 2. В Древней Греции ласточка посвящалась Афродите – богине любви и красоты. 3. В египетской мифологии одна из главных богинь Исида превращалась именно в ласточку.
Перекладений текст:
1. Образ ластівки символізує водночас і добро, і зло. 2. У Стародавній Греції ластівка присвячувалася Афродіті – богині кохання, краси. 3. У єгипетській міфології одна з головних богинь Ісіда перетворювалась саме на ластівку.
Завдання № 2. Записати речення під диктовку вчителя; пояснити орфограми; зробити синтаксичний розбір речень; пояснити розділові знаки
1.У багатьох країнах: Чехії, Німеччини, Словакії, Україні – ластівку називали не інакше як “пташкою Божої матері, вважали великим гріхом вбити її чи розбити гніздо. 2. Ластівку вважали “Божою пташкою”, створеною Господом із землі. 3. У народі вважали, що ластівки повертаються в свої рідні краї першого березня. 4. Побачивши ластівку, треба взяти грудочку землі, кинути їй навздогін і промовити: “На тобі, ластівко, на гніздо!” тоді швидко настане весна.
Питання: Які ще вам відомі птахи-символи?
ІV. Підсумок уроку
Питання:
-
Які члени речення називаються однорідними?
-
Яким зв’язком можуть поєднуватися однорідні члени речення?
-
Яке слово в реченні називається узагальнюючим?
-
Які розділові знаки вживаються в реченнях із узагальнюючим словом і однорідними членами?